Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co s prachem v počítači?

  5:00aktualizováno  5:00
Ačkoliv se to na první pohled nezdá, ve vašem počítačovém miláčkovi nekončí jen investované peníze, ale i množství vzdušného prachu. A pakliže si Neruda kladl otázku "kam s ním?", my si musíme klást otázku "co s ním, co s prachem?".

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, ve vašem počítačovém miláčkovi nekončí jen investované peníze, ale i množství vzdušného prachu. A pakliže si Neruda kladl otázku "kam s ním?", my si musíme klást otázku "co s ním, co s prachem?".

V čem tkví problém..

V každém prostředí, snad s výjimkou sterilních laboratorních podmínek, se nachází určité procento vzdušné prašnosti. Tedy určité procento mikroskopických částeček hmoty, volně rozptýlených v prostoru a unášených, díky svojí nízké hmotnosti, vzduchem. To je jasné.Prach na základní desce

Pokud se částečky prachu dostanou do specifického prostředí, postupně se usazují a vytvářejí vrstvy. Mezi faktory, které usazování urychlují, patří například vzdušný klid, statická elektřina, teplotní rozdíly nebo rychlé změny toku vzduchu.

Všechny výše zmíněné situace však nastávají právě v našich počítačích. Najdeme zde prakticky vše, co usazování prachu urychluje. Rychlé změny toku vzduchu, teplotní rozdíly i onu nešťastnou statickou elektřinu.

Prach je ovšem naprostou pohromou pro počítače a je zřejmé proč. Usazuje se úplně všude a zanáší naprosto vše. Vrstvy prachu najdeme bez výjimky na všech komponentech, které se v počítačích nacházejí. Jmenovat můžeme grafické karty, větráky, zdroje, chladiče - dokonce i vnitřky CD-ROM mechanik jsou často zasažené a nejsou dotěrnosti prachu ušetřeny. Asi těmi nejhoršími skutečnostmi je fakt, že prach si udržuje určitý elektrický náboj a nejméně příjemné je to, že funguje i jako tepelný izolant.

Na elektrický náboj je obzvláště choulostivá například paměť RAM (a nejenom ona), neboť právě u ní může krátkodobý výpadek znamenat pád operačního systému nebo chybu v právě vykonávaném programu. A pokud nestabilitu počítače může způsobit vrstva prachu na operační paměti, co asi udělá vrstva prachu na chladiči procesoru?

Prach ve větráčkuPrávě prachem zanesený chladič procesoru je nejčastější příčinou přehřívání systému, a pokud například firemní počítač běžící ve dne v noci otevřeme, pod vrstvou "čehosi" zmíněný chladič ani často nenajdeme (a to nemluvím o jiných lahůdkách).

Dalšími významně trpícími součástmi jsou větráky. Každý počítač totiž funguje doslova jako vysavač a tak na větrácích rovněž nalezneme vrstvu prachu. Ta v nejlepším případě způsobuje předčasné opotřebení - v tom horším definitivní konec. Tím trpí zejména notebooky, u nichž je jakékoliv čištění nanejvýš problematické.

Ale co s tím?

Tady je ale každá rada drahá. Nejlepší by bylo prachu předcházet a nikdy mu nedovolit se do útrob počítače dostat. Ovšem jak? Prvním nápadem a jedinou možností je filtrace vzduchu ještě před tím, než vstoupí do počítače.

Má to ale háček. Filtr, který by dokázal zachytit významné procento vzdušné prašnosti, by musel být velmi jemný. A jediným, volně dostupným materiálem, který tento požadavek splňuje, je papír. Ovšem prodyšnost papíru je natolik malá, že by byla zapotřebí veliká plocha k tomu, aby se skrz papír poměrně nevýkonnými počítačovými větráky podařilo protlačit/prosát odpovídající množství vzduchu. A i kdyby byla plocha dostatečná, nic to nemění na faktu, že by se po čase musel zanesený filtr vyměnit a koupit nový stejně tak, jako v případě filtru automobilového.

A pokud někdo nepřijde s lepším, univerzálnějším návrhem, filtrace vzduchu se asi rozšíří jen velmi těžko.

Prachu se asi nezbavíme..

Prach ve větráku a pod nímA když už se nám počítač zanáší prachem, je ho třeba alespoň průběžně čistit - a tak se opět naskýtá otázka, "jak na to?".

Ti odvážnější to jistě zkusí například vodou a počítač zevnitř umyjí. Veškerá elektronika v počítači však snáší delší přítomnost vody jen těžko a tak ti méně odvážní, dbalí fyzikálních zákonů, vnitřek počítače jednoduše vysají vysavačem.

Ani oni však nejsou bez rizika, neboť vysavačem se nedostanou do všech zákoutí, a pokud se s hubicí příliš přiblíží například základní desce, hrozí, že kromě prachu vysají i nějakou tu propojku a jumper, koncovky kabelů, neopatrným pohybem něco ulomí atd.

A tak se jako zatím jediným ideálním řešením jeví použití jemného štětečku v kombinaci s vysavačem, neboť jinak se prach asi odstraňovat nedá - nebo já o něm nevím.Témata: Notebook

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Najdete na iDNES.cz