Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Creative D.A.P. Jukebox - MP3 přehrávač s kapacitou 6GB

  0:20aktualizováno  0:20
Je 64MB paměti pro MP3 přehrávač málo? Nestačí ani MP3/CD přehrávač s kapacitou 650MB? Creative D.A.P. (Nomad) Jukebox se 6GB paměti by mohl náročné uživatele konečně uspokojit.
Další dlouho očekávaný hardwarový přehrávač se v nejbližší době objeví v obchodech (s pravděpodobností hraničící s jistotou nikoliv v českých). Výrobek firmy Creative, která se specializuje na zvukový hardware k počítačům a stala se také úspěšným výrobcem MP3 přehrávačů, byl poprvé ohlášen v lednu tohoto roku. Nese název Nomad Jukebox a na evropském trhu se bude prodávat pod označením D.A.P. Jukebox (zkratka z Digital Audio Player).

Přehrávač míří na tu skupinu potencionálních zákazníků, která váhá s koupí přenosného digitálního MP3 přehrávače, protože dostupné modely nabízejí velmi malou kapacitu paměti omezenou zpravidla na 32 až 64 MB. V poslední době si proto získávají na oblibě MP3-CD přehrávače, které nabízejí kapacitu větší, ale vyžadují od majitele možnost vypalovat MP3 soubory na CD. Jukebox, jehož paměťovým médiem je pevný disk, těmito problémy netrpí.

Našim čtenářům je asi zbytečné připomínat první výrobek tohoto druhu přehrávače Personal JukeBox PJB-100. Creative je první velká firma, která na tuto výzvu dokázala zareagovat a bude tento produkt prodávat. Proti Personal Jukeboxu poskytuje kromě záruk značkového výrobce větší kapacitu a nižší cenu.

Základ - paměťové médium tvoří pevný disk o kapacitě 6 gigabytů. Do přehrávače s takovou pamětí snadno uložíte 150 zvukových CD v MP3 formátu (128kb/s), což odpovídá asi 2 tisícům písniček nebo ještě jinak 100 hodinám zvukových nahrávek. Kromě počítače takovou možnost žádný přístroj nemůže nabídnout.

D.A.P. Jukebox velikostí i tvarem připomíná přenosné CD přehrávače. Přístroj o hmotnosti 400 gramů je vybaven displejem LCD pro zobrazení informací o skladbách. Komunikaci s počítači zajišťuje rozhraní USB, které umožňuje jednoduché připojení a obousměrný přenos dat. Počítač zůstává stále nezbytným doplňkem MP3 přehrávače, protože je zdrojem komprimovaných zvukových souborů, ať již stažených z internetu nebo vytvořených ze zvukového CD.

Velkou výhodou, kterou dosud zavedla jen malá část dalších přehrávačů, je podpora dalších zvukových formátů. Jukebox vám umožní díky upgradovatelnému firmwaru reagovat na nové zvukové formáty. Vedle MP3 a WAVu má přehrávat také formáty s nadějnou budoucností - WMA a AAC. Podpora dalších kodeků umožňuje také přizpůsobení ochraně proti kopírování jakou přináší Digital Rights Management (DRM) a Secure Digital Music Initiative (SDMI 2.0). Bezvadný zvuk i při zemětřesení zaručuje 8 MB vyrovnávací paměti DRAM. Dnes již samozřejmou součástí přehrávače je ekvalizér, který pomůže nastavit zvukové vlastnosti podle individuálních přání uživatele. Jukebox také umožní aplikovat zvukové efekty Environmental Audio, které jsou dobře známé vlastníkům zvukových karet SoundBlaster Live!

Výjimečnou vlastností přehrávače je funkce time-scaling, která umožňuje zpomalovat nebo zrychlovat přehrávaní bez zkreslení zvuku. Přehrávač je navržen tak, aby mohl být připojen jako součást domácí hifi sestavy. Jedině v domácnosti můžete využít jeho podporu čtyřkanálového prostorového zvuku. Přístroj je vybaven dvěma stereo výstupy pro přední a zadní pár reproduktorů. Do konce roku by mělo být k dispozici také infračervené dálkové ovládání pro pohodlnější uživatele.

Jukebox dokáže zvuk nejen přehrávat, ale také nahrávat. Z externích zvukových zdrojů připojených do vstupu (Line-in) dokáže přístroj ukládat zvukové nahrávky ve formě souborů WAV. Je škoda, že výrobce neumožnil nahrávání přímo do kompresního formátu MP3. Pro editaci nahrávky nebo její kódování do některého z komprimačních formátů budete muset využít opět PC.

Vlastníci přístroje budou mít k dispozici upgrady operačního systému, které umožní přidávat a vylepšovat vlastnosti Jukeboxu tak, aby byl stále v souladu s nejnovějšími trendy a technologiemi. Upgrady bude možné získat na internetu stažením z domovských stránek firmy. Jukebox je napájen čtyřmi NiMH bateriemi, které vydrží až pět hodin nepřetržitého hraní. V domácnosti spíše využijete síťového adaptéru, pomocí kterého je možné akumulátory dobíjet. Příslušenství tvoří sluchátka, pouzdro, síťový adaptér, USB kabel a instalační CD. Přehrávač Creative D.A.P. (Nomad) Jukebox by se měl začít prodávat ještě v srpnu. Předběžné odhady jeho ceny se různí, v přepočtu by se měla pohybovat okolo 20 tisíc korun.

Výrobce: Creative
Website: http://www.europe.creative.com/dap/, http://www.nomadworld.com/products/jukebox/

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Najdete na iDNES.cz