Co umí nejlevnější DVD rekordéry se 160GB pevným diskem

  • 91
Test trojice nejlevnějších DVD rekordérů se 160GB pevnými disky. Bez hledání volné kazety nebo disku nahrajete až jeden a půl dne televizního vysílání ve špičkové kvalitě, nebo osm a půl dne videa s obrazem na úrovni VHS. A to zdaleka není vše.

Otestovali jsme tři nejlevnější DVD rekordéry se 160GB pevnými disky:

  • Sencor SHR-8216 - 9390 Kč 
  • Xoro HVR-5500 - 8960 Kč
  • Yamada DVR-9300HX - 9519 Kč

Mohou tyto přístroje při své nízké ceně nahradit Váš videorekrodér, DVD a CD přehrávač? Mohou se stát multimediálním centrem obývacího pokoje?

DVD rekordéry již z pultů prodejen takřka zcela vytlačily zastaralé videorekordéry. Největší pokrok v komfortu obsluhy a možnostech využití však nabízí modely s pevným diskem. Podíváme se na tři nejlevnější rekordéry se 160 GB pevným diskem. To je velikost dostatečná k tomu, abyste bez hledání volné kazety nebo disku nahráli až jeden a půl dne televizního vysílání ve špičkové kvalitě, nebo osm a půl dne videa s obrazem na úrovni podobné, jako nabízely VHS videorekordéry. 

Navzdory technické složitosti DVD/HDD rekordérů jejich pořizovací cena velmi rychle klesá. Vývoj je v plném proudu a zatímco výzkumné týmy velkých výrobců vymýšlejí nová vylepšení a nové funkce, od směru progresivních a kvalitativně vyvážených modelů se odštěpila (jako ostatně vždy) linie cenově nejdostupnějších modelů a značek. 

Je nutno si uvědomit, že přístroje v nejlevnější cenové kategorii jsou protkány množstvím kompromisů a funkčních či kvalitativních ústupků a nelze od nich očekávat totéž, co od jejich dražších a vyspělejších kolegů.

V něčem mohou být na podobné úrovni, neboť leckdy používají obdobné elektronické díly, ale někde rozdíl v ceně znát být musí. A také je. Při zvažování o koupi je tedy nutné si rozmyslet, k čemu vlastně budete rekordér nejvíce využívat a co od něj očekáváte. Respektive, jaké vlastnosti jste ochotni obětovat ve prospěch jiných. Tímto se vyvarujete zklamání, že přístroj tou či onou funkcí nedisponuje, nebo jinak nesplňuje vaše očekávání a nároky. Případně naopak nebudete připlácet na přístroj, který nabízí funkce a možnosti, které nevyužijete.

Rekordéry v tomto testu jsou víceméně na stejné cenové úrovni - té nejnižší což je okolo 9000 Kč. Vzájemně jsou však dosti odlišné, přesněji řečeno, Sencor a Yamada mají mnoho společného a Xoro se zcela odlišuje.  Podívejme se na jednotlivé parametry přehrávačů podrobně.

Hlučnost - pozor na hluk u rekordéru Xoro

Když hovoříme o kompromisech, měli bychom logicky začít uvnitř přístrojů. Fotografie budou vždy v pořadí zleva, či seshora: Sencor, Xoro, Yamada.

Jedním z faktorů, který zásadní měrou určuje, jak budete s přístrojem spokojeni, je jeho hlučnost. Ta se pohybuje od skoro naprostého ticha, po úroveň běžného počítače. Fyzicky ji mohou způsobovat tři komponenty – pevný disk, DVD mechanika a ventilátor. 

U testovaných přístrojů byla hlučnost způsobená pevnými disky minimální. Použity jsou totiž kvalitní modely HDD s fluidními ložisky. V Sencoru a Yamadě jsou disky Western Digital, v Xoru je Seagate.

DVD mechaniky během přehrávání také mnoho hlučnosti nezpůsobovaly, při načítání disku nebo vyhledávání konkrétního místa na něm se všechny projevují více, či méně hlasitým cvrlikáním. Zde v hlasitosti patrně vede Yamada, jejíž mechanika se občas hlasitěji projevovala i při čtení některých médií. Při vypalování byla nejhlučnější mechanika Xoro.

Zatímco ventilátory Sencoru a Yamady jen takřka nehlučně ševelily, větrák Xora o sobě dával vědět velmi intenzivně. Pokud ho neplánujete uložit za dvířka TV skříňky, nejlépe zvukově alespoň trochu izolované, nebude s ním soužití v jedné místnosti nijak příjemné.

Pod kapotou - levné ale plné značkových dílů

Mile mne překvapil velký počet kvalitních značkových dílů v uvnitř rekordérů. Již jsem zmiňoval použité pevné disky, to samé však platí to i o  mechanikách, jež nesou značky Philips (Xoro) a BenQ (Sencor) a příjmové jednotky, neboli tunery, Philips (Yamada) a LG (Sencor). Čistě čínské výrobce zvolil pro tuner Xoro a pro mechaniku Yamada.

Při celkovém pohledu do útrob přístrojů si jistě všimnete výrazné hustoty integrace. Většinu funkcí zastává jeden hlavní čip. 

 

Připojujeme - prostorový zvuk není problém

Ve standardní jednoduché instalaci stačí propojit DVD rekordér s televizorem kabelem SCART, druhé konektory SCART jsou připraveny pro videorekordér, satelit, nebo DVB-T set-top-box. Všechny stroje nabízí i YUV výstup (pro kvalitnější připojení LCD nebo plazmové televize) s progressive scan signálem, pro nejlepší možné analogové propojení se zobrazovačem.

Pokud máte i stereofonní aparaturu, kupříkladu „hifivěž“, je možné rekordér připojit skrze dvoukanálový analogový výstup a zvuk skrze ni přehrávat. Pokud máte domácí kino, například multikanálový AV receiver a patřičný počet reprosoustav, můžete využít digitální nebo analogové 5.1 propojení. Zbývá již jen připojit anténu.

Všechny testované rekordéry mají na čelním panelu konektor pro připojení digitální kamery, tedy FireWire, neboli i-Link či IEEE1394. Sencor a Yamada k tomu přidávájí i analogový A/V vstup, Xoro pak USB konektor (USB Host) po připojení Flash paměti nebo jiných USB zařízení a MP3 přehrávačů. Z ní můžete přehrávat multimediální soubory, nebo je vypálit na DVD. 

Instalujeme a ladíme - nejlépe ladí televizi Sencor

Samotné nastavení již ve všech případech probíhá skrze grafické uživatelské rozhraní, z pohodlí křesla, s ovladačem v ruce. Kompletní českou lokalizaci, tedy menu a veškeré zprávy v českém jazyce nabízí jen Sencor. Ostatní komunikují „pouze“ některým ze světových jazyků. Mezi nastavení země provozu (dle této volby přístroj nastaví parametry tuneru pro ladění) však ČR u žádného nechybí.  Češtinu lze nastavit v jazykových preferencích zvukového doprovodu a titulků při přehrávání DVD.

Automatické ladění pročesá dostupná pásma (včetně hyperbandu pro kabelové televize) během pěti až deseti minut. Nejlépe ladilo Xoro, které na první místa dalo jen stanice s čistým příjmem. Jejich pořadí také můžete snadno přeskupit. Nejméně spokojený jsem byl s výsledkem ladění rekordéru Sencor, který polapil i spoustu odrazových signálů a zamíchal je mezi ty správně naladěné. Ruční editace je tedy v tomto případě nezbytná. Nutno podotknout, že tuto činnost budete pravděpodobně provádět jen několikrát za život přístroje, proto to nelze považovat za vážný nedostatek.

Nejlepší obraz tuneru poskytoval Sencor, který byl zcela čistý, brilantně ostrý a přirozeně barevný. Trochu se mu nepovedla naladit jen Prima, která měla poněkud mdlé barvy a příliš vysoký jas. Nepomohlo ani jemné ruční dolaďování. Xoro mělo perfektní příjem, s vynikající ostrostí a kontrastem, dojem kazil jen jemný (nepříliš nápadný) všudypřítomný šum. Yamada naladila velmi dobře, nemám výhrad. 

Nastavení obrazu a přizpůsobení vidoeovýstupu připojené televizi je dílem okamžiku – zvolíte rozměr obrazovky (16:9 či 4:3) a formát výstupního signálu (YUV, RGB, CVBS = kompozitní video). 

U všech přehrávačů si lze vybrat mezi analogovým 2.0 nebo 5.1 zvukovým výstupem, digitální výstupy mohou mít vzorkovací frekvenci 48 nebo 96 kHz. Nechybí ani režim dynamické komprese pro noční poslech. Sencor a Yamada k tomu přidávají pětipásmový grafický ekvalizér, samotná Yamada pak i podrobnější nastavení reprosoustav a bassmanagementu – velikost reprosoustav, jejich vzdálenost od posluchače, hlasitost každého kanálu a dělicí frekvenci pro subwoofer. Tyto nastavení využijete tehdy, pokud k rekordéru připojíte aktivní multikanálové reprosoustavy, jež podobné nastavení nebudou umět. Při propojení s AV receiverem je však nejspíše nevyužijete.   

Obsluha - ovladač Sencor je vhodný i pro tlusté prsty

Nejlepší možnosti obsluhy nabízí rekordér Sencor. Má kompletně do češtiny přeložené menu, přehledné grafické rozhraní a mé ruce nejsympatičtější dálkový ovladač. Ten nabízí tvarově a velikostně odlišená tlačítka, i jejich rozmístění je vcelku logické a praktické.

Yamada má víceméně shodně strukturované menu, avšak není v českém jazyce a ovladač jako přehledný rozhodně označit nemohu.

Ovladač Xoro také nepatří mezi mé favority, ale používat bez větších potíží lze. 

 

Naopak černý puntík dostává Sencor a menší tečku Xoro za výrazně podsvětlené ovládací prvky. Při sledování TV v temné místnosti vás totiž budou nepříjemně rušit. 

Přehráváme MP3, WMA, obrázky, Divx, Xvid, DVD....

Všechny rekordéry bez obtíží přehrály komprimované zvukové soubory MP3 a WMA. Nezjistil jsem problémy s žádnými datovými toky, pouze Yamada začala pískat při pokusu přehrát chráněný soubor WMA (opatřený DRM – Digital Rights Management). Ostatní přístroje ho přeskočily.

ID3 tagy, tedy podrobné informace o přehrávané skladbě, zobrazily všechny rekrodéry, nicméně Sencor s Yamadou o poznání přehledněji než Xoro. U nich je i velmi snadná možnost tvorby playlistů – tedy pořadí přehrávání skladeb.

Velikou výhodou přístrojů Sencor a Yamada je možnost zkopírovat MP3, WMA, JPG a DivX soubory na pevný disk. Přístroj tak může sloužit i jako multimediální jukebox. Tyto soubory však zpětně na DVD vypálit nelze.

Zobrazování fotografií JPG je samozřejmostí, fotky lze zvětšovat, otáčet a nechat si je přehrávat v automatické slide show. U Sencora a Yamady lze nastavit dobu zobrazení každého snímku. Xoro zase disponuje řádkou přechodových efektů, kterými přepíná mezi fotkami. To dodá prohlížení snímků dynamičnosti a efektnosti. Během prohlížení fotografií si u Xora můžete ze stejného disku spustit i hudbu – ozvučeným prezentacím fotek z dovolených tedy nic nebrání.

DivX a XviD soubory nečinily problémy a to jak z disků CD, tak DVD. Všechny ho přehrály i s možností rychloposuvu. Zkusil jsem mnoho různých druhů kodeků s rozličným nastavením, problémy nastaly jen u XviD s globální kompenzací pohybu (GMC), který nepřehrál rekordér Xoro. Ten byl však zas jedinný, který si poradil s MPEG1 a MPEG2 soubory (přípona .mpg). Spíše z nostalgie jsem vyzkoušel také přehrávání VCD a SVCD disků – bez nejmenších potíží ve všech případech.

Titulky u Divx a Xvid filmů - češtinu podporuje pouze Sencor

O poznání horší je situace s titulky z externích souborů u DivX. Zde jednoznačně vedlo Xoro, u kterého lze vybírat různé titulkové verze (např. různé jazyky), titulkové soubory se nemusí jmenovat stejně jako videosoubor a ochotně přehrál nejčastější formáty SUB, tak SRT. Problémem je, že si nerozumí s některými českými znaky (např „ř“ a „š“).

O stupeň hůře je na tom Yamada, která čte jen titulky jmenující se stejně, jako filmový soubor. Problémy s češtinou má i ona.

Sencor se o titulky nezajímá vůbec.  Lze však očekávat, že se podpora češtiny objeví v některé z příštích verzí firmware. Oprava: Sencor podporuje titulky ve formátech SRT i SUB včetně české diakritiky. V položce Displej je potřeba nalistovat položky subtitle. Omlouváme se za nepřesnost.

Přehrávání formátu DVD-Video samozřejmě nepůsobí potíže žádnému z testovaných rekordérů, disponují také všemi běžnými funkcemi – obousměrný rychloposuv, přeskakování kapitol, výběr jazyka, titulků, úhlu pohledu a zvětšením obrazu s pohybem výřezu. Stejně můžeme hovořit i o hudebním CD – reprodukce byla bez problémů. Všechny přehrají jak originální lisované DVD a CD, tak DVD-R/RW, DVD+R/RW a CD-R/RW disky.

Obrazové zkoušky jsem prováděl na CRT televizoru JVC AV21BF10, preferoval jsem zapojení RGB SCART. Nejlepší obraz předvedlo Xoro – perfektně ostrý s přirozenou saturací barev a solidním prostorovým rozlišením. Yamada předvedla také velmi pěkný výkon, ostrost i prokreslení je však o stupínek horší než u obrazového vítěze.

Nepotěšil mne Sencor, který předvedl nepříliš ostrý a nevýrazně kontrastní obraz – při přímém srovnání dokonce působil horším dojmem než živý přenos obrazu na ČT1. Sencor navíc vykazoval jednu nepříjemnou vlastnost – při práci s HDD nebo DVD mechanikou byl obraz tuneru rušen jasovým problikáváním některých částí obrazu.  To by samo o sobě tak moc nevadilo (pro sledování TV vysílání zpravidla tuner rekordéru nepoužíváme), kdyby se takto poškozený obraz i nenahrával. Ale o záznamu až později.

Zvukový projev přehrávačů jsem zkoumal ve spolupráci s kvalitní aparaturou, hlavní pár reprosoustav tvořily špičkové Xavian XN-185II. Sencor nabídl měkký, teplý, barevný a docela příjemný projev. Výšek je objemově méně, což ve spolupráci s měkkostí projevu způsobuje dojem nevýraznosti zvuku. Xoro mělo ostřejší a jasnější kresbu, více výšek a volnější dynamiku – znělo vzdušněji  živěji. Nejlépe však hrála Yamada. Čistý vyrovnaný projev s prokreslenými středy a slušným prostorem. Vokál zní v plné síle. Basů je objemově trochu méně, ale ve srovnání se souputníky byl zvuk nejméně kompromisní. 

Nahráváme - digitální záznam nemusí znamenat kvalitu

Všechny testované rekordéry nahrávají buďto na vestavěný pevný disk, nebo na DVD disk - a to výhradně na plusové média, tedy DVD+R/RW. Je několik možností, jak nahrávat.

Nejjednodušší je ve správný čas stisknout ovladač s červeným puntíkem, tedy REC, neboli record. To spustí záznam, který poběží do té doby dokud ho ručně neukončíte, případně nenastavíte čas automatického vypnutí. Samosebou nejpozději zkončí při zaplnění kapacity média.

Druhou možností je časovaný záznam. Zde se nabídka nijak výrazně neliší – 8 paměťových pozic, nastavitelná periodicita záznamu (pravidelný každodenní záznam Po-Pá či Po-Ne, pravidelný záznam v jeden den v týdnu, např. každou středu, případně záznam v konkrétní datum), začátek a konec nahrávání (ve tvaru D/M/R), zvolení cíle záznamu, kvality záznamu a aktivace VPS.

Třetí, nejzajímavější možností, je takzvaný Timeshift. Díky němu můžete živé televizní vysílání zastavit a ve sledování pokračovat, kdy budete chtít. Samosebou nezastavíte samotné vysílání, ale stiskem tlačítka dáte rekordéru povel, ten zahájí záznam vysílaného pořadu a pak na váš pokyn opět spustí jeho reprodukci od místa, kdy jste sledovat přestali, zatímco jeho další část ještě nahrává. Modelová situace – sledujete detektivku a zrovna v nejlepším zazvoní telefon … vy stisknete tlačítko „timeshift“, obraz zastavíte a po dokončení hovoru se vrátíte a pokračujete ve sledování tam, kde jste přestali. Xoro stále do "bufferu" zaznamenává právě naladěnou stanici, takže ani nemusíte tlačítko "timeshift" hledat.

Před nahráváním si můžete zvolit, jakou kvalitu chcete využít. Čím vyšší použitá kvalita, tím méně záznamu se na médium vejde. Na výběr je 5 (Sencor, Yamada) či 6 (Xoro) kvalitativních úrovní. V nejvyšším režimu se na jedno DVD vejde 1 hodina záznamu. V nejnižším cca 6 hodin. Na 160 GB pevný disk je to 34 , respektive 204 hodin záznamu.

Další nastavení se týká indexování. Můžete nastavit interval, ve kterém mají být zaznamenávány indexové značky – po nich se dá při přehrávání pohybovat jako po kapitolách. Dle mého je optimální doba 5, maximálně 10 minut. Sencor a Yamada nabízí tvorbu kapitol po 5ti, 10ti či 15ti minutách, Xoro po 5ti, 10ti, 20ti a 30ti minutách. Záznamy nahrané na pevný disk lze samozřejmě vypálit na DVD. Nepříliš široké jsou možnosti editace – záznam můžeme rozdělit na části, nechtěné části smazat, chtěné pojmenovat a zvolit obrázek, který bude tu část záznamu reprezentovat v menu disku.

Nejvyšší jakost obrazu opět předvedlo Xoro. Záznam v nejvyšším kvalitativním stupni je zcela nerozeznatelný od původního obrazu. I v dlouhohrajícím režimu je výtečný, výraznější obrazové neduhy a deformace se projevují až v nejúspornějším režimu.

Na druhém místě skončila Yamada s vynikajícím záznamem v HQ a SP (také identické s živým vysíláním), ale rychle klesající kvalitou u dlouhohrajících záznamů – její nejúspornější režim je již velmi špatný.

Sencor nijak oslnivý výsledek nepředvedl, i v nejvyšším kvalitativním režimu je obraz značně neostrý s chudými barvami. Nahrávky na nižší kvalitu nebyly o moc horší než u HQ. V dlouhohrajícím LP režimu a rychlých scénách byla patrná drobná obrysová pixelizace. V nejpomalejším režimu byl výsledek tristní.

Který si koupit?

Smícháním dobrých vlastností testovaných přehrávačů bychom získali jeden opravdu výborný stroj. Takto však má každý své nepopiratelné klady a jasné zápory. Sencor a Yamada dostávají velké plus za příjemné grafické rozhraní a možnost kopírovat multimediální soubory na pevný disk. Yamada boduje nejlepším zvukem v testu a celkově nejvyrovnanějšími vlastnostmi. Sencor podporuje české titulky i u DivX a Xvid filmů. Xoro nabízí nejlepší obrazovou kvalitu, nejširší možnosti zobrazování titulků u DivX a čelní USB konektor. Co preferujete? To je jen na vás. V našem případě je favoritem Yamada.