CoolerMaster AERO 7 – ochladí i ty nejrychlejší od AMD

  • 7
Na poli chlazení procesorů vše nasvědčuje tomu, že ještě stále není dobojováno. Po vodním chlazení přišlo chlazení dusíkem. Nyní se na obzoru objevuje další možnost. Chladič s kolmým umístěním ventilátoru.

Společnost CoolerMaster je v povědomí uživatelů známa především díky výborným chladičům procesorů. Nedávno ovšem představila novinku, která přináší svěží vítr do plachet, tedy lopatek ventilátorů, jež se starají o odvod tepla z jader procesorů. Jejich výrobek nesoucí označení AERO 7 přichází totiž s novým umístěním aktivní části na pasivní část.

Dle vedení společnosti současné standardní chladiče nestačí k uchlazení horkokrevných CPU. K chlazení moderních generací procesorů je zapotřebí doslova turbín. Což znamená mnohonásobný nárůst hluku.

CoolerMaster Aero 7

Máme řešení...
AERO 7 bylo veřejnosti představeno již minulý měsíc, ale teprve v těchto dnech se postupně začne objevovat na pultech prodejen v celém světe. Jde o zcela novu řadu, od které se hlavně očekává maximální využití cirkulace vzduchu uvnitř pasivní části chladiče, tedy heatsinku. Ten je jako většina nových chladičů vyroben z mědi s rozměry základny 71 x 71 x 38 mm. Aktivní chlazení pak obstarává ventilátor o rozměrech 70 x 70 x 70mm. Celé „monstrum“ je pak určeno pro Socket typu A.

CoolerMaster Aero 7

CoolerMaster Aero 7

Nová koncepce
Pokud se podíváte blíže na přiložené obrázky, zjistíte, že výměna vzduchu je řešena zcela jinak, než tomu bylo u drtivé většiny všech chladičů. Díky novému umístění ventilátoru je tlak vzduchu a hluku soustředěn do celé pasivní části chladiče. Naopak klasické řešení mnoha chladičů veškerý svůj hluk vyzařuje do okolí. Navíc proud vzduchu, kterým chladí pasív, nemůže být vždy rovnoměrně rozmístěn po celém heatsinku. Ba co víc. Tam, kde je ho třeba nejvíce (ve středu heatsinku), je ho nejméně. Tento neduh řeší právě Aero 7.

CoolerMaster Aero 7

Manuální řízení otáček
Rychlost otáček ventilátoru se dá nastavovat v rozmezí od 1900 do 4500 rpm a je realizováno pomocí přibaleného potenciometru, který můžete vložit do 3.5“ pozice místo FDD. Konečně si také někdo uvědomil, že je lepší regulátor vepředu case než vzadu. Jestliže je ventilátor nastaven na nejpomalejší otáčky, o chlazení heatsinku nebudete mít ani tušení. Poněkud horší to je při plném roztočení lopatek. Svému okolí dá dostatečně najevo, že pracuje.

Pár testů
Server Hardwaremania dostal jeden exkluzivní kousek k orecenzování, proto neváhali a porovnali nový chladič se starším produktem CP5-7JD1B s konvenční konstrukcí. Dle firemních materiálů měla být rychlost jeho otáček 2750 rpm. Z testů ovšem vyplynulo, že se točil nepatrně pomaleji (2500 rpm). Základní deska Asus A7VX8 byla osazena CPU AMD Athlon XP+ 2400. Měření teploty se provádělo vždy po 30 minutách provozu.

Testy - CoolerMaster Aero 7

V zatíženém stavu a se stejným počtem otáček dokázalo AERO 7 porazit svého technologicky staršího kolegu o 5°C. To jen potvrzuje, že nová generace chladiče nabízí mnohem větší potenciál v chlazení. Svoji roli tu zcela jistě také sehrál celoměděný heatsink, na rozdíl od pouhé měděné základny u CP5-7JD1B. Navíc při maximálních otáčkách 4500 rpm dokázalo AERO 7 srazit teplotu o celých 11°C vůči svému kolegovi.

Závěrem
CoolerMaster AERO 7 je jeden ze zástupců, kteří se snaží odlišit od jiných chladičů jedinečnou konstrukcí a zajímavým designem. Jeho silnou stránkou je především nulová hlasitost při nejnižších otáčkách, ale zároveň velmi dobré výsledky chlazení. Chladič je určen i notorickým přetaktovávačům, kteří uvítají nastavení rychlosti otáček. Naopak mezi jeho největší slabiny patří vysoká míra hlučnosti při 4500 rpm. Cena ani to, kdy se produkt objeví na pultech našich prodejen, nejsou zatím známy.

Obrázky: Hardwaremania a Silent4u