CPUKiller: Snižuji výkon na váš rozkaz! (recenze)

aktualizováno 
Často přetaktováváte procesor a další hardware v PC? A co takhle zkusit procesor podtočit? Vzpomínáte si na časy nedávné, kdy počítače byly ještě v plínkách a rychlost, s jakou vykonávaly operace, se rovnala chodu želvy? Že ne? Není nic snazšího, než si to připomenout s tímto zajímavým programem.

Většina z nás si jistě vzpomíná na staré dobré časy, kdy počítače s označením 286 či 386 byly na vrcholu slávy, ale tyto doby jsou dávno ty tam. Pokud se řadíte do skupiny teenegarů, jistě si na tyto doby nebudete pamatovat. Pokud i přesto chcete vědět, jak na tom PCčka byla, pak máte dvě možnosti. Buď poprosit ty, kterým již dávno není „náct“, aby vytáhli a oprášili tyto průkopníky prvních výkonných strojů ze skříně, nebo zkusit recenzi dnešního prográmku s výstižným názvem CPU Killer.

Jde o aplikaci, která dokáže zpomalit váš počítač až o 98 %. Nejen, že si tak můžete zavzpomínat na staré dobré časy, ale zároveň je tato aplikace hojně využívána pro snížení výkonu při použití staršího software (hry). Extrémní rychlost z těchto programů aplikace odstraní a vy si budete moci i na svém P4 či AMD Athlon XP zapařit staré hitovky.

Jak na to…

Stáhněte si instalační archív: CPU Killer (686 kB), proveďte standardní instalaci. Pro spuštění aplikace není zapotřebí ani žádný restart PC. Prostě a jednoduše ho spusťte. Program je uživatelsky velmi přívětivý a jeho nakonfigurování bude určitě hračkou pro každého uživatele. Je určen všem operačním systémům Windows.

CPUKiller - hlavní menu

Konfigurace

Po naběhnutí CPU Killera se objeví jeho hlavní menu, které je rozděleno do tří oken. Vlevo nahoře je zobrazen tzv. zpomalovací faktor. Jde o reálné procentuální vyjádření programu, o kolik snižuje výkon procesoru. V pravém okně je zobrazen název procesoru (pokud ho má program ve své databází a rozpozná ho).

Real CPU speed - ukazuje skutečnou frekvenci procesoru
Virtual CPU speed - ukazuje simulovanou rychlost frekvence při běhu programu

Tlačítko Start slouží samozřejmě k aktivaci programu.

V třetím okně se pak nachází Trackbar, Timings, Benchmark Time, Experation time a tlačítko pro otevření rozšiřujícího menu. Trackbar je posuvné šoupátko, kterým se nastavuje požadovaná frekvence CPU. Z vašeho 2.0GHz procesoru tam během chvíle může být 286 na 20 MHz. Timings ukazuje, jak dlouho zbývá do zpomalení algoritmu (pro nevýkonné stroje). V políčku Benchmark Time jste informování o prioritě programu v jádru Windows. Čím je hodnota nižší, tím lepší. Experation time zobrazuje omezení v shareware verzi. Chod programu je limitován dvacetiminutovou verzí. Tato volba je zobrazena jen tehdy, je-li program neregistrován. Ukazuje, kolik zbývá času do automatického vypnutí aplikace v rámci shareware verze.

CPUKiller

V hlavičce okna se ještě skrývají dvě volby Options a Help. V menu Options je umístěna položka Tune to your PC. Po aktivaci dojde k detekci procesoru a jeho frekvence. Helps skrývá anglickou nápovědu programu.

Rozšiřující menu

Kliknutím na symbol šipky se objeví další čtyři tlačítka, kterými se konfiguruje zpomalení procesoru jen pro danou aplikaci. Add (přidat aplikace), Remove (odebrat aplikaci), Properites (nastavení chování aplikace) a Launch (spuštění). V tomto menu lze nastavit zpomalení jen určité aplikace. Tlačítkem Add vyberte aplikaci, kterou chcete nějakým způsobem omezit ve výkonu. Poté se automaticky otevře okno Properites, kde se provádí detailní nastavení.

CPUKiller - založka Main

CPUKiller - založka Advanced

Záložka Main:
Application name – změna jména
Application path - úplná cesta k souboru
Slow down factor – šipkami se nastavuje, o kolik má být daná aplikace zpomalena

Záložka Advanced:
Wait before slowing down – nastavení, za jak dlouho se má zpomalovací algoritmus spustit
Slow down only for – čas pro potřebné končení algoritmu
Minimize CPUkiller during execution – minimalizace aplikace po startu do tray lišty
Close CPUkiller after exit – ukončení aplikace CPU Killer po zavření zpomalovaného programu

Nyní již zbývá tlačítkem Launch aktivovat nastavené volby. Automaticky proběhne spuštění aplikace, pro které bylo provedeno nastavení. Zároveň při zaškrtnutí voleb Minimize… a Close… dojde k minimalizaci CPU Killera do lišty spuštění aplikace a při ukončení se deaktivuje i Killer z paměti.

TIP pro využití
Jak jsme již naznačili v začátku článku, chod aplikace lze využít jak pro nostalgickou vzpomínku na časy nedávné, tak pro běh staršího software. Pro toho, kdo dělá rád různé žertíky svému okolí (ať jde o kolegu či přítele), máme jeden zajímavý tip. Nastavte kolegův nejpoužívanější program (Outlook, IE, Word…) v Kileru na co nejmenší rychlost a pak ho umístěte do složky Po spouštění PC (Start Programy Po spuštění). Pak se již stačí pohodlně usadit a nechat se bavit …

O registraci programu lze psát na autorovu emailovou adresu robyrobo@usa.net. Odpadne tak 20minutové omezení a 30denní zkušební lhůta. Poplatek činí 15 USD.

Jak nepříjemné - je čas nakupovat

Závěr
Pokud rádi zlobíte či vzpomínáte na staré časy, určitě si tato funkčně dobře provedená aplikace najde místo na vašem pevném disku. Během testování jsme se nesetkali ani s žádným vážnějším nedostatkem, a tak nezbývá než popřát „hodně šťastných chvil při zabíjení aplikací“.

 

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

Tablet pro práci i zábavu

Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci  Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...

Deset doplňků, které vymáčknou z Firefoxu ještě více

Firefox

Firefox Quantum je nejnovější verze internetového prohlížeče od Mozilly s novým a vylepšeným rozhraním, rychlejším...Najdete na iDNES.cz