Comdex: první vcelku klidný den

  6:13aktualizováno  6:13
Zatímco první tři dny Comdexu byly vyplněny množstvím přednášek, tiskových konferencí a jiných doprovodných akcí, tak čtvrtek byl prvním dnem, kdy jsme si v klidu mohli důkladně prohlédnout některé ze stánků. Přestože jsme na procházení výstaviště měli celý den, tak se nám podařilo projít sotva dvě třetiny výstaviště.

Náš den začal klidně, ale to samé asi nemohli prohlásit mnozí vystavovatelé. Po výstavišti se totiž údajně rozšířil vir, a tak například internetové centrum sponzorované firmou AMD bylo ráno mimo provoz.

PEAR

Pojďme ale na malý výlet po výstavišti. Co se hardwaru týče, tak je po celém výstavišti vidět několik druhů výrobků od mnoha výrobců. Mezi tyto výrobky patří například různé druhy pamětí připojitelných přes USB port.

Nespočet zařízení je také z kategorie bezdrátových sítí a to ať už se jedná o sítě podporujících 802.11b nebo v malém procentu případů novější 802.11a. Též bluetooth má na výstavišti své nezastupitelné místo. Například o malinkatém USB Bluetooth modulu firmy Mitsumi určitě ještě uslyšíme.

Bluetoth

Zatímco firem představujících bezdrátové sítě je hodně, tak firma představující rozvod sítě po stávajícím elektrickém vedení je na výstavišti jen jedna. Výrobek společnosti NetGear PowerLine umožňuje přenést signál z ethernetové sítě do zásuvek a odtamtud ho na vzdáleném místé stejným zařízením převést zpět.

Velký stánek na výstavišti má společnost DirecWay, která na území ve Spojených států a Kanady nabízí vysokorychlostní připojení prostřednictvím satelitu. Ceny za připojení s rychlostí downloadu 400 kbps začínají na 69 dolarech. Maximální komerčně dostupná rychlost je v současné době pro download 1Mbps.

DirecWay

V jenom z pavilonů se nachází švédská expozice. Tam jsme narazili na tři velmi zajímavé výrobky. Prvním je rozšiřovací „kabátek“ pro iPAQ, který toto PDA přeměňuje na mobilní telefon vybavený GPRS. Kromě GSM modulu je v tomto zařízení zabudováno také bezdrátové rozhraní 802.11b. Výrobcem tohoto rozšiřovacího modulu je firma Brand New World, která na svém stánku prezentuje také software umožňující převod psaných znaků na text. Tímto softwarem je zatím oficielně vybavenou pouze jeden z PDA od firmy Casio. My jsme měli možnost vyzkoušet tento software na iPAQu a byli jsme úspěšností rozpoznání textu příjemně překvapeni.

Ve švédské expozici se nachází také velmi zajímavé zařízení SenseBoard, které umožňuje psát virtuálně bez dotyku klávesnice. ScannerZařízení snímá pohyb kloubů a na základě toho vyhodnocuje, jaká klávesa byla stisknuta. K využití Sensboardu je nutná znalost psaní všemi deseti. Zařízení je zatím pouze jako prototyp, ale velmi brzy by se mělo objevit na trhu.

Na závěr pouze telegraficky. Na stánku výrobce skenerů firmy Visioneer nás zaujal USB skener Photoport 7700. V tomto skeneru jsou zabudováno po jedné čtečce pro SD a Compact Flash kartu a měl by se prodávat za cenu pod 120 dolarů.

Přeložitelná a vodotěsná klávesnice sice již není úplnou novinkou, ale my jsme měli první možnost si ji osahat. KlavesniceHodně asijských výrobců na výstavě vystavuje rozličné kryty na PC. Nás zaujal například kryt, který se podobá jednomu nejmenovanému telefonu. Můžeme-li usuzovat z vystavovaných modelů MP3 přehrávačů, pak se můžeme těšit na stále větší množství přehrávačů na minicédéčka.

Na závěr dne jsme si byli prohlédnout skutečný multimediální desktop. Počítač Vaio PC-LX920 dokáže číst všechny druhy CD a DVD, má v sobě zabudované rádio a televizní kartu. Co se vstupů týče, nechybí PCMCIA rozhraní a slot na MemoryStick.

Zítra Comdex končí a nám by se mělo podařit projít zbylé expozice.

Valio

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Z bombardéru udělali letoun pro cestující a ti museli lézt po žebříku

Historie první československé letecké továrny Letov se začala psát 9. prosince...

Historie první československé letecké továrny Letov se začala psát 9. prosince 1918. Vznikla zde řada zajímavých typů...

Boj o 1. místo: Amazon na chvíli překonal Microsoft, ten před tím Apple

Ilustrační snímek

Celková tržní hodnota společnosti Amazon se minulý týden na chvilku dostala před hodnotu Microsoftu. Tato firma se...

Najdete na iDNES.cz