Comdex 2002: Smršť multimediálních novinek - díl 1.

  1:16aktualizováno  1:16
Je libo kapesní videopřehrávač ve stylu oblíbených mobilních "véček", ultratenký MP3 discman s FM modulátorem, jehož výstup naladíte na jakémkoliv rádiu, domácí multimediální centrum či DVD přehrávač, který vytiskne vaše fotografie z CD?

Velkou část spotřební elektroniky, spadající do škatulky "multimedia", přijeli na letošní Comdex představit vystavovatelé z Asie, od nichž jsme se dočkali několika opravdových perliček. Ovšem ani američtí producenti se nenechali zahanbit a návštěvníkům připravili příjemná audiovizuální překvapení...

Planetweb: Foto a hudba v MP3 na DVD
Že se nejedná o nic nového? Máte pravdu - částečně. Dosud každý výrobce vybavoval DVD přehrávače vlastním prohlížečem fotografií a přehrávačem komprimované hudby. Asi budete souhlasit, že se jednalo o velice jednoduchý software, mnohdy nezobrazující celé názvy souborů. Společnost Planetweb proto připravila vlastní řešení, v podobě dvou aplikací: Digital Photo Manager a Digital Audio Manager.

První jmenovaná slouží ke komfortní práci s digitálními fotografiemi. Neumožňuje jen pouhé prohlížení z CD nebo paměťové karty, pokud přístroj obsahuje USB port, dovoluje připojit například digitální fotoaparát, scanner či tiskárnu a fotografie přímo tisknout bez přítomnosti počítače! Je-li zařízení vybaveno modemem či ethernetovou kartou, uživatel může posílat obrázky mailem známým či přes web do digitální fotolaboratoře.

Digital Audio Manager má na starosti nejen kvalitní reprodukci hudby ve formátu MP3, ale také správné zobrazení všech dostupných informací o skladbě z ID3 Tagů. Nabízí nejen několik módů přehrávání, ale také ripování hudby z CDDA a její nahrávání na paměťovou kartu do přenosného zařízení připojené přes USB. S dostupným síťovým připojením je možné hudbu uploadovat na servery, stahovat ji z webu a poslouchat streamované audio.

Planetweb Digital Audio 

Manager

Planetweb nabízí svůj software jako OEM řešení pro výrobce DVD přehrávačů, domácích set-top-boxů, konzolí a dalších zařízení spotřební elektroniky. Aktuálně jsou aplikacemi vybaveny výrobky firem Toshiba (tři modely stolních DVD přehrávačů) a Samsung. Tato značka nabízí dva zajímavé produkty: stolní model P721M a přenosné DVD L100M. Oba typy obsahují Digital Photo i Audio Manager a disponují slotem pro karty Memory Stick.

Samsung DVD-P721M Samsung DVD-L100

Synos: Konkurence pro SlimX?
Velké množství výrobců elektroniky v oblasti MP3 na Comdex přijelo z Koreje. Tam začíná vystrkovat růžky společnost Synos Co., která má ve svém portfoliu dva zajímavé MP3 discmany: SM-C100 zvaný "Opus" a SM-C200 "Heya". Čistokrevný CDDA/MP3 přehrávač SM-C100 zaujme nejprve poměrně netradičním akčním vzhledem a posléze i parametry. Při nabíjení dvěmi tužkovými bateriemi vydrží hrát 12 hodin, antishocková ochrana pojme 480 sekund hudby v MP3 @128 kbps, pro CDDA je její kapacita 45 sekund. Textový displej s oranžovým podsvícením bez problémů zobrazí informace z ID3 Tagů v1 i v2. Mechanika dokáže číst vypalované disky CD-R i RW včetně multisession, pro pohodlné ovládání na cestách je připraveno dálkové ovládání.

Ještě zajímavěji vypadá druhý kousek, SM-C200 přezdívaný ryčným pokřikem Heya. Chlubí se zvýšením kapacity cache paměti pro CDDA na 160 sekund, krom MP3 také podporou formátu WMA a Packer Write disků, aluminiovým šasi tenkým pouze 16,7 mm, displejem na dálkovém ovládání, výdrží 23 hodin s externím battery packem... Že by bráška slavného SlimX? On i nápis ve středu víka mechaniky leccos napovídá! Design je trošičku jiný, ale parametrově to je Slim! Tenhle se ovšem chlubí také tím, že dokáže bezdrátově přenášet reprodukovaný zvuk, a to pomocí vestavěného FM modulátoru. Přehrávač si tak můžete naladit doma na věži nebo v autě.

Sonys SM-C100 Opus Sonys SM-C200 Heya

Multimedia doma i na cestách
Pro změnu tchajwanská firma Carry připravila pro domácí fanoušky multimedií box se čtečkami paměťových karet. Množné číslo tu není náhodou, na přístroji najdeme sloty snad pro všechny rozšířené platformy: SmartMedia, SD, MMC, Memory Stick a CompactFlash. Po připojení k televizoru si na obrazovce můžeme prohlížet digitální fotografie (včetně náhledů, rotace, zoomování...), pouštět MPEG video ve standardním VideoCD formátu, či na věži poslouchat hudbu v MP3. Media Player je též vhodný pro prezentace, k snadné obsluze přispívá dálkový IR ovladač.

Carry Media Player

Flipster! od PoGo je skutečné multimediální potěšení, které si můžete vzít kamkoliv a ani příliš nezatíží vaši kapsu. Jedná se o první jednoúčelový přehrávač, vybavený aplikací Windows Media Player. Můžete poslouchat hudbu v MP3, WMA či AAC, dívat se na barevném 2.5" TFT displeji na filmy ve WMV, kochat se obrázky ve form8tech JPG, BMP a GIF, využít hlasového záznamníku či si třeba zahrát Tetris. Přehrávač je vybaven Windows CE 3.0, uvnitř se standardně skrývá 128 MB paměti, již lze rozšířit SD či MMC kartou.

Flipster!

Nejen firma PoGo na letošním Comdexu vystavuje další zajímavé výrobky - nejen do kapsy, ale třeba i do auta . Nenechte si ujít zítřejší pokračování přehledu multimediálních novinek.Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nejlevnější „Nano Cell“ televizor se snaží upoutat prostorovým zvukem

LG 55UK7550

Je to první televizor se systémem DTS Virtual X, díky kterému k vám mají filmové ruchy přicházet ze všech stran,...

Televizor se skvělým zvukem? Philips s reproduktory od B&W hraje výborně

Philips 65" OLED903

Zajímavou spolupráci na veletrhu IFA 2018 představily společnosti TP Vision a Bowers&Wilkins. Britský výrobce bude pro...

LG se chystá na veletrhu IFA uvést největší televizi s MicroLED

MicroLED technologie je (v kostce) velmi zmenšená technologie LED panelů...

Veletrh IFA bude jako v minulosti mimo jiné přehlídkou televizních přístrojů a některé firmy to nevydržely a chlubí se...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz