Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Clatronic CDP537 vs. Akai PDP2300 - nejlevnější MP3 discmany (srovnávací test)

aktualizováno 
V dnešním testu poměříme schopnosti dvou přenosných MP3/CD přehrávačů. Oba discmany se řadí do nejnižší cenové kategorie, ale i tak "na nich něco je". Vyjde z tohoto souboje na ostří nože vítězně německý Clatronic nebo japonský Akai?

Pokud jste ještě nestihli koupit známému či sobě pod stromeček přenosný hudební přehrávač a vytoužený laciný Memorex je stále v nedohlednu, možná do vašeho rozhodování ještě zasáhne dnešní souboj. Na ostří nože se utkaly discmany dvou značek, které v tomto oboru nehrají zrovna prim, ale určitý potenciál se v nich skrývá. Přehrávače si kromě klasických kompaktních disků poradí také s hudbou ve formátu MP3 a spojuje i cenová relace. Patří k tomu nejlevnějšímu, co u nás lze v této kategorii vůbec sehnat. Čím se tedy mohou pochlubit oba sokové, levnější zástupce německé značky Clatronic a dražší Akai z dalekého Japonska?

Clatronic CDP537

 

Akai PDP2300


Vybavení
 

Discman je zabalen ve velice nepraktické plastové fólii, do níž se nedá dostat bez použití násilí. Při otevírání je tak nejlepším pomocníkem švýcarský armádní nožík. Uvnitř kromě discmanu nalezneme pecková sluchátka na odnímatelném náhlavním rámu, netradičně, ale pěkně zpracované dálkové ovládání, síťový zdroj, který může v případě potřeby sloužit jako nabíječka, a manuál.

Clatronic CDP537

  Akai dodává svůj přehrávač v klasické kartonové krabičce. Spolu s přístrojem jsou přibalena sluchátka do uší a síťové trafo. Discman lze rovněž použít jako nabíječku a dobíjet akumulátory přímo v jednotce, a to i při současném přehrávání CD. Součástí balení je také tištěný český manuál.

 

Akai PDP2300


Vstupy/výstupy
 

Clatronic disponuje oddělenými výstupy pro Line Out a sluchátka - ten je spárovaný s dalším konektorem pro připojení průchozího dálkového ovládání. Doplňuje je zdířka pro externí napájení.

Clatronic CDP537

  Na těle discmanu se nacházejí oddělené výstupy pro sluchátka a zesilovač a konektor pro síťový zdroj.
 

Akai PDP2300


Vzhled a ovládání
 

Stříbrný přehrávač se dvěma průzory na disk působí velice robustně a tuto skutečnost podtrhují i tlačítka, rozmístěná kolem displeje. Jsou kýčovitě nablýskaná, mají velice neeorgonomický tvar a jsou nelogicky umístěna. Tlačítka slouží pouze k základnímu provozu: spuštění, vypnutí, přechodu mezi skladbami a kontrole hlasitosti. Další funkce jsou dostupné přes příjemný dálkový ovladač. Na obvodu přístroje najdeme zámek kláves a otvírání dvířek mechaniky, na spodku pak přepínač funkce dobíjení akumulátorů. Přehrávač je napájen dvěma tužkovými bateriami - alkalické články vydržely na přibližně 8 hodin provozu.

Clatronic CDP537

  Velice příjemná kompaktní jednotka z šedohnědého plastu, s částečně průhledným víkem a stříbrným pásem po obvodu. Pod displejem jsou umístěna tři funkční tlačítka, mající na starosti režim přehrávání, aktivaci ESP cache u CDDA příp. skok na další adresář MP3 disku a programování playlistu. Prvky zhruba ve středu víka ovládají přehrávání - play/pause, stop, vpřed a vzad; ke změně hlasitosti slouží potenciometr u konektoru sluchátek. Rovněž Akai disponuje zámkem kláves a přepínačem nabíjení. Dvě alkalické baterie posloužily přehrávači za zdroj energie na slušných 11 hodin provozu.

