Raketa Šen-čou 6 startuje z čínského kosmického střediska

Raketa Šen-čou 6 startuje z čínského kosmického střediska | foto: China Newsphoto, Reuters

Čína si postaví vlastní vesmírnou stanici. Nechce se podílet na ISS

  • 266
Čína chce být v dobývání vesmíru sólista. Potvrdilo to i aktuální jednání s Ruskou kosmickou agenturou. Čína se podle něj nebude účastnit dostavby a provozu stanice ISS, ale vytvoří si vlastní.

Čína podle ruských expertů nemá zájem podílet se na mezinárodní kosmické spolupráci v rámci projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Oznámil to v Moskvě mluvčí ruské kosmické agentury Roskosmos.

"Posuzovali jsme účast Číny v program ISS během mezivládních konzultací, ale dál než ke konzultacím jsme se nedostali. Chápeme, že každý stát má vlastní priority," řekl mluvčí Roskosmosu.

Čína se ve výzkumu vesmíru angažuje už 40 let. Program kosmických letů s lidskou posádkou byl zahájen v roce 1992 s pomocí ruské technologie.

V roce 2003 se Čína stala po Spojených státech a Rusku třetí zemí, která vlastními silami vyslala člověka do vesmíru.

Při dalším letu 25. září 2008 odstartovala z kosmodromu Ťiou-Čchüan kosmická loď Šen-čou 7 s tříčlennou posádkou. Hlavním úkolem letu bylo vyzkoušet krátký výstup jednoho kosmonauta do volného prostoru mimo loď. Následně Čaj Č'-kang jako první čínský kosmonaut v historii vystoupil z vesmírné lodi na třináct minut do volného prostoru.

Prvního října Čína vyslala k Měsíci svou již druhou sondu Čchang E-2.

Do roku 2020 chce mít Čína vlastní obydlenou vesmírnou stanici. Peking chce nejprve příští rok poslat do vesmíru dva moduly bez posádky, které by byly první etapou konstrukce vesmírné stanice.

V horizontu deseti let chce asijská velmoc také vyslat člověka na Měsíc.

,