Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co přinesl CES 2004: Dvoumetrová plasma, internet v autobusech

aktualizováno 
Plasmové TV letos dosáhnout nebývalých rozměrů. Konvergence je na postupu - jednotlivé výrobky spotřební elektroniky spolu budou komunikovat vzduchem, kabelem i přes elektrické rozvody. Rodiče budou moci sledovat trasu školních autobusů a dění uvnitř pomocí internetu.

Spotřební elektronika čím dál více směřuje ke konvergenci - vzájemnému propojení jednotlivých produktů, ať už se tak děje pomocí kabelů, elektrických rozvodů či bezdrátovou komunikací. Plasmové televizory prý letos dosáhnou nebývalých rozměrů i popularity a DVD rekordéry se stanou dostupnějšími. Počítače a internet najdou uplatnění i v dopravních prostředcích.

Televize ze zásuvky

Následující řádky nejsou návodem k tomu, jak nejlépe vyškubnout televizní přijímač ze zdi, ale zajímavý počin jednoho z největších světových hráčů na poli spotřební elektroniky, japonské Matsushity (Panasonic). Firma se nechala inspirovat technologií šíření internetu po elektrické síti a představila zařízení, které umožňuje distribuci televizního signálu kamkoliv po domě. Powerline streamuje vysílání ve vysokém rozlišení HDTV do druhého televizoru s úctyhodnou rychlostí 170 MB/s. Idea sice pěkná, ale pro Evropana nepřínosná: HDTV se na starý kontinent dostane až během následujících pěti-šesti let. Odborníci však technologii chválí a upřednostňují před šířením signálu pomocí bezdrátových sítí, kterým zatím chybí potřebná propustnost, jednoduchost instalace i spolehlivost přenosu.

CES 2004 na Technet.cz
 • CES 2004 – spotřební elektronika dneška i zítřka
 • iRiver 2004: Smršť 13 novinek, roadmapa, fotogalerie
 • Paměťová karta MMC dosáhla kapacity 1GB
 • Šestnáctirychlostní zápis na DVD již tento rok
 • Nejmenší klíčenka s USB 2.0 a přehrávačem
 • HP bude prodávat vlastní iPod
 • Dell a HP chtějí Blu-Ray disky v počítačích
 • Disky ještě menší a větší: devítigramový 4GB disk Toshiba
 • CES 2004: Prototypy, novinky a ceny
 • CES 2004: První letošní nášup digitálních fotoaparátů (1. díl)
 • CES 2004: První letošní nášup digitálních fotoaparátů (2. díl)
 • Pioneer A06 pálí ve dvou vrstvách jen změnou firmware!
 • HP a Universal vzkazují pirátům: Zničíme vás! Někdo ale v kampani lže...
 • SanDisk uvedl velmi rychlou USB klíčenku a MemoryStick s kapacitou 2 GB
 • Co přinesl CES 2004: Digitální domov od videa až po troubu
 • Trend stále víc směřuje k domácím multimediálním centrům. Philips demonstroval čistě bezdrátové novinky řady Streamium: Wireless PC Link Shelf System a Streamium TV naplní celý byt či dům hudbou a obrazem. Pro kompromisní řešení se rozhodly společnosti Samsung, Daewoo či Toshiba, jejichž systémy mají streamovat zvuk a video vzduchem i kabelem. Své eso z rukávu vytáhla LinkSys, jinak známá jako výrobce síťových komponent. Její Digital Media Adapter (DMA) jsou vlastně dva produkty v jednom balíku: DVD přehrávač a Wireless-G Media Link s rozhraním 802.11g. DMA je schopen přehrát a šířit video ve formátech MPEG2, MPEG4 a DivX, obrázky JPEG, TIFF, GIF, PNG a BMP, hudbu ve formátech MP3 a WMA a internetový rozhlas. Cena bude přibližně 229 USD (necelých 6 tisíc Kč).

  LinkSys DMA

  Budoucnost TV: Dvoumetrová plasma a LCoS

  Mnoho výrobců se věnuje menším LCD TV, ale velkým formátům vévodí plasmové obrazovky. Korejská LG Electronics způsobila velký rozruch při předvádění údajně největší plasmové TV s úhlopříčkou 76", tedy téměř dva metry! (To bohužel netušili, že konkurenční Samsung o kus dál vystavuje stejnou technologii, ovšem s úhlopříčkou 80" - 203 cm.) Podle firmy čeká letos plasmy zlomový rok, kdy se mají začít prosazovat v domácnostech ve znatelně větší míře než dosud.

  LG plasma 76'' Samsung plasma 80''

  Budoucnost televize přivezl do Las Vegas Intel v podobě integrovaných čipů LCoS (Liquid Crystal on Silicon), které nahrazují funkce většiny televizní elektroniky, nabízejí ostřejší obraz a umožní produkci tenčích a levnějších přístrojů se zadní projekcí. Aktuální čip má rozlišení 1280x720 bodů, již brzy jej bude následovat plnohodnotný HDTV LCoS s rozlišením 1920x1080 bodů. K nástupu technologie na trh je ale ještě daleko. Intel teprve rozesílá vzorky výrobcům, hromadná produkce čipů začne ve druhém pololetí 2004 a první televizory najdou spotřebitelé pod stromečkem. Přístroje s úhlopříčkou 50" (127 cm) mají stát kolem 1 800 USD (necelých 46 tisíc korun).

  Intel LCoS

  DVD - bez nahrávání ani ránu

  Prodej DVD rekordérů utěšeně stoupá a stejně rychle se rozšiřuje nabídka na trhu. Jedny z vůbec nejlevnějších modelů vehementně propagovala firma Mustek. Její rekordér DVD-R100A představuje levný "start-up", modifikace DVD-R100B má navíc rozhraní IEEE1394 (FireWire) pro záznam videa z digitálních kamer. Oba stroje jsou postaveny na platformě +RW společnosti Cirrus Logic. Rekordéry budou stát pod 500 USD (méně než 13 tisíc korun). Mustek chce nízkými cenami zasadit poslední ránu VHS.

  Mustek DVD-R100A

  V duchu záhuby analogového videa se nese i jedna z novinek Panasonicu pro rok 2004, kombinace DVD rekordéru a videorekordéru. Model DMR-E75V je určen především uživatelům, kteří vlastní rozsáhlé sbírky kazet, a nabízí jim bezbolestný přechod k digitální technologii. Combo ale má i další výhodu: Je vybaveno dvěma televizními tunery, takže v případě nouze lze nahrávat dva různé pořady - jeden na DVD a druhý na VHS.

  Panasonic DVD VHS Combo

  Počítače na čtyřech kolech

  V automobilech asi brzy přestaneme potkávat speciální zábavní prvky, o všechno se bude starat obyčejný počítač. Výrobci přicházejí stále s novými řešeními založených obvykle na platformě VIA mini-ITX, ale již se objevují první mobilní centra v ještě menším formátu Nano-ITX. Ačkoliv jich mnoho zatím existuje pouze ve formě prototypů, můžeme snadno odvodit, co taková mašinka bude umět: Pasažéři se budou během jízdy bavit filmy na DVD či v jiných formátech, o hudbu se postará softwarový přehrávač a pevný disk napěchovaný soubory.

  V neposlední řadě to bude navigace a také surfování po internetu a využívání dalších vymožeností tohoto média. Společnost Premier GPS zašla tak daleko, že představila bezdrátový internetový systém sledující trasu školního autobusu. Zaměstnanci školy a rodiče mohli prostřednictvím údajů z navigace kontrolovat aktuální polohu dopravního prostředku, ale pomocí webkamery také chování svých ratolestí. Systém je již prý vydatně testován v některých amerických regionech.  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

  Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

  Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

  Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

  Alex Jones

  Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

  Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

  Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

  Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

  Najdete na iDNES.cz