Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co vám možná chybí ke štěstí ve Windows Vista

aktualizováno 
Operační systém Windows Vista nezadržitelně zaplavuje svět. Pojďte se však podívat na pár programů, které Vistám pomáhají k větší dokonalosti

Yod'm 3D | foto: Stahuj

Ve spolupráci s download serverem Stahuj.cz ván přinášíme speciální programy a aplikace vytvořené převážně pro operační systém Windows Vista. Několik z nich pak můžete zkusit i na svých starších Windows XP, u kterých je však zapotřebí nainstalovat nejnovější. Net Framework 3.0. U Windows Vista je již jejich součástí.

Stardock DeskScapes

Užitečné rozšíření pro program DreamScene, který společnost Microsoft nabízí jako bonus majitelům systému Windows Vista Ultimate. Díky rozšíření Stardock DeskScapes tak získáte efektní animované pozadí pro plochu aniž byste zaznamenali zpomalení počítače.

Toho je dosaženo mimo jiné také podporou nového speciálního formátu  .Dream, který byl vyvinut speciálně pro animovaná pozadí.

Soubory s příponou .Dream si můžete snadno vytvořit programem, se kterým se seznámíme níže a nabídnout je ke stažení ostatním uživatelům. Na těchto stránkách pak najdete celou řadu velice povedených pozadí zdarma ke stažení.

Stardock DeskScapes

Stahujte ze Stahuj.cz na této adrese.

Dream Maker

Tento program slouží k tvorbě a převodu videí do formátu .Dream, který je kompatibilní s programem DeskScapes. Animované pozadí můžete vytvořit z videí uložených v počítači (AVI, MPEG, WMV, atd.) nebo můžete použít dynamický obsah dll.

Obsluha programu je opravdu jednoduchá. V prvním kroku zvolíte název pozadí, popis a obrázek náhledu. Ve druhém vyberete obsah pozadí (video, dynamický obsah dll, apod.) a v posledním už jen informace o autorovi.

Vytvořené pozadí můžete následně nabídnout a pochlubit se ostatním uživatelům na tomto webu.

Dream Maker

Stahujte ze Stahuj.cz na této adrese.

Yod'm 3D

S touto aplikací, která podporuje i Win XP, dosáhnete efektu virtuální krychle, známé např. z operačních systému Unix/Linux, na jejichž stěnách jsou umístěny pracovní plochy a vy si mezi mini můžete libovolně otáčet.

Můžete tak rychle přepínat mezi řadou spuštěných aplikací, na každé ploše mít např. jiné pozadí, krychli zvětšovat nebo zmenšovat, měnit pozadí za krychlí, nastavovat průhlednost a mnoho dalšího. Program se může automaticky spouštět po startu Windows a nezabírá ani příliš mnoho systémových zdrojů (v paměti zabírá kolem 15MB). Program se nemusí instalovat.

Pro hlavní ovládání slouží klávesové zkratky CTRL+SHIFT+Šipka vlevo/Šipka vpravo pro přepnutí na další/předchozí plochu a CTRL+SHIFT+ Šipka nahoru/Šipka dolů pro přiblížení/oddálení kostky. Další klávesové zkratky si lze definovat .

Yod'm 3D 

Stahujte ze Stahuj.cz na této adrese.

VistaBoot PRO

Pokud již máte nainstalovaný jako jeden ze svých systémů Windows Vista, možná jste již řešili problém s tím, jak změnit nastavení Boot Manageru, který se objevuje po startu počítače a dává vám na výběr, který OS chcete spustit. A pravděpodobně jste již narazili na program bcdedit.exit, který je součástí sytému Vista, ale nemá grafické rozhraní a práce s ním se provádí skrze příkazovou řádku.

VistaBootPRO je aplikace, s jejíž pomocí můžete lehce nastavení Boot Manageru změnit (přejmenovat, přidat či odebrat položky; nastavit výchozí systém nebo třeba celý zavaděč odstranit). Nechybí ani možnost zazálohovat konfigurační soubor pro pozdější potřebu. Veškerá konfigurace probíhá v pěkném a přehledném okně.

VistaBoot PRO 

Stahujte ze Stahuj.cz na této adrese.

Switcher

Nestačí vám klavesová zkratka Atl+ Tab ani 3D flip zobrazení oken? Tento program vám umožní další způsob jak efektně přepínat mezi okny v operačním systému Windows Vista.

Můžete si navolit z předefinovaných stylů zobrazení náhledů otevřených oken, rotovat mezi okny, přepínat mezi nimi klávesovými zkratkami (které si lze pozměnit podle vašeho gusta), změnit časový interval přechodu mezi okny (detaultně je nastaveno 0,25 sekundy), minimalizovat aplikaci do tray a mnoho dalšího.

Switcher

Stahujte ze Stahuj.cz na této adrese.

vLite

Nástroj pro přizpůsobení instalace Windows Vista předtím, než je vůbec nainstalujete. Vlastní úprava spočívá v odstranění nechtěných komponent, integraci ovladačů a mnoho dalšího.

Všichni víme, kolik mají Windows prostředků a nástrojů. S vLite snadno odstraníte nechtěné komponenty, tak že nakonec poběží celý systém rychleji a k vaší libosti i s prostředky, které jste v instalaci ponechali. Tato metoda je mnohem lepší, nemluvě o jednoduchosti.

Vlite

Stahujte ze Stahuj.cz na této adrese.

LyricWiki

Jednoduchá aplikace pracující s audio přehrávači foobar2000, musikCube, Winamp a Windows Media Player, která vám během přehrávání písně zobrazí její slova. (pokud bude text nalezen v databázi lyricwiki.org)

Text se objeví v novém okně, které si můžete rozdělit na více části nebo si text zvětšit.
Program je primárně určen pro Windows Vista a proto pokud budete chtít LyricWiki používat i ve Windows Xp bude potřeba nainstalovat .Net Framework 3.0.

Lyricwiki

Stahujte ze Stahuj.cz na této adrese.

A další

Dnes jsme si samozřejmě představili jen pár zajímavých programů, které byly vytvořeny speciálně pro nový operační systém. Nabídka programů je však daleko rozsáhlejší. Dalo by se říci, že každá společnost svůj produkt již připravila pro nový systém a tak by neměl být velký problém s instalací dalších známých programů jako je např. Nero, Power DVD, Adobe Photoshop, Faststone Image Wiever,WinDVD, ICQ, Skype, QIP, Total Commander a mnoho dalších.

Některé se již mohou pyšnit certifikací pro Windows Vista. Ostatní je budou jistě v nebližší době následovat. Problém zatím zůstává u některých typů ovladačů pro nový hardware. S rozšířením nového systému však můžeme očekávat změny jen k lepšímu.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Najdete na iDNES.cz