Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co zbožňuju na Windows 7: rychlé ovládání a praktické maličkosti

aktualizováno 
Rychlé ovládání, klávesové zkratky, povedený hlavní panel, práce s okny nebo snadná orientace díky dobrému vyhledávání. Vybrali jsme sedm oblíbených funkcí, které možná tak úplně nevyužíváte.

Windows 7 logo | foto: Microsoft

Operační systém Windows je terčem vtipů přinejmenším od své verze 3.11. Microsoft se musí zavděčit velmi rozsáhlé skupině uživatelů a daří se mu to se střídavým úspěchem. Windows 7 jsou ovšem produktem, který si získal uživatele i novináře hned po svém uvedení.

Pět věcí, které budete na Windows 7 nesnášet

Jistě, žádný komplexní produkt není dokonalý, a kromě již zmíněných chyb tu byly i nějaké ty počáteční problémy s ovladači a kompatibilitou. Celkově jsou ale Windows 7 povedeným počinem. A když porozumíte některým novinkám a funkcím (které neobjevíte, pokud se rozhodnete "zamrznout" u XP stylu ovládání), zjistíte, že Windows 7 nabízejí mnoho. Jestli Windows 7 něco chybí, tak nějaký nevtíravý tutoriál, který by uživatelům tyto funkce plně představil.

1. Hlavní panel a náhledy

Kolik oken míváte otevřených po pár dnech práce a zábavy a jak mezi nimi přepínáte? K oblíbeným Alt + Tab a Win + Tab teď přibyly i rychlé, živé náhledy jednotlivých oken. Přes počáteční nedůvěru musíme po roce používání říci, že je to fantastické a přehledně řešení. Často používané programy si můžete "připíchnout" na určitě místo, přepínání mezi aplikacemi je navíc rychlejší i díky již zmíněným živým náhledům, které se seskupují podle aplikace. Vše funguje i při využití drag&drop, což urychluje práci se soubory nebo textem.

Hlavní panel - velké ikony reprezentují spuštěné i nespuštěné programy, po přejetí myší se otevře náhled všech oken tohoto programu, a pokud najedete na živé náhledy, dotyčné okno se zobrazí (ostatní zprůhlední), což urychluje přepínání

Hlavní panel - velké ikony reprezentují spuštěné i nespuštěné programy, po přejetí myší se otevře náhled všech oken tohoto programu a pokud najedete na živé náhledy, dotyčné okno se zobrazí (ostatní zprůhlední), což urychluje přepínání, protože víte, kam jít.

Vynikající maličkost, na kterou si velice rychle zvyknete: když na náhled kliknete prostředním tlačítkem, zavřete dané okno. Velice pohodlné.

Programy mohou v náhledu nabídnout i různé akce, po pravém kliknutí se zobrazí "Jumplist"

Programy mohou v náhledu nabídnout i různé akce, po pravém kliknutí se zobrazí nabídka

Tip: Přetažení souboru na plochu

Vezměte myší položku a přetáhněte ji na obdélník vedle hodin a podržte ji tam. Tím se zobrazí samotná pracovní plocha, kam pak můžete soubor bez zbytečného zavírání jednotlivých oken umístit. Případně může využít i triku s "oklepáním" okna.

Jistě, Mac OS má svoje Exposé a také svůj Dock, a z obojího se Microsoft poučil a inspiroval. To rozhodně nevadí. Naopak bych mu vyčítal, kdyby se inspirovat nenechal. A i když je to možná jen díky zvyku, hlavní panel Windows 7 mi přijde ještě o trochu lepší než ten v Mac OS.

2. Hledání i v nastaveních

Pokud přecházíte na Sedmičky z Windows XP, budete mít možná zpočátku problém vyznat se v nové nabídce Start nebo v Ovládacích panelech. Ještě než se pustíte do zoufalého proklikávání všech karet, ikon a možností, zkuste nové Vyhledávání. Jednoduše stiskněte tlačítko Windows/Start (nebo klávesu Windows na klávesnici). Objeví se nabídka Start a také kurzor v políčku pro vyhledávání.

Stačí zadat klíčové slovo, napr. "myš", "DNS", "indexování" nebo "rozlišení", a obratem získáte možnost prokliknout se přímo do konkrétního okna, kde můžete příslušné nastavení snadno změnit.

Ovládací panely s vyhledáváním vpravo nahoře

Ovládací panely s vyhledáváním vpravo nahoře

Hledám "rozlišení" a dostanu nabídku akcí, především "změnit rozlišení obrazovky"

Hledám "rozlišení" a dostanu nabídku akcí, především "změnit rozlišení obrazovky"

Vyhledávám "kurzor"

Vyhledávám "kurzor"

Vyhledávání přímo v nabídce Start

Vyhledávání přímo v nabídce Start

Stejně tak můžete tímto způsobem spouštět programy či prohledávat dokumenty. Rozsah vyhledávání si nastavte v možnostech indexování. Teď už jistě víte, jak tato nastavení snadno najít, že? Plnotextové vyhledávání v dokumentech stále není tak rychlé, jako by být mohlo, na výsledky musíte čekat někdy i několik sekund, aplikace třetích stran ukazují, že Microsoft se má kam zlepšovat.

Také vyhledávání jsme znali z Mac OS, kde si říká Spotlight. A ani tentokrát nám ani v nejmenším nevadí, že si ho můžeme užít i ve Windows. Mohlo by být rychlejší, ale i tak je úspora času a nervů obrovská.

3. Klávesové zkratky

Při plánování tohoto článku mi kolegové kladli na srdce: "A ne že všech sedm bodů budou ty tvoje klávesové zkratky." Vědí totiž (stejně jako čtenáři), že klávesové zkratky jsou mými velkými oblíbenkyněmi. A Windows 7 mi v této oblasti vyšla vstříc, a se mnou i všem uživatelům notebooků, pro které je možnost vše ovládat bez použití myší obzvláště přínosné.

Vybrané klávesové zkratky
Win + mezerník náhled plochy
Win + 1, 2, 3 spuštění/přepnutí do příslušného programu z hlavního panelu
Win + T přepínání mezi programy na hlavním panelu
Win + šipky vlevo a vpravo posunutí okna do levé či pravé části obrazovky (AeroSnap)
Win + Shift + šipky vlevo a vpravo posunutí na druhý monitor
Win + šipky nahoru a dolů maximalizace a minimalizace okna
Win + P rychlé přepínání možností externího monitoru
Win + X mobilní nastavení pěkně pohromadě
Win + E Tento počítač
Win + Break Vlastnosti počítače
Win + F vyhledávání souborů
Ctrl + Shift + N nová složka
Win nabídka Start / vyhledávání

Ne, že by předchozí verze Windows klávesové zkratky nenabízely. Ale Windows 7 přišla s několika zajímavými vylepšeními, které, alespoň pro mě, výrazně usnadňují a urychlují ovládání systému.

4. Live Essentials

Nainstalujete-li si čisté Windows 7, nečekejte, že se rovnou pustíte do práce. Z kreativně-produktivních aplikací tu najdete jen prohlížeč a WordPad. Dostanete ale nabídku nainstalovat balík aplikaci Windows Live Essentials, který obsahuje mimo jiné:

  • Messenger pro on-line komunikaci
  • Photo Galery pro správu obrázků
  • Movie Maker pro jednoduchý střih videa
  • Live Mesh pro synchronizaci dat mezi počítači
  • Writer pro pohodlné psaní blogových příspěvků
  • Mail pro správu e-mailů
  • a jmenujme ještě Microsoft Security Essentials, které do balíku tak úplně nepatří, ale Windows vhodně doplňují
Windows Live Essentials

Líbí se mi, že Microsoft touto oddělenou instalací usnadnil situaci všem, kdo mají své oblíbené aplikace z jiných stájí. Já například k organizaci fotografií používám program Picasa od Google, jsem tedy rád, že nemusím jeho microsoftí ekvivalent pracně odstraňovat ze systému, ušetřím čas i místo na disku.

Je také možné, že se tímto způsobem Microsoft preventivně brání případným stížnostem na zneužití dominance na trhu, kterým čelil v případě prohlížeče nebo nově antiviru.

5. Přehledná oznamovací oblast

Když na mě ve Windows 2000 poprvé vyskočila bublina z Oznamovací oblasti (ikonky vedle hodin na Hlavním panelů, anglicky Tray icons), měl jsem radost, že se Windows konečně zbavila nevzhledných otravných dialogů, které bylo nutné odkliknout. Jenže za pár let se Oznamovací oblast stala přehlídkou všech možných i nemožných aplikací běžících na pozadí, sledujících to či ono, nebo zkrátka čekajících na kdovíco. Patnáct i dvacet ikon nebylo u "nadšených uživatelů" (tedy těch, co ustavičně něco instalují a nikdy nic neodinstalují) žádnou výjimkou. Zmatek nad zmatek. I v XP můžete oznamovací oblast kontrolovat, ovšem jen základně.

Teprve Windows Vista a 7 přišly s účinným způsobem, jak si v oznámeních udělat pořádek.

Oznamovací oblast - pouze čtyři ikony jsou zobrazeny stále, ostatní pouze na vyžádání, nebo v případě, že nám "mají co říci"

Oznamovací oblast - pouze čtyři ikony jsou zobrazeny stále, ostatní pouze na vyžádání, nebo v případě, že nám "mají co říci"

Stačí kliknout na "Přizpůsobit...".

Dobré nastavení možností zobrazení ikon v Oznamovací oblasti

Dobré nastavení možností zobrazení ikon v Oznamovací oblasti

6. XP Mode virtualizace

Možnost pustit si v rámci svého počítače počítač oddělený, virtuální, simulovaný, to není nic nového. Poslední dobou je to stále populárnější řešení, a to jistě nejen díky filmu Počátek (Inception). Microsoft nabízí už léta utilitku Microsoft Virtual PC, ale její zahrnutí do Windows 7 ji ještě více zpřístupnilo běžným uživatelům. XP Mode si můžete stáhnout do Windows 7 verze Professional, Enterprise a Ultimate.

XP Mode - virtuální počítač s Windows XP běží v samostatném okně. Tímto způsobem lze spouštět i programy, které z nějakého důvodu pod Windows 7 nefungují, případně k oddělenému testování

XP Mode - virtuální počítač s Windows XP běží v samostatném okně. Tímto způsobem lze spouštět i programy, které z nějakého důvodu pod Windows 7 nefungují, případně k oddělenému testování

Virtuální počítač je v hibernovaném stavu a probouzí se, když spustíte nějakou "jeho" aplikaci. Funguje i práce v okně, i když nikoli na více plochách. XP Mode naštve hráče, protože jejich potřebám naprosto nevyhoví (nepodporuje většinu pokročilých funkcí grafické karty), určený je spíše pro kancelářské aplikace. Jde každopádně o bonus, který může uklidnit zapřisáhlé fanoušky XP.

7. Stabilita systému

Pokud někdo začal používat Windows až v jejich sedmé verzi, dost možná nebude mít pochopení pro staré známé vtipy o tom, že nejlépe se s Windows pracuje na měsíci, protože tam přece padají šestkrát pomaleji. Pravdou totiž je, že Windows 7 jsou velice stabilním systémem.

Jak trefně poznamenal kolega: "Když to ustojí hardware, ustojí to i Windows." Odpovídá to i mým zkušenostem, jen třikrát za poslední rok jsem musel restartovat počítač kvůli pádu systému, a dvakrát za to mohlo selhání hardware. Oproti verzím 98, Me nebo XP je to obrovský pokrok.

Tip: Správa PC

Pro standardní správu PC využijte Centrum akcí v Ovládacích panelech, pro pokročilejší podrobnou správu je tu Správa počítače.

Neznamená to, že by nepadaly jednotlivé programy. To se čas od času stane. Ale samotný operační systém je výrazně spolehlivější než Visty nebo XP. Zda se, že Microsoftu se kroky k omezení práv běžících programů začínají vyplácet. Sedmičky si postupně získaly naši důvěru.

Mezi fanoušky jednotlivých operačních systémů panuje obligátní, sveřepá, žabomyší válka. Bezpochyby mi v komentářích ke konzumaci předložíte, že jsem na Windows 7 příliš hodný. Že konkurenční systémy jsou lepší, že kdybych je jednou zkusil, už se nebudu chtít vrátit, a tak dále. Není to tak docela pravda. S Linuxem mám víc zkušeností, než jsem chtěl (i když asi pořád ne dost zkušeností, abych jej instaloval na každý stroj, který se mi dostane pod ruku), na jablíčkovském Mac OS X pak už půl roku střídavě žasnu nad přímočarostí systému a svádím bitvy o každodenní počítačové úkony. Všechny tři systémy mají své velice silné i velice slabé stránky.

Windows 7 ale jsou dostatečně dobrým systémem na to, abych nemusel přestup na jinou platformu zvažovat. Po roce a půl používání, a poté, co jsem si zvykl využívat výhod všudypřítomného vyhledávání, pěkného a produktivního rozhraní i potěšujících klávesových zkratek, jsem s nimi čím dál spokojenější.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Nechte tablet změřit okolní hluk nebo prověřit bezpečí vaší sítě

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte výborné přehrávače videa a hudby nebo aplikaci na kontrolu zabezpečení zařízení připojených k domácí síti...

Najdete na iDNES.cz