Contax TVS Digital - pětimegový kompakt pro náročné (recenze)

  • 8
Pětimegový digitální kompakt s optikou Carl Zeiss by měl oslovit náročnější fotografy. Argumenty jsou trojnásobný zoom, citlivost 80-400 ISO, široké možnosti nastavení expozice a bohatá výbava, v níž nechybí dálková infra spoušť. Osloví i vás?

Donedávna jsme se se značkou Contax mohli setkat spíše jako s producentem klasických kinofilmových fotoaparátů. Základem její digitální řady je zrcadlovka N Digital a kompaktní TVS Digital. Právě na přístroj Contax TVS Digital, který je osazený objektivem Carl Zeiss a pětimegovým CCD se dnes podíváme.

Příslušenství
Výbava je opravdu bohatá. Kromě nezbytného CD s grafickým softwarem PIXELA Image Mixer a ovladači pro starší Windows a Macintosh (pod Win2k/XP se aparát hlásí jako výměnný disk), získáme i spoustu dalšího příslušenství: kožené pouzdro, řemínek na zápěstí, AV kabel, síťovou nabíječku a bezdrátové dálkové infra ovládání. Přístroj zapisuje data na SD karty, přiložena je 16MB paměť. Energii dodává Li-Ion akumulátor s kapacitou 1500 mAh.

Contax TVS Digital

Provedení
Contax TVS designově vychází z klasických 35mm kompaktů téže značky. Tělo z titanu má rozměry 112x60x33 mm a váží 210 gramů. Objektiv je zasazen téměř uprostřed přední stěny, na níž je dále průzor hledáčku, stavová dioda, infra přijímač, senzor pro měření expozice a blesk. Ten funguje může být aktivován stále nebo automaticky, může pracovat v režimech předblesku či pomalé synchronizace, ale lze s ním také scénu jen lehce přisvětlit. Nahoře najdeme spoušť, jog-dial volič funkcí, zámek ostření a mikrofon. Vlevo návrháři posadili malé stavové LCD.

Na zadní stěně je umístěn barevný displej a průhledový hledáček s dioptrickou korekcí. Tři stavové diody informují o momentální činnosti fotoaparátu: oranžová signalizuje zápis na SD kartu, červená nabíjení blesku a jiné zaneprázdnění přístroje, zelená znamená zaostřeno - fotíme! Ostatní plocha je doslova poseta ovládacími prvky, jimž velí tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje. Je zde umístěno dvoupolohové ovládání zoomu, křížový ovladač a vstupní brány do jednotlivých menu. Pod displejem se skví trojice tlačítek pro volbu režimu blesku, zaostření a zobrazení.

Contax TVS Digital

Kromě slotu pro SD kartu a otvírání dvířek najdeme ještě poklop akumulátoru, pod gumovou záslepkou jsou ukryty konektory pro připojení síťového adaptéru, USB a kabelu pro prohlížení snímků a videa na TV.

Munice
Fotaparát je osazen objektivem Carl Zeiss Vario Sonnar T* se světelností F2,8-4,8 a ohniskovou vzdáleností 7,3-21,9 mm (3x zoom - ekv. 35-105 mm ke kinofilmu). Uvnitř se skrývá 1/1,8" CCD čip s efektivními pěti miliony bodů. Dovoluje pořizovat snímky v rozlišeních 2560x1920, 1600x1200, 1280x960 a 640x480 bodů a umožňuje až 4x zvětšení obrazu. Fotografie ukládá ve formátu JPEG, vybrat lze mezi dvěma stupni komprese. V režimu kontinuálního snímání přístroj v plném rozlišení uloží tři snímky za vteřinu. Natáčet lze ozvučené videoklipy v kódování Motion-JPEG ve velikostech 320x240 a 160x120 bodů při frekvenci 15 fps v délce max. 30 sekund. Citlivost čipu určuje automatika nebo uživatel sám. K dispozici je několik víceméně netradičních voleb: 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320 a 400 ISO. Závěrka pracuje v rozmezí 1-1/2000 sekundy, manuálně lze nastavit také 2, 4 nebo 8 sekund.

Contax TVS Digital

Displej
Zobrazovací jednotkou je zde nízkoteplotní TFT monitor s úhlopříčkou 4 cm. Displej má rozlišení 354x240 bodů, což je dostatečné. Přehledně však informuje o všech aspektech expozice, ba co víc, dokáže v reálném čase zobrazit histogram. Monitor ovšem pokulhává v barevné paletě. Barvy jsou velmi zastřené, přechody mezi odstíny jsou zejména v tmavších místech velice hrubé.

Ovládání
Contax přichází se zajímavou filosofií ovládání. Parametry expozice se totiž nenastavují v komplexním menu, jako brány k jednotlivým volbám slouží tlačítka rozkutálená kolem křížového ovladače. Funkce dvou horních tlačítek jasně naznačují jejich popisky: Rec Review zobrazí poslední pořízené záběry, druhé tlačítko má na starosti doladění expozice, nastavení vyvážení bílé a ISO. Čudlík s titulem D.Menu volí barevný režim (barva, černobíle, sépie), rozlišení, kvalitu bracketing, ostrost a chromu. C.Menu zapíná dálkovou samospoušť (0, 2 a 10 sec.), mění metody zaostřování a měření expozice, dlouhou závěrku, intenzitu záblesku a přepíná mezi jednotlivými snímky a dávkou.

Contax TVS Digital Contax TVS Digital

Manuální režimy
Kromě programové, víceméně automatické expozice můžeme využít režim priority clony. V kombinaci s manuálním nastavením ISO se hodí v případech, kdy nám záleží na hloubce ostrosti snímku. Křížovým ovladačem volíme mezi F2,8-6,7, fotoaparát úměrně tomu určuje čas.

Kromě makra v rozpětí 15-60 cm disponuje Contax také manuálním ostřením. Nejedná se ovšem o plynulé zaostřování, ale pouze o několik předvolených vzdáleností od 60 cm do 5 metrů a nekonečno. Vzhledem k malému displeji není možné ostrost snímku dost dobře poznat, nicméně manuální nastavení se může se hodit v situacích, kdy automatika z nějakého důvodu odmítá pracovat (nízká úroveň osvětlení apod.), nebo například při pořizování momentek z konstantní vzdálenosti.

Contax TVS Digital

Playback a něco navíc
Další perličku si vývojáři připravili pro režim přehrávání fotografií. Snímky lze nejen prohlížet ve formě slideshow, tisknout, mazat nebo k nim dohrát půlminutový hlasový komentář. Dosud nevídanou schopností je možnost vytvářet libovolné výřezy fotografií v náhledových rozlišeních 320x240 nebo 160x120 bodů. Obraz na displeji lze až 4x zvětšit a směrovými šipkami určit okno výřezu. Během procházení si rovněž můžeme nechat zobrazit

Z praxe
Start fotoaparátu nepatří k nejrychlejším. Přístroj je připraven k akci za 4,5 sekundu, pokud se při zapnutí současně nabije blesk, pak je to až 6 sekund. Zpozdění spouště bez namáčknutí je přibližně vteřinové - tolik zabere automatické ostření. Zápis jednoho snímku v plném rozlišení z vyrovnávací paměti na SD kartu trvá osm sekund.

Na netradiční režim ovládání jsem si dlouho zvykal. Když jsem si konečně zapamatoval, které tlačítko vyvolává které menu, bylo ovládání hrou. Někomu může toto rozčlenění nabídek vyhovovat, jinému ne. Poloautomatický režim s prioritou clony potěší pokročilejší fotografy, stejně jako detailní výběr ISO. Velmi užitečné je tlačítko AFL, které může podle nastavení uzamknout jen aktuální zaostření, nebo i naměřenou expozici. Šikovné je také navolení intervalu při korekci expozice, které lze provést v rozmezí ±2 EV s krokem 0,3 nebo 0,5 EV.

Contax TVS Digital

Poznámku si také zaslouží funkce bracketing. Ta přesně podle bontonu sejme tři snímky po sobě, ale nikoliv s odlišnou expozicí, nýbrž ve třech módech vyvážení bílé. Dodávaná 16MB karta zcela nepostačuje potřebám fotografovým. S kapacitou devět snímků v plném rozlišení ji lze považovat skutečně za minimální startovní pozici.

Fotografie
Během testování nám počasí příliš nepřálo. Sluníčko se schovávalo za mraky, v nejlepším případě se po kraji rozlilo trochu "mlíkovaté" světlo. Contax se s tím přesto vypořádal a pořizoval snímky s realistickými barvami. Ostrost už tak kladně hodnotit nemůžeme. Při plném rozlišení jsou fotografie rozmazané, při nižším rozlišení tento jev prakticky mizí.

Denní snímek bez zoomu - náhled 1024x768 Denní snímek, 3x 

zoom - náhled 1024x768 
Panorama - 2560x1920, 1 MB               3x zoom - 2560x1920, 875 kB

U vyšehradského portálu nás zrovna zastihlo zamračené nebe. Neostrost opět měla za následek méně detailní prokreslení mozaiky, než jaké jsme od fotoaparátu očekávali. Hlavu jsme si však lámali nad modrofialovými artefakty, které Contax vytvořil na ornamentech a klenbě kolem mozaiky. Zajímavě vyšel makro snímek - květina navzdory zatažené obloze působí až překvapivě živě.

Portál - náhled 1024x768 Makro - náhled 

1024x768
Portál - 2560x1920, 1,3 MB              Makro - 2560x1920, 621 kB

Noční snímek tentokrát není z obligátního Václavského náměstí. U kašny na smíchovském náměstí Kinských jsme zkoušeli, co můžeme z Contaxe dostat i bez použití stativu. Výsledek vidíte sami (100 ISO, F2.8, 1/8 sec).

Noční snímek - náhled 1024x768
Noční snímek - 2560x1920, 324 kB

Závěrem
Ačkoliv Contax TVS Digital vypadá jako nijak netradiční digitální kompakt, skrývá v sobě zajímavý potenciál. Náročnějším uživatelům nabízí několik zajímavých funkcí a díky neobvyklé struktuře menu jsou všechny parametry na dosah. Dálková bezdrátová samospoušť příjemným bonusovým překvapením. Osazení optikou se značkou Carl Zeiss by mělo být zárukou ostrých snímků, ale perfektně zaostřených fotografií se nám bohužel dosáhnout nepodařilo. Contax TVS má oslovit především pokročilejší fotografy a "fajnšmekry", čemuž odpovídá také cena těsně pod třiceti tisíci korun českých.

K testu zapůjčila společnost Yashica YCP.