Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co dnes k večeři? Nechte se inspirovat počítačem

aktualizováno 
Mám chuť uvařit si něco velmi chutného. Avšak nevím co. Také si čas od času položíte podobnou otázku? Pokud ano, máme pro vás jednoduché řešení v podobě elektronických kuchařek a to nejen pro PC.

milk shake, jídlo, oběd | foto: Profimedia.cz

Také vám už dochází inspirace k vaření? Vymýšlíte pracně každý den, co připravit k obědu či večeři? Nebo jen potřebujete znát recept na utopence, originální recept na svíčkovou či perfektní steak? Potom pro vás máme řešení. Zkuste využít služeb elektronických kuchařek. Pokud si vyberete zdarma dostupnou verzi, pak oproti klasickým kuchařkám za ně nemusíte platit.

Programy vám přitom mohou nabídnout mnohem více než knihy. Nejenže v nich jsou receptury přehledně zapsané, ale některé z nich jsou doplněné o ilustrační obrázky, pomohou vám s nákupem těch pravých potravin a dokonce mohou nabídnout, co vše lze uvařit ze surovin, které do elektronické kuchařky zadáte. A to jsme se nezmínili o neomezených možnostech při vyhledávání nebo exportu receptů do různých formátů (web, dokumenty apod.) a možnosti zaslat recept elektronickou cestou vašim známým. Do programů si lze své recepty i ručně přidávat, takže si je můžete obohatit o maminčiny zaručené postupy k výbornému pokrmu.

Tip: Také na internetu existuje mnoho serverů, které se zabývají vařením. Nechcete-li tedy nic stahovat a instalovat, potom zavítejte například na Apetitonline.cz stránky  s podtitulem Web, který chutná, Apetitus.cz je potom určen všem, kteří rádi vaří a nebojí se experimentovat. Zajímat by vás však mohl i Český kuchař – jídlo není pouze zdroj potravy či Kulinářské recepty – nejnovější kulinářské recepty.

EKuchařka 1.8 – freeware
Program EKuchařka slouží k evidenci receptů a efektivní práci s nimi. Recepty lze získat ručním zadáním, importem ze souborů, ze sítě internet, nebo od ostatních uživatelů programu EKuchařka. Uložené recepty je možné vyhledávat na základě všech uložených údajů. Zvolené recepty lze tisknout, exportovat do souborů, vytvářet nákupní lístky použitelné při nákupu potřebných surovin. Na přání vám vytvoří jídelní menu či spočítá index tělesné hmotnosti.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,9 MB).
   

  Recepty doma 3.4 – freeware

  Recepty doma je elektronická kuchařská kniha. Umožňuje rychlé přidávání a vyhledávání receptů (doplnění receptu obrázky BMP, JPG, GIF), importuje různé objekty (obrázky, tabulky, grafy). Ve své databázi obsahuje více jak 9 500 receptů. Samotnou databázi lze prostřednictvím internetu aktualizovat, takže se v programu budou objevovat nové a nové recepty. Aktualizace je však pouze pro registrované uživatele – ta je zdarma. Navíc plánuje jídelníček na celý měsíc.
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,5 MB).


  Recepty 3.73 – freeware

  Aplikace slouží především k zapisování receptů do kategorií. K dispozici je však i menší archív receptů. Text receptu lze formátovat standardními příkazy pomocí tlačítek. Vkládat můžete i obrázky. Recepty lze tisknout, exportovat do HTML či RTF a samozřejmě vyhledávat podle názvu nebo obsahu přípravy jídla. Registrace je zdarma za recept (pro zobrazení více než 6-ti receptů v kategorii). Stačí zaslat jakýkoliv recept pomocí formuláře. Stáhněte si i archív receptů, který do programu stačí naimportovat.

 • Stahujte za Slunečnice na této adrese (822 KB).


  Recepty 2.2 – freeware

  Ne každý z nás se narodil s kuchařským talentem. Pokud si však dokážete čas od času uvařit sami, ale chybí vám fantazie, můžete si koupit kuchařskou knihu, ve které najdete slušnou zásobu receptů. A nebo si místo utrácení peněz za knihu stáhněte prográmek Recepty. Tedy pokud vám nevadí, že sbírka receptů je ve slovenském jazyce. Aplikace obsahuje vyhledávací funkci a selektivní zobrazení podle druhu jídla. Listovat mezi recepty můžete i jednotlivě, podle abecedy. Nesmírně zajímavá je i další funkce, která po zadání několika surovin nacházejících se ve vaší domácnosti vyhledá pouze realizovatelné recepty.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,7 MB).


  Jídelníček 1.0 – freeware

  Tento program je vhodný pro ty, kteří často vaří a chtějí si vytvořit vlastní jídelní lístek. Aplikace bohužel nedisponuje vlastním seznamem pochutin. Nezbude vám tedy nic jiného, než je tam zadat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (390 KB).


  My Recipes 2.0 – shareware

  My Recipes je jednoduchý program určený ke sbírání, organizaci a editaci receptů. Z internetu si můžete vybrat tisíce receptů (např. FoodTV.com) a vložit si je do vaší databáze receptů pro budoucí využití.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,2 MB).


  Living Cookbook 1.5 – demo

  Další zahraniční program obsahuje více jak 1 000 receptů a dokonce na 7 000 ingrediencí s uvedeným obsahem živin a energie. Díky tomu je možné dobře využít program při přípravě dietních a fitness jídelníčků. Jídlo si však můžete připravit i na základě ingrediencí, které máte doma. Stačí je zadat a objeví se různé pochutiny.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (18,7 MB).


  Kuchařka pro pocket PC – freeware

  A pokud byste svoji večeři či víkendový oběd chtěli naplánovat už ve vlaku či autobuse, zkrátka někde na cestách, zkuste si stáhnout a nainstalovat kuchařku pro pocket PC. Nainstalovat ji můžete přes PC, či rovnou v zařízení.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (331 KB). • Nejčtenější

  Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

  (Ilustrační snímek)

  Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

  Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

  MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

  Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...  Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

  Lunar Crater

  K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...

  Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

  Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

  Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

  Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

  Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

  Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...

  Další z rubriky

  Microsoft si myslí, že jsou hesla překonaná a už je není třeba používat

  Windows 10 Hello neoklamala ani jednovaječná dvojčata.

  Společnost Microsoft uvedla, že biometrické přihlášení by mělo odbourat psaní hesel.

  Stáhněte si zdarma: Zamaskujte je. Naučte se schovávat data

  Ilustrační foto

  Neviditelné složky pomohu skrýt data, která by neměl nikdo objevit aktivací SecretFolderu. Monitorování zařízení v síti...

  Stáhněte si zdarma: Google disk se naučil zálohovat soubory, fotografie a videa

  Ilustrační foto

  Google nabízí novou možnost automatického zálohování dat z PC či externího disku, ale také fotografií do vašeho...

  Najdete na iDNES.cz