Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co je lepší pro hledání na vašem PC? Google nebo Copernic

aktualizováno 
Před několika týdny velmi chytře roztočila společnost Google humbuk kolem lokálního vyhledavače Google Desktop Search (GDS). Méně znalí uživatelé internetu a vyhledávacích služeb vzplanuli a začali tento produkt hojně využívat. Je GDS revolučním počinem? Není náhodou k dispozici ještě něco lepšího?

Lokální vyhledávač? Co je to?

Lokální vyhledávání není nic jiného, než prohledávání místních, resp. síťových paměťových zařízení (pevné disky, flash paměti, externí záznamové mechaniky apod.) prostřednictvím určité aplikace za využití jistých kriterií (název, typ, datum souboru/souborů apod.). Aplikaci tohoto typu má (světe div se) implementovánu každý uživatel přímo v operačním systému (uživatelé populárních Windows nechť pro představu využijí klávesové zkratky Win+F). Pokud stále využíváte pro vyhledávání souborů této hrůzostrašnosti, měli byste prohlédnout a podívat se, jak lehce lze proces vyhledávání zjednodušit, ale také jak dojít lepších výsledků za podstatně kratší dobu.

Lokální vyhledávání tedy umožňuje prohledat a nalézt soubory v počítači. Pokročilé vyhledávací nástroje (jako například Google Desktop Search, Copernic Desktop Search ad.) umí prohledávat také elektronickou poštu, její přílohy, prohlédnuté internetové stránky, nebo také proběhnuvší komunikace tzv. instant messengerů (ICQ, MSN Messenger apod.).

Konec rychlíku jménem „Win+F“

Vraťme se ještě k vyhledávání prostřednictvím Windows. Nejenže je tato služba velmi pomalá, ale také výsledky, které produkuje z limitovaných zdrojů (rozuměj omezených vyhledávaných prostorů – absence prohledávání e-mailů, jejich příloh apod.) mnohdy kusé a nekompletní výsledky.

Rada č. 1: opusťte tento typ vyhledávání a pusťte do systému lepšího dravce, nástroj, který využívá tzv. indexovaného prohledávání.

Billova pejska pusťte k vodě, resp. raději ho přivažte k boudě

Indexuj a zrychli

V současné době jsou vesměs všechny počítače vybaveny pevnými disky s kapacitou 80 GB a vyšší. Dat, které skladuje běžný uživatel přibývá a požadavky na rychlé vyhledávání souborů rostou. Vyhledávání souborů pomocí indexování probíhá takto: po instalaci lokálního vyhledavače (Google Desktop Search, Copernic Desktop Search, resp. jiného) zahájí tento automatické prohledávání a indexování vámi zvolených pevných disků a tzv. prostorů. Prvotní indexace trvá poměrně dlouho – celý proces roste úměrně s množstvím dat na vašem počítači a je ovlivněn výkonností HW komponent (pevný disk, rychlost a množství pamětí RAM). Tato lustrace vašeho počítače probíhá ovšem pouze tehdy, pokud je počítač nečinný. Nebrzdí vás tedy při práci.

Rada č. 2: spusťte indexaci v době, kdy nebudete počítač používat. Celý proces se, jak často tvrdí Přemet Podlaha, výrazně urychlí. Další, tzv. ex post změny obsahu disků jsou poté již zaznamenávány průběžně.

Pokud se vám práce s indexovaným vyhledavačem zalíbí, možná pozměníte systém práce s daty (ukládáním a třídění). Jistě, pokud je vám od přírody vlastní jistý řád, a pořádek mezi daty tvoříte pomocí precizně pojmenovaných složek, podsložek a dalších úrovní, není důvod radikálně měnit vaše zvyklosti. Pokud jste ovšem bordelářem první třídy, není nutné pokračovat v breku pramenícího z hledání a nenalezení. Pokud víte, co hledáte, xDS to najde.

Konkurence je dostatek

Indexování obsahu pevných disků pro účely vyhledávání rozhodně není inovativním počinem společnosti Google. Tento systém je k mání v podobě samostatných programů již roky. Kdo že uměl vyhledávat prostřednictvím indexu již dávno před vznikem Google Desktop Search? Například X1 Desktop Search (placený program je k dispozici za 75 USD na www.x1.com), BlinkX (freeware na www.blinkx.com, pro uživatele Apple Macintosh například MAC OS Tiger: Spotlight, který je dostupný na www.apple.com). Přímým konkurentem Google Desktop Search je ovšem (dle mých vlastních zkušeností, ale také valné většiny internetové komunity, která se v diskuzích nechala hlasitě slyšet) aplikace Copernic Desktop Search (CDS). Proto jsem se rozhodl popsat a srovnat právě tyto dva produkty. Oba programy jsou velmi dobře zpracovány, dosahují srovnatelných výsledků za rekordní časy. To, co systém Windows nalezne za desítky minut vám každý z těchto programů naservíruje během vteřiny.

Novorozenec Google Desktop Search

Pro úspěšné rozběhnutí GDS je nutné stáhnout a nainstalovat pouze 446 kB velký program a spustit indexaci. Celé vyhledávání probíhá dále na stejné bázi, jako vyhledávání pomocí Google.com, tedy v prostředí internetového prohlížeče. Všimněte si, že mezi prostory pro vyhledávání (web, images, groups, news, froogle ad.) přibyl prostor s názvem Desktop. Klepněte na tento odkaz a do pole pro vyhledávání zadejte žádané. Pro přístup k vyhledávání je vhodné využívat zástupce GDS, který se po instalaci objeví na ploše systému Windows. Pro rychlejší přístup k této službě doporučuji přidat stránku GDS do oblíbených stránek ve vašem internetové prohlížeči. V systému je stránka GDS dostupná na IP 127.0.0.1.

Po klepnutí na tlačítko Search Desktop prohledá GDS vytvořený index a zobrazí výsledek v HTML podobě. Jednotlivé typy nalezených souborů je možné roztřídit do skupin (All, Emails, Files, Chats, Web history). Výsledky ja také možné třídit podle data, resp. relevance. Jste-li zvyklí pracovat s Google.com, nebude vám dělat problém orientovat se i při hledání souborů na pevných discích.

Prostředí Google Desktop Search

 Služba GDS prohledává a indexuje absolutně vše, tedy i stránky z dočasné paměti prohlížečů internetu. Může se tedy stát a stává se, že se do indexu dostanou osobní e-mailové zprávy, informace z doby, ve které uživatel pracuje prostřednictvím internetového bankovnictví se svými penězi, a také zašifrované informace v „rozbaleném“ stavu apod. Vida: že by byl GDS novodobým Holmesem, který umí odhalit úroveň kvality šifrovacích a dešifrovacích programů? GDS je velmi jednoduchý, výkonný a hlavně rychlý. Pozor ovšem, indexuje absolutně vše bez možnosti selekce lokací a oblastní pevných disků či e-mailových složek; ovšem v nastavení je možné alespoň vypnout indexování stránek odkazujících na HTTPS servery. Alespoň něco.

Nastavení Google Desktop Search

 

Ostřílený pardál Copernic Desktop Search

Copernic Desktop Search pracuje na stejném principu jako GDS, ovšem využívá vlastního prostředí a disponuje jemnějším nastavením celého procesu indexace i vyhledávání. Stejně tak jako GDS je distribuován jako freeware, instalační soubor má 7 MB a tedy i celá instalace je robustnější. Za tuto cenu ovšem dostanete do rukou mocnější nástroj než představuje GDS.

Rozhraní CDS je dle mého názoru nejlepší ze všech. Po zadání prvního znaku hledaného výrazu CDS ihned zahájí hledání a zobrazí výsledky, které doplní o náhledy souborů a detailní informace o jednotlivých souborech (velikost, datum vytvoření, typ apod.). Tvorba náhledů je rychlá a korektní. Okno CDS nápadně připomíná strukturu MS Outlook 2003, práce s ním je velmi pohodlná.

Prostředí Copernic Desktop Search

Veškeré výsledky umí CDS třídit do vícero skupin, než GDS (e-maily, soubory, hudba, obrázky, videa, kontakty, Oblíbené položky a Historie). Pokud tedy hledáte soubor s frekventovaným názvem nebo obsahem (např. Jan Novák), dojdete kýženého výsledku pomocí filtrů CDS rychleji, než v GDS.

Rada č. 3: vyhledat konkrétní soubor ve výsledcích hledání je jednodušší v prostředí CDS.

Nastavení Copernic Desktop Search

Pokud chcete vyhledávat prostřednictvím CDS, využijte pole pro vložení hledaného výrazu, které se usídlilo v liště s nabídkou Start, resp. spusťte aplikaci pomocí zástupce na ploše systému Windows. CDS je dle mého názoru stejně výkonný, jako GDS, umí ale lépe pracovat s výsledky, což je možná při výběru lokálního vyhledávače rozhodující. Potenciální a velmi okrajovou nevýhodou CDS je fakt, že pro přístup ke Copernic Desktop Search je nutné spouštět další aplikaci, pokud předpokládám, že s prohlížečem internetu (který je domovskou aplikací GDS) pracuje každý a tento (ať již MSIE, Firefox aj.) je spuštěn na počítači neustále. Nuantní, ale faktické.

Rychlé vyhledávání pomocí Copernic Desktop Search

 

Co je lepší: GDS vs. CDS

Podívejme se nyní podrobněji na jednotlivá fakta, která mohou hrát roli při vyhlášení vítěze. Předesílám, že každý z uživatelů může mít jiné nároky na lokální vyhledávání a při konečném posuzování a výběru toho „lepšího“ je možné zohlednit i subjektivní sympatie ke každému ze soutěžících. Výsledek před koncem souboje tedy zní: jak GDS, tak CDS jsou mocnými nástroji; oba vychází ze stejné koncepce a pracují na stejné bázi a principu. Každý z nich je však jinak konstruován. Jeden jako samostatná aplikace (CDS), druhý jako přívěšek na internetovém prohlížeči. Oba umí velmi detailně prohledat vaše pevné disky.

Níže jsou k dispozici detaily, které by vás mohly zlomit pro ten či onen Desktop Search. Je to na vás. Rozhodně si ovšem vyzkoušejte oba. Praxe vyučí lépe, než holá teorie.

1. GDS reprodukuje výsledky v dlouhých seznamech. Umí je třídit pouze do několika málo skupin. CDS umí filtrovat a kategorizovat výsledky podle vícero typů souborů, stejně tak umí třídit výsledky podle časových razítek a to velmi podrobně. CDS pracuje také s vlastnostmi jednotlivých souborů (atribut, velikost, datum změny a vytvoření souboru (verzování) apod.

2. CDS umí vytvářet náhledy jednotlivých souborů (např. dokumenty Word, Excel, e-maily, PDF apod.). GDS touto funkcí prozatím nevládne.

3. V nastavení CDS je možné specifikovat, jaké soubory (typy, velikosti apod.) a které lokace (disky, složky Outlook ad.) indexovat, a které naopak ne. GDS indexuje absolutně vše, včetně HTTPS stránek (tuto „schopnost“ je ovšem možné vypnout). Z pohledu zneužití je CDS bezpečnější, GDS je detailnější.

 

 

Klady Google Desktop Search Zápory Google Desktop Search

+ rychlost
+ kvalitní indexování
+ rozhraní integrované v internetovém prohlížeči

- pomalá prvotní indexace
- velmi jednoduché publikování výsledků vyhledávání
- nemožnost chránit index heslem

 

Klady Copernic Desktop Search Zápory Copernic Desktop Search
+ rychlost i prvotního indexování
+ kvalita a práce s indexem
+ vynikající nastavení a publikování výsledků vyhledávání
+ náhledy vyhledaných souborů
+ výběr prostorů a lokací k indexování
- nemožnost chránit index heslem
- při vyhledávání je nutné spouštět další aplikaci (vlastní GUI)

 

 

Infobox GDS

Infobox CDS

Google Desktop Search
www.google.com
Distribuce: freeware

Copernic Desktop Search
www.copernic.com
Distribuce: freeware

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz