Comdex: první vcelku klidný den

  6:13aktualizováno  6:13
Zatímco první tři dny Comdexu byly vyplněny množstvím přednášek, tiskových konferencí a jiných doprovodných akcí, tak čtvrtek byl prvním dnem, kdy jsme si v klidu mohli důkladně prohlédnout některé ze stánků. Přestože jsme na procházení výstaviště měli celý den, tak se nám podařilo projít sotva dvě třetiny výstaviště.

Náš den začal klidně, ale to samé asi nemohli prohlásit mnozí vystavovatelé. Po výstavišti se totiž údajně rozšířil vir, a tak například internetové centrum sponzorované firmou AMD bylo ráno mimo provoz.

PEAR

Pojďme ale na malý výlet po výstavišti. Co se hardwaru týče, tak je po celém výstavišti vidět několik druhů výrobků od mnoha výrobců. Mezi tyto výrobky patří například různé druhy pamětí připojitelných přes USB port.

Nespočet zařízení je také z kategorie bezdrátových sítí a to ať už se jedná o sítě podporujících 802.11b nebo v malém procentu případů novější 802.11a. Též bluetooth má na výstavišti své nezastupitelné místo. Například o malinkatém USB Bluetooth modulu firmy Mitsumi určitě ještě uslyšíme.

Bluetoth

Zatímco firem představujících bezdrátové sítě je hodně, tak firma představující rozvod sítě po stávajícím elektrickém vedení je na výstavišti jen jedna. Výrobek společnosti NetGear PowerLine umožňuje přenést signál z ethernetové sítě do zásuvek a odtamtud ho na vzdáleném místé stejným zařízením převést zpět.

Velký stánek na výstavišti má společnost DirecWay, která na území ve Spojených států a Kanady nabízí vysokorychlostní připojení prostřednictvím satelitu. Ceny za připojení s rychlostí downloadu 400 kbps začínají na 69 dolarech. Maximální komerčně dostupná rychlost je v současné době pro download 1Mbps.

DirecWay

V jenom z pavilonů se nachází švédská expozice. Tam jsme narazili na tři velmi zajímavé výrobky. Prvním je rozšiřovací „kabátek“ pro iPAQ, který toto PDA přeměňuje na mobilní telefon vybavený GPRS. Kromě GSM modulu je v tomto zařízení zabudováno také bezdrátové rozhraní 802.11b. Výrobcem tohoto rozšiřovacího modulu je firma Brand New World, která na svém stánku prezentuje také software umožňující převod psaných znaků na text. Tímto softwarem je zatím oficielně vybavenou pouze jeden z PDA od firmy Casio. My jsme měli možnost vyzkoušet tento software na iPAQu a byli jsme úspěšností rozpoznání textu příjemně překvapeni.

Ve švédské expozici se nachází také velmi zajímavé zařízení SenseBoard, které umožňuje psát virtuálně bez dotyku klávesnice. ScannerZařízení snímá pohyb kloubů a na základě toho vyhodnocuje, jaká klávesa byla stisknuta. K využití Sensboardu je nutná znalost psaní všemi deseti. Zařízení je zatím pouze jako prototyp, ale velmi brzy by se mělo objevit na trhu.

Na závěr pouze telegraficky. Na stánku výrobce skenerů firmy Visioneer nás zaujal USB skener Photoport 7700. V tomto skeneru jsou zabudováno po jedné čtečce pro SD a Compact Flash kartu a měl by se prodávat za cenu pod 120 dolarů.

Přeložitelná a vodotěsná klávesnice sice již není úplnou novinkou, ale my jsme měli první možnost si ji osahat. KlavesniceHodně asijských výrobců na výstavě vystavuje rozličné kryty na PC. Nás zaujal například kryt, který se podobá jednomu nejmenovanému telefonu. Můžeme-li usuzovat z vystavovaných modelů MP3 přehrávačů, pak se můžeme těšit na stále větší množství přehrávačů na minicédéčka.

Na závěr dne jsme si byli prohlédnout skutečný multimediální desktop. Počítač Vaio PC-LX920 dokáže číst všechny druhy CD a DVD, má v sobě zabudované rádio a televizní kartu. Co se vstupů týče, nechybí PCMCIA rozhraní a slot na MemoryStick.

Zítra Comdex končí a nám by se mělo podařit projít zbylé expozice.

ValioNejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Radioaktivnější voda je i v lázních, řekla o nehodě v Temelíně Dana Drábová

Šéfka českého státního jaderného dozoru Dana Drábová v diskusním pořadu...

O malé provozní havárii Temelína i obecných otázkách kolem jaderné energetiky hovořila v pořadu Rozstřel šéfka českého...

Skoro špionážní větroň. Amatéři překonali rekord letounu U-2

Kluzák Perlan 2

Větroň Perlan 2 se nad Andami vznesl do výšky nad 23 kilometrů a překonal tak mimo jiné i oficiální rekord ve výšce...

Spotřeba 100 litrů na kilometr. Jak se vozily americké raketoplány

Boeing 747 N905NA (vpředu) a N911NA spolu za dobu služby letěly pouze jednou,...

Nejslavnější cesty amerických raketoplánů mířily do kosmického prostoru, všechny však musely během své kariéry...Najdete na iDNES.cz