Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co umí MP3 fotobanka s 20GB HDD za méně než 8.000 Kč?

aktualizováno 
Harddiskový jukebox SAIC HDD 200 je MP3/WMA přehrávačem a díky speciálnímu USB portu dokáže stahovat data/fotografie z digitálních fotoaparátů, flashových klíčenek, jiných MP3 přehrávačů a dalších Mass storage periférií, bez asistence počítače. Na 20GB harddisk (1,8" Toshiba) se vám vejde tisíce fotografií a stovky hodin hudby.

Ve výbavě přehrávače nechybí ani FM tuner, prohlížeč textových souborů (TXT), diktafon či linkový vstup. Hlavní devizou modelu SAIC HDD 200 je ovšem cena, která se pohybuje těsně pod hranicí 8.000 Kč.

Hliníková krabička, která nevypadá, ale umí

Láskou na první pohled k SAICu pravděpodobně nezahoříte. Vypadá spíše jako povedený výrobek ze školních dílen, než jako špičkový přehrávač nadupaný funkcemi, určený pro použití ve 21 století. Na druhou stranu jeho hliníkový pláštík působí solidním dojmem a poskytuje přehrávači dostatečnou ochranu před nežádoucími vlivy. Také ovládací prvky jsou rozmístěny smysluplně a nikoliv nelogicky v zájmu designu, jak to u některých přístrojů bývá. SAIC není šperk určený k nošení na krku, ale HDD jukebox pro přehrávání, nahrávání hudby a kopírování a přenášení dat. A nutno podoknout, že tuto svou funkci zastává spolehlivě.

     

Levná a spolehlivá fotobanka

Jeden z faktorů, kterým se SAIC odlišuje od neúprosné konkurence, je přítomnost USB portu vybaveného technologií  HOST (USB on-the-go). Jako jeden z prvních představil tuto novinku iRiver u modelu H300. Recenzi na něj naleznete zde. Jen pro orientaci dodáváme, že tento přístroj se prodává za 12.730 Kč. Je však vybaven barevným displejem, na kterém je možné fotografie i prohlížet což SAIC neumožňuje.

USB HOST se společně s USB 2.0 a konektorem pro připojení DC adaptéru skrývá pod gumovou zástěrkou na spodní hraně přehrávače.

 

Po připojení redukce (je součástí balení) do USB HOST můžete k SAICU připojit jakékoliv USB zařízení, které nepotřebuje při svém zapojení ovladače a podporuje Mass storage. Je pochopitelné, že nefungují všechna zařízení, ale většina z těch, která jsme vyzkoušeli pracovala bez problémů a to včetně těch se kterými měl iRiver H300 potíže (např. čtečka karet, Minolta Dimage Z1 apod.). Kopírovat je možné buď jednotlivé soubory nebo celý obsah paměti. Rychlost přenosu dat závisí na daném zařízení a odpovídá standardu USB 1.1 (např. 90 MB z Minolty Z1 se kopírovalo cca tři a půl minuty). Přehrávač automaticky vytváří číselně označené adresáře, kam data z externích zařízení ukládá. Režim kopírování se automaticky aktivuje po připojení externího zařízení.

Přehrává i nahrává

SAIC umí samozřejmě přehrávat i hudební soubory ve formátech MP3 (8 - 320 kbps, VBR) a WMA (8 -192 kbps, VBR). Zobrazuje stromovou strukturu adresářů, navigace i pohyb v menu je zcela intuitivní. Zvuk je velmi dobrý a k jeho korekci naleznete v menu Setting čtyři přednastavené a jednu upravitelnou ekvalizační křivku. Nechybí ani 3D efekt a zesilovač basů a výšek.

 

  • Diktafon

Bohužel jako diktafon se SAIC vůbec neosvědčil. Testovaný kus měl velmi slabý mikrofon a nahrávka nebyla téměř slyšet, přestože při kontrolním příposlechu během nahrávání byly veškeré ruchy velmi dobře slyšitelné. Není vyloučeno, že se jedná pouze o vadu jednoho kusu, což ovšem momentálně nemůžeme ověřit na jiném výrobku.

Datový tok nahrávky lze nastavit v rozmezí 32 - 128 kbps.

  • FM tuner

Příjem rádia je pro pohyb po Praze dostatečně silný. Funkce autoscan uloží do paměti přehrávače 20 stanc. Testovací nahrávka z rádia byla velmi dobrá a pro záznam mluveného slova nebo orientační nahrávku skladby, považujeme její kvalitu  za zcela postačující.

Datový tok lze v při nahrávání z rozhlasu nastavit v rozmezí 32 - 320 kbps.

  • Nahrávání přes line-in

Nahrávku bohužel nebylo možné automaticky rozdělit na jednotlivé soubory. Ačkoliv funkci synchronizace SAIC má, nereagoval na konce skladeb a v klidu nahrával i dlouhotrvající ticho. Jinak byla testovací nahrávka dobrá, pouze poněkud tišší než originál. Pokud není do line-in vstupu zapojen jack, přístroj začne nahrávat přes vestavěný mikrofon.

Datový tok lze  při nahrávání přes linkový vstup nastavit v rozmezí 32 - 320 kbps.


Vstup pro sluchátka s dálkovým ovládáním (není ve výbavě, ale je možné jej dokoupit) a vlevo linkový vstup.

Veškeré nahrávky pořízené přes linkový vstup, interní mikrofon nebo z rádia lze poslouchat pouze přes zvláštní režim RECORD, kde naleznete nahrávky uložené v adresářích ENCODE (nahrávky z linkového vstupu a rádia) VOICE RECORD (diktafon).

Přehledný displej

Čtvercový grafický displej má rozlišení 128 x 128 obr. bodů, čtyři řádky a je modře podsvícen. Velmi přehledně zobrazuje veškeré stavové informace o skladbě, stejně jako stromovou strukturu adresářů nebo jednotlivá menu. Všechny údaje sjou dobře čitelné. Jak je patrné z obrázku česky SAIC neumí, což však není žádná hanba, protože tuto dovednost nemá ani většina mnohem dražších přístrojů. Kromě všech iRiverů a flashového MPIO FG 100.

Napájení a výdrž baterie

Vestavěný akumulátorek Li-ion lze nabíjet pouze přes DC adaptér (nikoliv přes USB). Prázdný akumulátor se na 100% své kapacity dostane po zhruba 3,5 hodinách dobíjení.  Na nulu se opět dostane po 9 hodinách provozu. Výrobcem uvedené maximum je 12 hodin.

Superrychlá komunikace s PC

Probíhá přes USB 2.0 a díky podpoře Mass Storage je zcela bezproblémová. Testovací 100MB soubor dokázal SAIC překopírovat na svůj disk za neuvěřitelných 11 sekund což znamená přenosovou rychlost 9.090 MB/s. Tak rychlý přístroj jsme v redakci již dlouho neměli.

         

Rozměry přehrávače: 100 x 62 x 22 mm
Hmotnost:     ?? g

Cena: SAIC HD 200 s 20GB diskem stojí 7.990 Kč

Koupit či nekoupit?

Svou multifunkčností a zejména cenou SAIC HD 200 hravě a suveréně překonává veškerou konkurenci v oblasti harddiskových jukeboxů. Jako kapesní databanka/ fotobanka i jako  MP3 přehrávač se přístroj osvědčil dokonale. Výrazně pokulhává pouze v nahrávání přes interní mikrofon. 

SAIC HD 200 je ideální vánoční dárek pro ty kteří chtějí mít všechna svá CD na jednom disku v kapse a ještě rádi fotografují.

K testu zapůjčila společnost Dos Magos ČR s.r.o., která výrobky SAIC do ČR dováží.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i...

Stačí jim říci a sluchátka s Alexou vám pustí hudbu, kterou chcete

Sluchátka Aventho Wireless dostanou během letošního roku zajímavou aktualizaci.

Softwarová aktualizace nastěhuje do sluchátek Avento Wireless od společnosti Beyerdynamic digitální asistentku Alexu....

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz