Co by měl Ježíšek vědět o nákupu DVD přehrávače

  • 89
Mnozí z vás by mohli najít pod vánočním stromečkem nový DVD přehrávač. Na trhu existuje celá řada typů všech cenových kategorií. V našem předvánočním miniseriálkü vám představíme některé zajímavé DVD přehrávače, které by se mohly objevit pod vaším vánočním stromečkem.

Videorekordéry a videokazety nezadržitelně vyklízejí své pozice DVD přehrávačům a DVD diskům. Jedním z dárků, který by se mohl objevit pod rozzářeným vánočním stromečkem, by mohl být nový DVD přehrávač. Na trhu existuje celá řada přístrojů všech cenových kategorií.

Při výběru si musíte nejprve zodpovědět jednu zásadní otázku: co všechno od svého DVD přístroje očekáváte. Dříve, než se podíváme na jednotlivé varianty, které se nám nabízejí, shrňme si, v čem je DVD výhodné. Hlavními výhodami DVD proti klasickým videokazetám jsou mnohem kvalitnější obraz a prostorový zvuk v digitální kvalitě. Kromě toho DVD - v závislosti na výbavě daného titulu - disponuje možností zvolit si jazykovou verzi doprovodného zvuku, jazyka titulků, výběr pohledu kamery a další.

Formáty

Velkou výhodou DVD přehrávačů je, že se neomezují pouze na přehrávání DVD-Video disků, ale podporují i další formáty. Na svém DVD přehrávači si standardně přehrajete zvuková CD, CD-R/RW, VCD (Video CD) a u většiny z nových modelů i SVCD (Super Video CD). Stejně tak prakticky všechny nové modely zvládají přehrát skladby MP3 a prohlížet obrázky ve formátu JPEG vypálené na CD. Některé přístroje podporují kromě MP3 i formát WMA. Audiofilové mohou zvolit některý z high-endových přístrojů, který kromě těchto formátů zvládá některý ze dvou nových konkurenčních zvukových formátů, jimižimiž jsou DVD-Audio nebo SACD (Super Audio CD).

Slovníček pojmů

AV receiver: přístoj, který obsahuje tuner nebo DVD, dekodéry prostorového zvuku a předzesilovač s přepínačem vstupů a zesilovač. Pokud nemá váš DVD přehrávač integrované dekodéry, potřebujete jej k sestavení domácího kina.
Cinch: Dvoupólový souosý konektor pro vstupní i výstupní zařízení, který slouží především pro přenos zvuku, ale i obrazu.
DD (Dolby Digital): digitální kódování zvuku, které může používat jeden (1.0) až šest (5.1) kanálů. Jedná se o schválená závazný formát pro DVD.
Dekodér: Samostatný komponent v sestavě domácího kina nebo integrovaný čip, který umožňuje rozkódování zvuku do více kanálů.
DVD-AUDIO: Na trhu od poloviny roku 2000. Tento formát určený pouze pro záznam zvuku je podobný disku CD-Audio, ale nabízí 16,20 a 24 bitové samplování s frekvencí od 44,1 do 192 kHz.
Hosiden (S-video): Speciální konektor, který umožňuje vedení videosignálu s oddělenou jasovou a barvonosnou složkou (S-video).
Koaxiální Vstup/výstup: vstup/výstup se speciálním takzvaným souosým kabelem s jednou žílou.
Progressive Scan (režim tzv. progresívního snímání): Režim, ve kterém není obraz snímán prokládaně po půlsnímcích, ale vždy celý. Výsledkem je především odstranění neostrosti pohybujícího se snímku a při zastavení pohybu máme vždy nerozmazaný snímek.
RGB (Red,Green,Blue): Obrazový signál je rozdělený na tři zákl. barvy - červenou, zelenou a modrou. Díky čemuž bylo dosaženo vysoké obrazové kvality. Konkurenční méně obvyklý signál YUV pracuje s rozdílovými složkami signálu.
SACD: nástupce standardního formátu CD-DA, který umožňuje reprodukci zvuku v daleko vyšší kvalitě a navíc i ve vícekanálové formě

Zajímavým trendem je stále větší podpora ze strany výrobců přehrávání filmů ve formátu DivX a Xvid. Formáty, které původně vznikly za účelem sledování filmů na monitorech počítačů se tak stále více prosazují i na obrazovkách televizorů. DVD přehrávače s touto podporou naleznete už i mezi těmi nejlevnějšími. Nedávno jsme pro vás otestovali dva z nich. Více se můžete dočíst v článku Filmy nejen u počítače (duel elegantních low-endových přehrávačů s DivXem a prostorovým zvukem)

Prostorový zvuk

Poté, co jste se rozhodli, jaké formáty má váš budoucí přehrávač podporovat, vyvstává otázka, zda má být váš budoucí DVD přehrávač vybaven integrovaným dekodérem prostorového zvuku. Ten slouží k rozkódování vícekanálového zvuku uloženého na DVD disku. Samozřejmě, že každý DVD přehrávač, ať už je vybaven dekodérem, či nikoli, umí reprodukovat i běžný stereofonní zvuk. Jak už jsme však zmínili, jednou z předností DVD je prostorový zvuk v digitální kvalitě.

Filmy na DVD jsou nejčastěji kódovány ve formátech Dolby Digital, který je nejvíce rozšířený, a DTS, který je sice méně rozšířený, ale nabízí lepší kvalitu zvuku než Dolby Digital. Kromě těchto dvou formátů existují i další méně rozšířené formáty. Ceny DVD přehrávačů s integrovaným dekodérem neustále klesají, ale u těch nejlevnější se setkáme prakticky pouze s podporou Dolby Digital. Rozdíly v cenách mezi přehrávači s a bez dekodéru nejsou až tak velké a rozhodně je výhodnější zvolit nějaký přístroj s integrovaným dekodérem. Nikdy nevíte, jestli nebudete chtít časem rozšířit svůj systém o domácí kino.

U některých DVD přehrávačů se sice můžete dočíst, že podporují některý z formátů vícekanálového zvuku, ale ve skutečnosti nejsou vybaveny integrovaným dekodérem, ale pro jeho zprovoznění budete potřebovat navíc ještě AV přijímač. Poradíme vám fígl, jak se přesvědčit, jestli má právě ten váš vyhlédnutý přístroj dekodér či ne. Stačí se podívat na zadní stranu přístroje, a pokud naleznete linkové výstupy prostorového zvuku, kterých je v případě systému 5.1 (pět satelitních reprosoustav a subwoofer) šest, avšak existují i vícekanálové varianty. Stejný trik můžete s úspěchem využít i u DVD-Audio a SACD přehrávačů. Některé DVD přehrávače bez integrovaného dekodéru sice dokáží stereofonně přehrávat tyto formáty, ale aby to byly čistokrevné DVD-Audio nebo SACD, přehrávač musí být vybaveny integrovaným dekodérem. Na možnosti zapojení se ještě podíváme později.

Otázkou prostorového zvuku jsme se dotkli v oblasti domácího kina. K DVD přehrávači s integrovaným dekodérem stačí k vytvoření plnohodnotného domácího kina připojit sestavu reprosoustav. Domácí kino však můžete vytvořit i s DVD přehrávačem, který není dekodérem vybavený. V tomto případě ovšem budete potřebovat kromě sestavy reprosoustav i externí AV přijímač s dekodérem. V současné době zažívají takzvaná řešení all-in-one (vše v jednom), která zahrnují kromě DVD přehrávače s vestavěným dekodérem i sestavu reprosoustav. Některé z neznačkových sestav je možné pořídit již za méně než šest tisíc korun.

Panasonic DVD-S27

Zapojení

K tomu, abyste naplno využili možností, které nabízí formát DVD, nesmíte podcenit ani otázku zapojení a měli byste přivádět videosignál do televizoru tím nejkvalitnějším výstupem, který máte k dispozici. Nejkvalitnějšími analogovými videovýstupy jsou komponentní výstup s rozdílovým signálem YUV (Y/Pb/Pr), který však naleznete u dražších modelů, a složkový výstup s oddělenými barvami RGB, který je vyveden na konektory scart. O něco nižší kvalitu poskytuje videovýstup s oddělenou jasovou a barevnou složkou S-Video s konektorem hosiden. Nejnižší kvalitu pak nabízí výstup pro běžný složený (kompozitní) videosignál s konektorem cinch. S digitálním videovýstupem se setkáte pouze u těch nejvyšších modelů. 

Některé dražší modely disponují funkcí Progressive Scan (Neprokládané řádkování), která zajišťuje jasnější a čistší obraz. K tomu, abyste jí mohli naplno využít, musí být váš DVD přehrávač i zobrazovač osazeny komponentním výstupem a vstupem YUV (Y/Pb/Pr). S tímto vstupem se však spíše než u klasických CRT televizorů setkáme u LCD a plazmových televizorů a u projektorů. Důležité samozřejmě je, aby progresivní scan podporoval disky v normě PAL.

Zvuk je vyveden jednak na analogové konektory scart, ale v případě přehrávačů s integrovaným dekodérem jsou ještě navíc jednotlivé kanály vyvedeny na samostatné konektory cinch. Kromě analogové zvuku mohou být některé modely ještě vybaveny digitálními výstupy, a to buď elektrickým koaxiálním výstupem nebo optickým výstupem přes konektor Toslink. Některé takto vybavené modely mají jen jeden z těchto výstupů, ale mnoho z nich jich má oba.

Maxton MDVD-101

Region

Celý svět byl na základě požadavků filmových studií rozdělen do šesti oblastí. Důvodem k tomuto byl fakt, že filmy nejsou uváděny do kin a na pulty obchodů ve stejnou dobu. Může se tak stát, že zatímco v jedné zemi přichází film teprve do kin, jinde už vyšel na DVD a distributoři by tak přicházeli o zisky ze vstupného. V praxi to znamená, že pokud vlastníte u nás zakoupený DVD přehrávač region 2 (Evropa) a přivezete si DVD disk z USA, což je region 1, tak si jej nepřehrajete. Na trhu však existují i multiregionální DVD přehrávače, které přehrají DVD disk z kteréhokoli regionu. Většinou se však jedná o levnější neznačkové přístroje. 

Další možnosti

Kromě klasického stolního DVD přehrávače si můžete, pokud často cestujete a chcete si svůj DVD přehrávač vozit s sebou, vybrat některý přenosných přehrávačů. Tyto přístroje svou konstrukcí vzdáleně připomínají notebook bez klávesnice a jsou vybaveny malým LCD displejem. Oproti stolním přehrávačům se stejnými parametry jsou výrazně dražší.

Další možností jsou DVD rekordéry, které umějí DVD disky nejen přehrávat, ale také nahrávat, a to v mnohem vyšší kvalitě než videorekordéry. Až dosud bránila ve větším rozšíření těchto přístrojů jejich vysoká pořizovací cena, ale ta v poslední době strmě klesá a podle prognóz by nejlevnější DVD rekordéry mohly ještě do konce roku stát kolem třiapůltisíce korun. Jedná se tak o nejperspektivnější a nejrychleji se rozvíjející kategorii DVD přístrojů. Jakmile jejich cena klesne natolik, že se dostanou pod úroveň videorekordéru, začne klasickým kazetám zvonit hrana.

Pokračování příště

V dalším díle našeho miniseriálku se podíváme na konkrétní příklady DVD přehrávačů v cenové kategorii v cenové kategorii do pěti tisíc korun. V dalších dílech se podíváme na přístroje do deseti tisíc a nad deset tisíc korun.