Comdex odstartován: digitální budoucnost podle Billa Gatese

  6:48aktualizováno  6:48
I letos se to nejzajímavější z celého Comdexu odehrálo ještě dříve, než veletrh vůbec začal. Přednáška Billa Gatese v předvečer největšího veletrhu výpočetní techniky na světě totiž bývá tradičně vrcholem celé akce a nejinak tomu bylo i letos. My vám nyní přinášíme exkluzivní reportáž shrnující myšlenky tohoto počítačového génia i jeho představy o blízké digitální budoucnosti.

Každým rokem vrcholí Comdex ještě dříve, než vůbec začne. V předvečer zahájení tohoto největšího veletrhu výpočetní techniky na světě totiž promlouvá k tisícovkám posluchačů Bill Gates, šéf softwarového giganta Microsoftu. Jeho firma se však pomalu rozrůstá i do dalších oblastí průmyslu, vyrábí Xbox určený pro zábavu v milionech domácností, technologií .NET hodlá ovládnout internet, koketuje s Tablet PC a připravuje elektronickou domácnost dle svého gusta. A všechny své myšlenky prezentoval Gates a šéfové příslušných oddělení v Microsoftu zábavnou a přitom informativní formou i včera, v MGM Grand Arena Center v Las Vegas před zhruba patnácti tisíci posluchači.

Stáhněte si videozáznam: nižší rozlišení (4,36 MB), vyšší rozlišení (14 MB), stream (4,77 MB)

Zaplněná MGM Grand Arena při přednášce Billa Gatese

Bill Gates neztrácí čas - a při zahájení zřejmě nejsledovanější prezentace veletrhu si hned na úvod pojišťuje úspěch i sympatie publika vyznáním lásky k oboru, jeho vše přesahujícího významu a zmíněním nemalého přínosu zde přítomných k ohromujícímu úspěchu počítačů a branže. Po stručném přivítání sleduje téměř do posledního místa zaplněná aréna propagační video - sestřih, který je stejnou měrou oslavou úspěchů Microsoftu a parodií téhož: většiny významných debaklů, které Microsoft potkaly - a potkávat budou. Bill Gates se umí podívat pravdě do očí - v sarkasticky laděném videu Microsoft předvedl v krátkosti vývoj výpočetní techniky a svých operačních systémů, při každém evolučním kroku zdůrazňujíc svou neoriginalitu a inspiraci odjinud, předvádějíc konkurenty, jak vždy byli o krok napřed: Internet, Apple, Newton, do budoucna Oracle. (v podtextu jasná zpráva: přese vše, stejně je to Microsoft, kdo dnes určuje tempo!)

Po velmi humorné vložce, která bez nadsázky nadchnula většinu přítomných aktuálností i značnou dávkou sarkasmu, i pro konkurenci - především Oracle - ledacos ozřejmující, již Gates nezadržitelně pokračuje. V tom, v čem se vyzná nejlépe, regulérní business a prodej svých vizí: "Shrňme vývoj za rok 2002... Stále větší výkon za lepší ceny. Moorův zákon si neochvějně drží svou platnost a kapacity optických přenosových sítí jej ještě předstihují... Bezdrátové sítě, 802.11 či Bluetooth přinášejí svobodu a nezávislost do práce s počítačem... Neutuchající vývoj hardwaru, který je rychlejší, univerzálnější či specializovanější... Levnější větší i menší LCD... Dostupné a snadno ovladatelné digitální fotoaparáty a videokamery... Kapacity pevných disků rostoucí nezadržitelným tempem. Na počátku desetiletí v gigabajtech, ke konci bude standardní kapacitou terabajt. Stále větší - a mobilní - prostor v handheldech, telefonech, noteboocích..." Bill vzdal hold branži - a jistým způsobem i sobě. Ze současnosti se přenášíme do bezprostředně blízké budoucnosti:

Bill Gates přednáší v předvečer Comdex Fall 2002

Windows Tablet PC
Novinka Microsoftu číslo 1 pro příští období: Tablet PC - kombinace notebooku a handheldu, dotykového displeje a výkonného přenosného PC. Tablet PC jako přímá evoluce notebooku, univerzálnější následovník a v mnoha oblastech přímý konkurent. V navazující prezentaci Microsoft názorně předvedl všechny současné Tablet PC, které jsme přinesli v souhrném preview Tablet PC modelů.

Mezi výhodami nové koncepce mobilního PC zdůraznil především rozeznávání písma, šíři modelů a jejich unikátní přednosti vlastní každé značce, jejich výkon a univerzálnost nasazení - jako tablet, jako notebook, jako stolní PC.

Smart Display
Novinka číslo 2, která však Microsoftu připravuje starosti: "Jaký je vlastně rozdíl mezi oběma produkty? Proč Microsoft uvádí Smart Display a Tablet PC, které se zdají být tak podobné?" Další z asistujících, jejichž schopností Bill rád používá pro ozřejmění a předvedení jednotlivých konkrétních oblastí, se dotkl citlivého tématu - Tablet PC a Smart Display se opravdu v očích mnoha překrývají.

"Představte si Tablet PC jako nástupce notebooku, jako jeho další stupeň vývoje - výkonné mobilní PC se všemi možnostmi vstupu, které Vám nabízí dnešní notebook, navíc s rozeznáváním rukopisu, s možností kreslení a psaní poznámek. O Smart Displayi uvažujte jako o monitoru, o dalším stupni ve vývoji monitorů, bezdrátový monitor, který pouze zobrazuje. Veškerou práci vykonává klasické stolní PC, nemobilní jako vždy. Smart Display je pouze mobilní obrazovka, která nic nezpracovává, pouze zobrazuje a předává dál...

Na co se Microsoft zaměří v příštím roce

...představte si Smart Display jako bezdrátové handsfree Vašeho telefonu, které Vám umožňuje mluvit volně, bez držení telefonu - ale pouze v omezeném dosahu vlastního telefonu, jakmile se vzdálíte, je handsfree bez telefonu k ničemu. Smart Display je schopen pracovat v dosahu počítače s 802.11 technologií, v okruhu nějakých sto padesáti stop (cca 50 metrů). Naopak, Tablet je plnohodnotné zařízení, srovnatelné s Vaším mobilním telefonem - kamkoliv ho vezmete, tam pracuje, v horách, v kanceláři, doma."

Windows XP Media Center
Z oblasti písmo rozeznávajících notebooků a bezdrátově chytrých displejů skočíme rovnou doprostřed obývacího pokoje - s Gatesem a dalším z odborníků se posadíme k televizi, kterou ovládá Microsoft prostřednictvím Windows XP Media Center. Snadné sestříhání videa je dílem okamžiku díky nové verzi střihového software, právě poskytnutého volně ke stažení na serverech Microsoftu.

Rychle, efektně a především snadno - to je heslo Microsoftu v oblasti digitálního videa pro masy. Ovšem, stříhat budeme jen občas...

...za to televize je stálou zábavou většiny z nás! Microsoft ji umí podat v hodnotnějším balíčku - včetně programu a podrobných informací o vysílání na 14 dní dopředu pro všechny kanály, včetně digitálního záznamu ve vysoké kvalitě a úsporném formátu Windows Media 9 (15 hodin na 10 GB - zhruba komprese srovnatelná s DivX) - a k tomu ryze počítačové vlastnosti, jako možnost pozastavení aktuálního vysílání televize a jejího opětovného spuštění (při odskočení si na záchod či telefonátu, atp. - jak jednoduché: Windows nahrají vysílání na disk a pustí jej z kontinuálního záznamu po opětovném spuštění). Zcela jednoduše, na televizi, s rozhraním podobným jako Windows - a luxusem informačního zázemí PC a Internetu.

Behind the Technology - slogan Gatesovy přednášky

(Pozoruhodné - již v okně se zdála být televize trhaná a ač se Bill zmínil možnost přepnutí na plnou obrazovku, plynule ji zamluvil... Ač by se ideálně doplňovaly, nebyla ani zmíněna, natož předvedena kombinace Windows Smart Display a Media Center).

Budoucnost domácího prostředí byla zřejmá - postavená na PC (s Windows XP) a těžiště užití spočívající ve čtyřech oblastech: zábava, plánování a organizace, učení a na závěr komunikace. Flexibilně a dostupně… A především od Microsoftu.

Open Note
Poprvé vůbec zmíněná technologie - či doplnění k Office aplikacím, které již pokrývají většinu oblastí. Tabulky, dokumenty, prezentace - Office zvládne vše. Jen obyčejné poznámky ne - Open Note je řešení, které doplňuje chybějící vazbu mezi mnoha druhy informací, uložených v papírové i elektronické formě, v mnoha zdrojích. A svazuje je svou strukturou, prohledávatelností a všudypřítomností - jakákoliv informace již má být dohledatelná a na požádání k dispozici.

Technologii demonstroval Gates poněkud kostrbatě, ale přesto vzbudila náš zájem - schopnost poznámek nejen písemných, ale i automatického audia (při napsání poznámky například na tabletu se automaticky sepne mikrofon a zaznamená vstupy z okolí, pro lepší připomenutí okolností a detailů, kdy a proč poznámka vznikla), provázáním nejrůznějších zdrojů a možnostmi okamžitého prohledávání většiny informačních zdrojů, včetně ručně psaných poznámek, fotografií, videa, atd... Open Note bude dalším z prvků Office balíku a v nejbližších dnech se o něm dozvíme jistě více.

Bill Gates před patnáctitisícovým publikem

Windows Embedded a .NET
(V tuto chvíli se první odvážlivci zvedají, to nejzajímavější pro klasické stolní uživatele skončilo a oni chtějí spát. Nejzajímavější však v mnoha ohledech teprve začíná.) Jsou zmíněny schopnosti budoucího operačního systému Longhorn a demonstrace nových zařízení s Windows Embedded: "Podívejte, obyčejný budík. Tedy, byl by obyčejný. Budík, který Vám nabídne relevantní informace a přizpůsobí se Vašemu životnímu stylu i každodennímu pracovnímu rozvrhu...

...vstáváte, šest ráno. Oblíbená znělka aktuálního hitu se line od nočního stolku. "Ještě hodinu, za hodinu znovu!" Budík přijme rozkaz a vyhodnotí jej. Zváží Váš denní program a zobrazí relevantní informace na svém displeji: je 06:00, nejbližší událost je odlet na jednání z letiště v 9:15, vzdálenost na letiště je cca 15 minut jízdy přiměřenou rychlostí, očekávaná doba stání v hlášené zácpě se pohybuje mezi deseti až dvaceti minutami. Budík se přizpůsobí a na hodinku usne... Po hodině již neoblomně plní svou funkci, a mimo již dříve zobrazených údajů doplňuje podrobnosti o počasí venku - současném lokálním i v místě cesty, v plánované době příletu."

.NET ve druhém podání
Budoucnost bude o informacích valících se na nás ze všech stran - a ne pouze těch obecných, neosobních, naopak - ve formě volání, rychlých zpráv, emailů, faxů. A to vše nás bude vyrušovat ze soustředění a od práce, bez možnosti odmítnutí. Bude také o informacích pro nás relevantních v místě a čase. Většinou však ne snadno dostupných.

Bill Gates

U Microsoftu však i budoucnost slovy Billa Gatese vypadá malinko jinak...
...05:40 Zvonění telefonu... "Prosím, přesuňte to buzení o hodinu, děkuji... Děkuji Vám, Bille... Kdože je tam? Bill? Bill Gates? Eeeeh... Jak se máte? Jak se Vám daří? Dobře, a něco potřebujete? Prezentace pro zítřejší konferenci po Vaší poradě? Porada byla zrušena? Ta prezentace je dnes? Běží? Ta prezentace v MGM Aréně, pro kterou chcete namnožené mé podklady právě běží? Co že? Aaaah no, chápu, není právě vhodná doba to vysvětlovat... Ano, podklady budou hned u Vás...

Po názorné scénce z hotelu kdesi daleko následovala neméně názorná demonstrace možností budoucího systému .net. "Která technologie mi pomůže udržet si můj job přinejmenším do zítřka?" (.net samozřejmě!) Připravené podklady k prezentaci vystresovaný nešťastník bleskově posílá do nejbližší tiskárny, kterou si vyhledal stejně jako jindy tisíce jiných užitečných informací v systému .net - Billu Gatesovi fyzicky nejbližší smluvní tiskárna je shodou okolností dokonce na témže pódiu jako náš nešťastník - po chvíli chrlí podklady pro Billovu prezentaci...

Závěrem
Soudě podle úspěchu přednášky a častého potlesku pro Billa Gatese před zhruba patnácti tisícovkami posluchačů z řad odborné i široké veřejnosti v předvečer nejvýznamnějšího IT veletrhu, Windows a technologie na ně navazující jsou stále nejaktuálnější fenomén na dnešní scéně. Obdiv či obecně pocity vůči Billu Gatesovi aktuální jako kdykoliv před tím...

Obdivován i zatracován současně konkurencí i uživateli, dokonce i taxikář vezoucí nás k hotelu dokázal vystihnout atmosféru místa a času: "On je fenomenální. Umí vydělávat peníze jako nikdo jiný. Přesvědčivý jako vždy, dokáže abychom jeho úspěch zaplatili částečně i z našich kapes. Na osobní úrovni vypadá jako sympaťák a přímý člověk, na trhu se umí zorientovat lépe a dříve, a získat si své. Nedostudovaný génius, který titul k úspěchu nepotřeboval." A pod tato slova se nemůžeme než podepsat i my.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

YouTube postihl dočasný výpadek, nefungoval ani v Česku

YouTube výpadek (ilustrační montáž)

Největší videoserver na světě a druhý nejnavštěvovanější server světa byl v noci na středu dlouho nedostupný. Výpadek...

Twitter bojuje proti trollům z Ruska a Iránu. Ukázal jejich tweety

Twitter již několik měsíců čistí svou síť. Při analýze odhalil i několik tisíc účtů, které spolupracovaly na...

Tipy na zajímavé weby: zábavné procvičování znalostí i info o výplatě

Umímefakta.cz

Potrápit svůj mozek a poměřit síly s roboty či kamarády nabízí netradiční testy z několika oborů na Umímefakta.cz....Najdete na iDNES.cz