CompactFlash druhé generace sází především na rychlost

  • 2
Organizace Compact Flash Association oznámila dostupnost specifikace nové generace Compact Flash karet. Specifikace ve verzi 2.0 má zrychlit CF a CF+ karty. Jak si s tím poradí stávající zařízení?
Na začátku tohoto měsíce byl představen výsledek práce organizace s názvem Compact Flash Association, která se stará o vývoj a standardizaci CompactFlash (CF) formátu paměťových karet. Ta na svém webu zveřejnila podrobnou specifikaci nových CF karet s oficiálním názvem „The CF+ and CompactFlash Specification Version 2.0“. Tato specifikace tedy nese označení 2.0 a je v ní kladen důraz především na rychlost přenosu dat.

Ve více než 100stránkovém dokumentu je podrobně popsáno, jak má karta podle nové specifikace vypadat a jaké mají být její vlastnosti. Asi nikoho nepřekvapí, že drtivá většina vlastností CompactFlash karet zůstala.

Dvojnásobná propustnost

Nově tedy budou moci CF karty dosahovat přenosové rychlosti 16 MB/s oproti stávajícím 8 MB/s. Specifikace zajišťuje zpětnou kompatibilitu, takže nové modely budou spolupracovat i se starším rozhraním, logicky jen s rychlostí 8MB/s. A naopak starší karty bude podporovat i rozhraní vyrobené podle nové specifikace, ale i zde bude rychlost jen poloviční.

CF karta s USB konektorem od firmy Netac 

Hlavním přínosem nové specifikace je tedy zvýšení přenosové rychlosti, ale v materiálu lze nalézt i snahu lépe podporovat další možnosti rozšíření.

CF a CF +

Již z dříve zveřejněné verze specifikace s označením 1.4 mimo jiné vyplývá hlavní rozdíl mezi CF+ a klasickou CF kartou. Paměťové CompactFlash karty fungují ve třech základních pracovních módech. Prvním z nich je input/output mód ve formátu PC Card ATA, druhým je mód pro práci s pamětí a konečně třetí je standardní IDE mód. Naproti tomu CF+ karty normálně pracují v prvních dvou z těchto módů a podle specifikace je možno IDE implementovat jako doplňkový mód. Je to v důsledek toho, že se standardem CF+ se počítá ani ne tak jako s paměťovou kartou, ale spíše jako s nositelem dalších rozšiřujících prvků. Již nyní jsou k dispozici například CompactFlash Bluetooth či Wi-Fi adaptéry, miniaturní digitální fotoaparáty a mnoho dalších. Právě definice nového delšího a rozšiřitelného CF+ má dopomoci k mnohem většímu portfóliu takových produktů. Nově byly také definované standardy pro adaptéry CF II a PCMCIA Type II.

Další změny

Jak již bylo řečeno, většina dalších vlastností je shodných. Týká se to samozřejmě rozměrů, které jsou stále stejné, a nebo pracovního napětí, jež může být 3,3 nebo 5 V. Také přístupová doba pro čtení (300 nanosekud) a zápis (250 ns) zůstává stejná. Zůstává také schopnost adresovat až 137 GB, ale v případě budoucí potřeby prý nebude problém pohybovat se v řádech TB.

V důsledku toho, že CF karty používají souborový systém FAT, upozorňuje CF Association na dva možné problémy. Ty mohou zapříčinit to, že starší produkty, které CF karty využívají, nemusejí za určitých podmínek komunikovat s uživatelovou CF kartou. Problém je ve FAT 32, který ne všechny MP3 přehrávače, digitální fotoaparáty a další produkty s podporou CF paměťových médií zvládají. Karty do kapacity 2,2 GB mohou totiž využívat FAT 12 či 16. Avšak nad tuto kapacitu je již nutno použít FAT 32. Další relativní nebezpečí se skrývá ve formátování karty pod Windows XP, které automaticky nastaví FAT32. Zde je však řešení poměrně jednoduché, neboť stačí kartu znovu naformátovat – tentokrát přímo ve výrobku.

Očekává se další zrychlení

CF Association také oznámila, že příští CF karty s podporou DMA rozhraní budou k dispozici ke konci roku 2003 a formát Ultra DMA 33 bude integrován v průběhu roku 2004. Tyto kroky mají jednak snížit spotřebu, ale především zvýšit propustnost CF rozhraní až na 33MB/s.