Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čip s bezdrátovým přístupem na Internet

aktualizováno 
Spojení funkcí mobilního telefonu a PDA na jediném čipu přinese mnohem výkonnější a energeticky úspornější bezdrátová zařízení s přístupem na Internet.
Čip s bezdrátovým přístupem na InternetSpolečnost Intel Corporation minulý týden představila experimentální počítačový čip vyrobený novou výrobní technologií, která kombinuje základní komponenty dnešních mobilních telefonů a PDA. Tato integrovaná technologie výroby tzv. čipu s bezdrátovým přístupem na internet by mohla znamenat novou éru zařízení s bezdrátovým přístupem na internet, která by měla delší životnost baterie a vyšší procesní výkon. Nový čip sdružuje všechny logické obvody (mikroprocesor), obvody energeticky nezávislé paměti a analogové komunikační obvody na jediném kousku křemíku, vyrobeném jedním výrobním procesem. Při tradiční výrobě jsou tyto obvody vyráběny samostatnými technologiemi v různých závodech.

Čipy vyrobené novou metodou mohou být až pětkrát výkonnější než čipy, které se používají v dnešních mobilních telefonech, jsou schopny pracovat při rychlostech až 1 GHz a umožnit až měsíční trvanlivost baterie. Technici společnosti Intel očekávají, že tato technologie umožní vývoj celé škály bezdrátových zařízení a aplikací, o nichž dnes jen sníme.

"Technologie čipu s bezdrátovým přístupem na internet posiluje vůdčí postavení společnosti Intel v oblasti technologie logických a flashových křemíkových produktů," řekl Sunlin Chou, místopředseda představenstva a generální ředitel skupiny Technology and Manufacturing společnosti Intel. "Pečlivým spojením naší nízkoenergetické a výkonné logické technologie, technologie velkokapacitní energeticky nezávislé paměti a precizních analogových elementů jsme schopni výhodně integrovat všechny klíčové prvky křemíkové technologie potřebné pro příští generaci bezdrátových zařízení - aniž bychom tím snížili jejich výkon nebo kapacitu," uvedl Ron Smith, místopředseda představenstva a generální ředitel skupiny Wireless Computing and Communications společnosti Intel. "Během poslední dekády vývoje mobilních zařízení jsme svědky toho, jak integrační technologie výrazně zvyšují funkčnost zařízení a životnost baterie při zmenšování rozměrů a snižování ceny pro uživatele. Věříme, že naše nová výrobní technologie podpoří pokračování tohoto trendu. Během následujících 5 až 10 let by nás nemělo překvapit běžné šíření mikropočítačů vhodných pro nošení na těle či mobilních videotelefonů."

Čip s bezdrátovým přístupem na InternetVysoce náročná výrobní technologie umožňuje maximální integraci.
Během vývoje této technologie překonali technici společnosti Intel řadu problémů spojených s tradičně samostatnými způsoby výroby energeticky nezávislých pamětí, logických a analogových obvodů. Místo tří oddělených procesů výroby tří samostatných čipů využívá technologie výroby čipu s bezdrátovým přístupem na internet jediný proces, který umisťuje všechny tři funkce na jediný čip.

Tato nová výrobní technologie využívá modulární postup, na jehož základě budou moci budoucí bezdrátové produkty spojovat flashové, logické a analogové funkce v různých kombinacích. To umožní společnosti Intel dokonale reagovat na vyvíjející se trh s bezdrátovými zařízeními a dodávat široké spektrum špičkových produktů a zařízení, vyrobených na základě stejné křemíkové technologie.

Další informace o výzkumu křemíkových technologií společnosti Intel naleznete na nových stránkách na adrese www.intel.com/research/silicon.


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Pokud nevíte, co si s takovým výkonem počít, není to notebook pro vás

Eurocom Sky X7C nesmíte porovnávat s notebooky. Je to desktop.

Otestovali jsme notebook Eurocom Sky X7C. Je to v podstatě výkonný stolní počítač s monitorem a klávesnicí zabalený do...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Najdete na iDNES.cz