Akai PDP2300


Funkce
 

Přehraje disky CD/CD-R/CD-RW ve formátu CDDA nebo datová média s MP3 soubory a také zvukovou stopu VideoCD. Interní paměť, sloužící pro minimalizaci vlivu otřesů na přehrávání, pojme 45 sekund signálu z CD a 480 sekund zvuku v MP3 při bitrate 128 kbps. Akceptovatelný datový tok se pohybuje od 32 do 320 kbps, včetně VBR. Na textovém displeji (15x2 znaky) pak zobrazí údaje o skladbě převzaté z ID3 tagů. Pomocí dálkového ovládání lze ještě de/aktivovat ESP, ekvalizér, naprogramovat pořadí skladeb a změnit mód přehrávání (Repeat, Random). Přístroji chybí funkce Resume a po opětovném zapnutí nastaví jednotka hlasitost zvuku zpět na výchozí úroveň.
 

Clatronic CDP537

  Přehraje disky CD/CD-R/CD-RW ve formátu CDDA nebo datová média s MP3 soubory. Elektronická ochrana proti otřesům má kapacitu 45 sekund pro CDDA a 120 sekund pro MP3 při bitrate 128 kbps. Přístroj přehraje MP3 soubory nakódované v datovém toku 32-320 kbps, včetně VBR. Akai má pouze číselný displej, na němž je při vložení datového CD zobrazen čas, pořadí skladby a číslo adresáře. Tlačítko Mode dává vybrat z několika režimů přehrávání: Random, Intro, Repeat. Uživatel může naprogramovat vlastní pořadí skladeb s max. 24 záznamy. Funkce Resume dokáže při dalším zapnutí přístroje navázat na přerušené přehrávání. Pamatuje si sice jen naposled vložený disk, ale lepší než nic.

Akai PDP2300


Zvuk
 
 

Nepotřebujeme znát údaj o odstupu signál/šum, abychom zjistili, že sluchátkový výstup není právě nejčistší. Již při zapnutí přístroje je ve sluchátkách patrný šum, který se ještě zvýší po spuštění přehrávání. Generuje jej koncový stupeň výstupu a při zesílení zůstává konstantní. Linkový výstup je bez šumu, kupodivu však provázaný s hlasitostí i ekvalizérem. Zvuk není nijak dynamický, a ani čtyři předvolby ekvalizéru (Classic, Pop, Jazz, Rock) nijak zvlášť nepomáhají. Po připojení k zesilovači jsou basy zastřené, ani výšky právě nezvoní. Zvuk je nejvýraznější při předvolbě Rock. Dodávaná sluchátka preferují středy s výraznými výškami, sem tam se objeví náznak nižších frekvencí.   Ani Akai neudává poměr signál/šum, po připojení sluchátek však byla jednotka potichu. Lehký šum se ve sluchátkách objevil až při zapnutí playbacku, při zvýšení hlasitosti však negraduje. Dodávaná sluchátka mají výrazné výšky se slabšími basy, k většímu výkonu je donutí zapnutí bass-boosteru. Line Out je tradičně čistý a není ovlivňován hlasitostí ani zesílením basů. Připojen k soustavě dodává discman velice slušný zvuk, s perfektně vyváženým zastoupením jednotlivých frekvenčních pásem. Přístroj perfektně zvládne reprodukci dunivého techna, ryčného rocku i něžné klasiky.


Závěr
 
 

Parametry jsou vyřčeny, vlastnosti zhodnoceny, následuje rozhřešení. Kdo s koho: Clatronic nebo Akai? Pro Clatronic mluví výrazně nižší cena, textový displej, příslušenství bohatší o dálkové ovládání. Proti zase hlasuje nepříliš pohledný design, ošklivá, nelogická tlačítka a nepřesvědčivý zvuk. Naproti tomu Akai je sice o pětistovku dražší, ale také působí už na první pohled seriózněji a technicky zdatněji. Především zvukově je mnohem lepší. Prostrádá však dálkové ovládání a displej je pouze numerický, což může pro někoho v dnešní době znamenat obrovské mínus.

Kdo je tedy redakčním vítězem? Možná se budete divit - je jím chudší, dražší, ale kvalitnější Akai PDP2300 - právě pro svůj vzhled a zvuk.

K testu zapůjčila společnost HP Tronic.Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz