Co udělá atomovka s vaším městem? Zkuste si hrátky s Google Maps

  • 33
Google Maps, populární online atlas světa, byl během půl roku své existence nadšenci využit v nejrůznějších originálních projektech. Prohlédněte si utajené areály a zjistěte, co by atomová puma udělala s vaším městem.

Satelitní snímky země posloužily (nejenom) vtipálkům

Atlas map a podrobných satelitních snímků provozovaný od února Googlem na adrese http://maps.google.com/ se těší velké pozornosti programátorských „hračičků“, kteří jej upravují do užitečných i zábavných nástrojů, a také docela obyčejných uživatelů, kteří v něm objevují nevšední úkazy a o ty se dělí s ostatními. Představíme vám ty nejzajímavější weby, na kterých si s planetou Zemí můžete pohrát, anebo se alespoň podívat na svět docela jinak než dříve.


Maják El Faro - Puerto Rico

Jedeme na výlet - Sightseeing with Google Satellite Maps

„Turistika s Googlem“ je přehledný katalog zajímavých míst zachycených objektivem satelitu. Kromě nepřeberného množství pamětihodností zde můžete najít mnoho skutečně exotických lokalit, jako je dům Billa Gatese, soukromý lunapark Michaela Jacksona nebo slavná vojenská oblast 51.

  
Evropa, Václavské náměstí v Praze, Letiště armády USA

Lokalizujte si svého spammera - Geolocation of an url

Velmi jednoduchá služba: ukáže vám na satelitním snímku polohu libovolného počítače připojeného k Internetu. Někdy pátrání končí pouze na adrese poskytovatele připojení, přesto si však můžete udělat dobrou představu třeba o tom, odkud vám vlastně chodí tolik spamů.

Víte jak daleko je z to z Prahy do NY? - Pedometer

Velmi praktické měřítko vzdáleností. Nemusíte se omezovat jen na úsečky, Pedometer zvládne i klikaté trasy. Vyzkoušejte, jak úlevné je nemuset nic násobit měřítkem.

 
Most Vasco de Gama - Portugal, Nesebar - Bulgaria

Simulujte atomový výbuch ve vašem městě - High-Yield Detonation Effects Simulator

„Simulátor následků detonace“ je nástroj velmi důmyslný, ale také poněkud morbidní. Po zadání souřadnic a síly bomby v kilotunách TNT vám na mapě nebo satelitním snímku předvede, jak daleko od epicentra výbuchu by byly za obvyklých podmínek pobořeny masivní budovy nebo rodinné domky či rozbita okna. Takto by například hirošimská puma smetla okolí Václavského náměstí:


Zasažení Prahy po útoku atomovou bombou

Poznej svou Zem - Googleearthing

K účasti v téhle na první pohled neřešitelné, přesto však populární hře potřebujete mít nainstalovanou oficiální nástavbu Google Maps – Google Earth. Tu si můžete stáhnout zdarma na adrese http://earth.google.com/; nabízí mnoho doplňujících funkcí, jako je plastické vymodelování krajiny, možnost pohledu z boku anebo informace o přesných souřadnících zobrazovaného místa – které jsou vlastně tím, o co v úmorném sportu zvaném „Googleearthing“, tedy „Googlezeměkoulování“, jde.

Na zmíněném webu se totiž pravidelně objevují nové satelitní snímky lokalit, na jejichž souřadnice musíte přijít. Ti nejlepší potřebují k objevení několika málo hektarů z celé zeměkoule jen pár hodin. Neuvěřitelné. Nechcete-li nic stahovat, můžete si přímo v okně zahrát posunovací puzzle s jednotvárnou krajinou. Ale pokud neumíte prohrávat anebo musíte za deset minut odejít od počítače, nepouštějte se raději ani do toho.

Jezero ve tvaru ptáčka - Satellite Fun Maps

Leháváte rádi na zádech v trávě, koukáte na mraky a pohráváte si ve své fantazii s jejich tvary? Napadlo vás někdy, že kdybyste se na zem koukali z oblohy, možná by vám beránky připomínaly obrysy lesů nebo břehy rybníků? Autora stránek „Satelitní zábava“ ano. Můžete si zde prohlédnout hájek, který vypadá jako gorila, i jezero ve tvaru ptáčka.

V USA, které jsou Googlem zmapovány nejpodrobněji, se dá využít mnoho skutečně praktických pomůcek, jako je třeba vyznačení oblastí s nízkými cenami pohonných hmot. Nám nezbývá než se těšit, až Google nabídne vedle stávajících satelitních snímků detailní městské plánky i pro Českou republiku – kdy k tomu dojde, však zatím neví nejspíš nikdo.