Co říkal váš pes? Bowlingual vám to přeloží

  • 3
Překladač psí řeči je již pár měsíců na trhu. Za tuto dobu si jej pro své psí miláčky pořídilo na 300 tisíc majitelů. Jak funguje, jaké má výhody, ale i nešvary tento zvířecí translator za 130 USD?

Snad jen v zemi vycházejícího slunce se může zrodit myšlenka zkonstruovat zařízení, které bude překládat psí štěkot do lidské řeči. Výrobek jménem Bowlingual zde nabízí firma Tankara.

Bezdrátový mikrofon i dešifrátor řeči je umístěn na psím obojku, majitel psa má pak k dispozici displej, na kterém se mu zobrazují psí projevy. Součástí systému je také záznamové zařízení, takže je možné si např. po návratu ze zaměstnání pustit záznam, který ukazuje, jakými proměnami procházela nálada čtyřnohého společníka. Zvláštním problémem by zřejmě nebylo ani on-line sledování, tedy např. napojení zařízení k systému textových zpráv na mobilních telefonech. Konstruktéři se údajně snažili zůstat při zemi a vyhnout antropomorfismům (přičítání lidských vlastností ne-lidským bytostem, zvířatům). Výsledkem překladu jsou tedy opravdu pouze základní psí pocity ve stylu "chci jíst", "chci si hrát" a "jdi mi z očí".

Systém samozřejmě obsahuje pouze předdefinovanou databázi omezeného počtu výrazů a z nich si vždy jeden vybere podle zabarvení psího štěkotu. Dokonce je přitom používáno i náhodného generátoru. Majitelé psů však přesto vesměs uvádějí, že výsledky translátoru odpovídají jejich zkušenosti se zvířetem.

Výhodou zařízení je fakt, že člověk může vykonávat domácí práce a nemusí psa neustále bezprostředně sledovat. Keiko Egawa, majitelka malamuta, však říká, že tato výhoda má i své stinné stránky. Pokud majitel dostává neustále od svého psa signály, snaží se na ně obvykle reagovat. Díky tomu věnuje psovi větší pozornost, pes se stává sebevědomějším, začne pozornost sám vyžadovat a nakonec se role pána může snadno vyměnit.

Firma prozatím neuvedla, zda hodlá podobně "překládat" i řeč dalších domácích mazlíčků. Objevily se také zřejmě ne zcela vážně míněné plány, podle kterých by podobným dekodérem mohli být vybaveni např. lidé vyskytující se v divočině, kteří by takto mohli rozpoznat úmysly řvoucího tygra či vyjícího vlka.

V Japonsku se zařízení prodává již od loňského podzimu za cenu odpovídající 130 dolarům; prozatím se údajně našlo okolo 300 000 kupců. Nyní společnost Takara vstupuje také na americký trh. Odhady hovoří o tom, že zde se svými pány žije více než 60 milionů psů a potenciální trh je tedy asi sedmkrát větší než japonský.