Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Měsíci je živo, ale nemělo by. Přesluhuje tam čínský dalekohled

aktualizováno 
Na Měsíci je v současnosti jediné fungující dílo lidských rukou. Čínský dalekohled. Naposledy na naší oběžnici pracovalo podobné zařízení před 43 lety při přípravě letu Apolla 16. Dalekohled vysadila na Měsíc sonda před dvěma lety a aparát k úžasu všech stále pracuje. „Přežít“ přitom neměl ani jeden rok.

Nefritový králík (Yutu) vyfotografoval svou bohyni Čchang ́e 3. | foto: NAOC/ILOA/UH-Hilo/CFHT

„Máme informace z ultrafialového dalekohledu umístěného na naší sondě, a pokud dostaneme souhlas, rádi bychom se sondou a s jejím dalekohledem pracovali nejméně do konce letošního roku,“ prohlásil čínský vědec Wang Jing z Národních astronomických observatoří v Pekingu.

Fotogalerie

Komentoval tak odborný článek, který spolu s devíti dalšími kolegy zveřejnil v těchto dnech. Nejde o senzační zprávu, že by se snad šestikolové průzkumné vozítko Nefritový králík (Yutu), které sonda Čchang ́e 3 dopravila 14. prosince 2013 na Měsíc do severozápadní části Moře dešťů jižně od kráteru Laplace F, zázračně probudilo k novému životu a začalo vysílat.

Vozítko o hmotnosti přes 120 kg, pojmenované podle oblíbeného mazlíčka mytologické čínské bohyně Měsíce, už na jaře definitivně ukončilo svou činnost. I tak ale překonalo nejoptimističtější přání o délce svého života v extrémních lunárních podmínkách a už jednou dokonce doslova „povstalo z mrtvých“.

Snímek připojený k odbornému článku čínských vědců: Galaxie Větrník (Messier...

Snímek připojený k odbornému článku čínských vědců: Galaxie Větrník (Messier 101, také NGC 5457), která je spirální galaxií v souhvězdí Velké medvědice, od Země je vzdálena 27 milionů světelných let a je nejjasnějším členem kupy galaxií M 101.

Observatoř na Měsíci stále žije

Ovšem mateřská sonda, u níž se původně předpokládala životnost nanejvýš kolem jednoho roku, pracuje stále dál. A především vysílá výsledky pozorování prováděné patnácticentimetrovým ultrafialovým teleskopem typu Ritchey-Chrétien, určeným ke sledování galaxií a hvězd. Je to vynikající úspěch. Jde o první dlouhodobě pracující astronomickou observatoř na Měsíci.

Čínská bohyně Měsíce

Sonda Čchang ́e 3 nese jméno mytologické čínské bohyně Měsíce. Její hmotnost je kolem 1 200 kg. V činnosti ji udržuje systém ohřevu využívající radioizotopový zdroj a panely slunečních baterií dodávající elektrickou energii.

Čína se stala třetím státem, který dokázal na Měsíc bezpečně dopravit průzkumnou sondu. Naposledy se to podařilo návratové sondě Luna 24 v roce 1976.

Měsíční průzkumné vozidlo pracovalo na Měsíci naposledy v roce 1973. Byl jím Lunochod-2. Od té doby zkoumaly Měsíc pouze družicové sondy. Čchang ́e 3 je navíc první sondou, která v 21. století přistála na měsíčním povrchu.

Čchang´e 3 na Měsíci

Při přípravě letu sondy Čchang ́e 3 byl UV dalekohled určen k pozorování galaxií, aktivních galaktických jader, proměnných hvězd, nov, kvasary a dalších vesmírných objektů, přičemž dokáže detekovat i poměrně málo jasné objekty. Pomalá rotace Měsíce navíc umožňuje mimořádně dlouhá a nepřetržitá pozorování. Dalekohled se po okolním vesmíru rozhlíží v ultrafialové oblasti, takže lze s ním provádět pozorování, jaká nejsou možná na Zemi, kde jim zabraňuje obal atmosféry.

Křišťálová Lupa 2015

Jing Wang uvedl, že dalekohledem během dosavadních 18 měsíců jeho provozu prozkoumali kolem 40 různých hvězd a měli ke své práci k dispozici 2 000 provozních hodin.

Ve svém odborném článku představil Wangův tým mj. poměrně podrobný snímek galaxie Větrník (Messier 101, také NGC 5457), která je spirální galaxií v souhvězdí Velké medvědice a je od Země vzdálena 27 milionů světelných let. Je nejjasnějším členem kupy galaxií M 101.

Ultrafialový dalekohled na palubě čínské lunární sondy je prvním přístrojem tohoto druhu, který pracuje na Měsíci v režimu dálkového ovládání. Předtím byl UV dalekohled na Měsíci pouze při výpravě Apollo 16 a byl ručně ovládaný kosmonauty. Sloužil k pořizování snímků Země a hvězd ve Velkém Magellanově mračnu.

V současné době chystá Čína pokračování lunárního průzkumu svými automatickými sondami. Cílem je umístit teleskop na odvrácené straně Měsíce.

Čchang ́e 3 (čínsky v českém přepisu = Čchang-e san-chao, zápis čínštiny v latince: Cháng'é sānhào, ve zjednodušených značích 嫦娥三号

Autor:Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Do kosmu se úspěšně dostal nový tajný objekt. Co bude Zuma dělat?

Falcon 9 společnosti Space X po mnoha odkladech odstartoval.

V pondělí ve dvě hodiny našeho času úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 s tajným vojenským nákladem Zuma. Bylo to po...

Najdete na iDNES.cz