Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co Google neumí? Vyzkoušejte šest netradičních vyhledávačů

Rozpoznávač fontů, vyhledávač melodií, porovnávač obrázků... Specializované vyhledávače se vydávají mimo pevnou půdu webových stránek do říše obrazů a zvuků. Budoucnost jich jistě přinese mnohem více. A některé skončí ve vlastníctví větších firem, třeba právě Googlu.

Vyhledávač pohledů nejen na pohlednice...

Pro mnoho lidí je synonymem vyhledávače Google, případně Yahoo. Live či některá česká vyhledávací služba. Tyto všeobecné vyhledávače jsou schopny velice dobře odpovědět takřka na jakýkoli požadavek, a pokud s nimi umíme zacházet, většinou nepotřebujeme pro nalezení konkrétní stránky, souboru či informace jiný nástroj.

Jsou ale chvíle, kdy se hodí využít vyhledávač specializovaný. Vyhledávač zaměřený na určitou oblast dává v této oblasti často lepší výsledky, neboť indexuje pouze nepatrný zlomek toho, co vyhledávače univerzální. V českém prostředí patří mezi často používaný třeba Obchodní rejstřík nebo Katastr nemovitostí. Také místní vyhledávání a mapové on-line aplikace jsou velice oblíbené, a velké společnosti do jejich rozvoje investují velké částky.

Ale někdy hledáte něco velice konkrétního a specifického. A pak se vám možná bude hodit některý z dnes popsaných vyhledávačů. I kdybyste ale zatím nenarazili na situaci, kdy by pro vás takový vyhledávač byl relevantní cestou k užitečnému výsledku, vyplatí se je přesto vyzkoušet. Ukazují, co všechno je možné. Dá se předpokládat, že alespoň některé z těchto funkcí se stanou komerčně úspěšnými a koupí je nějaká ta velká firma.

Panoramio - rozhlédněte se kolem sebe

Přesně to se stalo španělské společnosti Panoramio, kterou před necelým rokem koupil Google. Panoramio umožňuje přispěvatelům z celého světa vkládat do systému fotografie (především krajinky, architekutru apod.) míst z celého světa. Od podobných systémů se odlišovala především vkládáním důležitých metadat: každý snímek má svou lokaci (zeměpisné souřadnice), pojmenování a pokud možno i štítky označující, co na fotografii je.

Ve spojení s mapami společnosti Google (tzv. mash-up) se Panoramio stává úžasným atlasem plným fotografií. Na mapě můžete procházet jednotlivé fotografie a ihned vidíte, odkud jsou. Panoramio existuje jako vrstva jak pro Google Earth, tak pro Google Mapy.

Panoramio - celek

Zcela novou funkcí je pak možnost rozhlédnout se kolem sebe. Panoramio využilo své obrovské databáze lokalizovaných fotografií, a tam, kde je vyšší hustota fotek na jednom místě, umožňuje kliknout na odkaz Look around. Ten vás přenese na interaktivní stránku, kde můžete procházet jiné fotografie stejného objektu, třeba z jiných úhlů a vzdáleností.

PanoramioPanoramio


K vyhledání využívá systém druh fotogrammetrie, díky níž rozpozná i různé perspektivy. Z pohledu internetového turisty je zajímavé podívat se na místo z různých pohledů, v různých denních a nočních dobách i ročních obdobích... Fotografům pak může tato interaktivní funkce sloužit k inspiraci a úvahám, jak daný objekt či scénu nejlépe vyfotit.

Panoramio

Více o nové funkci Panoramio zde.

TinEye - najděte plagiáty, montáže a klasiky

Pokud hodně fotografujete, víte, jak snadno se váš pevný disk plní fotkami všeho možného. Stane se také, že budete mít některé fotky dvakrát i vícekrát. V různých velikostech, formátech... Existují programy, které takovéto duplicitní fotky vyhledávají. Ty možná inspirovaly tvůrce služby TinEye.

Do TinEye nahrajete obrázek, nebo odkážete na obrázek ze sítě www. Systém pak zapátrá ve své půlmiliardové databázi obrázků a najde stejné nebo podobné obrázky. Nevadí mu změna velikosti, mírná změna barev či kontrastu, dokonce najde i jednoduché montáže. Ukázkové video na úvodní stránce (zatím pozvánkové) betaverze to ukazuje na příkladu Mony Lisy, my jsme zkusili vyhledat naši fotku ředitelky českého Microsoftu. Věděli jsme, že si ji tehdy vzali na paškál fotomontéři kolem kartinek. A TinEye nezklamal.

TinEye výsledky

Zatím má ale TinEye omezenou zásobu (index) obrázků. Možná si "koleduje" o to, aby jej koupila nějaká velká firma se zavedeným vyhledáváním obrázků. Uplatnění by mohl najít i při vyhledávání plagiátů.

Midomi - zazpívej a najdi

O netradičním vyhledávači, který se zaposlouchá do vámi zabroukané nebo zazpívané písničky a pak ji podle melodie hledá ve své obrovité databázi, jsme už psali. Portál midomi.com se evidentně nadále rozvíjí. Zkrátka klikněte na vyhledávání "Singing Search" a do mikrofonu zabroukejte, zanotujte nebo zazpívejte hledanou melodii.

Midomi

Vyhledávač pro seriózní účely asi použijete jen výjimečně. Jako ukázka technologie nebo prostředek zábavy (domácí karaoke) je to ale výborná věcička.

Co je to za písmo?

Zkratka WTF dostala kromě těch dosavadních i další význam. Vyhledávač písem s názvem What The Font sice není žádnou novinkou, ale pro mnohé bude jistě vítaným nástrojem. Slouží pro vyhledání písma (fontu) na základě nahráného obrázku. Ti, co mají v oblibě fotomontáže, zajásají.

WhatTheFont

WhatTheFont nejprve rozpozná jednotlivé znaky

WhatTheFont

... a pak nabídne jednotlivá odpovídající písma

Pokud nemáte k dispozici konkrétní obrázek, můžete zkusit IdentiFont. Ten vám bude klást sérii obrázky doplněných otázek a postupně omezí výběr fontů jen na určitou skupinu, kterou na konci nabídne. Obě služby pochopitelně profitují z toho, že si přes ně posléze můžete fonty objednat.
A něco pro akademiky na závěr
Zatímco v přírodních vědách není nad vlastní výzkum a odvozené formule, ve vědách humanitních plní roli axiomů částečně citované autority. Pro vyhledávání nejen citací, ale i celých vědeckých prací a článků doporučujeme Google Scholar, specializovaný Google vyhledávač zaměřený na akademickou sféru. Najdete zde přinejmenším zajímavé tipy na literaturu z oboru. A pokud má vaše univerzita nebo jiná instituce předplacený přístup do databází odborných publikací, budete mít možná přes Google Scholar přístup i k těmto zdrojům. Pokud ano, napište nám, prosím, zajímá nás, jak na tom univerzity po Česku jsou.

Google Scholar

Specializovaných vyhledávačů je velké množství, a budeme rádi za vaše doporučení v komentářích. Díky internetu je nám k dispozici obrovské množství informací, a právě na vyhledávání těch relevantních bude možná záležet čím dál tím víc.
Kdo hledá, najde...
Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...