Čipová sada VIA KT400 vstupuje na scénu. Co přináší nového?

  • 1
Neoficiální podpora pamětí DDR400 a design šitý na míru procesorům AMD. To je základní charakteristika nového čipsetu společnosti VIA. Jak si povede v boji s konkurencí? To ukáže až čas, ale už nyní je jisté, že má co nabídnout.

Do rodiny čispetů značky VIA se vklínil další nováček - VIA KT400. Je přímým pokračovatelem rodiny čipových sad pro procesory AMD, tedy čipových sad VIA KT266, KT266A a KT333. Oproti svým předchůdcům nabízí několik technických novinek.

Mezi ty nejpodstatnější patří podpora rychlých pamětí typu DDR SDRAM s taktem 133, 166, tj. 333 MHz efektivně. (Jsou tedy kompatibilní zpětně.) Podpora DDR400 je bohužel pouze neoficiální, ale je funkční. Teoretická velikost adresovatelné paměti 4.0 GB je nadprůměrná. Propustnost paměti v režimu DDR333 je 2.7 GB/s, v režimu DDR400 pak líbivých 3.2 GB/s.

Přibyla podpora portů USB 2.0, jichž může být na základní desce osazené tímto čipsetem až šest. Nechybí ani rozhraní U-ATA/133, které využijí například majitelé nejnovějších pevných disků.

Jak už jsem se zmínil v úvodu, podporovány jsou procesory AMD Athlon, Athlon XP a Duron - včetně těch nejnovějších s jádrem Thoroughbred. Avšak zda čipset podporuje také nadcházející procesory AMD Barton, to výrobce zatím neupřesnil.

Základní rychlost systémové sběrnice je 200 a 266 MHz, ale další zajímavá neoficiální informace hovoří o tom, že je rovněž podporováno 333 MHz FSB - patrně pro budoucí procesory AMD.

Pro přenos dat mezi Northbridge a Southbridge čipsetu byla použita technologie 8x V-Link s propustností 533 MB/s. Ta byla vyvinutá přímo VIA a nahrazuje klasický V-Link s propustností 266 MB/s, jak jej známe z KT266A.

Integrována je šestikanálová zvuková karta standardu AC-97 a také modem standardu MC-97. Další integrovanou součástí je LAN síťový adaptér 10/100. Southbridge VT8235 je již koncipováno pro podporu rozhraní Serial ATA, a tak je velmi pravděpodobné, že se s tímto rozhraním na těch nejmodernějších základních deskách setkáme co nevidět. Port AGP může pracovat v režimu 8x, tedy s propustností 2.1 GB/s.

Zde je názorný blokový diagram se základními údaji:

VIA KT400, blokový diagram

Paměť značky Corsair DDR400, pracující na základní frekvenci 200 MHz:

Operační paměť Corsair DDR400

VIA KT400 vypadá na první pohled více než slibně. Nejedná se pouze o přetaktovanou verzi KT266A, ale jsou přidány díky novému Southbridge také nové užitečné funkce, jako například USB 2.0. Paměti DDR400 s přístupovou dobou 5 ns mohou konečně konkurovat pamětem typu RDRAM a přinést tak uživateli výkon navíc, a to zejména v náročných aplikacích (zpracování videa atd.). Otázkou pouze zůstává, kolik chyb novinka od VIA obsahuje. Ze zkušeností víme, že ne všechny čipové sady tohoto výrobce byly v minulosti ideální. Potýkaly se s nestabilitou, chybami v přenosu dat a dalšími více či méně závažnějšími problémy.

 


Témata: Desky, Počítače, rodina, Via