Comdex Fall 2002 včera, dnes a zítra

aktualizováno 
Comdex Fall 2002 odstartoval. Las Vegas opět hostí největší světový veletrh výpočetní techniky na světě, ten již ovšem tentokráte neoplývá tolika superlativy jako v minulých letech. Snad jako by vyjadřoval "blbou náladu", která vládne technologiím již více než rok. Jaký je letošní ročník ve srovnání s minulými lety a jak to vypadá s jeho budoucností?

Comdex Fall 2002 odstartoval. Las Vegas opět hostí největší světový veletrh výpočetní techniky na světě, ten již ovšem tentokráte neoplývá tolika superlativy jako v minulých letech. Snad jako by vyjadřoval "blbou náladu", která vládne technologiím již více než rok. Představitelé Key3Media, organizátoři veletrhu, předpokládají návštěvnost nižší než v minulém roce, který však byl velmi výrazně ovlivněn negativním postojem k cestování letadly po událostech 9.11.

Pro letošní rok je tedy očekávána návštěvnost na úrovni jednoho z nejhorších roků v současné historii veletrhu - v roce 2000 to bylo ještě více jak 200 tisíc návštěvníků, kteří přišli do Las Vegas shlédnout to nej nej z branže, vloni to bylo již jen necelých 150 tisíc a letos se očekává zhruba 120 tisíc návštěvníků. V současnosti vypadá realita jinak. Organizátorská společnost, zmíněná Key3Media, se samotná pohybuje na okraji krachu - a možná bude následovat osud tolika vystavovatelů, kteří se již nikdy na veletrh nevrátí: za poslední čtvrtletí nahlásila ztrátu 315,7 miliónu a zvažuje další existenci, přičemž po skončení akce má požádat o soudní ochranu před věřiteli. Doba je zlá, rezonuje koridory - nebo jak se někteří snaží prosazovat, mezi nimi guruové branže jako Gates (Microsoft) či Fiorina (HP-Compaq): "Doba byla zlá, ale to nejhorší máme za sebou a nyní je čas začít zase s čistým listem!"

Ovšem, tak či onak, špatné makroekonomické podmínky nejsou jediným problémem, který by zatěžoval budoucnost veletrhu - IT manažeři zvažují účast na veletrhu, který je všeobsažný - a rozmělněný - o všem zde najdete jen něco, více do šíře, méně do hloubky. Namísto tohoto veletrhu někteří odborníci preferují menší, precizněji zaměřené miniveletrhy, kde se snáze potkají s dodavateli a odběrateli, kteří mají přesnou představu o tom, co hledají.

Comdex sám sobě přerostl přes hlavu, podobně jako Invex - všeho moc škodí a snaha postihnout všechna odvětví a směry vedle k nepříliš hlubokému záběru a "mega show", která sice na světě nemá obdoby, nicméně nenabízí nic více než specializovanější konference a veletrhy, naopak - účast zde stojí více, zájem zákazníků sahá od laiků až po odbornou veřejnost, nastávají logistické problémy a náklady eskalují do astronomických výšek.

S rozvojem Internetu se navíc často eliminuje potřeba navštívit fyzicky stánky - většinu informací krom osobního setkání lze vyřešit rychleji emailem, faxem, po telefonu. Naopak ovšem, pro velké firmy jako je Microsoft či Hewlett Packard (Bill Gates a Carly Fiorina patří k esům prezentací, lákající tisíce lidí do přeplněných hal - hlasatelé nových "světonázorů" největších společností, které hýbou odvětvím). Ovšem, jiní jako IBM, Oracle, si přisazují na druhou stranu - omezují účast v halách a soustředí se spíše na setkání v jednacích místnostech hotelů na předem domluvených schůzkách.

Jaká budoucnost kyne Key3Media, Comdexu a podobným výstavám včetně Invexu obecně? Zmenšující se význam chození po stáncích půjde ruku v ruce s cílenými schůzkami, domluvenými jednáními, vyzkoušením konkrétních výrobků na místě - stále budou místem setkávání odborníků i laiků v dané oblasti, ale se zmenšujícím se významem. Na druhé straně poroste význam vzdělávacích programů pro další rozvoj kariér a postupu v zaměstnání - tento trend ostatně jasně demonstruje Comdex, kde počet platících za nejdražší studií programy naopak stoupá a kontruje poklesu počtu návštěvníků.

Pro značnou část návštěvníků Comdex zůstane ideálním místem, kde se setkají s nejnovějšími trendy, na místě si prohlédnou nejaktuálnější produkty, "nasají" geneze a vize budoucnosti celebrit průmyslu - a to vše navíc během několika málo dní… Pokud ovšem Comdex přežije. A byla by ho škoda, alespoň v záležitostech zmíněných v závěru jsou totiž podobné veletrhy jen těžko nahraditelné...Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Rodinné předplatné není pro kamarády. Spotify testuje kontrolu přes GPS

Aplikace Spotify.

Zvýhodněné rodinné předplatné on-line služeb je velmi populární, protože lze ušetřit i velkou část nákladů. Někteří...

Google zavře svou sociální síť, zatajil chybu ohrožující uživatele

Svou stránku na Google Plus má pochopitelně i Google

Společnost Google se rozhodla, že uzavře pro běžné uživatele svou sociální síť Google+. Důvodem jsou vysoké náklady na...

Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

Firma Asaii vyvinula software, který umožní vyhledávat a sledovat potenciálně úspěšné interprety. Nyní ji koupila firma...Najdete na iDNES.cz