Co není programem zakázáno, je ve Windows XP povoleno

  • 13
Potřebujete chránit důležité oblasti operačního systému heslem? Zkuste jednoduchou metodu, která vás nebude nic stát. Pomocí specializovaného produktu totiž zakážete neoprávněnému uživateli přímý přístup k nastavení a používání Windows XP a navíc si můžete lehce zakódovat důležitá data na disku.

Před několika dny jsme vám dali tip na užitečný prográmek s označením Winguard Pro 2005. Protože nám však přišlo několik dotazů na tento software a navíc i my sami ho považujeme za velmi zajímavý produkt, rozhodli jsme se, že vás s ním dnes seznámíme poněkud blíže.

Již s příchodem prvních 32bitových Windows si Microsoft uvědomil, že ne každá nastavení, volby a programy jsou určeny pro všechny uživatele operačního systému. Ve Windows 95 se proto objevila aplikace System Policy Editor (Poledit.exe). System Policy Editor by měl být standardně umístěn na instalačním CD Windows v adresáři \Apptools\Poledit. Pomocí něho šla provádět systémová konfigurace. Ve Windows XP poledit již nenajdete. Jeho místo totiž převzal novější modul s označením Zásady skupin (gpedit.msc), který se stará o kompletní správu a konfiguraci systému.

Zásady skupin
V tomto modulu lze nalézt opravdu velké množství nastavení. Na druhou stranu není zcela přehledný, a proto může někomu činit problémy jeho ovládání. Nejste-li tedy zrovna zkušenými administrátory, ale i přesto byste uživatelům (např. rodinným členům), chtěli definovat, co mohou a nemohou ve Windows XP provádět, můžete zkusit aplikace třetích stran. Možná nyní namítáte, že od toho tu je přece uživatelský účet, který má omezená práva. To je sice pravda, ale na druhou stranu si nemůžete přesně definovat, co uživatel může a co nemůže s PC provádět. A pro tyto případy může přijít vhod Winguard Pro 2005. Díky němu zvládnete během chvilky definovat uzamčení vybraných programů, filtrování webových stránek dle klíčových slov či zakázat konfigurovat Windows vč. přístupu na internet.

Stažení a instalace
Produkt je určen pro systém Windows XP a k dispozici je hned ve dvou verzích. Tu neplacenou můžete stahovat buď z přímé adresy - Winguard Pro 2005 (1.9 MB) anebo z domovské stránky projektu. Instalací se stačí doslova pouze proklikat. Na jejím konci budete dotázáni, zda má být instalován i VB6 Runtime, který je pro chod aplikace vyžadován.

Tray ikonka
Po kompletním dokončení se v systémové oblasti hlavní lišty objeví nová ikonka ve tvaru klíče. Kliknete-li na ni pravým tlačítkem myši, zobrazí se kontextové menu. V něm se nacházejí čtyři ovládací položky. Exit slouží pro ukončení běhu aplikace, Stop Remembering Passwords definuje pamatování hesla, Unlock All Programs potom otevírá všechny zamčené programy a konečně Setup slouží k nastavení Winguardu. Vyberte tedy Setup.

Winguard Pro 2005

Výchozí heslo
Objeví se dialogové okno, které vás vyzve k zadání hesla. Ve výchozím nastavení je definováno heslo LETMEIN. Heslo si však uvnitř programu můžete kdykoliv změnit. Toto dialogové okno se bude objevovat pokaždé, když budete chtít přistupovat do nastavení, nebo se někdo pokusí o změnu nastavení systému, či spuštění aplikace apod. Nyní se objeví hlavní okno, ve kterém se nachází celkem osm záložek. První informuje o stupni zabezpečení a také vás upozorňuje, co volně šiřitelná verze neumí.

Winguard Pro 2005

Záložka Program Protection
Tato záložka neslouží k ničemu jinému než k definování, co má být uživateli odepřeno se systémem provádět. Naleznete zde tedy téměř na čtyřicet zatrhávacích boxů. Budete-li chtít navíc omezit spouštění jakékoliv aplikace přítomné v systému, můžete tak učinit přes tlačítko Add. Tato možnost je však bohužel přístupná pouze v placené verzi (tu si můžete vyzkoušet, viz níže).

Winguard Pro 2005

Záložka File Protection
Jak již záložka napovídá, jde o funkci pro zakódování souborů a složek. Vy si jen definujete, co má být zašifrováno a pomocí příkazu Encrypt to zabezpečíte. Rozkódování se provádí pomocí Decrypt.

Winguard Pro 2005

Záložka Web Content filter
Web Content filter napomáhá zakázat zobrazení internetových stránek s pochybným obsahem. Stačí definovat slova, která jsou nevhodná. Při načítání obsahu webu je potom text kontrolován a pokud se objeví slovo uvedené v seznamu, Winguard vyzve k zadání administrátorského hesla. Pokud ho neznáte, máte smůlu – aplikace se zavře. Z našich testů však vyplývá, že na této funkci je zapotřebí ještě zapracovat, protože nefunguje zcela korektně (stává se, že někdy propustí slova uvedená na seznamu).

Záložka Extra Lock a Settings
To, co se nenachází v Program Protection, naleznete v extra funkcích. Jsou zde k dispozici volby pro Windows, IE a Windows Explorer. Užitečná je i volba na zakázání odinstalování programu ze systému. Pod záložkou Settings se potom nachází konfigurace samotné aplikace. Zde můžete např. zrušit zobrazování ikonky v systémové oblasti či měnit přístupové heslo.

Winguard Pro 2005

Záložka Users a About
V uživatelské záložce definujete omezení buď pro právě přihlášeného uživatele, nebo pro všechny uživatelské účty v PC. V About by vás mohla zajímat snad jen volba pro aktualizaci samotného produktu.

Winguard Pro 2005

Aktivujeme nastavení
Až budete s vlastním nastavením programu u konce, klikněte na tlačítko Apply a vedle něho potom na Close. Pokud se uživatel pokusí o nějakou zakázanou činnost, zobrazí se okno pro vložení hesla. Nebudete-li ho znát, nebude ji moci provést.

Verze Premium a závěrem
Placená verze (stojí necelých 30 USD) obsahuje proti freewarové několik funkcí navíc – nemožnost instalovat další programy, komfortnější práce s kódováním dat, podpora k programu, aktualizace zdarma apod. Chcete-li si však funkce v plné verzi alespoň vyzkoušet, můžete využít 45denní zkušební dobu. Rozšířené funkce zapnete na kartě Home kliknutím na text – Update to Premium. Zde se dozvíte, co vše bude možné nyní s Winguard nastavovat.


Témata: Li Na, software