Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Comdex odstartován: digitální budoucnost podle Billa Gatese

  6:48aktualizováno  6:48
I letos se to nejzajímavější z celého Comdexu odehrálo ještě dříve, než veletrh vůbec začal. Přednáška Billa Gatese v předvečer největšího veletrhu výpočetní techniky na světě totiž bývá tradičně vrcholem celé akce a nejinak tomu bylo i letos. My vám nyní přinášíme exkluzivní reportáž shrnující myšlenky tohoto počítačového génia i jeho představy o blízké digitální budoucnosti.

Každým rokem vrcholí Comdex ještě dříve, než vůbec začne. V předvečer zahájení tohoto největšího veletrhu výpočetní techniky na světě totiž promlouvá k tisícovkám posluchačů Bill Gates, šéf softwarového giganta Microsoftu. Jeho firma se však pomalu rozrůstá i do dalších oblastí průmyslu, vyrábí Xbox určený pro zábavu v milionech domácností, technologií .NET hodlá ovládnout internet, koketuje s Tablet PC a připravuje elektronickou domácnost dle svého gusta. A všechny své myšlenky prezentoval Gates a šéfové příslušných oddělení v Microsoftu zábavnou a přitom informativní formou i včera, v MGM Grand Arena Center v Las Vegas před zhruba patnácti tisíci posluchači.

Stáhněte si videozáznam: nižší rozlišení (4,36 MB), vyšší rozlišení (14 MB), stream (4,77 MB)

Zaplněná MGM Grand Arena při přednášce Billa Gatese

Bill Gates neztrácí čas - a při zahájení zřejmě nejsledovanější prezentace veletrhu si hned na úvod pojišťuje úspěch i sympatie publika vyznáním lásky k oboru, jeho vše přesahujícího významu a zmíněním nemalého přínosu zde přítomných k ohromujícímu úspěchu počítačů a branže. Po stručném přivítání sleduje téměř do posledního místa zaplněná aréna propagační video - sestřih, který je stejnou měrou oslavou úspěchů Microsoftu a parodií téhož: většiny významných debaklů, které Microsoft potkaly - a potkávat budou. Bill Gates se umí podívat pravdě do očí - v sarkasticky laděném videu Microsoft předvedl v krátkosti vývoj výpočetní techniky a svých operačních systémů, při každém evolučním kroku zdůrazňujíc svou neoriginalitu a inspiraci odjinud, předvádějíc konkurenty, jak vždy byli o krok napřed: Internet, Apple, Newton, do budoucna Oracle. (v podtextu jasná zpráva: přese vše, stejně je to Microsoft, kdo dnes určuje tempo!)

Po velmi humorné vložce, která bez nadsázky nadchnula většinu přítomných aktuálností i značnou dávkou sarkasmu, i pro konkurenci - především Oracle - ledacos ozřejmující, již Gates nezadržitelně pokračuje. V tom, v čem se vyzná nejlépe, regulérní business a prodej svých vizí: "Shrňme vývoj za rok 2002... Stále větší výkon za lepší ceny. Moorův zákon si neochvějně drží svou platnost a kapacity optických přenosových sítí jej ještě předstihují... Bezdrátové sítě, 802.11 či Bluetooth přinášejí svobodu a nezávislost do práce s počítačem... Neutuchající vývoj hardwaru, který je rychlejší, univerzálnější či specializovanější... Levnější větší i menší LCD... Dostupné a snadno ovladatelné digitální fotoaparáty a videokamery... Kapacity pevných disků rostoucí nezadržitelným tempem. Na počátku desetiletí v gigabajtech, ke konci bude standardní kapacitou terabajt. Stále větší - a mobilní - prostor v handheldech, telefonech, noteboocích..." Bill vzdal hold branži - a jistým způsobem i sobě. Ze současnosti se přenášíme do bezprostředně blízké budoucnosti:

Bill Gates přednáší v předvečer Comdex Fall 2002

Windows Tablet PC
Novinka Microsoftu číslo 1 pro příští období: Tablet PC - kombinace notebooku a handheldu, dotykového displeje a výkonného přenosného PC. Tablet PC jako přímá evoluce notebooku, univerzálnější následovník a v mnoha oblastech přímý konkurent. V navazující prezentaci Microsoft názorně předvedl všechny současné Tablet PC, které jsme přinesli v souhrném preview Tablet PC modelů.

Mezi výhodami nové koncepce mobilního PC zdůraznil především rozeznávání písma, šíři modelů a jejich unikátní přednosti vlastní každé značce, jejich výkon a univerzálnost nasazení - jako tablet, jako notebook, jako stolní PC.

Smart Display
Novinka číslo 2, která však Microsoftu připravuje starosti: "Jaký je vlastně rozdíl mezi oběma produkty? Proč Microsoft uvádí Smart Display a Tablet PC, které se zdají být tak podobné?" Další z asistujících, jejichž schopností Bill rád používá pro ozřejmění a předvedení jednotlivých konkrétních oblastí, se dotkl citlivého tématu - Tablet PC a Smart Display se opravdu v očích mnoha překrývají.

"Představte si Tablet PC jako nástupce notebooku, jako jeho další stupeň vývoje - výkonné mobilní PC se všemi možnostmi vstupu, které Vám nabízí dnešní notebook, navíc s rozeznáváním rukopisu, s možností kreslení a psaní poznámek. O Smart Displayi uvažujte jako o monitoru, o dalším stupni ve vývoji monitorů, bezdrátový monitor, který pouze zobrazuje. Veškerou práci vykonává klasické stolní PC, nemobilní jako vždy. Smart Display je pouze mobilní obrazovka, která nic nezpracovává, pouze zobrazuje a předává dál...

Na co se Microsoft zaměří v příštím roce

...představte si Smart Display jako bezdrátové handsfree Vašeho telefonu, které Vám umožňuje mluvit volně, bez držení telefonu - ale pouze v omezeném dosahu vlastního telefonu, jakmile se vzdálíte, je handsfree bez telefonu k ničemu. Smart Display je schopen pracovat v dosahu počítače s 802.11 technologií, v okruhu nějakých sto padesáti stop (cca 50 metrů). Naopak, Tablet je plnohodnotné zařízení, srovnatelné s Vaším mobilním telefonem - kamkoliv ho vezmete, tam pracuje, v horách, v kanceláři, doma."

Windows XP Media Center
Z oblasti písmo rozeznávajících notebooků a bezdrátově chytrých displejů skočíme rovnou doprostřed obývacího pokoje - s Gatesem a dalším z odborníků se posadíme k televizi, kterou ovládá Microsoft prostřednictvím Windows XP Media Center. Snadné sestříhání videa je dílem okamžiku díky nové verzi střihového software, právě poskytnutého volně ke stažení na serverech Microsoftu.

Rychle, efektně a především snadno - to je heslo Microsoftu v oblasti digitálního videa pro masy. Ovšem, stříhat budeme jen občas...

...za to televize je stálou zábavou většiny z nás! Microsoft ji umí podat v hodnotnějším balíčku - včetně programu a podrobných informací o vysílání na 14 dní dopředu pro všechny kanály, včetně digitálního záznamu ve vysoké kvalitě a úsporném formátu Windows Media 9 (15 hodin na 10 GB - zhruba komprese srovnatelná s DivX) - a k tomu ryze počítačové vlastnosti, jako možnost pozastavení aktuálního vysílání televize a jejího opětovného spuštění (při odskočení si na záchod či telefonátu, atp. - jak jednoduché: Windows nahrají vysílání na disk a pustí jej z kontinuálního záznamu po opětovném spuštění). Zcela jednoduše, na televizi, s rozhraním podobným jako Windows - a luxusem informačního zázemí PC a Internetu.

Behind the Technology - slogan Gatesovy přednášky

(Pozoruhodné - již v okně se zdála být televize trhaná a ač se Bill zmínil možnost přepnutí na plnou obrazovku, plynule ji zamluvil... Ač by se ideálně doplňovaly, nebyla ani zmíněna, natož předvedena kombinace Windows Smart Display a Media Center).

Budoucnost domácího prostředí byla zřejmá - postavená na PC (s Windows XP) a těžiště užití spočívající ve čtyřech oblastech: zábava, plánování a organizace, učení a na závěr komunikace. Flexibilně a dostupně… A především od Microsoftu.

Open Note
Poprvé vůbec zmíněná technologie - či doplnění k Office aplikacím, které již pokrývají většinu oblastí. Tabulky, dokumenty, prezentace - Office zvládne vše. Jen obyčejné poznámky ne - Open Note je řešení, které doplňuje chybějící vazbu mezi mnoha druhy informací, uložených v papírové i elektronické formě, v mnoha zdrojích. A svazuje je svou strukturou, prohledávatelností a všudypřítomností - jakákoliv informace již má být dohledatelná a na požádání k dispozici.

Technologii demonstroval Gates poněkud kostrbatě, ale přesto vzbudila náš zájem - schopnost poznámek nejen písemných, ale i automatického audia (při napsání poznámky například na tabletu se automaticky sepne mikrofon a zaznamená vstupy z okolí, pro lepší připomenutí okolností a detailů, kdy a proč poznámka vznikla), provázáním nejrůznějších zdrojů a možnostmi okamžitého prohledávání většiny informačních zdrojů, včetně ručně psaných poznámek, fotografií, videa, atd... Open Note bude dalším z prvků Office balíku a v nejbližších dnech se o něm dozvíme jistě více.

Bill Gates před patnáctitisícovým publikem

Windows Embedded a .NET
(V tuto chvíli se první odvážlivci zvedají, to nejzajímavější pro klasické stolní uživatele skončilo a oni chtějí spát. Nejzajímavější však v mnoha ohledech teprve začíná.) Jsou zmíněny schopnosti budoucího operačního systému Longhorn a demonstrace nových zařízení s Windows Embedded: "Podívejte, obyčejný budík. Tedy, byl by obyčejný. Budík, který Vám nabídne relevantní informace a přizpůsobí se Vašemu životnímu stylu i každodennímu pracovnímu rozvrhu...

...vstáváte, šest ráno. Oblíbená znělka aktuálního hitu se line od nočního stolku. "Ještě hodinu, za hodinu znovu!" Budík přijme rozkaz a vyhodnotí jej. Zváží Váš denní program a zobrazí relevantní informace na svém displeji: je 06:00, nejbližší událost je odlet na jednání z letiště v 9:15, vzdálenost na letiště je cca 15 minut jízdy přiměřenou rychlostí, očekávaná doba stání v hlášené zácpě se pohybuje mezi deseti až dvaceti minutami. Budík se přizpůsobí a na hodinku usne... Po hodině již neoblomně plní svou funkci, a mimo již dříve zobrazených údajů doplňuje podrobnosti o počasí venku - současném lokálním i v místě cesty, v plánované době příletu."

.NET ve druhém podání
Budoucnost bude o informacích valících se na nás ze všech stran - a ne pouze těch obecných, neosobních, naopak - ve formě volání, rychlých zpráv, emailů, faxů. A to vše nás bude vyrušovat ze soustředění a od práce, bez možnosti odmítnutí. Bude také o informacích pro nás relevantních v místě a čase. Většinou však ne snadno dostupných.

Bill Gates

U Microsoftu však i budoucnost slovy Billa Gatese vypadá malinko jinak...
...05:40 Zvonění telefonu... "Prosím, přesuňte to buzení o hodinu, děkuji... Děkuji Vám, Bille... Kdože je tam? Bill? Bill Gates? Eeeeh... Jak se máte? Jak se Vám daří? Dobře, a něco potřebujete? Prezentace pro zítřejší konferenci po Vaší poradě? Porada byla zrušena? Ta prezentace je dnes? Běží? Ta prezentace v MGM Aréně, pro kterou chcete namnožené mé podklady právě běží? Co že? Aaaah no, chápu, není právě vhodná doba to vysvětlovat... Ano, podklady budou hned u Vás...

Po názorné scénce z hotelu kdesi daleko následovala neméně názorná demonstrace možností budoucího systému .net. "Která technologie mi pomůže udržet si můj job přinejmenším do zítřka?" (.net samozřejmě!) Připravené podklady k prezentaci vystresovaný nešťastník bleskově posílá do nejbližší tiskárny, kterou si vyhledal stejně jako jindy tisíce jiných užitečných informací v systému .net - Billu Gatesovi fyzicky nejbližší smluvní tiskárna je shodou okolností dokonce na témže pódiu jako náš nešťastník - po chvíli chrlí podklady pro Billovu prezentaci...

Závěrem
Soudě podle úspěchu přednášky a častého potlesku pro Billa Gatese před zhruba patnácti tisícovkami posluchačů z řad odborné i široké veřejnosti v předvečer nejvýznamnějšího IT veletrhu, Windows a technologie na ně navazující jsou stále nejaktuálnější fenomén na dnešní scéně. Obdiv či obecně pocity vůči Billu Gatesovi aktuální jako kdykoliv před tím...

Obdivován i zatracován současně konkurencí i uživateli, dokonce i taxikář vezoucí nás k hotelu dokázal vystihnout atmosféru místa a času: "On je fenomenální. Umí vydělávat peníze jako nikdo jiný. Přesvědčivý jako vždy, dokáže abychom jeho úspěch zaplatili částečně i z našich kapes. Na osobní úrovni vypadá jako sympaťák a přímý člověk, na trhu se umí zorientovat lépe a dříve, a získat si své. Nedostudovaný génius, který titul k úspěchu nepotřeboval." A pod tato slova se nemůžeme než podepsat i my.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Najdete na iDNES.cz