Termohaderný reaktor vyrábí energii podobně jako Slunce slučováním lehkých jader atomů

Termohaderný reaktor vyrábí energii podobně jako Slunce slučováním lehkých jader atomů | foto: NASA

Čína zkouší vyrobit energii, jako slunce

Než zapálí největší vědeckotechnický mezinárodní projekt tokamak ITER první plazma, budou jeho starší příbuzní na celém světě pilně sbírat experimentální data, která by ITER usnadnila život.

Jedním z nich je nyní i čínský tokamak EAST. První plazma (ionizovaný plyn) v tomto případě elektrickým výbojem zapálil 26. září po ročním prověřovaní. Úspěšné spuštění tokamaku EAST vzbudilo značnou pozornost.

EAST je totiž jediným celosupravodivým tokamakem na světě - to znamená, že všechna vinutí elektromagnetů jsou na EAST vyrobeny ze supravodivých materiálů. Tak lze prodloužit dobu trvání výboje v tokamaku, měděné vinutí klasických čili nesupravodivých elektromagnetů by se totiž při něm poškodilo.

Půl století výzkumu řízené termojaderné fúze - zdroje bezpečné, surovinově zabezpečené a ekologické energie - již určilo princip reaktoru fúzní elektrárny.

Bude jím nejspíše zařízení tokamak. A právě unikátní konstrukce EAST teď umožňuje vědcům zkoumat chování a vlastnosti dlouhožijícího plazmatu - média pro termojadernou reakci. Čím delší bude výboj, tím lépe, tím více se totiž získá během výboje termojaderné energie. S dobou trvání výboje však roste tepelné popř. neutronové namáhání konstrukce reaktoru. Nikdo dosud neví, jak se bude během dlouhé doby chovat horké plazma. Na to se EAST pokusí odpovědět.

Na čínském tokamaku EAST se budou zkoušet (stejně jako později na ITER) výboje trvající 1000 sekund (světový rekord z roku 2003 má hodnotu 390 sekund).

EAST není termojaderný reaktor a nebude v něm probíhat termojaderná reakce ve významném měřítku. Není projektován pro práci s radioaktivním tritiem a jinou energeticky využitelnou řízenou termojadernou reakci než slučování izotopů vodíku deuteria a tritia nemá Země při současném stavu techniky šanci uskutečnit. Dalším celosupravodivým tokamakem bude mezinárodní zařízení ITER, jehož stavba se chystá v jihofrancouzském Cadarache.

Supravodivý tokamakový program v Asii svědčí o tom, že nejlidnatější země světa vidí svou elektrickou budoucnost v termojaderné energii.