Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co s nebožtíkem na Marsu?

  8:46aktualizováno  8:46
Co udělat s tělem astronauta, když zemře během tříleté mise na Mars? Je správné zbavit se umírajícího, nebo je morálnější nechat ho, aby svým kolegům na vesmírné lodi ubíral drahocenný kyslík? Jak mají muži a ženy na palubě raketoplánu krotit touhy, když vesmírem putují dlouhé roky?
Nepůjdou si na nervy? Astronauti ve stanici ISS

Nepůjdou si na nervy? Astronauti ve stanici ISS | foto: NASA TVReuters

Choulostivé otázky, o nichž se dosud všichni ostýchali mluvit, nastolil nový dokument amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku.

Do třiceti let by totiž první astronauti měli přistát, podle plánů NASA, na planetě nejvíce podobné Zemi – Marsu. Dosud se američtí astronauti mohli (a zatím tuto možnost nikdo nevyužil) v případě zdravotní krize vrátit v ruském vesmírném modulu předčasně na Zem. Při cestě, kdy bude nejbližší nemocnice vzdálená miliony kilometrů a jenom rada z planety Země poputuje k posádce rádiovým spojením minimálně hodinu, to už nebude možné.

Ti, kteří opustí oběžnou dráhu, se budou muset podrobit preventivním zákrokům, například odstranění slepého střeva. Pravdou je, že zatím žádná z misí NASA neskončila fiaskem kvůli zdravotním příhodám astronautů. Tragédie, kdy posádka našla ve vesmírném korábu smrt, vždy zapříčinila nějaká technická havárie. I proto si mnozí odborníci myslí, že američtí astronauti nejsou připraveni na situaci, kdy by na palubě lodi museli po tři léta přechovávat nebožtíka. "Takhle jsme v minulosti nepřemýšleli. Ale je to od NASA pěkné, že o těchto situacích začala uvažovat," komentoval snahy amerických etiků Story Musgrave, astronaut a lékař, který byl ve vesmíru šestkrát.

Vesmírná agentura také zvažuje, zda by si astronauti a astronautky před odletem neměli nechat zakonzervovat sperma a vajíčka. Během dlouhého letu by totiž jejich výbava mohla kvůli dlouhodobému působení radioaktivního záření zmutovat.

Milostné pletky ve vesmíru

Otázka vztahů mezi muži a ženami na palubě ovšem stále zůstává tabu. I to však experti NASA budou muset co nejdříve rozlousknout. Tím spíš poté, co americká astronautka, matka tří dětí Lisa Nowaková, maskovaná v paruce a plášti, neúspěšně zaútočila ze žárlivosti na svou kolegyni z vesmírného letectva Colleen Shipmanovou.

Žena, která prošla náročným psychologickým tréninkem, jela za svou sokyní téměř tisíc pět set kilometrů napříč USA, s sebou si vzala vzduchovku, ocelovou palici, nůž s deseticentimetrovou čepelí a do auta si přibalila i pytle na odpadky.

Vyšetřovací komise nyní zveřejnila, jak se Nowaková coby kolegyně chovala ve vesmíru. Astronauti, s nimiž vloni v červenci letěla v raketoplánu Discovery na Mezinárodní vesmírnou stanici, ji označili sice za pracovitou a chytrou, shodli se však, že se chovala sobecky a nerespektovala týmovou práci. Přímo na vesmírné lodi například odmítla dát kolegům číslo svého mobilu.

Lisa Nowaková zcela propadla milostnému románku s kolegou Billem Oefelleinem. Například astronaut Mike Fossum ji sice několikrát přistihl při "milostné konspiraci", ale byl diskrétní a mlčel jako hrob. Měl za to, že milenecký vztah neovlivňuje jejich práci.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Američané budou chtít privatizovat Mezinárodní vesmírnou stanici

Od roku 1997 se lze amerických voleb účastnit i z  vesmíru.

Po roce 2025 již Američané nebudou chtít platit náklady na provoz Mezinárodní vesmírné stanice.

Vakuum, radiace, asteroidy: Muskův kabriolet čeká krušná jízda vesmírem

Muskův kabriolet Tesla Roadster s figurínou Starman se vznáší ve vesmírném...

Internetem kolují odhady, kdy se rudý roadster letící vesmírem znovu přiblíží Zemi či Marsu. Otázka by však neměla znít...

Otázka dne: Kdy se první auto ve vesmíru znovu přiblíží k Zemi?

Muskův kabriolet Tesla Roadster s figurínou Starman se vznáší ve vesmírném...

První automobil ve vesmíru se zřejmě do těsné blízkosti Země podívá až v poslední dekádě 21. století. Tedy pokud bude...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz