Comdex 2002: Smršť multimediálních novinek - díl 2.

aktualizováno 
Výrobci na Comdexu zahájili invazi harddiskových MP3 přehrávačů do domácností i automobilů, představili maličké přehrávače a záznamníky v podobě propisek s kapacitou až 256 MB, objevily se i přehrávače využívající miniaturních 500MB disket DataPlay.

Předchozí část:

 • Comdex 2002: Smršť multimediálních novinek - díl 1.
 • První díl přehledu novinek a zajímavostí z oblasti MP3 a multimédií obecně na letošním Comdexu jsme uzavřeli kapesním audio/video přehrávačem Flipster, vybaveným Windows Media Playerem. Tím ovšem nabídka firmy Pogo ještě zdaleka nekončí...

  RipFlash - přehrávače a rekordéry do kapsy
  PoGo na Comdexu představuje nejnovější přírůstky produktové řady přenosných přehrávačů. RipFlash DX je vůbec první kapesní rekordér s kompletním WMA kodekem. Při kapacitě 128 MB v něm lze uchovat až čtyři hodiny hudby v kvalitě blízké CD (64 kbps), digitální diktafon uloží více než 30 hodin záznamu v tomtéž formátu. Podporuje MP3, ID3 Tagy, vybaven je USB a slotem pro SD/MMC kartu.

  RipFlash DX

  Další dva výrobky zastupují novou řadu "Slim", tedy ultratenkých kapesních zařízení. RipFlash PRO spojuje MP3/WMA přehrávač a MP3 rekordér, kromě hlasového záznamu z mikrofonu umí nahrávat i z Line-In vstupu do MP3 komprese v CD kvalitě na bitrate 128 kbps. Dodáván je v modifikacích s pamětí 128 a 192 MB. RipFlash TRIO přidává k těmto vlastnostem ještě integrovaný FM tuner a samozřejmě možnost ukládat rozhlasový signál do MP3 v CD kvalitě. Nahrávat lze jak z externího zařízení pomocí Line-In, tak i z mikrofonu připojeného přes Mic-In vstup. Prodává se pouze v konfiguraci se 128 MB paměti.

  RipFlash PRO RipFlash TRIO

  Nechyběl ani DataPlay...
  Přestože se této platformě pro přehrávání a distribuci nahrávek příliš nedaří, na Comdexu nechyběla. Vystavovali ji - jak jinak - výrobci z Asie. Kupříkladu tchajwanská firma Kouwell představila příjemný kousek KW-8000DU. DataPlay rekordér podporuje 250MB i 500MB média, zvukové kodeky MP3, AAC, QDX a díky upgradovatelnému firmware si porozumí i s případnými dalšími formáty. K přenosu slouží rozhraní USB 1.1.

  Kouwell KW-8000DU Deluxe Drive

  Zatímco v Asii a USA sklidila technologie DataPlay velké ovace, Evropa je spíše skeptická. S platformou je totiž svázáno ohromné množství nesmyslných zabezpečení, jako např. monopol programového vybavení, enkrypce při přenosu hudby na médium, nutná aktivace oficiálního nahraného disku. Na Technetu jsme před časem recenzovali DataPlay rekordér firmy iRiver, ale zdá se, že tento formát spěje spíše k zániku než ke světlým zítřkům...

  Co nejmenší přehrávač, co největší kapacita
  Výrobci se také předháněli o titul co nejmenšího MP3 přehrávače, který by nabídl co největší paměťovou kapacitu. V nepřímém souboji se utkaly dva produkty, které používají OEM technologii Gray Whale: Magic Star od Wincan a S Mini Drive Plus MP3 Player firmy Sheir Yir Plastics Co., Ltd, malé přívěšky s až 256 MB paměti pro MP3 i data, vlastní Li-Ion baterií na šest hodin provozu a USB 1.1.

