Comdex 2002: konec velkého snu

Americký veletrh Comdex je bytostně spjat s vývojem informačních technologií. Letošní ročník odráží stav, ve kterém se nachází celý technologický průmysl. Podzim 2002 pro Comdex pravděpodobně znamená rozloučení se světem. Přitom mu mnoho přinesl. Pojďte se s námi s trochou nostalgie ohlédnout…

Výstava Comdex je často nazývaná matkou všech technologických veletrhů. Historie Comdexu čítá již 23 let, během kterých prošel mnoha změnami. Od téměř garážové akce srovnatelné s výstavami v pražském domě U Hybernů v roce 1979, přes statut největší světové počítačové výstavy až k nynějšímu ročníku, který hrozí být tím posledním. Tradiční pořadatel výstavy, společnost Key3Media se totiž po skončení výstavy hodlá uchýlit pod soudní ochranu před věřiteli.

Jak to všechno začalo

První Comdex uspořádal v Las Vegas Sheldon Adelson. Tento fanoušek technologií dokázal do pouštního Vegas přilákat v roce 1979 více než 150 vystavovatelů a čtyři tisíce návštěvníků. Největší zájem tehdy vzbudila první komerčně provozovaná on-line služba společnosti Compu-Serve a ze software textové editory. Po šestnácti ročnících prodal Adelson práva na pořádání veletrhu japonské firmě Softbank. Comdex se tak stal součástí impéria Ziff-Davis. Po rozdělení tohoto holdingu se pořádání Comdexu ujala společnost Key3Media, která se od Ziff-Davisu oddělila jako veřejně obchodovatelná společnost.

Ještě před dvěma lety byl Comdex pojmem

Největšího rozkvětu dosáhl Comdex v letech 1999-2000. Návštěvnost tehdy dosáhla neuvěřitelných 200 000 lidí, a to i přes to, že někteří z vystavovatelů už Comdex opustili. Na veletrhu se začala projevovat obecná situace na trhu spojená s krachem dot-com horečky.

Cesta dolů

Ránu do vazu však Comdexu zasadily loňské teroristické útoky Al-Kaidy. Comdex, který se konal měsíc po nárazu dvou letadel do Twin Tower zaznamenal snížení zájmu návštěvníků o 50 %, svou účast odvolali i mnozí vystavovatelé. Strach Američanů cestovat byl mnohem silnější, než jejich touha po setkání se s novými produkty nebo zájem navštívit přednášky významných osob IT průmyslu. Jedinými aktivními firmami na Comdexu tak nakonec byly společnosti z oblasti bezpečnosti. Výrobci identifikačních zařízení, firewallů a dalších podobných zařízení měli žně. Jeden z poskytovatelů emailových služeb nechal po prostorech Las Vegas Convention Centre procházet brigádníky s nápisy, že emailem se anthrax nešíří.
Letos je strach z cestování sice menší, ale ekonomický situace mnoha firem je významě horší než před rokem. Mnohé navíc zjistily, že loňská neúčast pro ně neznamenala žádnou ztrátu a nyní chtějí uspořit  poměrně vysoké náklady. Spolu se situaci společnosti Key3Media to tedy dává dost důvodů pro to, aby Comdex letos svou historii uzavřel. Nepřipomíná vám to trochu náš Invex?

Malé ohlédnutí

Comdex se navíc neomezil jen na Las Vegaské výroční setkání. Postupem času pronikly mutace této výstavy do 14 zemí na všech kontinentech (bez Antarktidy). Už v roce 1993 se konal první Comdex Canada, další následovaly. Nyní to vypadá, že nepřežijí ani mnohé z mutací. A to i přes to, že právě na Comdexu byly mnohdy odhalovány převratné produkty či služby. Našli jsme něco málo z comdexového dění dávných dob:

1980: Výstava se přesouvá do Las Vegaského Convention Centra, kde se koná dodnes. Druhý ročník navštívil dvojnásobek zájemců o informační technologie, přestože 9000 lidí není nijak ohromující číslo. Mezi nejvýraznějšími produkty bychom našli síťový software společnosti Novell nebo počítače Apple II a III.

1981: Počet návštěvníků stoupl na 24 000, kteří slintali nad "řvoucím strojem", prvním PC od IBM (IBM PC, 64 Kb RAM, 2x ,25 360Kb disketové mechaniky, CGA monitor a datovou páskovou jednotkou). K vidění byl i první přenosný počítač. Tedy relativně přenosný, dvanáctikilového mazlíčka by s sebou byl ochoten nosit jen málokdo.

1982: Více než zdvojnásobení počtu návštěvníků se nevyhnulo ani čtvrtému ročníku. Turnikety se zastavily na čísle 49 000. Na veletrhu prezentovaly poprvé svou nabídku společnosti Compaq, Adobe, Sun nebo Lotus. Pokřtěn zde byl legendární Commodore 64. Nové 3.5" diskety se snaží odlákat zákazníky od "těch velkých".

1983: Tentokrát počet návštěvníků nebyl zdvojnásoben, ale 83 000 lidí tak zvládlo naplnit kapacity lasvegaských hotelů. Centrem pozornosti byl souboj maců a osobních počítačů IBM kompatibilních. 1 300 vystavovatelů dávalo naděje spíše druhé platformě. První prezentaci zde měl i velice mladý William Gates.

1984: Tento rok na Comdexu zazářily modemy. Online svět pomalu začíná vznikat, i když rychlost 1200 bps nám dnes nutně připadá směšná. Největší haló ale způsobilo předběžné oznámení Windows 1,0. PR kampani se nedalo uniknout, nicméně Microsoftu trvalo uvedení Windows téměř dva roky.

1985: Tento Comdex se nesl ve znamení barev. Barevné grafické karty a monitory se staly součástí světa IBM PC. CD mechanika je dnes už v každém počítači, na Comdexu 85 však byla představena pouze samotná technologie. Silná byla i účast Atari a Amigy a nejlepším software byl pravděpodobně Excel od Microsoftu. IBM představilo procesor 80386 a svět se konečně dočkal MS Windows 1.0.

1986: První počítač s CD mechanikou byl na světě, jeho výrobcem byla společnost Headstart Technologies. Vzpomínáte na ni někdo? IBM začalo prodávat PC-XT Model 286 (640KB RAM, 1,2MB FDD, 20MB HDD za 4 000 dolarů. A na počítače se přihrnulo DTP díky programu PageMaker

A dost, přeci po nás nechcete odrecitovat celou historii počítačů Ta je totiž s Comdexem bytostně spjatá. I když, narozdíl od něj, určitě nekončí.

Související odkazy: