Co musí Ježíšek vědět o digitální televizi

aktualizováno 
Možná právě teď nakupujete vánoční dárky, nebo o nich alespoň přemýšlíte. Jedním ze zajímavých tipů by letos mohl být přijímač digitální televize.

Otázka digitalizace je stále aktuálnější a to zvláště po spuštění řádného digitálního vysílání, které začalo díky Českým radiokomunikacím 21. října letošního roku. V průběhu příštího roku se navíc můžeme těšit na další kanály. První vlaštovkou je v tomto ohledu nový sportovní kanál České televize, který zahájí vysílání 9. února příštího roku (více naleznete v článku Čtvrtý kanál ČT zahájí vysílání den před olympiádou). 

Na trhu existuje celá řada přijímačů digitální televize mezi kterými si vybere skutečně každý uživatel. Nejdražším řešením jsou bezesporu digitální televizory, které mají přijímač zabudovaný přímo v sobě. Ty jsou však stále velice drahé a zatím nejsou u nás příliš rozšířené.

Samostatnou skupinou mezi přijímači digitálního vysílání jsou karty a moduly do PC, která vám umožní sledovat digitální televizi na monitoru vašeho počítače a snadné nahrávání vysílání na pevný disk. Záznam si můžete pomocí přiloženého softwarového vybavení snadno editovat a archivovat. Tyto přijímače mohou mít podobu počítačové karty, PCMCIA karty, ale i USB modulu.  Řešení pomocí USB je pro uživatele nejjednodušší. Test USB modulu si můžete přečíst v článku Pořiďte si digitální televizi do svého počítače.

Recenze:

 • I levné set-top boxy vám zaručí kvalitní příjem digitální televize
 • Malý a levný set-top box, který nadchne nejen nenáročné uživatele
 • Nahrajte si digitální televizi na USB klíčenku
 • Pořiďte si digitální televizi do svého počítače
 • Set-top box vám může nabídnout víc než jen sledování televize
 • Vyplatí se DVD i digitální televize v jediném přístroji?
 • Nabídka uspokojí absolutního laika, který chce maximálně jednoduché ovládání a stačí mu základní funkce, i technického nadšence, který žádá maximální interaktivitu.

  Kromě již zmiňovaného USB přijímače jsme vám v našich testech představili tři jednoduché a levné set-top boxy, jeden set-top box pro náročnější uživatele s integrovaným harddiskem, kombinaci DVD přehrávače a přijímače digitální televize a skutečný multmediální počítač na bázi operačního systému Linux.

  Nejrůznějších typů přístrojů je však mnohem více a v některých případech se hranice mezi nimi stírají.

  Nejlevnější řešení: 

  Příkladem nejlevnějšího set-top boxu budiž Koscom DTR4000. Jedná se o cenově výhodný a spolehlivý DVB-T přijímač s velmi dobrou citlivostí, který je vybavený tunerem Philips.

  Nabízí české menu, EPG, český teletext s pamětí, devítimístný časovač, pauza, zoom, sleep, kalendář, přepínání zvuku L/R/STEREO (český duál), možnost napájení aktivní antény +5V, externí napájení 12V (mobilita). Pro připojení nabízí kromě anténního vstupu a výstupu, SCART a RS-232 pro upgradu firmwaru.

  V příslušenství naleznete dálkový ovladač, síťový adaptér a stojánek pro vertikální umístění.

  Cena přístroje je 1990 Kč včetně DPH.

  Nerozumíte si s technikou? Sáhněte po jednoduchém přístroji

  Tyto set-top boxy nabízí kvalitní signál a jednoduché ovládání, ale obejdou se bez nadstandardních funkcí.  Spokojit se musíte maximálně s EPG (Elektronický programový průvodce) a teletextem, třebaže i ten u některých low-endových modelů chybí.

  V případě EPG, což je služba, která divákovi poskytuje informace o vysílaných programech, si dejte pozor na podporu kódování (více v článku Jak funguje digitální TV vysílání). Za problémy s chybnou diakritikou mohou někteří nezodpovědní výrobci, kteří nedodržují normy kódování. U řady dovozců se tak můžete setkat s přístroji, které jsou sice velice levné, ale nikdy u nich nebude správně fungovat česká diakritika v EPG.

  Standardními rozhraními u nejlevnějších set-top boxů bývají anténní vstup a výstup, jedno nebo dvě rozhraní SCART a vstup RS-232 (možnost upgradu firmwaru z PC), které někdy doplňují výstupy S-Video a Video.

  Nespornou výhodou těchto přístrojů je velice příznivá cena, která začíná pod hranicí dvou tisíc korun.

  Recenze levných a jednoduchých set-top boxů si naleznete:

  I obyčejné set-top boxy mohou nabídnout něco navíc

  O něco náročnější uživatelé, kterým přesto stačí obyčejný set-top box, mohou sáhnout po dražších modelech. Ty mohou být kupříkladu vybaveny dvěma tunery, což oceníte v okamžiku, kdy se chcete na jeden kanál dívat a druhý nahrávat. Další variantou jsou přístroje, které kombinují set-top box například s DVD přehrávačem nebo přijímačem digitálního satelitního vysílání (DVB-S). Recenzi takového přístroje, který v sobě spojuje DVD přehrávač s digitálním přijímačem si můžete přečíst zde.

  Dalším typem set-top boxů jsou přijímače s CI (common interface) šachtami pro vložení dekódovacího modulu, které umožňují přijímat kromě volně šiřitelných programů i kódované kanály. V současnosti jsou u nás v rámci řádného vysílání Českých radiokomunikací i ve zkušebním vysílání ostatních provozovatelů multiplexů k dispozici pouze volně šiřitelné kanály. Tuto možnost tedy využijete pouze u kombinovaných přístrojů, které umožňují i příjem kódovaných programů přes satelit.

  Nejdražší a nejlepší

  Nejnadupanějším set-top boxem je Kaon KVR-1100 Combo.

  Tento přístroj nabízí tunery DVB-T a DVB-S pro pozemní i satelitní vysílání, české menu, EPG, teletext, PIP (obraz v obraze), záznam až 6 digit. programů současně, přehrávání MP3, JPG, DivX (po konverzi), možnost digitalizace a ukládání analogového videa (HDD recording), 2xCI slot, vyjímatelný harddisk, RF modulátor, 2xSCART, digitální audio (koax. optika), USB 2.0 (přenos záznamu do a z PC), LAN / RJ45 (možnost ovládání z internetu a streamování videa po LAN).

  Jediné, co mu chybí je podpora MHP. Za tento přístroj zaplatíte 18 990 Kč.

  Skupina přístrojů s integrovaným pevným diskem (DVB-T rekordéry - PVR) umožňuje nahrávání pořadů. Z nich si potom  můžete vystříhat otravné reklamy apod. Pokud se rozhodnete nahrané pořady zazálohovat. Můžete si je buď vypálit na DVD prostřednictvím připojeného DVD rekordéru nebo na videokazetu přes videorekordér.

  V případě přístrojů vybavených datovým rozhraním (USB 2.0, FireWire a LAN) můžete se záznamem jednoduše pracovat v počítači. Set-top box se přitom tváří jako další disk.

  Test jednoho ze zástupců set-top boxů s integrovaným harddiskem jsme vám přinesli v článku Set-top box vám může nabídnout víc než jen sledování televize.

  Samostatnou podskupinou jsou přístroje s externím diskem. V tomto případě sice set-top box sám pevný disk neobsahuje, ale umožňuje jeho připojení (většinou přes USB 2.0). Takový přijímač jsme pro vás otestovali zde.

  Dokonalou interaktivitu vám přinese MHP

  Náročným uživatelům jsou určeny přístroje s MHP (Multimedia Home Platform), což je otevřený standard, který umožňuje využívat interaktivní a multimediální služby prostřednictvím televizoru. K tomu, aby něco takového mohlo fungovat, musí být přístroj vybaven zpětným kanálem, přes který budou probíhat vaše příkazy. Tím může být třeba ISDN či ADSL modem nebo modem pro připojení k internetu přes kabelovou televizi. Možnosti využití MHP jsou bohaté.

  Mezi aplikace, které platforma MHP umožňuje patří například home shopping (nakupování z obrazovky), home banking (ovládání svého účtu z domova), interaktivní vysílání televize (hry o ceny), PPV = Pay-per-view (plať jen za to na co se díváš), VoD (Video on Demand - filmy na vyžádání, vysílané s posunutými začátky, divák může shlédnout film v stanoveném časovém rozvrhu od začátku), AoD (Audio on Demand), email, přístup na internet, internetové telefonování (Voice over IP – VoIP), počítačové hry atd. U některých aplikací si ovšem neobejdete bez dalších periferií. Například email by se vám bez přídavné klávesnice dost špatně psal.

  Co by nemělo vašemu set-top boxu chybět:

  • české menu,
  • EPG,
  • český teletext,
  • anténní vstup a výstup,
  • rozhraní SCART, RS-232 (možnost upgradu),
  • dálkový ovladač

  Bez čeho se můžete obejít:

  • druhý tuner,
  • displej,
  • časovač,
  • hry,
  • další rozhraní,
  • vestavěný harddisk,
  • CI sloty,
  • MHP

  Český Telecom provozuje v Multiplexu C některé interaktivní služby MHP již nyní. Na plné využití MHP si podle vyjádření Českého Telecomu ještě nějakou dobu počkáme. Nejprve musí udělit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělit licence pro digitální vysílání. Set-top boxy s MHP stojí od čtyř tisícíc korun více. Podrobně jsme se věnovali MHP v článku Digitální televize umí víc, než si myslíte.

  Podrobné články o digitálním vysílání naleznete v sekci Digitální televize.

  Přečtěte si o digitální televizi:

 • Jak funguje digitální TV vysílání. Nahlédněte s námi do zákulisí
 • Digitální televize umí víc, než si myslíte
 • Již příští rok přijdou nové televizní stanice
 • Čtvrtý kanál ČT zahájí vysílání den před olympiádou
 • Test digitálního vysílání: lidé byli většinou překvapeni kvalitou obrazu
 • Nová éra: Digitální televize začala vysílat naostro
  • Autor:


   Nejčtenější

   Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

   Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

   V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

   Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

   Apple Watch 2

   Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...   Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

   Paul Allen na snímku z prosince 2017.

   Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

   Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

   Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

   Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

   Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

   Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

   Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

   Další z rubriky

   Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

   Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

   Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

   Nové pozemní TV vysílání se zaseklo. Na jihu Čech se čeká na Německo

   Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

   Český telekomunikační úřad počítá se spuštěním DVB-T2 vysílání z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský vrch až na sklonku...

   Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

   Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

   České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...   Najdete na iDNES.cz