Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Člověk poletí na Mars, ale zůstane tam navždy

  10:45aktualizováno  10:45
Tak trochu jako odsouzenci k celoživotnímu žaláři si možná budou připadat lidé, kteří se vydají na Mars. Nebudou mít totiž možnost návratu na rodnou planetu. Podle jednoho z návrhů Americké úřadu pro letectví a vesmír by takto mohlo lidstvo kolonizovat Mars už za dvacet let.

NASA rozpracovává různé plány na vyslání lidí na Mars a toto je jeden z nich. Jeho hlavní výhodou jsou menší náklady než v případě mise, která by lidskou posádku odvezla i zpátky na Zem.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zároveň začíná tvrdit, že pomalu nastává čas, kdy by se lidstvo mělo pokusit kolonizovat vesmírné objekty.

"Vesmírný program se začíná zaměřovat na osídlování jiných světů. Před dvaceti lety stačilo, abyste se s podobným nápadem svěřili vrbě a měli jste výpověď," popisuje s nadsázkou změnu v myšlení v NASA ředitel Ames Research Centre v Kalifornii Pete Worden.

"V průběhu několika let budeme mít první prototyp lodi, která nás sveze mezi světy," dodává Worden.

Vesmírná loď na jaderný pohon by podle některých odborníků mohla cestu urazit za čtyři měsíce.

Právě Ames Research Centre, které je součástí NASA, zkoumá možnosti osídlení Marsu. Na projekt už dostalo asi milion dolarů (cca 18 milionů korun).

Mars má výhodu dostatečné zásoby vody, na druhou stranu má nedýchatelnou atmosféru s převahou oxidu uhličitého. Potenciální osadníci si také budou muset poradit s nízkými teplotami.

Před začátkem mise bude podle Wordena nutné prozkoumat využití nových technologií v oblasti syntetické biologie a změn lidského genomu.

Peníze musí dát vláda i soukromníci

Podle dosavadních údajů by mohla taková cesta stát v přepočtu téměř 200 miliard korun. Za tuto cenu by bylo možné odeslat na Mars bez možnosti návratu 20 lidí. Pokud by se měli astronauti vrátit, za stejnou cenu by mohli letět jen čtyři.

NASA přitom počítá s tím, že by se na financování podíleli soukromí investoři. Sám Pete Worden hovořil o financování mise na jedné konferenci v San Francisku se zakladatelem společnosti Google Larry Pagem.

Za účelem financování takové cesty má být zřízena nadace s názvem Hvězdná loď Sto let (Hundred Year Starship).

Závěr Studie o osídlení Marsu v časopise Journal of Cosmology

"Snaha o zachování druhu v nebezpečném vesmíru a náš průzkumnický duch nás nutí probádávat vesmír a kolonizovat další planety. Mars je planeta sluneční soustavy, která je nám dostatečně blízká a nabízí bohaté zdroje nerostného bohatství a prostor pro kolonii.

Přesto budou první kroky při této kolonizaci nejobtížnější. Domníváme se, že nejpragmatičtější postup, jak Mars kolonizovat, je založit na Marsu malou, robotickou základnu, jejíž vybudování by mělo být následováno sérií jednosměrných misí s lidskou posádkou.

Výhody jsou mnohé, včetně výrazné redukce nákladů, dlouhodobého závazku vesmírné agentury, veřejnosti i posádky, a není potřeba budovat struktury pro návrat a rehabilitaci lidí navrátivších se z Marsu s nízkou gravitací. Výzva je to stále obrovská, především kvůli nutnosti dlouhodobých politických i finančních závazků."

Více ve studii Odvážně se vydat: Jednosměrná mise s lidskou posádkou na Mars

Zdroje (Aj):

Journal of Cosmology
Herald and Weekly Times
SkyNews

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Astronauti na lupíncích, lupínky na raketě? NASA zkoumá zavedení reklamy

Jak by mohla vypadat ISS ověšená reklamou? (montáž)

Loni jmenovaný ředitel NASA nařídil vytvoření komise, která by zvážila možnosti rozšíření spolupráce s komerčními...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Bush sliboval a nedal, Obama rovněž a Trump opět slibuje. NASA slaví 60

Vepředu vpravo je slavná Gibraltarská úžina a blíže k objektivu pak Gibraltar,...

Díky této organizaci stanuli lidé na Měsíci, vzlétly raketoplány a vědeckotechnická revoluce v USA dostala řádný...

Najdete na iDNES.cz