Comdex 2002: Dual Channel DDR pro každého

V pondělí, 18. listopadu 2002, představí společnost Intel na veletrhu Comdex dlouho očekávanou čipovou sadu pro základní desky s podporou Dual Channel DDR. Jde o významný krok, který přinese osobním počítačům výkon paměťového subsystému, jenž byl doposud vyhrazen pouze serverům a pracovním stanicím.

Většina světových výrobců si ponechala slavnostní uvedení svých nejnovějších produktů právě na Comdex, a tak se máme v následujících dnech opravdu na co těšit. Mezi ostře sledované premiéry bude rozhodně patřit představení nejnovějšího grafického čipu nVidia GeForceFX (název pro čip NV30, alias GeForce5) a také čipová sada vyvíjená pod záhadným kódovým označením Granite Bay.

Čipset E7205 (neboli Granite Bay) vyvinul Intel pro svoje procesory Pentium 4 a jeho největší předností je podpora Dual Channel DDR SDRAM. Co to vlastně znamená?

U klasického návrhu paměťového subsystému na základní desce pracuje (komunikuje) NorthBridge čipsetu s moduly pamětí vždy po jedné datové sběrnici - tzv. kanálu. V případě Dual Channel jsou však tyto kanály dva. Díky tomuto řešení je systém při práci daleko efektivnější a datová propustnost paměti dvojnásobná.

V praxi a v případě Granite Bay se jedná o propustnost až 4.2 GB/s. Ta je dána použitými pamětmi DDR266 (PC2100 = propustnost 2.1 GB/s x 2 = 4.2 GB/s). V současné době se jedná o jedno ze dvou nejvýkonnějších řešení pro procesory Intel Pentium 4. Oproti řešení od Rambusu má však do budoucna několik užitečných předností.

DDR paměti jsou levnější než paměti RDRAM.
DDR paměti jsou díky tomu populárnější než paměti RDRAM.
Upgrade z DDR266 na DDR333 je jednoduchý - technologie RDRAM není navzájem kompatibilní.

ČipsetA komentáře předních světových specialistů na uvedení Granite Bay? "Intel vráží Rambusu nůž do zad."
Další modifikace E7205 na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat a oficiální podpora DDR333 a příchod DDR-II bude nejspíše znamenat konec pro technologii RDRAM a její širší uplatnění v osobních počítačích. Tím spíše, že E7205 podporuje většinu vlastností, které by měla základní deska mít, aby splnila požadavky i náročného uživatele.

To ostatně dokumentuje i shon výrobců základních desek, kteří narychlo připravují nové modely osazené čipsetem E7205. Namátkou jmenujme Asus, MSI, Giagabyte, EPoX a další.