Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč jsem „vylepšil“ děti? Čínský vědec vysvětlil pokus o úpravu DNA

Čínský vědec Che Ťien-kchuej na veřejnosti poprvé obhajoval své pokusy o úpravu DNA nenarozených dětí. Kolegy však příliš nepřesvědčil.

Che Ťien-kchuej během diskuse po jeho přednášce na konferenci v Hongkongu 28. listopadu 2018. | foto: AP

„Pokud nebude v hledišti klid, přednášku přerušíme,“ je výhrůžka, kterou na vědeckých konferencích často není slyšet. Ve středu 28. listopadu ovšem před nabitou přednáškovou síní zněla z úst genetika Robina Lovell-Badge zcela přirozeně.

Britský vědec uváděl na konferenci narychlo zařazenou přednášku čínského vědce Che Ťien-kchueje (anglickou transkripcí He Jiankui), který o pár dní dříve zaskočil vědecký svět. Pokusil se upravit geny dětí jednoho čínského páru.

Připomeňme, že Che Ťien-kchuej s pomocí nástroje známého jako CRISPR upravil geny čerstvě vzniklých embryí tak, aby případné narozené děti získaly mutaci, která by je ochránila před nákazou virem HIV. Podrobnosti najdete v našem předchozím článku.

Klíčové bylo, že jde o dědičnou úpravu. Potomci těchto dětí ji s největší pravděpodobností zdědí také. Změnu DNA v části buněk dospělého nevidí vědci problém, už vůbec ne v případě, kdy by měla zachraňovat životy. Dědičné změny DNA jsou něco zcela jiného. V roce 2015 světová konference na toto téma přijala prohlášení, podle kterého by se dědičné zásahy v DNA tímto způsobem neměly provádět, dokud nebude jasné, jaká jsou zdravotní i etická rizika. 

Čínský vědec moratorium obešel. Přesných informací o studii bylo málo, a tak nejen kolegové, ale i novináři z celého světa doufali, že se z přednášky dozví více. Bohužel, naděje se naplnily jen částečně. (Záznam přednášky i s následnou diskusí můžete najít na YouTube, například zde.)

Vyhýbavý tvůrce

Che Ťien-kchuej začal omluvou. Ne za experiment jako takový, ale za to, že výsledek nebyl zveřejněn ve vědeckém časopise. Podle něj „nečekaně unikl“ a neprošel oponentním řízením (jako první informaci o pokusu zveřejnil MIT Technology Review). Studie ovšem byla zaslána do nejmenovaného vědeckého časopisu (to, že neuvedl konkrétní titul, není nic nezvyklého).

Velká část následující prezentace byla věnována výsledkům z pokusů na zvířatech, které předcházely editaci DNA u lidských embryí. Nešlo o nové údaje, Che Ťien-kchuej už je prezentoval na jiných konferencích. Sekce věnovaná experimentu na lidských pacientech byla poměrně krátká, většina otázek v následné diskusi se samozřejmě soustředila na tuto část práce.

S odpovědmi to bylo horší. Che Ťien-kchuej se v podstatě vyhnul několika důležitým otázkám, například kolem schvalování experimentu etickou komisí. A také jsme se z jeho vystoupení nedozvěděli, které laboratoře a nemocnice se na pokusu podílely. Nevyjasnily se ani otázky kolem toho, jaké informace rodiče před pokusem dostaly. (Podle odborníků, kteří viděli čínskou verzi informovaného souhlasu se studií, obsahuje celou řadu velmi odborných technických výrazů a hovoří o vývoji vakcíny proti AIDS, což předmětem studie rozhodně nebylo.)

Nabitá přednášková hala na konferenci o editaci lidského genomu dne 28. listopadu naslouchá přednášce Che Ťien-kchueje. Ten k překvapení kolegů jako první provedl dědičné úpravy lidského embrya a pokus dovedl až k porodu, kterým tak přišla na svět „editovaná“ dvojčata.

Co vlastně chtěl?

Nové informace se přesto objevily. Do jisté míry se vysvětlilo, jak bylo možné práci provést tak tajně. Che Ťien-kchuej část nákladů hradil ze své kapsy. Také zaznělo, že zřejmě proběhlo další úspěšné oplodnění a uchycení vajíčka. Chystá se tedy druhý porod „editovaného“ dítěte či dětí.

Celkem jasně se také prokázalo, že experiment neměl primárně za cíl ochranu nenarozených dětí. Ve studii byly pouze páry, ve kterých byl otec HIV pozitivní, matka ne. Spermie otců byly před umělým oplodněním omyty, takže přenos viru na embryo byl prakticky vyloučen. 

Che Ťien-kchuej zopakoval, že chtěl vyvinout prostředek proti viru HIV. Ovšem nikdo si dnes nedokáže představit, že by zrovna editace genů v tomto ohledu pomohla. Je to drahý a komplikovaný zákrok, který v dohledné době rozhodně nebude možné provádět masově. Existují jednodušší a levnější způsoby ochrany (výjimkou jsou některé chudé rozvojové země a státy, které hrozbu HIV z nějakého důvodu přehlížejí, jako například Rusko). 

Neměli bychom také opomenout skutečnost, že provedená úprava může mít nežádoucí účinky. Che Ťien-kchuej dětem poškodil gen pro bílkovinou CCR5, která je na povrchu imunitních buněk a virus HIV ji využívá ke vstupu do nich a jejich zničení. Ovšem CCR5 je funkční součást imunitního systému a její poškození tedy pravděpodobně bude mít následky. Poškození snižuje schopnost ochrany proti některým dalším virům, možná i viru chřipkovému, naznačují (ne zcela přesvědčivě) některé výsledky.

„Hlavní motivací bylo odzkoušet CRISPR,“ shrnul dojem zřejmě většiny vědců známý biolog George Church, který je nejen jedním z „otců“ této technologie, ale také jako jeden z mála se Che Ťien-kchueje alespoň v některých ohledech zastal v rozhovoru pro časopis Science. Podle Churche zavání současná situace „šikanováním“. Che Ťien-kchuej sice evidentně některé věci zanedbal, ale pokud budou děti v pořádku, tak by to neměl být problém pro rodiče ani celý obor.

Obecné odsouzení

Při pohledu na veřejná vyjádření špiček z oboru, včetně Churchových kolegů, kteří s ním pracovali na vývoji CRISPR, se zdá, že je v tomto názoru osamocen. Na Che Ťien-kchueje a jeho amerického spolupracovníka Michaela Deema se snesla vlna kritiky. 

„Je to hrozivý příklad toho, jak nepřistupovat k nové technologii s ohromným potenciálem. Doufám, že se to už nikdy nestane,“ řekl například další z tvůrců CRISPR David Liu. Vzniklo také několik peticí, které někdy protestují proti pokusu jako takovému, či případně volají po zavedení vymahatelného moratoria na další podobné experimenty.

Organizátoři mezinárodní konference o editaci genů (Human Genome Editing Conference), na které čínský vědec vystoupil, přijali prohlášení, které pokus odsuzuje. Che Ťien-kchuejovo jméno nezmiňují, navrhují ovšem zavedení přechodného režimu, ve kterém by provádění dědičných změn v lidské DNA bylo zapovězeno. Alespoň do doby, než se vyřeší etické i medicínské otázky.

Nesouhlas však nevyjadřují pouze vědci. Jak jsme již psali, Che Ťien-kchueje začala vyšetřovat jeho vlastní univerzita. Totéž potkalo i Micheala Deema, jehož podíl na experimentu prověřuje jeho mateřská Rice University. Pro Che Ťien-kchueje může být potenciálně nejvážnější zájem čínských úřadů. Náměstek ministra pro vědu a technologie Sü Nan-pching pro tiskovou agenturu Sin-chua (Xinhua) řekl, že experiment byl „zavrženíhodný“ a evidentně porušuje čínské zákony a vědecké etické normy.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 8 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...