Výroční sjezd čínské komunistické strany

Výroční sjezd čínské komunistické strany | foto: Profimedia.cz

Čína zablokovala přístupy na YouTube

  • 36
Navzdory tvrzení, že se Čína nebojí internetu, jsou všichni uživatelé s čínskými IP adresami odříznuti od YouTube. Potvrdil to tiskový mluvčí Googlu.

Google, nejúspěšnější internetový vyhledávač dneška, odkoupil zadlužené YouTube na podzim roku 2006 za 1,65 miliardy USD.

"YouTube je v Číně zablokované. Neznáme důvod této blokace, ale pracujeme co nejrychleji na jejím odstranění", řekl tiskový mluvčí Googlu Scott Rubin. Další otázky nezodpověděl, není proto přesně známo, zda jde o politický, nebo technický problém.

Podle posledních informací se ale zdá, že Čína takto reaguje na video zveřejněné 21. března. V něm je zachyceno několik čínských policistů, kteří bijí svázané Tibeťany. Tři dny poté vydaly čínské úřady prohlášení, že je to podvrh a lživá kampaň samotného dalajlamy. V té době se již začaly objevovat zprávy, že YouTube je v Číně nedostupné.

Každý třetí bloguje

Čína má v současnosti přibližně 300 milionů uživatelů internetu. Celkově je evidováno okolo 100 milionů uživatelských blogů. Podle čínských úřadů je to důkaz, že je Čína otevřená internetu.

Qin Gang, tiskový mluvčí čínského ministra zahraničí, všechny informace ohledně blokování YouTube ihned popřel. "Mnoho lidí má mylný dojem, že se Čína internetu bojí. Ve skutečnosti je to přesně naopak." Dále řekl, že o blokování YouTube nic neví.

Čína by nebyla první zemí, kde dochází k blokování celého serveru YouTube. Jako reakci na různé světové události přistoupilo k blokaci již několik zemí - naposledy to byl Pákistán, kterému se nelíbila videa s dánskou karikaturou proroka Mohameda. Dlouhodobě blokuje YouTube například Turecko.

Se samotnou cenzurou se v Číně potýká populární vyhledávač Google i videoserver YouTube již mnoho let.

Google přistoupil na spolupráci a v souladu s čínskými pravidly začal výsledky hledání filtrovat, čímž čelil kritice po celém světě. Bez splnění podmínek by ale nemohl začít v Číně podnikat a vydělávat tak na reklamě. Videa na YouTube jsou zase často blokována pro nevhodnost svého obsahu. Čínské úřady to nazývají regulací v souladu s čínským právním řádem, která má ochránit národní bezpečnost a uživatele před škodlivými informacemi.

V souvislosti s touto zprávou pak vyniká nápad našeho ministerstva kultury, které uvažuje o cenzurováním multimediálního obsahu internetu.