Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Creative D.A.P. Jukebox - MP3 přehrávač s kapacitou 6GB

  0:20aktualizováno  0:20
Je 64MB paměti pro MP3 přehrávač málo? Nestačí ani MP3/CD přehrávač s kapacitou 650MB? Creative D.A.P. (Nomad) Jukebox se 6GB paměti by mohl náročné uživatele konečně uspokojit.
Další dlouho očekávaný hardwarový přehrávač se v nejbližší době objeví v obchodech (s pravděpodobností hraničící s jistotou nikoliv v českých). Výrobek firmy Creative, která se specializuje na zvukový hardware k počítačům a stala se také úspěšným výrobcem MP3 přehrávačů, byl poprvé ohlášen v lednu tohoto roku. Nese název Nomad Jukebox a na evropském trhu se bude prodávat pod označením D.A.P. Jukebox (zkratka z Digital Audio Player).

Přehrávač míří na tu skupinu potencionálních zákazníků, která váhá s koupí přenosného digitálního MP3 přehrávače, protože dostupné modely nabízejí velmi malou kapacitu paměti omezenou zpravidla na 32 až 64 MB. V poslední době si proto získávají na oblibě MP3-CD přehrávače, které nabízejí kapacitu větší, ale vyžadují od majitele možnost vypalovat MP3 soubory na CD. Jukebox, jehož paměťovým médiem je pevný disk, těmito problémy netrpí.

Našim čtenářům je asi zbytečné připomínat první výrobek tohoto druhu přehrávače Personal JukeBox PJB-100. Creative je první velká firma, která na tuto výzvu dokázala zareagovat a bude tento produkt prodávat. Proti Personal Jukeboxu poskytuje kromě záruk značkového výrobce větší kapacitu a nižší cenu.

Základ - paměťové médium tvoří pevný disk o kapacitě 6 gigabytů. Do přehrávače s takovou pamětí snadno uložíte 150 zvukových CD v MP3 formátu (128kb/s), což odpovídá asi 2 tisícům písniček nebo ještě jinak 100 hodinám zvukových nahrávek. Kromě počítače takovou možnost žádný přístroj nemůže nabídnout.

D.A.P. Jukebox velikostí i tvarem připomíná přenosné CD přehrávače. Přístroj o hmotnosti 400 gramů je vybaven displejem LCD pro zobrazení informací o skladbách. Komunikaci s počítači zajišťuje rozhraní USB, které umožňuje jednoduché připojení a obousměrný přenos dat. Počítač zůstává stále nezbytným doplňkem MP3 přehrávače, protože je zdrojem komprimovaných zvukových souborů, ať již stažených z internetu nebo vytvořených ze zvukového CD.

Velkou výhodou, kterou dosud zavedla jen malá část dalších přehrávačů, je podpora dalších zvukových formátů. Jukebox vám umožní díky upgradovatelnému firmwaru reagovat na nové zvukové formáty. Vedle MP3 a WAVu má přehrávat také formáty s nadějnou budoucností - WMA a AAC. Podpora dalších kodeků umožňuje také přizpůsobení ochraně proti kopírování jakou přináší Digital Rights Management (DRM) a Secure Digital Music Initiative (SDMI 2.0). Bezvadný zvuk i při zemětřesení zaručuje 8 MB vyrovnávací paměti DRAM. Dnes již samozřejmou součástí přehrávače je ekvalizér, který pomůže nastavit zvukové vlastnosti podle individuálních přání uživatele. Jukebox také umožní aplikovat zvukové efekty Environmental Audio, které jsou dobře známé vlastníkům zvukových karet SoundBlaster Live!

Výjimečnou vlastností přehrávače je funkce time-scaling, která umožňuje zpomalovat nebo zrychlovat přehrávaní bez zkreslení zvuku. Přehrávač je navržen tak, aby mohl být připojen jako součást domácí hifi sestavy. Jedině v domácnosti můžete využít jeho podporu čtyřkanálového prostorového zvuku. Přístroj je vybaven dvěma stereo výstupy pro přední a zadní pár reproduktorů. Do konce roku by mělo být k dispozici také infračervené dálkové ovládání pro pohodlnější uživatele.

Jukebox dokáže zvuk nejen přehrávat, ale také nahrávat. Z externích zvukových zdrojů připojených do vstupu (Line-in) dokáže přístroj ukládat zvukové nahrávky ve formě souborů WAV. Je škoda, že výrobce neumožnil nahrávání přímo do kompresního formátu MP3. Pro editaci nahrávky nebo její kódování do některého z komprimačních formátů budete muset využít opět PC.

Vlastníci přístroje budou mít k dispozici upgrady operačního systému, které umožní přidávat a vylepšovat vlastnosti Jukeboxu tak, aby byl stále v souladu s nejnovějšími trendy a technologiemi. Upgrady bude možné získat na internetu stažením z domovských stránek firmy. Jukebox je napájen čtyřmi NiMH bateriemi, které vydrží až pět hodin nepřetržitého hraní. V domácnosti spíše využijete síťového adaptéru, pomocí kterého je možné akumulátory dobíjet. Příslušenství tvoří sluchátka, pouzdro, síťový adaptér, USB kabel a instalační CD. Přehrávač Creative D.A.P. (Nomad) Jukebox by se měl začít prodávat ještě v srpnu. Předběžné odhady jeho ceny se různí, v přepočtu by se měla pohybovat okolo 20 tisíc korun.

Výrobce: Creative
Website: http://www.europe.creative.com/dap/, http://www.nomadworld.com/products/jukebox/

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Najdete na iDNES.cz