Comdex, den druhý: AMD, USB 2.0 a Tablet PC

  • 5
Informačně hudební show šéfa AMD Hectora Ruize odstartovala náš druhý den na Comdexu. Ten pokračoval sledováním nejrůznějších USB miniaturních vychytávek, čerpáním infromací o USB 2.0 a krátkým testováním Tablet PC od Aceru - Travelmate C100.

Náš druhý den na Comdexu začal přednáškou šéfa AMD Hectora Ruize, z níž jsme vám nabídli online SMSkové zpravodajství. Jeho prezentace byla opravdu povedená, informačně sice nijak extra přínosná, snad až na 64ti bitovou architekturu procesorů, rozhodně se na ní ale vyplatilo být. Na scéně se vystřídalo několik významných lidí z branže včetně vedoucích pracovníků z IBM či nVIDIA, vrcholem ovšem stejně bylo Ruizovo hudební vystoupení na závěr své přednášky, které dostalo opravdu všechny zúčastněné. Ti ze začátku nevěděli, jak se mají tvářit a co mají dělat, přeci jenom se nestává, aby tak důležitý člověk ukázal svou lidskou tvář, hrábnul do strun elektrické kytary a v rytmu rock’n’rollu křepčil spolu se skupinou po improvizovaném pódiu, po chvíli si ovšem s Ruizem pobrukoval tóny písně Boba Dylana Knockin' on Heaven's Door celý sál. Detaily o této výborné přednášce a exkluzivní videozáznamy (včetně hrajícího Ruize) najdete v samostatném článku.

AMD robot Hector Ruiz (vpravo) a chlapci z Epic Games hrající Unreal Tournament 2003 Šéf AMD Hector Ruiz v roli kytaristy (vlevo)

MP3 kapesní přehrávač se 128 MB paměti. No není kouzelný?

Poté jsme vyrazili do dosud neprobádaného pavilonu, v němž prezentovali své výrobky vesměs malí vystavovatelé. Vcelku bezkonkurenčně zde dominovala USB zařízení, ať už jde o USB 1.1 či novou ultra-rychlou USB 2.0, která bude podle mnohých na trhu běžně dostupná již počátkem příštího roku a to za ceny shodné se stávajícími USB zařízeními, náklady na USB 2.0 totiž nejsou podle výrobců oproti původnímu standardu téměř o nic vyšší. Můžeme se tedy těšit na miniaturní USB disky (či chcete-li paměťové karty) o velikosti až 1 GB nebo na podobně rychlé nahrávání dat do vašeho MP3 přehrávače či paměťových karet. Ostatně MP3 přehrávače nás zaujaly také, zejména u jedné firmy, která nás vnadila na designově povedený a bezproblémově funkční MP3 přehrávač s kapacitou paměti 128 MB a cenou pod 100 USD, škoda jen, že to byla cena za sto kusů a nákup jednoho vzorku by nás přišel o 50% dráž, na rovných 150 USD. Nicméně pokud byste měli zájem o levný MP3 přehrávač s velkou kapacitou, dejte vědět, pokud se vás najde sto, určitě bychom o nich uvažovali. :o)

MP3 do kapsy se 128 MB paměti a miniUSB disky o kapacitě do 1 GB MP3 128 MB minipřehrávač podruhé, tentokrát i s příslušenstvím Hi-speed vysoce kapacitní USB disky

Brašna na notebook a sluneční kryt v jednom

Kromě nejrůznějších USB serepetiček byly k vidění také více či méně originální case počítačů, byť jich zde bylo k vidění mnohem méně než v loňském roce. Výrobci šli navíc spíše cestou neónových zářičů než originálního designu, i když duhové počítače sladěné s klávesnicí také nevypadaly na první pohled vůbec špatně. Na své by si ovšem přišli i majitelé notebooků, zejména ti, kteří je nevyužívají pouze v kanceláři, jistý človíček z firmy podnikající způsobem „urob si sám“ totiž představoval „revoluční řešení“ proti slunci – brašnu na notebook s možností vytvořit z ní po otevření stínítko (viz fotografie). Pro méně majetné pak byla k dispozici ještě light-verze tohoto „vynálezu“ v podobě načerno natřené kartonové krabice, která se přichytla na horní stranu notebooku a po jeho otevření se rozložila a vytvořila také takové malé provizorní stínítko. Nutno říct, že pro pobavení a zpestření všedního veletržního dne to bylo dobré, ale jako předmět podnikání by si výrobu tohoto zařízení nevybral zřejmě ani jeden z nás.

Cooler Master počítač powered by Athlon XP

Mnohem zajímavěji vypadal stánek Cooler Masteru, což je firma, jejíž výrobky zná jistě většina technoidů a zejména potom majitelé procesorů AMD. Ostatně ty má Cooler Master vzhledem k nutnosti „chladit, chladit a chladit“ v oblibě asi nejvíce, protože na jejím stánku byla na Athlon také originální reklama v podobě počítače, na jehož boční straně byl průhledně zelený kryt ve tvaru písmen XP a dole pod ním nápis informující o tom, že počítač běží na procesoru AMD Athlon XP. Na přední straně potom o osazeném procesoru informoval modrý neonový nápis AMD. No, nedivím se, že Cooler Master má AMD rád, jednak se této firmě daří uvádět na trh výrobky srovnatelné s Intelem za výrazně nižší ceny, jejichž jedinou nevýhodou je právě vyšší výtopnost – a tedy příležitost Cooler Masterů na úspěchu a expanzi AMD také něco vydělat.

Chladiče Cooler Master Chladiče Cooler Master Chladiče Cooler Master

Comdex Skandinavia, aneb veletrh podle severských sousedů

Potom jsme zavítali do části vyhrazené skandinávským vystavovatelům, respektive zaujala nás jedna malá milá pěkná hosteska, která nás ke stánku zatáhla, když jsme stáli opodál a nad něčím hlasitě uvažovali. Švédové byli milí a pohostinní, všude kolem byla spousta jídla, pití a tlustých Američanů, které nezajímaly tolik prezentované novinky jako spíše ono jídlo. To my jsme pokušení odolali, nevzali si ani kousek sendviče a hltali jsme pouze představované novinky, z nichž nejvíce nás zaujala asi bluetoothová brána pro připojení k internetu, která funguje podobně jako bezdrátová síť s tím rozdílem, že k připojení nepotřebujete WiFi kartu se standardem 802.11b, ale stačí vám obyčejný bluetooth. Bohužel otestovat v praxi se nám to nepodařilo, i když jsme rozbalili notebook s bluetooth, takže jsme se museli spokojit s ujištěním, že to opravdu funguje a že při prezentaci na erárním iPAQu není nastaveno připojení k síti jiným způsobem než právě onou bluetooth bránou.

No a protože se pátá hodina večerní místního času pomalu blížila, vyrazili jsme ještě k Aceru, abychom se podívali a na vlastní kůži si vyzkoušeli jejich Tablet PC Acer Travelmate C100. Když jsme vytáhli fotoaparát, nejprve jej před námi schovali, aby nám okamžitě nabídli jiný – na původním totiž chyběla nějaká klávesa, Tablet PC Travellmate C100 od Aceru čehož jsme si v první chvíli vůbec nevšimli. Nutno říct, že práce s Tablet PC je zajímavá a chvíli vám bude trvat, než si na ni zvyknete a naučíte správně používat tužku a podobně. Nutno říct, že u Aceru to nevadí, Travelmate C100 je totiž spíše notebook s otočným displejem než Tablet PC, ostatně i proto bych si jej ani nepořizoval – oproti jiným modelům je totiž větší, těžší a tlustější, takže cenově přijatelnější a funkčně stejně kvalitní by bylo pořízení si nějakého notebooku od této firmy. Jinak tomu ovšem může být u tabletu Stylistic ST4110 od Fujitsu Siemens Computers, který byl na nedělní přednášce Microsoftu označen za zatím nejlepší model na trhu. I svými parametry a skladností alespoň papírově předčí Travelmate C100 a tak se jen těšíme, až nám jej FSC zapůjčí na recenzi, když už jej uvedli na český trh (co vy na to, Alexi? :o)). Teprve poté si troufneme na nějaké obsáhlejší první dojmy a rozbory výhod a nevýhod Tablet PC oproti běžným notebookům, soudit je totiž na základě jednoho modelu po cca patnácti minutách testování by bylo příliš krátkozraké.