Compaq projektor MP2800 recenze II.

aktualizováno 
Promítáme na budovy - z kapsy: světelnost dostatečná i pro večerní projekce v amfiteátru - a nástroj si přinesete "hozený" přes rameno. Příležitost otestovat "high-end" mobilní projektor Compaqu M2800 jsme si nenechali ujít. 2.část.

Zapojení a instalace - otázka desítek vteřin

Zasunout poslední a máte hotovo. Déle než instalace kabeláže bude pravděpodobnětrvat vhodné zaostření a upravení obrazu pro konkrétní promítací podmínky.Pro skutečné profesionální nasazení disponuje MP2800 i S-video a DFP digitálnímvstupem - videokartu s digitálním výstupem se nám nepodařilo do uzávěrkyzapůjčit, S-video propojení fungovalo bez výhrad.

Inteligentní nastavení - záležitost automatiky

Zapínáme. "Modrá obrazovka!" - zde však čistě modrá pouzejako testovací vzorek. Po inicializace Compaq "prohlédne" všechnavstupní rozhraní a v případě vícero aktivních (např.notebook avideokamera současně) vybídne k přepnutí, pokud zvolil nevhodný.

Automaticky se zdroji signálu přizpůsobí velikost obrazu - respektiveprojektor přepočítání vstupní rozlišení a frekvenci přednastavenýmiparametry a zobrazí jej na maximální ploše.

Manuální doladění - pro fajnšmekry, výjimečně nutnost

Zdeto není vada projektoru - pokud promítáte z boku, s nevhodně umístěným plátnem,zde Vám již automatika na pomoc nepřispěchá: do určité míry můžetepomocí digitálních úprav obrazu vyvážit i nevyhovující úhel. Vždy všakplatí: pokud můžete, natočte plátno, postavte projektor na výhodnější místo.Nastavení úhlové korekce (keystone) zabírá čas a hodí se do opravdunevyhovujících podmínek.

Menu a ovládání - není to hračka

Zvyknout si na ovladač a simulovanou myš není snadné: palcem pohybujetekulatým tlačítkem (velmi velký trackpoint), a levý tlačítko "myši"máte na spodní straně (!) ovládání - logické umístění, po zacvičenísi zvyknete. Princip ovládání vlastních funkcí projektoru je podobný procházeníOSD menu monitoru.

Výkon - maximální světelnost v minimálním balení

Obrazem je Compaq "standardní vyšší" třída - postaven na čipuDLT z dílen Texas Instruments s XGA rozlišením 1024 x 768 bodů. Hlavníinovací dvoutisícosmistovky je však výkonnější lampa - nově se dostala přes"magickou" hranici 1000 luxů: 1200lx stačí v temném prostředí ina venkovní promítání (testováno - obraz na 4 patra OK) nebo do místnostise zataženými závěsy, avšak alespoň relativním dostatkem světla pro psanípoznámek.

Pocitya dojmy - hodně vylepšení, chybí PIP

Jedinou skutečnou výhradou je tak absence funkce známé z dražšíchtelevizí jako Picture In Picture, tedy možnost sledovat dva obrazové zdrojesoučasně: původní (např. obraz z notebooku) na celé ploše projekce aalternativní vstup (videokamera) v malém okénku - velmi vhodné pro přípravua správné načasování prezentace s vícero vstupy (např. Powerpointíprezentace kombinovaná s konkrétní demonstrací živé situace zvideokamery). Nicméně, toto u MP2800 nenajdete - můžete přepínat libovolněmezi zdroji, oba dva však na obrazovku nesměstnáte. Proč Compaq vypustil užjednou integrovanou, užitečnou funkci v jinak velmi podobných modelech?!

Předností je přiložený kabel pro aktivaci dálkové "myši":na jednom kabelu máte jak PS/2, tak USB konektor - zajímavá"rozdvojka", rozhodně příhodná při prezentacích s rozličnýmistroji. Multimediální modul umožňuje připojit širokou škálu rozhraní,prakticky od analogové televize přes s-video kamery a VGA notebooků až poDVD přehrávače s digitálním DFP rozhraním. Velmi šikovná je integracereproduktoru do modulu: když je to nutné, nahradí při prezentaci pro maximálnědeset lidí i audio soustavu.

Relativně snadné ovládání, dostatek funkcí pro manuální doladění apřitom současně inteligentní automatika z projektoru dělají nástroj téměřpro každého - pokud zvládáte ovládání televize, tento projektor není omnoho náročnější.

Závěrem

Vhodný zákazník - pro koho a komu?

Tento projektor zřejmě cenou předčí Váš notebook, takže pro individuálnízájemce je vhodný pouze jako náhrada domácí televize (SONY s metrovouobrazovkou). Primární použití najde všude tam, kde je třeba mít kdispozici výkonný projekční nástroj pro vnitřní použití firmy - a v případěpotřeby je otázkou chvíle vzít jej s notebookem přes rameno a odprezentovatse stejným přesvědčovacím efektem u klienta.

Optimální nasazení? Práce i zábava.

Samozřejmě, právě s dodávaným multimédia modulem poskytuje univerzálnost,která nevylučuje jeho použití ani v oblasti domácí (zaměstnanecké:) zábavy- svým výkonem a možnostmi nastavení plně splňuje nároky kladené na špičkovédomácí kino. Těžko to bude primární použití, ale právě díky svémobilitě se toto "dodatečné" využití přímo nabízí.

Poznámka redakce: vzhledem k především výkonovým inovacímdoporučujeme zájemcům o tento projektor recenzi modelu MP1800, kteráprobírá některé aspekty testu podrobněji.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...Najdete na iDNES.cz