Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co s prachem v počítači?

  5:00aktualizováno  5:00
Ačkoliv se to na první pohled nezdá, ve vašem počítačovém miláčkovi nekončí jen investované peníze, ale i množství vzdušného prachu. A pakliže si Neruda kladl otázku "kam s ním?", my si musíme klást otázku "co s ním, co s prachem?".

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, ve vašem počítačovém miláčkovi nekončí jen investované peníze, ale i množství vzdušného prachu. A pakliže si Neruda kladl otázku "kam s ním?", my si musíme klást otázku "co s ním, co s prachem?".

V čem tkví problém..

V každém prostředí, snad s výjimkou sterilních laboratorních podmínek, se nachází určité procento vzdušné prašnosti. Tedy určité procento mikroskopických částeček hmoty, volně rozptýlených v prostoru a unášených, díky svojí nízké hmotnosti, vzduchem. To je jasné.Prach na základní desce

Pokud se částečky prachu dostanou do specifického prostředí, postupně se usazují a vytvářejí vrstvy. Mezi faktory, které usazování urychlují, patří například vzdušný klid, statická elektřina, teplotní rozdíly nebo rychlé změny toku vzduchu.

Všechny výše zmíněné situace však nastávají právě v našich počítačích. Najdeme zde prakticky vše, co usazování prachu urychluje. Rychlé změny toku vzduchu, teplotní rozdíly i onu nešťastnou statickou elektřinu.

Prach je ovšem naprostou pohromou pro počítače a je zřejmé proč. Usazuje se úplně všude a zanáší naprosto vše. Vrstvy prachu najdeme bez výjimky na všech komponentech, které se v počítačích nacházejí. Jmenovat můžeme grafické karty, větráky, zdroje, chladiče - dokonce i vnitřky CD-ROM mechanik jsou často zasažené a nejsou dotěrnosti prachu ušetřeny. Asi těmi nejhoršími skutečnostmi je fakt, že prach si udržuje určitý elektrický náboj a nejméně příjemné je to, že funguje i jako tepelný izolant.

Na elektrický náboj je obzvláště choulostivá například paměť RAM (a nejenom ona), neboť právě u ní může krátkodobý výpadek znamenat pád operačního systému nebo chybu v právě vykonávaném programu. A pokud nestabilitu počítače může způsobit vrstva prachu na operační paměti, co asi udělá vrstva prachu na chladiči procesoru?

Prach ve větráčkuPrávě prachem zanesený chladič procesoru je nejčastější příčinou přehřívání systému, a pokud například firemní počítač běžící ve dne v noci otevřeme, pod vrstvou "čehosi" zmíněný chladič ani často nenajdeme (a to nemluvím o jiných lahůdkách).

Dalšími významně trpícími součástmi jsou větráky. Každý počítač totiž funguje doslova jako vysavač a tak na větrácích rovněž nalezneme vrstvu prachu. Ta v nejlepším případě způsobuje předčasné opotřebení - v tom horším definitivní konec. Tím trpí zejména notebooky, u nichž je jakékoliv čištění nanejvýš problematické.

Ale co s tím?

Tady je ale každá rada drahá. Nejlepší by bylo prachu předcházet a nikdy mu nedovolit se do útrob počítače dostat. Ovšem jak? Prvním nápadem a jedinou možností je filtrace vzduchu ještě před tím, než vstoupí do počítače.

Má to ale háček. Filtr, který by dokázal zachytit významné procento vzdušné prašnosti, by musel být velmi jemný. A jediným, volně dostupným materiálem, který tento požadavek splňuje, je papír. Ovšem prodyšnost papíru je natolik malá, že by byla zapotřebí veliká plocha k tomu, aby se skrz papír poměrně nevýkonnými počítačovými větráky podařilo protlačit/prosát odpovídající množství vzduchu. A i kdyby byla plocha dostatečná, nic to nemění na faktu, že by se po čase musel zanesený filtr vyměnit a koupit nový stejně tak, jako v případě filtru automobilového.

A pokud někdo nepřijde s lepším, univerzálnějším návrhem, filtrace vzduchu se asi rozšíří jen velmi těžko.

Prachu se asi nezbavíme..

Prach ve větráku a pod nímA když už se nám počítač zanáší prachem, je ho třeba alespoň průběžně čistit - a tak se opět naskýtá otázka, "jak na to?".

Ti odvážnější to jistě zkusí například vodou a počítač zevnitř umyjí. Veškerá elektronika v počítači však snáší delší přítomnost vody jen těžko a tak ti méně odvážní, dbalí fyzikálních zákonů, vnitřek počítače jednoduše vysají vysavačem.

Ani oni však nejsou bez rizika, neboť vysavačem se nedostanou do všech zákoutí, a pokud se s hubicí příliš přiblíží například základní desce, hrozí, že kromě prachu vysají i nějakou tu propojku a jumper, koncovky kabelů, neopatrným pohybem něco ulomí atd.

A tak se jako zatím jediným ideálním řešením jeví použití jemného štětečku v kombinaci s vysavačem, neboť jinak se prach asi odstraňovat nedá - nebo já o něm nevím.Témata: Notebook

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

Najdete na iDNES.cz