Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Clatronic CDP537 vs. Akai PDP2300 - nejlevnější MP3 discmany (srovnávací test)

aktualizováno 
V dnešním testu poměříme schopnosti dvou přenosných MP3/CD přehrávačů. Oba discmany se řadí do nejnižší cenové kategorie, ale i tak "na nich něco je". Vyjde z tohoto souboje na ostří nože vítězně německý Clatronic nebo japonský Akai?

Pokud jste ještě nestihli koupit známému či sobě pod stromeček přenosný hudební přehrávač a vytoužený laciný Memorex je stále v nedohlednu, možná do vašeho rozhodování ještě zasáhne dnešní souboj. Na ostří nože se utkaly discmany dvou značek, které v tomto oboru nehrají zrovna prim, ale určitý potenciál se v nich skrývá. Přehrávače si kromě klasických kompaktních disků poradí také s hudbou ve formátu MP3 a spojuje i cenová relace. Patří k tomu nejlevnějšímu, co u nás lze v této kategorii vůbec sehnat. Čím se tedy mohou pochlubit oba sokové, levnější zástupce německé značky Clatronic a dražší Akai z dalekého Japonska?

Clatronic CDP537

 

Akai PDP2300


Vybavení
 

Discman je zabalen ve velice nepraktické plastové fólii, do níž se nedá dostat bez použití násilí. Při otevírání je tak nejlepším pomocníkem švýcarský armádní nožík. Uvnitř kromě discmanu nalezneme pecková sluchátka na odnímatelném náhlavním rámu, netradičně, ale pěkně zpracované dálkové ovládání, síťový zdroj, který může v případě potřeby sloužit jako nabíječka, a manuál.

Clatronic CDP537

  Akai dodává svůj přehrávač v klasické kartonové krabičce. Spolu s přístrojem jsou přibalena sluchátka do uší a síťové trafo. Discman lze rovněž použít jako nabíječku a dobíjet akumulátory přímo v jednotce, a to i při současném přehrávání CD. Součástí balení je také tištěný český manuál.

 

Akai PDP2300


Vstupy/výstupy
 

Clatronic disponuje oddělenými výstupy pro Line Out a sluchátka - ten je spárovaný s dalším konektorem pro připojení průchozího dálkového ovládání. Doplňuje je zdířka pro externí napájení.

Clatronic CDP537

  Na těle discmanu se nacházejí oddělené výstupy pro sluchátka a zesilovač a konektor pro síťový zdroj.
 

Akai PDP2300


Vzhled a ovládání
 

Stříbrný přehrávač se dvěma průzory na disk působí velice robustně a tuto skutečnost podtrhují i tlačítka, rozmístěná kolem displeje. Jsou kýčovitě nablýskaná, mají velice neeorgonomický tvar a jsou nelogicky umístěna. Tlačítka slouží pouze k základnímu provozu: spuštění, vypnutí, přechodu mezi skladbami a kontrole hlasitosti. Další funkce jsou dostupné přes příjemný dálkový ovladač. Na obvodu přístroje najdeme zámek kláves a otvírání dvířek mechaniky, na spodku pak přepínač funkce dobíjení akumulátorů. Přehrávač je napájen dvěma tužkovými bateriami - alkalické články vydržely na přibližně 8 hodin provozu.

Clatronic CDP537

  Velice příjemná kompaktní jednotka z šedohnědého plastu, s částečně průhledným víkem a stříbrným pásem po obvodu. Pod displejem jsou umístěna tři funkční tlačítka, mající na starosti režim přehrávání, aktivaci ESP cache u CDDA příp. skok na další adresář MP3 disku a programování playlistu. Prvky zhruba ve středu víka ovládají přehrávání - play/pause, stop, vpřed a vzad; ke změně hlasitosti slouží potenciometr u konektoru sluchátek. Rovněž Akai disponuje zámkem kláves a přepínačem nabíjení. Dvě alkalické baterie posloužily přehrávači za zdroj energie na slušných 11 hodin provozu.

Akai PDP2300


Funkce
 

Přehraje disky CD/CD-R/CD-RW ve formátu CDDA nebo datová média s MP3 soubory a také zvukovou stopu VideoCD. Interní paměť, sloužící pro minimalizaci vlivu otřesů na přehrávání, pojme 45 sekund signálu z CD a 480 sekund zvuku v MP3 při bitrate 128 kbps. Akceptovatelný datový tok se pohybuje od 32 do 320 kbps, včetně VBR. Na textovém displeji (15x2 znaky) pak zobrazí údaje o skladbě převzaté z ID3 tagů. Pomocí dálkového ovládání lze ještě de/aktivovat ESP, ekvalizér, naprogramovat pořadí skladeb a změnit mód přehrávání (Repeat, Random). Přístroji chybí funkce Resume a po opětovném zapnutí nastaví jednotka hlasitost zvuku zpět na výchozí úroveň.
 

Clatronic CDP537

  Přehraje disky CD/CD-R/CD-RW ve formátu CDDA nebo datová média s MP3 soubory. Elektronická ochrana proti otřesům má kapacitu 45 sekund pro CDDA a 120 sekund pro MP3 při bitrate 128 kbps. Přístroj přehraje MP3 soubory nakódované v datovém toku 32-320 kbps, včetně VBR. Akai má pouze číselný displej, na němž je při vložení datového CD zobrazen čas, pořadí skladby a číslo adresáře. Tlačítko Mode dává vybrat z několika režimů přehrávání: Random, Intro, Repeat. Uživatel může naprogramovat vlastní pořadí skladeb s max. 24 záznamy. Funkce Resume dokáže při dalším zapnutí přístroje navázat na přerušené přehrávání. Pamatuje si sice jen naposled vložený disk, ale lepší než nic.

Akai PDP2300


Zvuk
 
 

Nepotřebujeme znát údaj o odstupu signál/šum, abychom zjistili, že sluchátkový výstup není právě nejčistší. Již při zapnutí přístroje je ve sluchátkách patrný šum, který se ještě zvýší po spuštění přehrávání. Generuje jej koncový stupeň výstupu a při zesílení zůstává konstantní. Linkový výstup je bez šumu, kupodivu však provázaný s hlasitostí i ekvalizérem. Zvuk není nijak dynamický, a ani čtyři předvolby ekvalizéru (Classic, Pop, Jazz, Rock) nijak zvlášť nepomáhají. Po připojení k zesilovači jsou basy zastřené, ani výšky právě nezvoní. Zvuk je nejvýraznější při předvolbě Rock. Dodávaná sluchátka preferují středy s výraznými výškami, sem tam se objeví náznak nižších frekvencí.   Ani Akai neudává poměr signál/šum, po připojení sluchátek však byla jednotka potichu. Lehký šum se ve sluchátkách objevil až při zapnutí playbacku, při zvýšení hlasitosti však negraduje. Dodávaná sluchátka mají výrazné výšky se slabšími basy, k většímu výkonu je donutí zapnutí bass-boosteru. Line Out je tradičně čistý a není ovlivňován hlasitostí ani zesílením basů. Připojen k soustavě dodává discman velice slušný zvuk, s perfektně vyváženým zastoupením jednotlivých frekvenčních pásem. Přístroj perfektně zvládne reprodukci dunivého techna, ryčného rocku i něžné klasiky.


Závěr
 
 

Parametry jsou vyřčeny, vlastnosti zhodnoceny, následuje rozhřešení. Kdo s koho: Clatronic nebo Akai? Pro Clatronic mluví výrazně nižší cena, textový displej, příslušenství bohatší o dálkové ovládání. Proti zase hlasuje nepříliš pohledný design, ošklivá, nelogická tlačítka a nepřesvědčivý zvuk. Naproti tomu Akai je sice o pětistovku dražší, ale také působí už na první pohled seriózněji a technicky zdatněji. Především zvukově je mnohem lepší. Prostrádá však dálkové ovládání a displej je pouze numerický, což může pro někoho v dnešní době znamenat obrovské mínus.

Kdo je tedy redakčním vítězem? Možná se budete divit - je jím chudší, dražší, ale kvalitnější Akai PDP2300 - právě pro svůj vzhled a zvuk.

K testu zapůjčila společnost HP Tronic.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Najdete na iDNES.cz