Co byste měli vědět o obnovovací frekvenci monitoru (2. část)

Jak nastavovat obnovovací frekvence bez únavného přepínání se z rozlišení do rozlišení a z jednoho počtu barev do druhého? Pomůže zejména utilitka Hz Tool, která je přes své stáří stále hojně užívaná.

Hromadné hrátky s frekvencemi
Předcházející díl této minisérie o obnovovacích frekvencích jsem zakončil poukázáním na skutečnost, že nastavovat obnovovací frekvenci (OF) pro každé rozlišení a barevnou hloubku tak, že do nich budeme přepínat grafickou kartu a pak vybírat v ovládacím panelu vlastností obrazovky požadovanou OF, není právě pohodlné, obzvlášť když je nutné tento úkon po každé reinstalaci ovladačů opakovat. Pokud pracujeme s Windows 95/98, může nám k hromadnému nastavení obnovovacích frekvencí posloužit například letitá freewarová utilita Hz Tool (ke stažení zde). Tento prográmek se neinstaluje – stačí pouze rozbalit stažený archiv do pro něj vytvořeného adresáře a spustit soubor Hztool.exe. A co vlastně umí?

Obnovovací frekvence monitoru

Hertzův nástroj
Jak vidíte z obrázku, Hz Tool umožňuje jednoduše přiřadit každému grafickému rozlišení a barevné hloubce příslušnou OF. Dopředu podotýkám, že nijak nekontroluje, zda jsou váš monitor a grafická karta schopni vámi zadanou OF zvládnout – prostě je zapíše do systémového registru, a jakmile vy nebo nějaký program aktivujete dané rozlišení, pokusí se Windows přimět hardware, aby aplikoval požadovanou OF. Pokud se to nepodaří, můžete skončit s černou nebo všelijak rozkmitanou obrazovkou; v takovém případě je vhodné se co nejrychleji vrátit do předcházejícího rozlišení. Přepínáte-li rozlišení sami pomocí ovládacího panelu nebo nějaké utility (Hz Tool to umí také), je návrat zpět snadný – stačí stisknout klávesu Esc. Horší ovšem je, když vás do rozlišení s nastavenou příliš vysokou OF přepne například nějaká hra: tam se vám nemusí podařit vybruslit prostým Escapem, zvlášť pokud hru pouštíte poprvé a neznáte její interface a/nebo se hra ovládá jen myší. V takovém případě je lepší než dlouho zírat na trpící monitor a snažit se najít to správné tlačítko raději včas uskutečnit reset (klasicky nejprve Ctrl-Alt-Del a v případě neúspěchu oblíbené tlačítko na bedně). Novější monitory již na takovouto eventualitu pamatují, a pokud se jim pokusíte vnutit frekvence, které jsou mimo jejich schopnosti, nesnaží se je slepě použít, ale prostě vám jen zobrazí varovné hlášení.

Při operování s Hz Toolem je třeba dbát na to, abyste měli v rozbalovacím seznamu Driver selection zvolenu správnou grafickou kartu a v sekci Apply to bitdepths zaškrtnuty právě ty bitové hloubky (určující počet současně zobrazitelných barev), na které se mají vybrané kombinace rozlišení/OF v pravé části okna vztahovat. Tlačítkem Save se nastavené údaje uloží do registru; pokud se budete chtít během provádění změn vrátit k údajům uloženým v registru, použijte tlačítko Restore. Nastavené OF se samozřejmě projeví až po přepnutí do daného rozlišení – chcete-li aplikovat změnu provedenou u aktuálního rozlišení, musíte po tlačítku Save stisknout ještě tlačítko Set. Velmi užitečná je možnost zapsat si oblíbené nastavení frekvencí a bitových hloubek do textového souboru Hztool.ini a kdykoli je do programu natáhnout stisknutím tlačítka Ini settings. Hztool.ini je ovšem nutné editovat externím textovým editorem – program Hz Tool z něj umí pouze číst.

A co Windows 2000/XP?
Chceme-li hromadně nastavovat OF ve Windows s jádrem NT, je nutné použít jiné utilitky obdobného ražení jako výše popsaný Hz Tool – například RefreshForce nebo NVRefreshTool.

Obnovovací frekvence v DOSu
Je nutné říci, že Hz Tool (a obecně nastavování OF prostřednictvím nástrojů Windows) má vliv pouze na ty programy, které přepínají rozlišení pomocí funkcí Windows – to jsou například všechny hry používající rozhraní Direct3D a OpenGL. Je zřejmé, že dosovské programy, které přepínají rozlišení přímým voláním funkcí hardwaru, nebudou brát ohled na nějaká nastavení OF v registru Windows. V prostředí DOSu můžeme pro tento účel použít sharewarovou utilitu UniRefresh, která je spolu s několika dalšími relevantními prográmky ke stažení zde, nebo freeware VBEHz.

Obnovovací frekvence monitoru

V zítřejším článku se dočtete, jak donutit monitor, aby si zapamatoval nastavení parametrů pro různé grafické režimy. Jak je v tomto případě definován grafický režim a jak postupovat při instalaci nového monitoru. 


Témata: software, Windows