Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Creative nabízí 60GB MP3 přehrávač za rozumnou cenu

aktualizováno 
Multifunkčností, nebo spíše NEmultifunkčností připomíná Creative Zen Xtra trochu přerostlý iPod. Kromě přehrávání hudby totiž neumí nic. Nemá rádio ani žádný audio vstup/výstup, vyjma toho pro sluchátka. Písničky musíte do přehrávače ukládat přes speciální software. Cenově se však pohybuje na úplně opačném pólu než jukebox od Apple. Za 60 GB zaplatíte pouze 10.990 Kč (iPod s 20GB HDD stojí ještě o tři stovky víc). To už by mohl být pádný důvod si takový přehrávač pořídit. Ale říká se něco za něco a platí to i u Creativu.

Aluminiová cihla

Zen Xtra se může pochlubit opravdu solidním provedením. Plášť je zhotoven z hliníku a přehrávač působí robustním a industriálním dojmem. Snad až příliš robustním. Rozměry 112 x 76 x 22 mm totiž nepatří mezi ty vyloženě kapesní (pro srovnání iAudio M3 se 40 GB má rozměry 103 x 60 x 14 mm). Pokud ještě přehrávač navléknete do ochranného pouzdra (což kvůli bezpečnosti doporučujeme) na opasku se vám pěkně vyboulí a do kapsy se už skutečně nevejde.

Naopak plusem je odnímatelný přední kryt, pod kterým se ukrývá vyměnitelný firemní Li-Ion akumulátor. Pro potřeby delšího cestování bez možnosti dobití baterií, je vhodné si jeden rezervní pořídit.

Ovládání obouruč

Creative má na bocích svého obřího tělíčka sedm ovládacích prvků. Samostatným tlačítkem jej zapínáte, jedno tlačítko slouží pro vyvolání menu, další pro zapnutí/pausnutí přehrávání, dvě dvoj-tlačítka na protějších stranách mají na svědomí přetáčení a regulaci hlasitosti a kolébka má na starosti pohyb v menu.

Celý interface nám přijde trochu překombinovaný. Pro ovládání jednou rukou není příliš pohodlný, jelikož tlačítka jsou od sebe přeci jen daleko a je jich poměrně hodně.

  

Data pouze přes transfer software a ...

Jak již bylo naznačeno v úvodu, Zen Xtra využívá software podobný iTunes. Veškerá hudební data, která má jukebox číst do něj musíte naládovat pomocí dodaného softwaru - MediaSource. Toto řešení má několik nevýhod. Zda jsou z kategorie rozhodujících nebo pominutelných, posuďte sami. Autor recenze upřednostňuje kopírování dat do přehrávače běžným file managerem než nějakými iTunes.

K tomu aby se skladba nahrála do správné složky musí mít vyplněný ID3 tag. Pokud některý údaj chybí, software zařadí danou skladbu do adresáře Unknown Artist, bez ohledu na to, v jakém adresáři byla původně umístěna (stejný problém mají i iTunes). I pokud máte všechny ID3 Tagy naprosto v pořádku, není kopírování zcela bezproblémové. Stačí když prohodíte jméno a příjmení interpreta v ID3 Tagu a software se bude domnívat, že se jedná o dva rozdílné umělce a vytvoří dva adresáře. Nebo když z databáze stáhnete jednou název Beatles a podruhé The Beatles...


Za nevýhodu lze považovat i nutnost instalace přiloženého software. Bez něj se neobejdete ani pokud chcete do Creativu nahrát jiná, než hudební data. Tato vlastnost v podstatě vylučuje využití jukeboxu Xtra jako přenosného harddisku. Neznám totiž nikoho, kdo by si nechal kvůli přehrání dvou souborů, nainstalovat do počítače software typu MediaSource. Zen Xtra komunikuje s PC přes USB 2.0.

 

...navigace přes hudební knihovnu

Pokud se vám nakonec podaří data úspěšně nakopírovat tam, kam chcete, k jejich nalezení vám bude muset stačit hudební knihovna. Stromovou strukturu adresářů totiž přehrávač nepodporuje. Vyhledávat lze podle názvu alba, skladby, jména interpreta, skladatele a žánru. Je možné přehrát všechny skladby na disku nebo náhodně vybranou píseň. Do skladby je možné si vložit záložku.

Z kompresních formátů si Creative rozumí s MP3, WMA a WAV.

Velký, modrý a dobře čitelný displej

Velkému LCD displeji (160 x 104 obr. bodů) není co vytknout. Pokud jste někdy měli v ruce starší model Zen NX, oceníte rozdíl v podsvícení, velikosti displeje i v rozmístění veškerých informací na displeji asi nejlépe. V tomto ohledu udělali u Creativu velký krok kupředu.

Při přehrávání se na displeji, stejně jako u iPodu, zobrazuje pouze název skladby/ alba a jméno interpreta. Pro informace o bitrate apod. si musíte zajít do menu Track Details. Vzhled LCD displeje při přehrávání vidíte na obrázku.


  

Bohaté možnosti nejen zvukových úprav

Bylo by s podivem, kdyby vývojáři známých zvukových karet nepřenesli některé své  vychytávky i do přenosného MP3 přehrávače. S dobrými sluchátky (ne s těmi v základním balení) hraje Zen Xtra více než dobře (S/N 98 dB).

V menu EAX Audio naleznete celkem 12 simulovaných prostředí (opera, Jazz klub, obývák...), 8 přednastavených ekvalizačních křivek plus jednu libovolně upravitelnou (pouze 4 pásma). I hlasitost je možné automaticky přizpůsobit prostředí, kde se právě nalézáte (smart volume). Jako screensaver slouží hodiny nebo informace o právě hrané skladbě.

 

Funkce time scaling dovede korigovat rychlost přehrávání v rozmezí 0,5 až 1,5x (vhodné pro poslech mluveného slova v cizím jazyce).

Celé menu a chování přístroje si lze přizpůsobit dle potřeby a užití, podobně jako u mobilního telefonu. K dispozici jsou profily: auto, vlak, doma, divadlo apod.

Baterii lze vyměnit

Akumulátor je jednoduše vyměnitelný. Na jedno nabití vydrží dodávat energii cca 10 - 11 hodin při běžném provozu. Bohužel není možné jej dobíjet přes USB.

 

Rozpaky na závěr...

Creative Zen Xtra není špičkový přístroj, ale ani nepatří do směsného odpadu. Kapacitu 60 GB za 11.000 Kč hned tak neseženete. K čemu je to, ale dobré, když bez instalace přiloženého softwaru se vám Creative k cizímu počítači připojit nepodaří. Škoda. Zvukově patří mezi nejpovedenější přehrávače na trhu, velikostí a vzhledem spíše k těm méně zdařilým.

 

K testování zapůjčila společnost East Side Consulting/Communication Works.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i...

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Najdete na iDNES.cz