Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co je levnější - digitální, nebo kinofilmová fotka?

aktualizováno 
Zdá se, že digitální fotoaparáty válcují kinofilmovou konkurenci na všech frontách. Je tomu skutečně tak? Má dnes klasická zrcadlovka na kinofilm ještě šanci? Je levnější fotografie z digitálu nebo klasického přístroje?

Nástup digitální fotografie je nepopiratelný a nezastavitelný. O tom asi nikdo nepochybuje. Razantní příchod nul a jedniček nemusí však nutně znamenat konec klasického filmového pásu. Digitalizace se tak jako tak dočká v určité fázi i klasický film (archivace snímků, odeslání snímků do soutěže apod.). Některé žánry jako například umění a dokument budou ještě dlouho (ne-li napořád) doménou klasických filmových fotoaparátů.

Ať už digitál vytlačí z některých pozic analog, či budou žít oba systémy v symbióze dokud je nenahradí nějaká úplně jiná technologie, bude zajímávé podívat se na malé cenové srovnání těchto dvou rivalů.

Metodika

Pro přehlednost jsme náš malý průzkum rozdělili do tří kategorií. Příležitostné focení pohřbů,  svateb, případně lehacích dovolených u libovolného moře pro potřeby domácího archivu jsme zařadili do kategorie s názvem: „Dovolenkové fotografování“.

Fotím vše, často a rád“ je název druhé skupiny, který netřeba dále nějak vysvětlovat.

Třetí kategorii „Chci něco víc“ je určena pro všechny, kteří již přičichli ke kouzlu pravé jednooké zrcadlovky a od svého přístroje vyžadují absolutní kontrolu nad veškerými funkcemi.

Každá kategorie začíná nákupem fotoaparátu a veškerého nutného příslušenství (filmy, paměťové karty, baterie). Při kalkulaci celkových nákladů byl brán v potaz i předpokládaný počet ročně vyfocených obrázků a způsob jejich konečného zpracování (tj. vyvolání na fotografický papír). 

 film_vs_digital

Dovolenkové fotografování

Do této skupiny patří asi každý kdo: Fotoaparát drží v ruce maximálně třikrát ročně - na Vánoce, na dovolené a na svatbě (případně na jiné podobně morbidní rodinné sešlosti).

Výběr přístroje probíhá podle pravidla: “Ať umí všechno a nemusím nic než mačkat“. Počet ročně zhotovených fotografií není vysoký, pokud se však jedná o digitální fotoaparát s dostatečně bezednou kartou může být na jeden zátah téměř astronomický.

Základní údaje:
počet vyfocených snímků: cca 200 ks
zpracování: přímo z karty/filmu (bez zásahu počítače) přes klasický fotolab, výstup: fotografický papír velikosti 10x15 cm (pohlednice) 

  • Varianta film

Nabídka analogových kompaktů není a asi nikdy už nebude, ani zdaleka tak široká jako v  oblasti digitálních přístrojů. Přesto je z čeho vybírat.  Velkými hráči zůstávají: Canon, Konica-Minolta, Nikon, Olympus a Pentax. Prakticky všechny přístroje jsou vybaveny zoomovacím objektivem a kvalitní přístroj již pořídíte za cenu kolem 2.000 Kč.  Cenové rozpětí je však o mnoho širší a nejluxusnější kompakty se prodávají i za 12.000 Kč. Ohnisková vzdálenost se u levnějších modelů pohybuje v rozmezí 38 - 80 mm. Dražší přístroje bývají vybaveny delším sklem a to s ohniskovou vzdáleností až 150 mm. Bohužel nejširší objektiv je stále většinou pouze 38 mm, a ten pro zachycování opravdu širokoúhlých záběrů není příliš vhodný. Ideální přístroj pro zachycování momentek i pro portrétování by měl být vybaven minimálně rozsahem 28 - 110 mm.

Náklady na nákup fotoaparátu a nezbytného příslušenství:

Fotoaparát: Canon prima zoom 80u: 38 - 80 mm, časy závěrky: 2s - 1/480s, clona: F 4,7 - 9,4, napájení: baterie CR2, cena: 1950 Kč

Roční náklady na zhotovení jedné fotografie:

Baterie: 150 Kč
Médium pro zápis snímků: film - 36 snímků Agfa Vista200 (citlivost 200 ASA), cena: 75 Kč.
Náklady na paměťové médium celkem pro cca 216 snímků: 450 Kč
Vyvolání včetně fotoindexu: 99 Kč, pro 216 snímků = 396 Kč
Počet fotografií zhotovených na papír: pouze dobré tj. všechny = 216 snímků
Cena za jeden kus fotografie: 4,90 Kč
Cena za celkový počet fotografií: 1058 Kč
Celkové roční náklady na 216 fotografií: 2054 Kč
Roční náklady na jednu fotografii: 9,5 Kč
Náklady na jednu fotografii v prvním roce se započítáním ceny fotoaparátu: 18,5 Kč

 

  • Varianta digitál

V oblasti amatér-začátečník je nabídka digitálních fotoaparátů prakticky bezbřehá. Od neznámých značek až po osvědčené matadory na trhu. Pro zhotovení snímků o velikosti pohlednice postačí fotoaparát s rozlišením 2 Mpix. Honba za vyšším rozlišením, pokud neplánujete dělat zvětšeniny 18x24 cm a více, nemá význam. Navíc některé přístroje honosící se rozlišením čtyři a více megapixelů, nemají ani dostatečně kvalitní objektiv k tomu, aby bylo možné tak vysoké rozlišení v praxi využít pro zhotovení větších formátů. Podstatná je volba citlivosti v jednotkách ISO, která by měla být alespoň v rozmezí ISO 100 - 400.

Náklady na nákup fotoaparátu a nezbytného příslušenství:

Fotoaparát: Nikon Coolpix 2100, rozlišení: 2 Mpix, časy závěrky: 1s - 1/3000s, clona: F 2,6 - 4,7, napájení: 2x akumulátor AA (v ceně), cena: 5.710 Kč
Médium pro zápis snímků: paměťová karta typu CF I, 64 MB (8MB karta je v základní výbavě přístroje). Na 64MB se vejde při 2Mpix rozlišení cca 160 fotografií. Pokud tedy uvažujeme, že za rok zhotovíme celkem 200 snímků, měla by velikost karty stačit.
Náklady na paměťové médium celkem pro cca 216 snímků: 600 Kč

Roční náklady na zhotovení jedné fotografie:

Baterie: Není potřeba dokupovat, dva AA akumulátory jsou v základním balení fotoaparátu i včetně nabíječky. A dobíjení v hotelovém pokoji je zdarma. Celkem: 0 Kč
Náklady na paměťové médium celkem pro cca 216 snímků: Paměťovou kartu je možné neustále mazat a využívat znovu a znovu, proto její cena není započítána do ročních nákladů.0 Kč
Vyvolání: 0 Kč, pro 216 snímků = 0 Kč
Cena za jeden kus fotografie: 4,90 Kč
Cena za celkový počet fotografií: 1058 Kč
Celkové roční náklady na 216 fotografií: 1058 Kč
Roční náklady na jednu fotografii: 4,9 Kč
Náklady na jednu fotografii (v prvním roce) se započítáním ceny fotoaparátu: 31,3 Kč
Náklady na jednu fotografii (v prvním roce) se započítáním ceny fotoaparátu a paměťové karty: 34,1 Kč

  • Resume

Jelikož cena za zhotovení barevné fotografie z digitálního paměťového média je stejná jako z kinofilmu, kde navíc platíte vyvolání negativu, je výsledek v kategorii „Dovolenková fotografie“ jasně ve prospěch digitální technologie. Nevýhodou jsou pouze vyšší vstupní náklady na nákup fotoaparátu a paměťové karty. Digitální přístroj navíc nabízí celou řadu vylepšení oproti klasickému kompaktu. Přednastavené režimy a volba citlivosti pro fotografování v rozličných světelných podmínkách, okamžitá kontrola hotového snímku na displeji fotoaparátu, možnost neustálého „recyklování“ paměťové karty,  jsou jen některé z nich.

Fotím vše, často a rád

Nosíte fotoaparát neustále u sebe? Fotíte na výletech, známé i neznámé lidi, události všedního dne, rodinu i přírodu? Máte na své fotografie určité kvalitativní nároky? Pak patříte právě do této skupiny. Výběr fotaparátu zde již hraje významnou roli a také počet ročně zhotovených fotografií bude značně větší než u první skupiny. 

Základní údaje:
počet vyfocených snímků: cca 720 ks,  zpracování: přímo z karty/filmu + případné drobné úpravy na počítači - přes klasický fotolab, počet snímků ke zhotovení 432 ks (60% celkové produkce),  výstup: fotografický papír velikosti 10x15 cm (pohlednice) 

  • Varianta film

V této kategorii a u filmových přístrojů zvlášť, se nemá význam zabývat kompaktními přístroji. Kompaktní fotoaparáty mají pouze jedno plus a to, že jsou malé. Navíc tato výhoda je pouze relativní, jelikož malý přístroj zejména při delších časech a delším ohnisku (zazoomovaný objektiv) lehce rozklepete a výsledné snímky budou neostré.

Za  5.000 Kč dnes seženete kvalitní pravou jednookou zrcadlovku Canon EOS 3000N. V setu s objektivem 28 - 80 mm získáte za cenu kompaktu veskrze našlapaný stroj.

Ostré snímky zajistí tříbodový autofokus s možností ručního  ostření a výběru každého bodu s  vizuální i akustickou signalizací zaostření. Plnou kontrolu nad záběrem umožňuje hledáček, který zobrazí 90% fotografovaného výřezu. Měření  expozice lze navolit: poměrové v 6 zónách, středově vyvážené nebo částečné  - 9,5  %. Rozsah měření je od 2 do 20 EV. Canon umožňuje i vícenásobnou expozici a to až 9 expozic na 1 snímek. Závěrku v rozsahu  30s - 1/2000s také mnoho kompaktů nenabízí. Přístroj má vestavěný blesk. Napájení obstarávají dvě baterie typu CR2.

Canonu se nemusí bát ani ti, kteří příliš nehoří láskou ke složitým nastavením a úpravám, fotoaparát totiž nabízí i režim „Auto“ kde opravdu stačí pouze stisknout spoušť a o zbytek se postará procesor přístroje.

Výbavu Canonu lze navíc doplnit o battery pack na čtyři tužkové (AA) baterie za cca. 800 Kč. Bateriové pouzdro se však vyplatí až při větším počtu snímků. Podle výrobce vydrží dvě přiložené CR2 baterie na cca 70 kusů 24. snímkových filmů bez použití blesku (s 50% použitím blesku je to cca 25 ks filmů).  

Náklady na nákup fotoaparátu a nezbytného příslušenství:

Fotoaparát: Canon EOS 3000N - 5.000 Kč
Battery pack BP-8: 800 Kč

Roční náklady na zhotovení jedné fotografie:

Baterie: 16 ks tužkových baterií Duracell LR6 = 400 Kč
Paměťové médium pro zápis snímků: film - 36 snímků Fujifilm (citlivost ASA 200), cena: 83 Kč Náklady na paměťové médium celkem pro cca 720 snímků: 1.660 Kč
Vyvolání včetně fotoindexu: 99 Kč, pro 720 snímků = 1980 Kč
Počet fotografií zhotovených na papír: 432 snímků
Cena za jeden kus fotografie: 5,9 Kč
Cena za celkový počet fotografií: 432 x 5,90 = 2.478 Kč
Celkové roční náklady na 432 fotografií: 6.518 Kč
Roční náklady na jednu fotografii: 15 Kč
Náklady na jednu fotografii (v prvním roce) se započítáním ceny fotoaparátu:  26,7 Kč

Náklady na jednu fotografii (v prvním roce) se započítáním ceny fotoaparátu a battery packu: 28,5 Kč

 

  • Varianta digitál

Abychom dosáhli u digitálního přístroje, alespoň částečně parametrů analogového Canonu EOS 3000N, musíme sáhnout do vyšší střední třídy digitálních kompaktů. Jednou z možností byla Konica-Minolta Dimage Z1, my jsme však zvolili kompaktnější aparát od společnosti Canon.

Canon Powershot A80 má rozlišení 4 megapixely, objektiv jako ekvivalent ke 35mm kinofilmu s rozsahem 38-114mm a světelností f2,8-f4,8. Režimy fotografování nabízí podobné jako model EOS 3000N: Automatika, Program, TV - priorita času, AV - Priorita clony, Manuální režim navíc umí natáčet krátká ozvučená videa. Citlivost snímače lze navolit v těchto hodnotách 50,100,200,400 nebo využít automatické nastavení. Výhodou modelu A80 je výklopný LCD displej. Součásti balení jsou 4x AA alkalické baterie a 16MB Compact Flash karta.

Náklady na nákup fotoaparátu a nezbytného příslušenství:

Fotoaparát: Canon Powershot A80 - 11.140 Kč
Paměťové médium pro zápis snímků: paměťová karta CF I. Předpokládáme-li aktivní využití během celého roku bude nejlepší volbou karta s 256MB kapacitou. Cena: 1.330 Kč

Roční náklady na zhotovení jedné fotografie:

Baterie: 36 ks tužkových baterií Duracell LR6 = 900 Kč
Náklady na paměťové médium celkem pro cca 720 snímků: Paměťovou kartu je možné neustále mazat a využívat znovu a znovu, proto její cena není započítána do ročních nákladů. = 0 Kč
Vyvolání včetně fotoindexu: 0 Kč, pro 720 snímků = 0 Kč
Počet fotografií zhotovených na papír: 432 snímků
Cena za jeden kus fotografie: 5,9 Kč
Cena za celkový počet fotografií: 432 x 5,9 = 2.478 Kč
Celkové roční náklady na 432 fotografií: 3.378 Kč
Roční náklady na jednu fotografii: 7,8 Kč
Náklady na jednu fotografii (v prvním roce) se započítáním ceny fotoaparátu: 33,6 Kč
Náklady na jednu fotografii (v prvním roce) se započítáním ceny fotoaparátu a paměťové karty: 36,6 Kč

 

  • Resume

Ačkoliv se cenové vítězství digitálu zdá opět jisté, nemusí tomu tak být vždy. Canon EOS 3000N (a v podstatě jakákoliv lepší klasická jednooká zrcadlovka) je narozdíl od digitálního kompaktu všestranným nástrojem s širokými možnosti rozšíření díky volitelnému příslušenství (předsádky, mezikroužky, výměnné objektivy, dálkové ovládání, záblesková zařízení a další a další). Morální stárnutí také není u filmových fotaoaparátů tak rychlé jako u digitálních. Pokud se chcete věnovat fotografii vážněji a přitom neutratit desetitisíce za špičkový digitální stroj, je analogová jednooká zrcadlovka pravděpodobně jedinou volbou.

Je zřejmé, že čím větší selekci snímků provedete (čím přísněší ke svým výtvorům budete), tím více u filmové varianty zaplatíte za jeden snímek. Dá se také předpokládat, že pokud vám na snímcích opravdu záleží svěříte je do rukou profesionálního minilabu, kde se ceny za jednu fotografii pohybují kolem devíti korun. Naopak vyvolání filmu bývá v profi-labech levnější: cca. 39 Kč. Pouze ve spolehlivé a osvědčené fotolaboratoři však můžete získat relativní jistotu kvalitního výsledku. A za kvalitu je dobré si připlatit.

 

Chci něco víc


Zde se už dostáváme na tenký led, kde končí amatérská a začíná profesionální fotografie. Opravdu zanícený fotografický fanoušek může mít stejné nároky jako fotograf na plný úvazek z agentury Reuters. Možnosti jak v oblasti analogu tak digitálu jsou opravdu neomezené. Bohužel stejně tak ceny. Špičkové digitální zrcadlovky stojí klidně 100.000 i 200.000 Kč. U analogových přístrojů se cena šplhá k 70.000 Kč. 

Těžko lze odhadnout počet ročně zhotovených snímků, stejně jako počet vyřazených. Je pochopitelné, že kritické oko náročného amatéra vyřadí více než 60% celkové produkce. O nárocích profesionála ani nemluvě. Stejně různorodý je i výběr filmů s vyhovující citlivostí pro právě fotografovanou událost. Do celkové kalkulace bychom museli započítat i například polarizační nebo UV filtry, bez kterých se žádný náruživý amatér neobejde. Nelze také pominout variantu: nákup z bazaru, která může vyřešit momentální finanční tíseň. A ani stará Praktika za pár korun není v této kategorii neobvyklým jevem.

Více než v předchozích dvou kategoriích zde platí, že důležitý je výsledek-fotografie a nikoliv prostředek-fotoaparát. Možností je nepřeberně a nějaké orientační kalkulace zde nemají význam.  

  • Varianta film

V oblasti analogových zrcadlovek přichází v úvahu pouze dvě značky. Věční rivalové Nikon a Canon. Velmi výhodnou se zdá být nabídka Canonu. Set obsahující zrcadlovku Canon EOS 300 V a dva objektivy 28 - 90 mm a 90 - 300 mm pořídíte za cca 14.000 Kč. EOS 300V nabízí celoplošné 35 zónové měření se zdůrazněným  středem s rozsahem  měření EV 1-20 (20 °C, s objektivem 50 mm  f/1.4, ISO 100), poměrové měření a  částečné měření  (přibl. 9,5% středu hledáčku). Pracovní rozsah autofokusu se při ISO 100 pohybuje v rozsahu  EV 1- 18. Samozřejmá je i možnost vícenásobná expozice. Závěrka je řízena  elektronicky s časy od 30 s do 1/2000s Vestavěný  automatický blesk s TTL měřením a směrným číslem 12 (ISO 100/1m).

Náklady na nákup fotoaparátu a nezbytného příslušenství:

Fotoaparát: Canon EOS 300V se dvěma objektivy - 14.000 Kč
Battery pack BP-200: 1.400 Kč

  • Varianta Digitál

Vítězem pomyslného souboje Nikon vs Canon se tentokrát stal Nikon. Společnost Canon svoji digitální zrcadlovku EOS 300D  totiž poněkod funkčně osekala tak, aby nekonkurovala vyššímu modelu EOS 10D. Poloprofesionální digitální zrcadlovka Nikon D70 s objektivem 18 - 50 mm stojí v ČR  cca. 38.000 Kč.

Nikon nabízí rozlišení: 6.1 megapixelů,  (tj. velikost  obrazu 3,008 x 2,000 obrazových bodů), 3D digitální  matricové řízení obrazu pro  přesné ovládání expozice, výkonný  zabudovaný blesk s D-TTL ovládáním, pětibodový autofokus s dynamickým AF, nejvyšší  rychlost závěrky  1/8000s a synchronizace s bleskem do 1/180s. Jako paměťové médium využívá karty Compact Flash typu  I a II.

Náklady na nákup fotoaparátu a nezbytného příslušenství:

Fotoaparát: Nikon D70 s objektivem- 38.000 Kč

Shrnutí pro všechny hodnocené kategorie

Skupina

Náklady na jednu fotografii

digitál

Náklady na jednu fotografii

film

Dovolenkové fotografování

4,90 Kč

9,50 Kč

Fotím vše, často a rád

7,80 Kč

15 Kč

Chci něco víc

nehodnoceno

nehodnoceno

Podrobné technické specifikace fotoaparátů Canon naleznete zde.

Podrobné technické specifikace fotoaparátů Nikon naleznete zde.

 

 

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Šest jednoduchých rad, jak se okamžitě zlepšit ve focení už před Vánocemi

Snímek vánoc bez blesku

Některé fotografie se nám líbí a při pohledu na jiné často nevidíme, čím to je, že to zkrátka není ono. Připravili jsme...

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz