Co všechno nevíte o schránce - Clipboardu?

  • 1
Používáme ho téměř každý, možná i nevědomky, každopádně bez jeho služeb by jsme se již zřejmě neobešli. Slouží k dynamickému přesunu informací ve Windows, díky kterému lze data z jedné aplikace přenést do jiné. Víte, že existuje i jeho manažer?

Jistě jste se již někdy setkali s potřebou udělat screenshoty nějakého programu, aplikace nebo hry. Pak jste zajisté využili služeb některých sharewarových nebo freewarových aplikací, jenž jsou k tomuto účelu vytvořeny. Asi nejjednodušším a zároveň nejpoužívanějším pomocníkem je poté samozřejmě schránka, která je implementována ve Windows. Ta je součástí všech operačních systémů Windows 95 a vyšších. A co když potřebujete udělat screenshoty v DOSu, kde žádná schránka není? Žádný problém. Ale postupně…

Poznámkový blok

Schránka nebo také clipboard. Nepostradatelná pomůcka a součást operačního systému Windows. S její pomocí můžete libovolně nakládat s různými daty, jako jsou text či obrázky. Také ji lze využít pro snadné kopírování souborů ze složky A do složky B. Vložit do ní můžete prakticky vše, na co si vzpomenete. V jejích útrobách se data ukládají v mnoha formátech, takže je možné tyto informace bez problému převádět i mezi programy, které používají různé formáty. Jde tedy o místo pro dočasné uložení vyjímaných nebo kopírovaných dat. Data ve schránce zůstávají, dokud do ní nejsou přesunuta další, nebo dokud není běh systému ukončen. Pak se celý obsah nenávratně zničí (zapomene, smaže).

Jak kopírovat

Abyste snadno mohli nakládat s daty, potřebujete znát mechanismus, s jakým clipboard pracuje. Ten je velmi jednoduchý. Stačí použít klávesových zkratek CTRL+C pro kopírování, CTRL+X pro vyjmutí a CTRL+V pro vložení obsahu. Nebo můžete použít pravého tlačítka myši jak pro zkopírování, tak i pro vložení kopírovaných dat. Této metodě se také říká cut-copy-paste. Takto jednoduše si můžete zkopírovat jakýkoliv vybraný text, obrázek nebo jen odkaz v Internet Exploreru. Již žádné složité přepisování na klávesnici.

Manažer jen standardní

K ulehčení práce se schránkou slouží její manažer tzv. Prohlížeč schránky. Spustíte ho přes nabídku Start --> Programy --> Příslušenství --> Prohlížeč schránky. Nebo v příkazové řádce zadejte příkaz clipbrd. Najdete ho jen za předpokladu, že je tato pomůcka nainstalována. V opačném případě je nutné ji doinstalovat. Po spuštění se objeví okno s přehledem právě nakopírovaného textu v paměti clipboardu. Je-li schránka prázdná, pak jste ji dnes ještě nepoužili. Přes menu Soubor si zkopírovaný text můžete uložit do jakéhokoliv souboru a pak ho zpětně použít přes položku Otevřít. Menu Úpravy, konkrétně položka Odstranit, slouží k nenávratnému vymazání celého obsahu schránky. V nabídce Zobrazit jsou pak uvedeny všechny formáty, které jsou dostupné pro data, aktuálně uložené ve schránce. Zde je tak můžete částečně editovat.

V operačních systémech Win 2000 a XP je Prohlížeč schránky přejmenován na Prohlížeč síťové schránky a má mnohem více funkcí, jakými jsou například sdílení souborů po firemní síti plus jejich zabezpečení.

Manažer schránky Windows

Na obrázky se musí jinak

Pomocí této univerzální schránky vznikají vesměs všechny obrázky, které vidíte na webu (někdy bohužel i články). Pro vkládání obrázku do clipboardu slouží trochu jiná klávesová zkratka než CTR+C, tou je tlačítko Print Screen. Takhle lze natípat jakýkoliv obrázek bez obavy ze zhoršení kvality. Obrázek se uloží v původní datové hloubce a lze s ním dále nakládat, jak bude zapotřebí. Pro zpětné vložení (típnutého obrázku) do grafického programu pak funguje kombinace CTRL+V. Tímto způsobem típnete celou plochu Windows, pro uložení jen aktivního okna, slouží klávesová zkratka ALT+PrintScreen. Odpadne tak manuální řezání objektu.

Jak s postupem času narůstala potřeba častějšího využití schránky, začaly se objevovat tzv. výkonní manažeři clipboardů. Ti se starají o kompletní zprávu a úpravu dat. Mezi jejich hlavní funkce patří kopírování informací do více jak sta buněk schránky. Přehled těch nejlepších najdete v článku Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma.

Věříme, že tento článek posloužil začátečníkům a mírně pokročilým uživatelům k lepší orientaci a zprávě této důležité součásti Windows. Zkušeným jsme pak jistě osvěžili některé základy, bez kterých by si dnešní každodenní práci na PC nedokázali představit. Zítra se budeme věnovat zajímavějšímu problému a to snímání obrázků v DOSu. Do redakční schránky nám totiž chodí stále více dotazů na téma, jak a čím ukládat obrázky v legendárním DOSu do souborů. Dnes již existuje totiž jen pár programů, které to dokážou a jsou s trochou štěstí k dispozici.