Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co když Google nenajde? Vyhledávejte jako profesionál

aktualizováno 
Google se stal prakticky synonymem pro internetový vyhledávač. Nabízí obrovské množství indexovaných webových stránek a mnoho užitečných přidaných služeb. Ale ne vždy s ním najdeme to, co potřebujeme. Díky přetížení serverů Google probíhá často indexace nových webů se zpožděním, na čelní pozice se leckdy dostávají méně relevantní odkazy. Co dělat když Google selže?
Google

Google - Vstup do kalifornského ústředí společnosti Google. | foto: Profimedia.cz

Použijeme alternativní vyhledávače. Mimo Google na internetu existuje mnoho velmi kvalitních, ale obecně méně známých vyhledávačů. Nabízí i jiné a mnohdy sofistikovanější služby, než Google. Jejich výpočetní kapacita není obsazena, jsou připraveny na Vaše klíčová slova. 

Exalead

Exalead nabízí profesionální možnosti vyhledávání, které bývají k vidění spíše u vyhledávacích rozhraní komerčních databází, než u volně použitelného vyhledávače. Dovoluje totiž použití proximitních operátorů, jimiž můžete určit vzdálenost mezi vyhledávanými výrazy. Lze tedy určit, že má být nalezen výraz, jen pokud je v dokumentu vzdálen určitý počet slov od jiného výrazu.

K dispozici je také hvězdička (*), kterou nahradíme jeden, nebo několik znaků ve vyhledávaném slově. To je velkým pomocníkem, pokud si nejsme jisti, jak se slovo správně píše, nebo chceme vyhledat slovo ve více tvarech zároveň.

Nalezené odkazy je možno dále filtrovat, například podle jazyka, nebo lokace serveru. Pokud je výsledkem hledání příliš velký počet odkazů, není problém pokračovat ve vyhledávání jiných slov v rámci skupiny již nalezených stránek.

Dovede zobrazit velký náhled stránky s okně Exaleadu a vytvořit si vlastní seznam záložek. Je možné si vybrat z několika možnosti zobrazení vyhledaných odkazů.
 
Možnosti nastavení vyhledávání jsou rozsáhlé, můžete si zvolit podle čeho mají být nalezené dokumenty tříděny (relevance, chronologicky) či jaké metody vyhledávání má použít.

Na titulní stránce se nabízí možnost vytvořit čtyři záložky stránek, kam chodíte nejčastěji.

 

Ask

Ask nabízí praktickou funkci, která se mi při hledání velmi osvědčila. Je jí tématická nápověda. Vedle vyhledaných odkazů se totiž zobrazí nabídka podřazených, nebo nadřazených termínů.

Kupříkladu při hledání výrazu „piezoelectric“ mi byly nabídnuty k hledání například termíny „piezoelectric energy“ (konkrétnější termín) a „smart materials“ (obecnější termín).

Další vychytávkou je „Zoom“ funkce, reprezentovaná ikonou dalekohledu u každého odkazu. Po nájezdu myší je zobrazen poměrně velký náhled odkazované stránky. Tyto náhledy však zatím nefungují u českých webů. Yahoo Search

Vynikající vyhledávač, jehož index obsahuje 20 miliard stránek. Na rozdíl od Google, který indexuje pouze prvních 100 kB stránky (nebo online dokumentu), Yahoo Search indexuje prvních 500 kB. To výrazně zpřesňuje zařazení především objemnějších souborů, jako jsou pdf dokumenty, či prezentace.
 
Dovoluje použití kompletní sady Booleovských operátorů a vhodně tak konkretizovat vyhledávání. Výborné výsledky vykazuje i při vyhledávání obrázků, dovede vyhledávat i RSS kanály a blogy. AlltheWeb Livesearch

Hlavní odlišností od jiných vyhledávačů je pokročilý systém nápovědy při hledání. Jakmile začnete psát klíčové slovo, vyhledávač nabízí výsledky, které se mění a zpřesňují v závislosti na dalších Vámi připsaných písmenech. Rovnou vidíte, zda jsou Vámi zvolené vyhledávací termíny optimální. Slovo či skupinu slov leckdy ani nemusíte dopsat, pouze myší klinkete na jeho nabídku.

Hledáme více vyhledávači najednou

Dogpile

Šikovný nástroj, který zadaný výraz vyhledá ve vyhledávačích Google, Yahoo Search, MSN Search a Ask a výsledky zobrazí v jednom uceleném seznamu. Zobrazit si můžeme buď nejrelevantnější výsledky ze všech hledání, nebo jen ty z každého konkrétního vyhledávače.

V nastavení si můžete zvolit zda chcete používat kontrolu pravopisu, zvýraznění nalezených klíčových slov, či používat vyhledávací historii. Ta je pak zobrazena v samostatném boxíku a tak se můžete ke svým hledáním rychle vrátit.

Je možno nastavit úroveň filtrování stránek s nevhodným, především sexuálním, obsahem. Předem upozorňuji, že při filtraci se tyto stránky nezobrazí, i když by mnozí uživatelé jistě uvítali pravý opak ;). Nechybí ani systém nápovědy příbuzných termínů.


Jaký vyhledávač zvolit?

GoshMe

GoshMe je šikovný pomocník, který vám poradí, kde hledat to, co hledáte, abyste dostali nejlepší výsledky.

Při vyhledávání klíčových slov si lze vybrat jednu až pět tematických kategorií, čímž upřesníte sémantický význam hledaného výrazu. Hledaný výraz je pak vyhledán v obrovské spoustě vyhledávacích nástrojů a je zobrazen přehled výsledků – kolik relevantních odkazů našel který vyhledávač na daný výraz.   

Infórum

Článek byl inspirován a částečně vychází z přednášky Karen Blakeman na letošní konferenci Infórum. O čem je Infórum? Kdo na něm přednáší? Kdo vystavuje? Kdo poslouchá? To se dozvíte v malé komentované fotogalerii.   


Máte vlastní zkušenosti s jinými vyhledávači? Doporučujete vyhledávat jinými prostředky? Podělte se s námi o své zkušenosti. Prostor diskuze je připraven.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Najdete na iDNES.cz