  Magic Star S Mini Drive Plus MP3 Player

  Zajímavější hračkou je Cowon iAUDIO CW200, nabízející rovněž 256 MB flash paměti, ale zároveň také FM tuner a nahrávání signálu z rádia i hlasových záznamů. Vybavena je firemní aplikací pro převod hudby do MP3 a její přenos do přehrávače i známým softwarovým přehrávačem JetAudio. Miniaturní pero kombinující přenosný disk a MP3 přehrávač představila také společnost E-Lead Electronic. USB Pen Driver disponuje 128 MB paměti, pohání jej AAA baterie, a co je nejzajímavější, dokáže využít výhod nových specifikací USB.

  Cowon CW-200

  Hit podzimu: muzika na harddisku v kapse i autě
  Na Comdexu se překvapivě objevila firma Dension, která zde předvádí řešení DMP3 pro montáž harddiskového jukeboxu do automobilu. Dodává prakticky pouze šasi s displejem a elektronikou, do nějž může zákazník použít libovolný běžný 3,5" IDE harddisk formátovaný pod FAT32. Počáteční cena přehrávače je tak relativně nízká - 289 eur. Za dalších 89 eur je možné dokoupit externí ovládádací panel s displejem, celou jednotku můžete k počítači připojit pomocí USB 2.0 adaptéru za 79 eur. Přehrávač nabízí velice snadnou navigaci mezi MP3 soubory a zobrazuje všechny detaily o skladbách, uložené v ID3 Tagu. Dension nemá vlastní zesilovač, a proto je třeba jej připojit linkovým kabelem ke vstupu autorádia, případně zachytit jeho signál vysílaný volitelným modulátorem v FM pásmu.

  Dension DMP3

  Rovněž i další, tentokrát domácí a průmyslové harddiskové jukeboxy pocházejí z Evropy. Produkty značky GIDI s sebou na Comdex přivezli belgičtí Reality Media. HDD přehrávač GIDI XL je určen nejširšímu okruhu spotřebitelů, přijemný oblý design se bude dobře vyjímat kdekoliv v bytě. Disponuje textovým displejem s podporou ID3 Tagů, USB rozhraním a dálkovým ovládáním, kapacita přístroje začíná již na 20 GB, ale engine byl úspěšně testován i s aktuálními disky s prostorem 240 GB.

  GIDI XL

  Model GIDI MS se vyrábí v podobě malé černé skříňky, kterou lze umístit do osobních či nákladních automobilů a dalších dopravních prostředků. Ovládá se pomocí externího panelu na kabelu, dalším kablíkem je připojen i displej pro zobrazování údajů o skladbách a navigaci v adresářové struktuře. Stejně jako Dension vyžaduje další aparaturu se zesilovačem nebo alespoň aktivní reproduktory. Posledním kouskem je provedení GIDI PRO do 19" racku, hudební server pro diskotéky, rádia, ale např. také restaurace, letiště apod.

  Poslední zastavení nás zavede ke značce NEO, populární značce MP3 přehrávačů, kterou vyrábí asijský koncern SSI Computer Corporation. SSI pro Comdex připravil aktuální model kapesního jukeboxu NEO25IV, který je již čtvrtou generací tohoto přehrávače. V sympatické kovové schránce je ukryt 2,5" harddisk dle vlastní volby a firemní Li-Ion akumulátor. Přehrávač disponuje grafickým displejem a příjemným ovládáním, k přenosu souboru využívá rozhraní USB. Harddisk lze také využít jako plnohodnotný výměnný drive a přenášet na něm nejrůznější data.

  NEO 25 IV

  Výrobní řada dále obnáší domácí stolní jukebox NEO45 dodávaný bez harddisku a automobilový přehrávač NEO55 v kapacitě 10 GB.  Nejčtenější

  Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

  Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

  Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

  Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

  Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

  Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....  Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

  Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

  Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

  Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

  Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

  Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

  Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

  Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

  Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

  Další z rubriky

  Nejlevnější „Nano Cell“ televizor se snaží upoutat prostorovým zvukem

  LG 55UK7550

  Je to první televizor se systémem DTS Virtual X, díky kterému k vám mají filmové ruchy přicházet ze všech stran,...

  Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

  Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

  Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

  Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

  V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

  Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...  Najdete na iDNES.cz