Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čína zkouší vyrobit energii, jako slunce

  17:50aktualizováno  17:50
Než zapálí největší vědeckotechnický mezinárodní projekt tokamak ITER první plazma, budou jeho starší příbuzní na celém světě pilně sbírat experimentální data, která by ITER usnadnila život.

Termohaderný reaktor vyrábí energii podobně jako Slunce slučováním lehkých jader atomů | foto: NASA

Jedním z nich je nyní i čínský tokamak EAST. První plazma (ionizovaný plyn) v tomto případě elektrickým výbojem zapálil 26. září po ročním prověřovaní. Úspěšné spuštění tokamaku EAST vzbudilo značnou pozornost.

EAST je totiž jediným celosupravodivým tokamakem na světě - to znamená, že všechna vinutí elektromagnetů jsou na EAST vyrobeny ze supravodivých materiálů. Tak lze prodloužit dobu trvání výboje v tokamaku, měděné vinutí klasických čili nesupravodivých elektromagnetů by se totiž při něm poškodilo.

Půl století výzkumu řízené termojaderné fúze - zdroje bezpečné, surovinově zabezpečené a ekologické energie - již určilo princip reaktoru fúzní elektrárny.

Bude jím nejspíše zařízení tokamak. A právě unikátní konstrukce EAST teď umožňuje vědcům zkoumat chování a vlastnosti dlouhožijícího plazmatu - média pro termojadernou reakci. Čím delší bude výboj, tím lépe, tím více se totiž získá během výboje termojaderné energie. S dobou trvání výboje však roste tepelné popř. neutronové namáhání konstrukce reaktoru. Nikdo dosud neví, jak se bude během dlouhé doby chovat horké plazma. Na to se EAST pokusí odpovědět.

Na čínském tokamaku EAST se budou zkoušet (stejně jako později na ITER) výboje trvající 1000 sekund (světový rekord z roku 2003 má hodnotu 390 sekund).

EAST není termojaderný reaktor a nebude v něm probíhat termojaderná reakce ve významném měřítku. Není projektován pro práci s radioaktivním tritiem a jinou energeticky využitelnou řízenou termojadernou reakci než slučování izotopů vodíku deuteria a tritia nemá Země při současném stavu techniky šanci uskutečnit. Dalším celosupravodivým tokamakem bude mezinárodní zařízení ITER, jehož stavba se chystá v jihofrancouzském Cadarache.

Supravodivý tokamakový program v Asii svědčí o tom, že nejlidnatější země světa vidí svou elektrickou budoucnost v termojaderné energii.

Autoři:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Deset let vyvíjel iPady, nyní vytvořil bezkonkurenční kameru do auta

Bezpečnostní kamera do auta Owl

Zaznamená nehodu i zajímavé situace kolem i uvnitř vozu. Hlídá zaparkované vozidlo, vyplaší zloděje a kdykoli se díky...

Giganty na obloze. Největší vrtulníky světa Mil V-12 postavili v SSSR

Mil V-12

Mezi úzkou světovou špičku vrtulníkových konstruktérů se bezpochyby zapsal Michail Leonťjevič Mil z tehdejšího...

Najdete na iDNES.cz