Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co přinesl CES 2004: Digitální domov od videa až po troubu

aktualizováno 
Do našich domovů se letos začnou nenápadně vkrádat multimediální aplikace. Video, televize, ba ani sporák - nic nebude tak jako dřív. Vše bude fungovat bez drátů a nabídne uživatelům nebývalý komfort. Svědčí o tom trendy představené na veletrhu CES v Las Vegas.

Do našich domovů se letos začnou nenápadně vkrádat multimediální aplikace. Video, televize, ba ani sporák - nic nebude tak jako dřív. Svědčí o tom trendy představené na veletrhu CES v Las Vegas.

Vizí Billa Gatese je digitální domov, kde jsou všechna média ovládána počítačem a distribuována v domácí síti. Zařízení, která se mají na trhu objevit v tomto roce, budou schopná komunikovat nejen s centrálním počítačem, ale také mezi sebou, a budou moci sdílet obrázky a video. Cena takových hraček se ale bude pohybovat v řádu stovek dolarů.

Srdcem moderní domácnosti bude počítač s operačním systémem Windows Media Center, který zároveň poslouží jako zábavní centrum. Ve spojení s novou technologií Windows Media Center Extender (WMCE) dovolí uživatelům ve kterékoliv místnosti poslouchat hudbu, prohlížet digitální fotografie a sledovat video.

Windows Media Center Extender

Microsoft plánuje začít prodávat zařízení WMCE ještě letos. Prvním z nich je malá krabička (na obrázku nahoře), umístěná poblíž televize a spojená kabelem nebo bezdrátově (802.11g) s domácím centrem. Uživatel si jednoduše sedne před přijímač a z pracovní plochy na obrazovce ve stylu Windows XP si vybere přístup k hudbě, obrázkům či filmům uloženým v počítači. Bude si také moci pustit DVD či nahrát oblíbený televizní program.

Windows Media Center Windows Media Center

Extendery s různými funkcemi bude nabízet více výrobců. Jejich cena se bude pohybovat v rozmezí od 300 do 600 amerických dolarů (cca 7 - 15 tisíc korun). Samsung, Dell a Hewlett-Packard navíc přispěchali s oznámením vývoje WMCE integrovaného přímo do televizoru či jiného výrobku spotřební elektroniky.

Gates dále představil první zařízení pro platformu Portable Media Center (PMC), dříve označované jako Media2Go. Kapesní přístroje s barevným displejem a pevným diskem svému majiteli umožňují vzít si kamkoliv na cesty spoustu muziky, obrázků i videa. Jediným rozhraním patrně bude USB port, nepředpokládá se, že by PMC byla vybavena bezdrátovou sítí či zastala funkci mobilního telefonu.

První PMC se na pultech objeví zhruba v polovině roku 2004. Podobně jako WMCE, i přenosná centra nabídne množství technologických firem. Své koncepty již představili například Creative (na obrázku) či iRiver. O kompletní roadmapě jihokorejského výrobce pro následujících šest měsíců jsme informovali zde.

Creative Portable Media Center

Zařízení podobné mobilnímu centru chystá letos také japonský elektronický gigant Sony. Bezdrátový zábavní systém sestává ze stolní základny a 12" přenosného LCD monitoru, na němž lze nejen sledovat televizní vysílání a video streamované z internetu, ale také si prohlížet fotografie, webové stránky a pracovat s elektronickou poštou.

Všem kuchařinkám a pánům kuchařům určitě společnost TMIO splnila dlouholetý sen. Jejich inteligentní, plně digitální sporák kombinovaný s troubou a chladničkou nese název Tonight's Menu Intelligent Oven a je možné jej ovládat prostřednictvím mobilního telefonu, PDA nebo internetu. Ideálním domácím připojením je pak síť vedená po elektrických rozvodech.

TMIO - inteligentní sporák, trouba a chladnička

Rozhraní nabízí kontrolu nad všemi funkcemi trouby. Nastavit lze čas a teplotu pečení, zchlazení pokrmu po uvaření či naopak ohřívání. Jednoduše tak můžete na dálku vzkázat troubě, abyste měli jídlo hotové v okamžiku, kdy přijdete domů z práce, nebo naopak termín posunout v případě, že se někde zdržíte. Jen aby si to kuchařské náčiní na poslední chvíli nerozmyslelo a vytouženou večeři místo pečení nezmrazilo...
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Najdete na iDNES.cz