Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co s nebožtíkem na Marsu?

  8:46aktualizováno  8:46
Co udělat s tělem astronauta, když zemře během tříleté mise na Mars? Je správné zbavit se umírajícího, nebo je morálnější nechat ho, aby svým kolegům na vesmírné lodi ubíral drahocenný kyslík? Jak mají muži a ženy na palubě raketoplánu krotit touhy, když vesmírem putují dlouhé roky?
Nepůjdou si na nervy? Astronauti ve stanici ISS

Nepůjdou si na nervy? Astronauti ve stanici ISS | foto: NASA TVReuters

Choulostivé otázky, o nichž se dosud všichni ostýchali mluvit, nastolil nový dokument amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku.

Do třiceti let by totiž první astronauti měli přistát, podle plánů NASA, na planetě nejvíce podobné Zemi – Marsu. Dosud se američtí astronauti mohli (a zatím tuto možnost nikdo nevyužil) v případě zdravotní krize vrátit v ruském vesmírném modulu předčasně na Zem. Při cestě, kdy bude nejbližší nemocnice vzdálená miliony kilometrů a jenom rada z planety Země poputuje k posádce rádiovým spojením minimálně hodinu, to už nebude možné.

Ti, kteří opustí oběžnou dráhu, se budou muset podrobit preventivním zákrokům, například odstranění slepého střeva. Pravdou je, že zatím žádná z misí NASA neskončila fiaskem kvůli zdravotním příhodám astronautů. Tragédie, kdy posádka našla ve vesmírném korábu smrt, vždy zapříčinila nějaká technická havárie. I proto si mnozí odborníci myslí, že američtí astronauti nejsou připraveni na situaci, kdy by na palubě lodi museli po tři léta přechovávat nebožtíka. "Takhle jsme v minulosti nepřemýšleli. Ale je to od NASA pěkné, že o těchto situacích začala uvažovat," komentoval snahy amerických etiků Story Musgrave, astronaut a lékař, který byl ve vesmíru šestkrát.

Vesmírná agentura také zvažuje, zda by si astronauti a astronautky před odletem neměli nechat zakonzervovat sperma a vajíčka. Během dlouhého letu by totiž jejich výbava mohla kvůli dlouhodobému působení radioaktivního záření zmutovat.

Milostné pletky ve vesmíru

Otázka vztahů mezi muži a ženami na palubě ovšem stále zůstává tabu. I to však experti NASA budou muset co nejdříve rozlousknout. Tím spíš poté, co americká astronautka, matka tří dětí Lisa Nowaková, maskovaná v paruce a plášti, neúspěšně zaútočila ze žárlivosti na svou kolegyni z vesmírného letectva Colleen Shipmanovou.

Žena, která prošla náročným psychologickým tréninkem, jela za svou sokyní téměř tisíc pět set kilometrů napříč USA, s sebou si vzala vzduchovku, ocelovou palici, nůž s deseticentimetrovou čepelí a do auta si přibalila i pytle na odpadky.

Vyšetřovací komise nyní zveřejnila, jak se Nowaková coby kolegyně chovala ve vesmíru. Astronauti, s nimiž vloni v červenci letěla v raketoplánu Discovery na Mezinárodní vesmírnou stanici, ji označili sice za pracovitou a chytrou, shodli se však, že se chovala sobecky a nerespektovala týmovou práci. Přímo na vesmírné lodi například odmítla dát kolegům číslo svého mobilu.

Lisa Nowaková zcela propadla milostnému románku s kolegou Billem Oefelleinem. Například astronaut Mike Fossum ji sice několikrát přistihl při "milostné konspiraci", ale byl diskrétní a mlčel jako hrob. Měl za to, že milenecký vztah neovlivňuje jejich práci.

Autoři:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vozítko Opportunity stále mlčí. Písečná bouře na Marsu se mírní

Vozítko Opportunity se prohání po povrchu Marsu od roku 2004. Za tu dobu stihlo...

Už od desátého června nemá NASA s marsovským vozítkem Opportunity žádné spojení. Uspala jej ohromná bouře, která sice...

Objev velkého solného jezera je další důkaz vody na Marsu

Mars

Italští výzkumníci na základě zkoumání dat ze sondy Mars Express našli hluboko pod povrchem Marsu solné jezero.

Lidé sledovali unikátní úplné zatmění Měsíce, podobné bude za sto let

Úplné zatmění Měsíce, zřícenina hradu Hazmburk (27. 7. 2018).

V Česku bylo k vidění největší zatmění Měsíce v tomto století. Mimořádný úkaz trval do 23:13. Navíc byl těsně pod naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz