Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Creative nabízí 60GB MP3 přehrávač za rozumnou cenu

aktualizováno 
Multifunkčností, nebo spíše NEmultifunkčností připomíná Creative Zen Xtra trochu přerostlý iPod. Kromě přehrávání hudby totiž neumí nic. Nemá rádio ani žádný audio vstup/výstup, vyjma toho pro sluchátka. Písničky musíte do přehrávače ukládat přes speciální software. Cenově se však pohybuje na úplně opačném pólu než jukebox od Apple. Za 60 GB zaplatíte pouze 10.990 Kč (iPod s 20GB HDD stojí ještě o tři stovky víc). To už by mohl být pádný důvod si takový přehrávač pořídit. Ale říká se něco za něco a platí to i u Creativu.

Aluminiová cihla

Zen Xtra se může pochlubit opravdu solidním provedením. Plášť je zhotoven z hliníku a přehrávač působí robustním a industriálním dojmem. Snad až příliš robustním. Rozměry 112 x 76 x 22 mm totiž nepatří mezi ty vyloženě kapesní (pro srovnání iAudio M3 se 40 GB má rozměry 103 x 60 x 14 mm). Pokud ještě přehrávač navléknete do ochranného pouzdra (což kvůli bezpečnosti doporučujeme) na opasku se vám pěkně vyboulí a do kapsy se už skutečně nevejde.

Naopak plusem je odnímatelný přední kryt, pod kterým se ukrývá vyměnitelný firemní Li-Ion akumulátor. Pro potřeby delšího cestování bez možnosti dobití baterií, je vhodné si jeden rezervní pořídit.

Ovládání obouruč

Creative má na bocích svého obřího tělíčka sedm ovládacích prvků. Samostatným tlačítkem jej zapínáte, jedno tlačítko slouží pro vyvolání menu, další pro zapnutí/pausnutí přehrávání, dvě dvoj-tlačítka na protějších stranách mají na svědomí přetáčení a regulaci hlasitosti a kolébka má na starosti pohyb v menu.

Celý interface nám přijde trochu překombinovaný. Pro ovládání jednou rukou není příliš pohodlný, jelikož tlačítka jsou od sebe přeci jen daleko a je jich poměrně hodně.

  

Data pouze přes transfer software a ...

Jak již bylo naznačeno v úvodu, Zen Xtra využívá software podobný iTunes. Veškerá hudební data, která má jukebox číst do něj musíte naládovat pomocí dodaného softwaru - MediaSource. Toto řešení má několik nevýhod. Zda jsou z kategorie rozhodujících nebo pominutelných, posuďte sami. Autor recenze upřednostňuje kopírování dat do přehrávače běžným file managerem než nějakými iTunes.

K tomu aby se skladba nahrála do správné složky musí mít vyplněný ID3 tag. Pokud některý údaj chybí, software zařadí danou skladbu do adresáře Unknown Artist, bez ohledu na to, v jakém adresáři byla původně umístěna (stejný problém mají i iTunes). I pokud máte všechny ID3 Tagy naprosto v pořádku, není kopírování zcela bezproblémové. Stačí když prohodíte jméno a příjmení interpreta v ID3 Tagu a software se bude domnívat, že se jedná o dva rozdílné umělce a vytvoří dva adresáře. Nebo když z databáze stáhnete jednou název Beatles a podruhé The Beatles...


Za nevýhodu lze považovat i nutnost instalace přiloženého software. Bez něj se neobejdete ani pokud chcete do Creativu nahrát jiná, než hudební data. Tato vlastnost v podstatě vylučuje využití jukeboxu Xtra jako přenosného harddisku. Neznám totiž nikoho, kdo by si nechal kvůli přehrání dvou souborů, nainstalovat do počítače software typu MediaSource. Zen Xtra komunikuje s PC přes USB 2.0.

 

...navigace přes hudební knihovnu

Pokud se vám nakonec podaří data úspěšně nakopírovat tam, kam chcete, k jejich nalezení vám bude muset stačit hudební knihovna. Stromovou strukturu adresářů totiž přehrávač nepodporuje. Vyhledávat lze podle názvu alba, skladby, jména interpreta, skladatele a žánru. Je možné přehrát všechny skladby na disku nebo náhodně vybranou píseň. Do skladby je možné si vložit záložku.

Z kompresních formátů si Creative rozumí s MP3, WMA a WAV.

Velký, modrý a dobře čitelný displej

Velkému LCD displeji (160 x 104 obr. bodů) není co vytknout. Pokud jste někdy měli v ruce starší model Zen NX, oceníte rozdíl v podsvícení, velikosti displeje i v rozmístění veškerých informací na displeji asi nejlépe. V tomto ohledu udělali u Creativu velký krok kupředu.

Při přehrávání se na displeji, stejně jako u iPodu, zobrazuje pouze název skladby/ alba a jméno interpreta. Pro informace o bitrate apod. si musíte zajít do menu Track Details. Vzhled LCD displeje při přehrávání vidíte na obrázku.


  

Bohaté možnosti nejen zvukových úprav

Bylo by s podivem, kdyby vývojáři známých zvukových karet nepřenesli některé své  vychytávky i do přenosného MP3 přehrávače. S dobrými sluchátky (ne s těmi v základním balení) hraje Zen Xtra více než dobře (S/N 98 dB).

V menu EAX Audio naleznete celkem 12 simulovaných prostředí (opera, Jazz klub, obývák...), 8 přednastavených ekvalizačních křivek plus jednu libovolně upravitelnou (pouze 4 pásma). I hlasitost je možné automaticky přizpůsobit prostředí, kde se právě nalézáte (smart volume). Jako screensaver slouží hodiny nebo informace o právě hrané skladbě.

 

Funkce time scaling dovede korigovat rychlost přehrávání v rozmezí 0,5 až 1,5x (vhodné pro poslech mluveného slova v cizím jazyce).

Celé menu a chování přístroje si lze přizpůsobit dle potřeby a užití, podobně jako u mobilního telefonu. K dispozici jsou profily: auto, vlak, doma, divadlo apod.

Baterii lze vyměnit

Akumulátor je jednoduše vyměnitelný. Na jedno nabití vydrží dodávat energii cca 10 - 11 hodin při běžném provozu. Bohužel není možné jej dobíjet přes USB.

 

Rozpaky na závěr...

Creative Zen Xtra není špičkový přístroj, ale ani nepatří do směsného odpadu. Kapacitu 60 GB za 11.000 Kč hned tak neseženete. K čemu je to, ale dobré, když bez instalace přiloženého softwaru se vám Creative k cizímu počítači připojit nepodaří. Škoda. Zvukově patří mezi nejpovedenější přehrávače na trhu, velikostí a vzhledem spíše k těm méně zdařilým.

 

K testování zapůjčila společnost East Side Consulting/Communication Works.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Legendární Technics se vrací. Skvěle vypadá a z mnoha zdrojů dobře hraje

Technics Ottava f SC-C70

Mikrosystém nedávno znovuzrozené značky Technics potěší širokým výběrem hudebních zdrojů a velmi dobrým zvukem....

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz