Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co je to MP3?

  0:30aktualizováno  0:30
V druhé kapitole našeho seriálu o formátu MP3 se alespoň letmo seznámíme s některými pojmy a principy MP3 komprimace zvuku.
MP3 vyjadřuje ve zkratce "MPEG Audio Layer 3", pojem, který označuje světový standard pro komprimaci zvuku. Má ho na svědomí tzv. Motion Picture Experts Group (MPEG) vytvořená při Mezinárodní organizaci pro standardizaci (ISO). Úkolem této odborné skupiny je vývoj a mezinárodní sjednocení komprimovaných formátů určených pro přenos, vysílání a ukládání videa i zvuku. Schválené komplexní formáty se nazývají MPEG-1 a MPEG-2. Součástí těchto standardů je komprimovaná zvuková složka nazývaná Layer (vrstva) I až III. Samostatná zvuková složka typu Layer III, který nabízí nejvyšší kompresi, se stala základem populárního formátu MP3 (občas se můžete setkat i s MP2 soubory, jejichž základem je Layer II).

Komprese dovoluje dosáhnout nízkou rychlost datového toku (bitrate), jež vyjadřuje počet bitů, které využívá jedna sekunda zvukových dat. Obvyklou hodnotou u MP3 souborů je 128 kb/s, což je považováno za dostatečné pro kvalitu blížící se CD. Pro srovnání - datový tok audio dat na kompaktním disku je 1.4 Mb/s.

Vývoj takové technologie byl velmi složitý a vyžadoval rozsáhlou mezinárodní spolupráci. Hlavním vývojovým pracovištěm se stal Fraunhoferův institut a univerzita v Erlangenu v Německu. Samotný princip komprimace zvuku je v zásadě prostý. Vychází z psychoakustického modelu, tedy ze způsobu, jakým člověk (jeho smyslové orgány a mozek) vnímají zvuk. Z uloženého zvuku se odstraní všechny neslyšitelné části a zbylé informace se uloží co nejúsporněji tak, aby z nich šel původní zvuk rekonstruovat (dekódovat).

Jedná se o ztrátovou kompresi - původní a rekonstruovaný zvuk nejsou shodné, z hlediska lidského vnímání jde však (v závislosti na kvalitě kódování) o rozdíl snesitelný, zanedbatelný či dokonce nerozlišitelný. Výsledek závisí na kvalitě kódování a na rychlosti datového toku. Obecně platí, že čím je rychlost datového toku vyšší, tím je zvuk kvalitnější a soubor rozsáhlejší. Proto byla jako kompromis mezi kvalitou a velikostí souboru konsensuálně zvolena zmíněná hodnota 128 kb/s.

Z vlastností, které omezují lidské vnímání zvuku, se využívá sluchového maskování - faktu, že člověk nerozlišuje slabší zvukový signál od silnějšího na sousedním kmitočtu. Dále se využívá maskovací efekt před a po silném zvuku, protože mozku trvá určitou krátkou dobu než zpracuje změnu zvukové úrovně okolo silného zvuku. Při rozhodování se bere v úvahu, že na některé oblasti zvukového spektra je lidský sluch nejcitlivější. Další úspory bitů se dosahuje zvláštním kódováním stereo kanálů, či odříznutím neslyšitelných frekvencí (pro většinu lidí horní část zvukového spektra do 20 kHz).

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Netradiční spořiče monitoru, které si zamilujete

Ilustrační foto

Nejen pro milovníky industriálního designu, ale také vyznavače sci-fi, lega či vizuálních efektů jsme vybrali povedené...

Najdete na iDNES.cz