Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co se stalo ve světě IT za rok 2003? (komentář Technetu)

aktualizováno 
Konec roku se blíží a my vám přinášíme souhrn důležitých událostí, které se v uplynulých měsících udály. A že jich nebylo málo.

Leden

IBM končí s harddisky - IBM odprodává své aktivity společnosti Hitachi za více než 2 miliardy USD. Ta později spouští vlastní produkci pod dceřinou společností Hitachi Global Storage Technologies.

Internetu je dvacet - Dvacáté výročí svého vzniku oslavil protokol TCP/IP, který nahradil zastaralý NCP protokol a dal tak vzniknout internetu jako takovému (nepočítáme síť ARPANET).

Podpora Windows 95 končí - Společnost Microsoft ukončila podporu svého operačního systému Windows 95 a Windows NT 3.5. V budoucnu nebudou rovněž produkovány žádné záplaty pro tyto systémy.

Media Player 9 přichází - Microsoft po dlouhém čekání uvolňuje ke stažení programy z balíku Media Series 9. Mezi nimi je přehrávač Media Player a Movie Maker 2, nechybí ani nové kodeky.

Ukradená Pentia - V blízkosti londýnského letiště Heathrow se neznámým zlodějům podařila krádež kamionu naloženého procesory Pentium 4. Škoda za 12 milionů amerických dolarů.

Zdrojáky Windows pro Rusko - Microsoft v rámci projektu Government Security Program (GSP) odhaluje zdrojový kód systému Windows některým zemím. Jako první přichází na řadu Rusko.

Sony končí s menšími CRT monitory - Společnost Sony oznamuje, že končí s výrobou sedmnácti a devatenáctipalcových CRT monitorů Trinitron. Skončí i výroba obrazovek, které využívaly další výrobci monitorů. Pro Sony se výroba zřejmě přestává vyplácet a tak raději vsadí na LCD displeje, které v dalších letech pomalu a jistě nahradí své větší bratříčky.

Novinky.cz v novém - Počátkem roku dochází ke spuštění zcela předělaného serveru Novinky.cz. Ten přináší on-line zpravodajství dodávané redaktory deníku Právo. Zázemí a podporu poskytl portál Seznam. Jak se o pár měsíců později ukazuje, toto spojení bylo až nečekaně úspěšné, Novinky na čas předběhly i doposud nejnavštěvovanější zpravodajský portál iDNES.

Do Opery v novém – Světlo světa spatřuje nová verze internetového prohlížeče Opera 7.0. Později se ukazuje, že je v ní poměrně mnoho zásadních nedodělků, které jsou napraveny až v několika dalších verzích.

Slammer paralyzoval internet - Červ Slammer dočasně odstavil část internetu. K DoS útoku, který zahlcuje velké množství internetových serverů, jež jsou následně nedostupné, využívá chybu ve Windows, která je stará zhruba půl roku. Útoku přitom mohli administrátoři zabránit, kdyby chybu na SQL serveru záplatovali.

Svět Namodro končí – Český Telecom ukončil provozování serveru Svět Namodro (SNM). Za pár týdnů není možné listovat ani archivem vydání a stránky jsou přesměrovány na web Telecomu.

Únor

Placením za e-mail proti spamu - S návrhem, jak vyřešit problém nevyžádané pošty, přichází společnost Microsoft. Podle jejího nového projektu Penny Black by měl odesílatel e-mailu platit symbolický poplatek. Nemuselo by se jednat ani tak o hotovost, jako spíše o využití výkonu počítače atd.

Se školami proti pirátům – Na stahovače hudby a filmů, kteří využívají konektivity amerických univerzit, by si měly posvítit samy školy. S organizacemi starajícími se o dodržování autorských práv se dohodly, že budou pirátství hlídat a na případné stahovače upozorní. Školám bylo vytýkáno, že problematiku pirátství neřeší a organizace jako RIAA a podobné hrozily, že v případě nespolupracování s nimi budou postihovány instituce namísto žáků.

Historická dividenda od Microsoftu – Poprvé v historii se Microsoft rozhodl vyplatit svým akcionářům dividendu, tedy výnos z akcie. Každá svému majiteli přinesla 16 centů. Celkem bylo vyplaceno téměř 900 miliónů amerických dolarů.

ADSL v Česku - jaké je? - ADSL začíná vystrkovat růžky i v Česku. Zprvu je možné se připojit pouze v hlavním městě, později si vysokorychlostní internet nachází cestu také do dalších koutů republiky. Měsíční paušál je nastaven poměrně vysoko, rychlost nízká a později, až dojde k agregaci, bude ještě nižší. Přibude rovněž datový limit, po jehož překročení budou muset uživatelé platit (v závislosti na tom, u jakého poskytovatele jsou).

Březen

Omezená SMS brána Eurotelu - Eurotel oznamuje, že dojde ke změnám u jeho internetové SMS brány sloužící k odeslání textových zpráv. Ty je tak od nynějška možné zasílat sice bezplatně, avšak pouze do šedesáti znaků - zbytek vyplní reklama. Odesílání textovek z webu zarazil před nedávnem T-Mobile, který ovšem neumožňuje ani sponzorované zasílání zpráv. Oskar je tak jediný operátor, který umožňuje zasílání SMS z internetu bez omezení.

Tvůrce červa Ganda chycen – Švédská policie zadržela autora červa Ganda, který využíval sociálního inženýrství a uživatele e-mailu lákal na informace o válce v Iráku. Červ napadl stovky tisíc počítačů. Zadržen však nebyl autor první mutace viru, ale pouze student, který původní červ lehce upravil a poslal do světa, kde napadl pouze mizivé procento počítačů ve srovnání s původní Gandou.

Agenti na internetu - Na internetu je zveřejněn seznam spolupracovníků StB. Chvíli po spuštění dochází k přetížení stránek Ministerstva vnitra a k seznamům se lze dostat jen stěží. Později vychází najevo, že seznamy stejně nejsou kompletní a mnoho důležitých jmen, která na listině figurovat mají, chybí.

Vytáčené připojení stále vede - K internetu se nejvíce českých domácností připojuje stále přes dial-up, 40 procent z nich utratí měsíčně za internet více než 500 korun. Většinový počet uživatelů právě vytáčeného internetu je samozřejmě dán rozšířeností typů připojení, kdy kromě velkých měst s kabelovým internetem chybí jakákoliv alternativa (nepočítaje nadšenecká Wi-Fi připojení atd.).

Tiskárny od Dellu – Společnost Dell se po přenosných počítačích pouští také do tiskáren. Ty jsou o něco levnější než u konkurence a majitelé mají možnost odeslat cartridge výrobci, který je za příznivou cenu opět doplní.

Duben

Centrum pohltilo Atlas a naopak - Na první aprílový den dorazila do mnohých e-mailů zpráva o koupi Atlasu portálem Centrum. Následně reagoval i Atlas. Návštěvník se mohl přesvědčit návštěvou obou zmíněných portálů - při vstupu na Atlas byl uživatel přesměrován na Centrum a naopak... po chvíli vyskočilo na uživatele okno s textem "Apríl!!!" a web se vrátil zpět do své předaprílové podoby.

První internetový paušál v Česku - Eurotel začal v Česku nabízet vůbec první internet za paušál. Rychlost je zhruba stejná jako u vytáčeného telefonního připojení, cena 999 korun bez DPH. Později je ještě snížena a přidává se k ní 100 minut volání měsíčně do všech sítí v Česku.

Internetovému prohlížeči je deset - Před deseti lety byl vypuštěn první grafický internetový prohlížeč NCSA Mosaic. Jeho tvůrci později založili společnost Netscape, která dlouhá léta se svým stejnojmenným browserem kralovala. Link na stažení první verze prohlížeče Mosaic zde

Na piráty u nich doma - Protipirátská organizace RIAA našla nový způsob, jak bojovat proti nelegálnímu šíření materiálu, na který se vztahuje copyright. K osvětě hodlá využít instant messenging v jednotlivých P2P sítích, kdy hodlá "stahovačům" sdělit informace o porušování autorských práv a možné postihy.

Květen

Zasíťovaná Paříž - Francouzská metropole byla kompletně pokryta Wi-Fi bezdrátovým signálem. Připojení k internetu je tak možné prakticky kdekoli, na ulici, v restauraci, na benzínce, ale i v metru. Do poloviny roku je služba zdarma, po té dochází k jejímu zpoplatnění.

Linux poráží Windows – Zakázku na operační systém pro 14 tisíc mnichovských počítačů pro úředníky vyhrává open-source systém Linux nad svých rivalem Windows. Microsoftu se vítěžství tučňáka ani trochu nelíbí a tak žádá opakování soutěže. Z interního e-mailu, který je rozeslán později vyplývá, že Microsoft je v budoucnu ochoten dodávat svůj software pro vládu a velké firmy se slevou, pokud bude Linux v nabídce konkurovat.

Milion za týden - Společnost Apple, která spustila před týdnem svoji službu iTunes pro download placených hudebních nahrávek, hlásí první milion stažených skladeb. Úspěch podtrhuje fakt, že skladby stahovali pouze uživatelé počítačů Mac. Pro Windows OS PC se služba iTunes teprve připravuje.

Stomilionová KaZaa – Program KaZaa, sloužící ke sdílení dat přes internet, se stává nejstahovanější aplikací. Překonal i komunikátor ICQ. Ten si stáhlo „jen“ něco přes 200 miliónů lidí, kdežto o KaZuu projevily zájem téměř tři stovky milionů uživatelů.

Konkurence pro GPS - Evropská vesmírná agentura (European Space Agency - ESA) se dohodla s členskými státy Evropské unie na vývoji satelitního navigačního systému Galileo. Ten se tak stane jediným konkurentem amerického systému Global Positioning System (GPS). Ve hře je také navigační systém, který vyvinuli Rusové, ovšem patrně jen pro své potřeby.

Červen

Eurotel + Telecom = odklepnuto - Představenstvo Českého Telecomu schválilo podmínky odkoupení zbývajícího (49%) podílu ve společnosti Eurotel, a to za cenu 1,05 miliardy amerických dolarů.

Microsoft kupuje antivirovou společnost - Společnost Microsoft odkoupila firmu GeCAD software, stojící za produktem RAV antivirus. Ten je znám především jako linuxová aplikace. Microsoft plánuje využití antiviru nebo jeho částí ve svém operačním systému Windows.

IE na konečné – Prohlížeč Internet Explorer se již nedočká další verze, alespoň ne v takové podobě, jakou známe nyní. V budoucnu by měl být browser svázán s operačním systémem (Longhorn). Microsoft zároveň oznámil, že končí s IE na počítačích Mac. Přiznává, že konkurovat applovskému prohlížeči nestačí.

Nepovedený WinAmp nahradí pětková verze - Tvůrci přehrávače WinAmp, který vychází v trojkové řadě, se budou plně věnovat vývoji řady pět a WinAmp 3 pustí k vodě. Tato verze se nesetkala s příliš dobrým ohlasem a mnoho uživatelů dává raději přednost osvědčené verzi 2. Pětková řada má mít to nejlepší z dvojky a trojky a nutno dodat, že po vydání o pár měsíců později je tomu opravdu tak a WinAmp se může po dlouhém čase opět dostat na pomyslné výsluní.

Windows Server 2003 se škrábanci - Microsoft vypustil novou verzi svého systému Windows Server 2003. Ta slučuje výhody bezpečného, efektivního a snadno spravovatelného systému. Windows Server se však již pár měsíců před oficiálním uvedením objevil na warezu.

Internetová reklama roste – Po stagnaci, která započala splasknutím internetové horečky v minulých letech, opět začíná zájem o internetovou reklamu. Ta by v příštích letech mohla dokonce růst nejvíce ze všech odvětví reklamy.

Červenec

Xbox prolomen, Microsoft se brání – Herní konzole Xbox, která využívá shodné komponenty s PC a tudíž je za určitých okolností možné ji využívat např. jako textový editor či jiné kancelářské aplikace, byla prolomena. Uživatel může bez hardwarové úpravy spouštět jakékoli programy, stejně jako nainstalovat OS Linux. Microsoftu se prolomení nelíbí a tak po připojení konzole do služby Xbox Live (umožňující on-line hraní, aktualizace apod.) Linux bez varování z konzolí maže.

Legální Gator - Otravný spyware Gator, který sleduje navštívené stránky, zpomaluje počítač atd. byl prohlášen americkým federálním soudem za legální. Uživatelé prý sami zodpovídají za to, co si nainstalují do počítače.

City na piráty - Filmová studia v Americe přišla na nový způsob, jak bojovat proti stále více se rozšiřujícímu pirátství. Kaskadéři, maskérky, ba i režiséři přesvědčují před promítáním filmu diváky o tom, jak moc je škodlivé pirátství a jestliže s ním nepřestanou, nebudou mít z čeho nakrmit své rodiny.

Srpen

Virový útok na Microsoft - Internetem se šíří červ Blaster. V Česku je zavedena bezplatná telefonní linka pro postižené. Červ napadne statisíce počítačů a pokouší se o shození serverů Microsoftu. Ty jsou později přesměrovány na servery s Linuxem, který tak paradoxně Microsoftu pomůže proti červímu útoku.

Demonstrace proti legalizaci patentů - V Bruselu se koná demonstrace proti softwarovým patentům v Evropské unii. Legalizace patentů by byla velkou hrozbou otevřenému softwaru. K demonstraci se připojilo několik českých serverů tím, že uzavřely na den své stránky, nebo na nich měly oznámení o tom, že se připojují k demonstrujícím.

Vítězem je Sobig - Červ Sobig.F se stává nejrychleji šířícím se červem v historii. Sobig, který řádil nejvíce v srpnu, se dostal do každého sedmnáctého odeslaného e-mailu na světě a během jednoho dne se rozeslalo na milion zavirovaných zpráv tímto červem.

Září

CD konečně zlevní - Po mnohých nářcích posluchačů, že CD jsou drahá, přichází první vlašťovka. Společnost Universal, která ovládá zhruba třetinu amerického trhu s hudbou snižuje ceny, a to až o 35 procent. Doporučená cena u hudebních novinek je 13 amerických dolarů. V Česku se snížení cen hudebních nahrávek projevuje jen nepatrně.

Pomalý konec e-booků – O elektronické knihy je čím dál menší zájem a najevo to dávají také velcí prodejci. Krám zavírá knihkupectví Barnes & Noble a odvolává se právě na nezájem o elektronické publikace. Za špatný prodej e-booků může podle analytiků malé rozšíření čtecích zařízení, a to především kvůli jejich vysoké pořizovací ceně.

DVD na jedno použití - Samozničující DVD se pomalu dostává na trh. Po té, co jej důkladně testoval výrobce je zkoušeno jeho praktické nasazení v několika městech. Později po něm sáhnou velké společnosti a některé své filmy takto distribuují jako alternativu ke klasickému půjčování. DVD na jedno použití vydrží 48 hodin po vyjmutí z obalu a po té vlivem působení vzduchu změní své složení tak, aby je nebylo možné používat.

Hackerská legenda v Praze – Kevin Mitnick, známý hacker, kterého spíše než jeho vlastní činy proslavila média, zamířil do Prahy. Zde představil svoji novou knihu Umění klamu.

Říjen

Televize od Dellu - Společnost Dell oznamuje, že se nespokojí pouze s výrobou počítačů a jejich příslušenstvím. V brzké době se máme dočkat například televize, přehrávačů, ale i on-line obchodu s hudbou od této společnosti. Později se k Dellu přidává také HP, který rovněž oznamuje záměr vstoupit na trh spotřební elektroniky.

Mistral se mění na chello - Společnost UPC, provozující internet přes kabelovku Mistral se přejmenovává na chello. Spolu se změnou názvu služby dochází ke zvýšení rychlosti připojení. Ke změně názvu dochází z důvodu sjednocení pojmenování služby tak, jak je tomu v ostatních státech.

Prodej PC roste, tablety lidé nechtějí - Po několika letech stagnování opět roste zájem o osobní počítače. Větší zájem uživatelů je však o notebooky než o stolní PC, a to především proto, že cena přenosných počítačů se téměř vyrovnala ceně desktopů. Zájem o Tablet PC, do kterých se vkládaly velké naděje, je mizivý. Zaznívají hlasy, že je to kvůli vysoké ceně těchto zařízení. Může za ni prý také Microsoft, který prodává licence k operačnímu systému pro tato zařízení příliš draze.

Napster jede, ale za peníze – Hudební knihovna Napster je po delší odmlce opět spuštěna. Tentokrát však jako ryze placená služba.

Office 2003 na startu - Vychází nový kancelářský balík Microsoft Office 2003, jehož česká lokalizace je v k dostání o měsíc později. Novinkou je mnoho verzí, mezi nimiž nechybí studentská. Ta je k mání za 4 tisíce korun (při pětiprocentním DPH) a je možné ji nainstalovat na dva počítače.

Hudební přehrávače Made by Microsoft - Výrobce operačního systému Windows, společnost Microsoft, oznamuje záměr vstoupit na trh s hardwarovými přehrávači. Již počátkem příštího roku chce na trh dodat zařízení, které má konkurovat především přehrávači iPod od Apple.

Bude Google Microsoftu? - Portál Google by mohl v budoucnu patřit společnosti Microsoft. Jak vychází najevo, ta v posledních dvou měsících intenzivně jednala o převzetí vyhledávače nebo alespoň o vytvoření partnerství.

Listopad

Odměna za hlavu tvůrců virů - Microsoft vypisuje čtvrt milionovou (USD) odměnu za dopadení autorů červů Sobig a Blaster. O chvíli později Microsoft zřizuje zvláštní fond na pátrání po tvůrcích virů a vkládá do něj 4,5 miliónu amerických dolarů.

Virům je dvacet - Před dvaceti lety se objevil první počítačový vir. Stalo se tak v laboratorních podmínkách na akademické půdě. Po té byly experimenty pro svoji nebezpečnost na škole zakázány. To však nezabránilo rozšíření virů až do současné podoby.

Obsah MP3.com vymazán - CNet Networks, která koupila server MP3.com, maže po upozornění všechen nashromážděný obsah webu. Tisíce alb amatérských hudebníků však naštěstí nejsou nenávratně ztraceny, protože na pomoc přispěchají zástupci serveru Archive.org a hudbu se podaří zachránit.

Longhorn za dolar a půl - V Malaysii je možné zakoupit CD s operačním systémem Longhorn. Ten bude na trh přitom uveden nejdříve za dva roky. Verze na CD je přesto funkční, avšak neobsahuje mnoho vlastností, které se objeví v Longhornu až za pár let a Microsoft ji nedoporučuje instalovat či provozovat na počítači.

Druhý internet za paušál – Po Eurotelu přichází s nabídkou neomezeného internetu za paušál také T-Mobile. Jeho nabídka je o několik stovek nižší než ta od Eurotelu. Tento operátor však několik hodin po oznámení ceny T-Mobilu kontruje a přichází s cenou ještě o něco nižší a navrch přidává 100 minut volání měsíčně do všech sítí zdarma. Telecom stále nezareagoval.

Prosinec

Vězení za spam - Ve Spojených státech je schválen zákon proti nevyžádané poště. Odesilateli tak hrozí až několik let vězení a pokuta v závislosti na tom, kolik spamu odeslal, v krajním příapadě až v řádech milionů USD.

Windows 98 končí – Microsoft přestává podporovat svůj operační systém Windows 98. Uživatelům se tak již nedostane telefonické podpory, nicméně budou moci ještě nějaký čas využívat on-line servis.

Legální KaZaa - P2P aplikace KaZaa byla prohlášena za legální. Provozavelé sítě podle soudu nemohou ovlivnit to, co si skrze ni nabízejí její uživatelé. RIAA navíc nemůže po poskytovateli připojení požadovat jméno "stahovače", jak tomu bylo doposud.

Spam ze školních počítačů - Z počítačů dodaných v rámci projektu Internet do škol (INDOŠ) je rozesílán spam do celého světa. Ministerstvo školství je bezmocné, i když projekt již spolkl spoustu peněz a software i zabezpeční firewallem je dodáváno jako služba od generálního dodavatele. Ten i přes zřetelné důkazy o využívání počítačů k rozesílání nevyžádané pošty mlží a jakékoli možné zneužití vylučuje. Podle antivirového výrobce Sophos je asi třetina nevyžádané pošty na celém světě rozesílána z počítačů uživatelů, kteří o tom nemají ani potuchy.

Lindows se musí přejmenovat - Soudy ve Švédsku a Finsku vydaly předběžné opatření, v němž zakazují linuxovému distributorovi Lindows.com používat název Lindows. Důvodem je údajné parazitování na pověsti programu Windows, jehož se má právě Lindows dopouštět.

Technet komentuje:

Nejdůležitější událostí letošního roku považujeme zavedení internetového paušálu. Je smutné, že se k tomu jako první uchýlil mobilní operátor namísto dominantního Českého Telecomu. ADSL je pouze slabou náhražkou, přičemž datový limit s odůvodněním, že pár giga běžnému uživateli stačí, působí spíše jako výsměch.

Nutno smeknout před Microsoftem, balík Office za čtyři tisíce je velmi slušná nabídka, jen se obáváme, že někteří (zejména vysokoškolští studenti) raději stejně stáhnou balík z internetu. Placený balík budou kupovat spíše rodiče pro své děti - studenty, aby si sami mohli zlegalizovat aplikace na druhém počítači.
Zlepšení snad konečně dozná ochrana uživatelů, už by to chtělo antivir a účinnější firewall, stejně jako lepší distribuci záplat.

Fandíme internetovým obchodům s hudbou, asi málokdo čekal, že budou tak úspěšné. Jen by mohly ještě trochu zlevnit a hlavně rozšířit své pole působnosti i jinam než v Americe. Snad za pár měsíců.

Mrzí nás, že Gator a jemu podobné byly prohlášeny za legální. Mnoho uživatelů internetu pořádně nečte či nerozumí licenčním ujednáním a program si mohou lehce nainstalovat a následně si mnoho vytrpět.

Zlevnění hudebních nosičů by mohlo být v ČR u patrnější. CD jsou zatím stále příliš drahá, když se jejich cena přepočte na průměrný příjem, a podle toho to vypadá.

Černý puntík dáváme INDOŠi, že se ke kauze Spam ze školních počítačů nepostavil férově. Pokud by tomu však bylo, zřejmě by padaly v této instituci hlavy. 

Hlavní zprávy

Další z rubriky

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Výpadek Facebooku 11.10.2017.
Je snad konec internetu? Facebook i Instagram mají výpadky

Uživatelé v USA i jinde na světě hlásí nedostupnost sociálních sítí Facebook a Instagram.  celý článek

FarmaNaDlani.cz
Tipy na zajímavé weby: Kde nakoupit na farmách, ukáže interaktivní mapa

Čím dál víc lidí zajímá, kde se dá nakupovat lokálně a ne od velkovýrobců či zahraniční produkty. Pěstitele a výrobce snadno najdete na mapě FarmaNaDlani.cz....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.