Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co mi na tom disku zabírá tolik místa?

aktualizováno 
Zdá se vám, že se váš disk nějak rychle zaplnil? Prográmek SpaceMonger názorně a přehledně ukáže, které soubory a složky okupují nejvíce místa. Vynikající a netradiční utilitka.

Celý disk jako na dlani s užitečnou utilitou SpaceMonger

Jak si udělat pořádek na disku

Je známým faktem, že místa na disku není nikdy dost. Ačkoli kapacita pevných disků se oproti minulému desetiletí až zestonásobila, také naše nároky stoupají. Fotografie zabírají několik megabytů, záloha videa několik gigabytů a ani mnohé programy místem zrovna nešetří. Často se ale stane, že velký podíl místa spolknou již dávno zapomenuté, v adresářovém stromě zahrabané složky a soubory, mnohdy již nepotřebné nebo dokonce duplicitní. A prohlížet jeden adresář po druhém může trvat, pokud jste aktivnější uživatel, skutečně věky.

Na první pohled

Pojďme k jádru věci, ona ostatně myšlenka programu SpaceMonger je geniálně jednoduchá. Program zobrazí obsah disku v okně, přičemž složky zobrazuje jako obdélníky. Čím větší je obdélník, tím větší je složka. Důležité je, že poměry velikostí přesně odpovídají, a tak získáte okamžitý přehled o tom, která složka zabírá kolik místa.

SpaceMonger 2.0 - nastavení barev

Skvělá je pak funkce procházení adresářů na disku. Pokud na nějakou složku poklepete, zvětší se její obsah do celého okna a vy opět uvidíte proporcionální mapu obsahu složky, tedy podsložky a soubory. Takto se můžete pohybovat po disku a zjistit, které soubory zabírají kolik místa. Obdélníček je nadepsán názvem souboru a volitelně i jeho velikostí, další informace se objeví v bublině, pokud nad souborem podržíte kurzor myši.

SpaceMonger 2.0 - treemapSpaceMonger 2.0 - treemapSpaceMonger 2.0 - treemap 

Nehodí se? Do koše!

Pro pročištění disku je nepostradatelné kontextové menu, které vyvoláte pravým tlačítkem. Klepnutím na soubor se zobrazí takřka standardní nabídka a vy můžete soubor smazat přímo z programu.

Kromě toho lze soubor také otevřít (to se hodí zvlášť u obrázků, jejichž generované názvy typu "DSCN00345.jpg" nenapoví, jestli je na něm kočička nebo fotky z dovolené.

SpaceMonger 2.0

Nadstandardní funkce

Od verze 2.0 ovládá program SpaceMonger, vyvíjený Seanem Werkemem z pensylvánské firmičky Sixty-Five, některé zajímavé funkce, které první verze neobsahovala. Tak především, práce s programem se značně zrychlila a přesuny mezi složkami jsou plynulejší - napříč svým pevným diskem teď můžete brouzdat asi tak jednoduše, jako když na počítači procházíte mapu. Zoom pomocí otáčení kolečka myši, plynulé přepočítávání velikosti, plynulé zvětšování složek po dvojkliku...

Pokud přidržíte klávesu CTRL, můžete vybírat soubory (zobrazují se dole pod "mapou" a porovnávat jejich velikost, mazat je apod.

SpaceMonger 2.0 - jazyky


Statistiky můžou být užitečné pro vyhledávání

Zajímavé mohou být statistiky o datech na disku zvláště pro ty, kteří s počítačem pracují a zajímá je, jak je disk využit. Ale i pro počítačové hračičky to mohou být zajímavá čísla.

SpaceMonger 2.0 - statistika

K dispozici jsou jak koláčové grafy, které zobrazují, jaký podíl na disku si pro sebe usurpují které typy souborů (programy, operační systém, obrázky, audio, video, dokumenty, archivy a další), tak i sloupcový graf pro zobrazení zastoupení jednotlivých velikostí na disku (odstupňovaných schodovitě v určených intervalech).

SpaceMonger 2.0 - statistikaSpaceMonger 2.0 - statistikaSpaceMonger 2.0 - statistikaJe to vůbec k něčemu dobré? Vlastně docela ano. Já třeba někdy používám statistiky několika způsoby. Pokud například hledám, který videosoubor mi zabírá nejvíce místa na disku, ve statistikách klepnu na dílek, který videosoubory reprezentuje. V dolní části programu mi prakticky okamžitě vyskočí seznam všech souborů tohoto typu seřazený podle data, velikosti nebo abecedního pořádku, jak se nám to zrovna při hledání konkrétního souboru hodí. Soubory odtud navíc rovnou můžeme přesouvat, kopírovat, mazat nebo otevírat, a to pomocí již známého kontextového menu. Užitečná je volba "Open in container", která otevře nadřazenou složku v novém okně.

Pořádek na disku

Kromě toho je možné procházet složky a nechat si tak zobrazit mapu či statistiku jenom pro určitou složku. Užitečná je v takovém případě zejména úspora času, chvíli totiž trvá, než se načte obsah celého disku. Výhodou ale je, že program (alespoň do jisté míry) sleduje změny na již zmapovaném disku (nebo výměnném médiu) a změny v reálném čase do zobrazení promítne.

Možnosti nastavení

Druhá verze programu SpaceMonger disponuje na tak jednoduchou utilitku poměrně širokou škálou možností přizpůsobit chování a vzhled programu. Pro speciální použití se jistě bude hodit možnost barevně odlišit soubory a složky odpovídající zadané masce, ale popravdě jsem to ještě nikdy nepoužil.

SpaceMonger 2.0 - nastavení barevSpaceMonger 2.0 - nastavení barevSpaceMonger 2.0 - jazykyFreeware verze

První řada programu SpaceMonger, tedy verze 1.0 až 1.4, je distribuována zdarma. Ke stažení je nabízí programátor na svých stránkách. Narozdíl od pokročilejší druhé verze, která je shareware a o které jsme až dosud mluvili, je první verze skutečně jednoduchým programem bez jakýchkoli nastavení.

SpaceMonger 1.4
SpaceMonger 1.4 - nastavení


Jednoduše zvolíte, kterou složku má program zmapovat, a za chvíli máte zobrazenou barevně odlišenou obdélníkovou mapu. V tomto případě barvy reprezentují stupeň vnoření složky nebo souboru (kořenový adresář je červený, další úroveň je oranžová atd.).

Výhodou je, že SpaceMonger 1.0 není třeba instalovat. Lze jej tedy využít jako tzv. portable aplikaci a nosit jej s sebou na USB klíčence, což jistě uvítají administrátoři i amatérští počítačoví nadšenci.

Koncept TreeMap

Myšlenka zobrazení hierarchického systému pomocí vizualizace pochází z počátku devadesátých let, jejím autorem je americký vědec Ben Schneiderman z Marylandské univerzity. Tato myšlenka našla mnohá využití a SpaceMonger je ukázkou toho, o jak použitelný koncept se jedná.

Autor:Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Zamaskujte je. Naučte se schovávat data

Ilustrační foto

Neviditelné složky pomohu skrýt data, která by neměl nikdo objevit aktivací SecretFolderu. Monitorování zařízení v síti...

Nejlepší aplikace na silvestrovskou party

Tablet pro práci i zábavu

Na poslední den v roce jsme pro vás připravili přehled aplikací pro vaše tablety, se kterými si silvestrovské veselí...

Stáhněte si zdarma: stahování z YouTube či blokování touchpadu

Ilustrační foto

Praktický postranní panel pro pracovní plochu najdete v W8 Sidebar. Připojit a pracovat se soubory v ISO je hračkou pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz