Comdex 2002: Smršť multimediálních novinek - díl 1.

  1:16aktualizováno  1:16
Je libo kapesní videopřehrávač ve stylu oblíbených mobilních "véček", ultratenký MP3 discman s FM modulátorem, jehož výstup naladíte na jakémkoliv rádiu, domácí multimediální centrum či DVD přehrávač, který vytiskne vaše fotografie z CD?

Velkou část spotřební elektroniky, spadající do škatulky "multimedia", přijeli na letošní Comdex představit vystavovatelé z Asie, od nichž jsme se dočkali několika opravdových perliček. Ovšem ani američtí producenti se nenechali zahanbit a návštěvníkům připravili příjemná audiovizuální překvapení...

Planetweb: Foto a hudba v MP3 na DVD
Že se nejedná o nic nového? Máte pravdu - částečně. Dosud každý výrobce vybavoval DVD přehrávače vlastním prohlížečem fotografií a přehrávačem komprimované hudby. Asi budete souhlasit, že se jednalo o velice jednoduchý software, mnohdy nezobrazující celé názvy souborů. Společnost Planetweb proto připravila vlastní řešení, v podobě dvou aplikací: Digital Photo Manager a Digital Audio Manager.

První jmenovaná slouží ke komfortní práci s digitálními fotografiemi. Neumožňuje jen pouhé prohlížení z CD nebo paměťové karty, pokud přístroj obsahuje USB port, dovoluje připojit například digitální fotoaparát, scanner či tiskárnu a fotografie přímo tisknout bez přítomnosti počítače! Je-li zařízení vybaveno modemem či ethernetovou kartou, uživatel může posílat obrázky mailem známým či přes web do digitální fotolaboratoře.

Digital Audio Manager má na starosti nejen kvalitní reprodukci hudby ve formátu MP3, ale také správné zobrazení všech dostupných informací o skladbě z ID3 Tagů. Nabízí nejen několik módů přehrávání, ale také ripování hudby z CDDA a její nahrávání na paměťovou kartu do přenosného zařízení připojené přes USB. S dostupným síťovým připojením je možné hudbu uploadovat na servery, stahovat ji z webu a poslouchat streamované audio.

Planetweb Digital Audio 

Manager

Planetweb nabízí svůj software jako OEM řešení pro výrobce DVD přehrávačů, domácích set-top-boxů, konzolí a dalších zařízení spotřební elektroniky. Aktuálně jsou aplikacemi vybaveny výrobky firem Toshiba (tři modely stolních DVD přehrávačů) a Samsung. Tato značka nabízí dva zajímavé produkty: stolní model P721M a přenosné DVD L100M. Oba typy obsahují Digital Photo i Audio Manager a disponují slotem pro karty Memory Stick.

Samsung DVD-P721M Samsung DVD-L100

Synos: Konkurence pro SlimX?
Velké množství výrobců elektroniky v oblasti MP3 na Comdex přijelo z Koreje. Tam začíná vystrkovat růžky společnost Synos Co., která má ve svém portfoliu dva zajímavé MP3 discmany: SM-C100 zvaný "Opus" a SM-C200 "Heya". Čistokrevný CDDA/MP3 přehrávač SM-C100 zaujme nejprve poměrně netradičním akčním vzhledem a posléze i parametry. Při nabíjení dvěmi tužkovými bateriemi vydrží hrát 12 hodin, antishocková ochrana pojme 480 sekund hudby v MP3 @128 kbps, pro CDDA je její kapacita 45 sekund. Textový displej s oranžovým podsvícením bez problémů zobrazí informace z ID3 Tagů v1 i v2. Mechanika dokáže číst vypalované disky CD-R i RW včetně multisession, pro pohodlné ovládání na cestách je připraveno dálkové ovládání.

Ještě zajímavěji vypadá druhý kousek, SM-C200 přezdívaný ryčným pokřikem Heya. Chlubí se zvýšením kapacity cache paměti pro CDDA na 160 sekund, krom MP3 také podporou formátu WMA a Packer Write disků, aluminiovým šasi tenkým pouze 16,7 mm, displejem na dálkovém ovládání, výdrží 23 hodin s externím battery packem... Že by bráška slavného SlimX? On i nápis ve středu víka mechaniky leccos napovídá! Design je trošičku jiný, ale parametrově to je Slim! Tenhle se ovšem chlubí také tím, že dokáže bezdrátově přenášet reprodukovaný zvuk, a to pomocí vestavěného FM modulátoru. Přehrávač si tak můžete naladit doma na věži nebo v autě.

Sonys SM-C100 Opus Sonys SM-C200 Heya

Multimedia doma i na cestách
Pro změnu tchajwanská firma Carry připravila pro domácí fanoušky multimedií box se čtečkami paměťových karet. Množné číslo tu není náhodou, na přístroji najdeme sloty snad pro všechny rozšířené platformy: SmartMedia, SD, MMC, Memory Stick a CompactFlash. Po připojení k televizoru si na obrazovce můžeme prohlížet digitální fotografie (včetně náhledů, rotace, zoomování...), pouštět MPEG video ve standardním VideoCD formátu, či na věži poslouchat hudbu v MP3. Media Player je též vhodný pro prezentace, k snadné obsluze přispívá dálkový IR ovladač.

Carry Media Player

Flipster! od PoGo je skutečné multimediální potěšení, které si můžete vzít kamkoliv a ani příliš nezatíží vaši kapsu. Jedná se o první jednoúčelový přehrávač, vybavený aplikací Windows Media Player. Můžete poslouchat hudbu v MP3, WMA či AAC, dívat se na barevném 2.5" TFT displeji na filmy ve WMV, kochat se obrázky ve form8tech JPG, BMP a GIF, využít hlasového záznamníku či si třeba zahrát Tetris. Přehrávač je vybaven Windows CE 3.0, uvnitř se standardně skrývá 128 MB paměti, již lze rozšířit SD či MMC kartou.

Flipster!

Nejen firma PoGo na letošním Comdexu vystavuje další zajímavé výrobky - nejen do kapsy, ale třeba i do auta . Nenechte si ujít zítřejší pokračování přehledu multimediálních novinek.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Apple chystá konkurenci Netflixu. Nabídne vlastní televizi i pořady

Příklad úvodní obrazovky po spuštění Apple TV.

Apple příští rok spustí vlastní streamovací službu. Časovou ztrátu na konkurenci Netflix a Amazon Prime Video chce...

Programy s vysokým rozlišením v DVB-T2 nebudou, vyjma ČT

Nízké rozlišení na velkou obrazovku nepatří.

Ačkoli může být obraz v novém DVB-T2 vysílání technicky perfektní, divák si jej užije jen u kanálů České televize....

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Najdete na iDNES.cz