Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čipy se budou tisknout - přinese to větší výkon, menší cenu a rozměry

aktualizováno 
Klasické cesty výroby čipů časem narazí na bariéry, které jim neumožní další zvyšování výkonu a míry integrace. Již dnes se pracuje na několika možných řešeních. Jedním z těch slibnějších se jeví metoda tisku procesorů.

V časopise Nature zveřejnili vědci z Princetonské univerzity výsledky svého výzkumu, na základě něhož navrhli výrobní technologii pro čipy, jejímž důsledkem bude nižší cena, velikost a vyšší výkon procesorů a čipů. Nová technologie výroby, se podle nápadu těchto vědců příliš neliší od klasického tisku, který se používá například u knih nebo bankovek.

V současné době je nepoužívanější technikou na výrobu čipů chemické leptání. Tato technologie nazývaná fotolitografie však za nějakou dobu narazí na své hranice (je pravda, že tato hranice se již několikrát posunula, s tím jak se rozvíjela technika, ale přesto jí bude dříve či později dosaženo). Pokud by se nenalezlo jiné řešení výroby čipů, znamenalo by to konec dalšího rozvoje a konec platnosti tzv. Moorova zákona.

Ten vytvořil v roce 1965 vědec Gordon Moore. Mooreův zákon je v podstatě předpověď, ve které se hovoří o tom, že se každých 18 měsíců podaří zvýšit počet tranzistorů na dvojnásobek. A přestože již uplynulo více než 35 let od této predikce, je stále v platnosti. Na nových výrobních postupech pro produkci čipů a procesorů však již pracují mnohé týmy ať již z komerčního nebo akademického sektoru. Výše zmíněná technologie s názvem Laser-Assisted Direct Imprint (LADI) představená týmem z Princetonské univerzity, se však zdá být velice nadějným trumfem ve hře o nástupnictví fotolitografie.

Výrobní postup

Tak jako u klasického tisku, se i zde musí nejdříve vytvořit vzor, který je pak doslova obtiskován do křemíku. Takto se v podstatě lisují i CD a DVD média. Mateřský vzor je vypálen laserem. V prvních testech se pracovalo s rozměry kolem 10 nanometrů. To je v porovnání s v současnosti používanou 130 nanometrovou technologií výroby pomocí chemického leptání opravdu impozantní. Znamená to, že by na stejnou plochu čipu mohlo být umístěno více než 100krát větší množství tranzistorů než v současnosti. Zanedbatelné také není to, že náklady na stavbu továrny, ve které by se čipy touto technologií vyráběly, by měly být nepoměrně menší než jsou v současných provozech. Snížení nákladů by provázelo i samotný výrobní proces. V neposlední řadě by se zvýšila rychlost výroby. Je udávána kolem 250 nanosekund.

Nic nového pod sluncem

Pan Carl Gottlieb Guttenberg by se možná divil, jak mohou být využity jeho upravené původní postupy tisku. Jedno je však potřeba říci, tisk a jeho různé metody, již dávno neslouží jen k přenášení písmen a obrazu na papír. Vždyť i novou generaci displejů (OLED) je možno vyrábět technologií v podstatě shodnou s tiskem na inkoustových tiskárnách.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz