Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

CRRRRR: Velký test radiobudíků ke každé posteli. Mají teploměr, projektor i RDS

  0:29
Redakčním testem prošla šestice přístrojů. Již za necelých 500 korun můžete mít na nočním stolku přístroj, který vás ráno spolehlivě vzbudí naladěním oblíbené FM stanice. Nejdražší stojí dvakrát tolik a k funkčnosti přidává i solidní dílenské provedení.

Test radiobudíků | foto: Profimedia.cz

Nejvíce nás o svých kvalitách přesvědčily radiobudíky Grundig Sonoclock 660 a Philips AJ3600

Prvně jmenovaný velmi příjemným buzením, výborným zvukem, elegantním vzhledem a osmi barvami podsvětlení displeje, z nichž si můžete vybrat to, které nejlépe ladí s vaší ložnicí. Jeho FM tuner je navíc vybaven funkcí RDS.

Philips nabízí projekci času na zeď nebo na strop, což se hodí, když se v noci probudíte a nevíte, kolik právě je. Obraz lze navíc převrátit dle potřeby tak, aby číslice nebyly vzhůru nohama. Chytře má také vymyšlený pípací tón, který je na buzení velmi příjemný. Jako jediný z šestice funguje i při výpadku proudu.

Opravdu hodně hlasitě dokážou budit přístroje Orava RBD-607 a Panasonic RC-Q 720. S nimi určitě nezaspíte ani po rohypnolu. Orava také měří teplotu v místnosti a Panasonic je výjimečný stereofonním zvukem, který není u této kategorie výrobků právě obvyklý.

Každý to rád jinak

Navzdory zavedeným zvyklostem z tohoto testu nevyšel absolutní vítěz ani jsme nesložili žebříček výsledků. Zjistili jsme totiž, že u radiobudíků to v podstatě nejde. To, co jsem já považoval za jasný klad, viděl například kolega jako vážný zápor. A naopak.

Tak třeba hlasitost a pronikavost pípání budíku v režimu "pípání". Mimo výkřiku "přijdeš pozdě do školy" neznám horší probuzení, než když mi mobil zazvoní a zavibruje na nočním stolku tak, že se leknu, prudce vztyčím a hlavou třísknu o pelest postele. Mým ideálem je alespoň trochu příjemné pípání v nižších tóninách s pozvolným zvyšováním hlasitosti, jako to má šestsetšedesátka od Grundigu.

Naproti tomu kolega trvá na hlasitém a agresivním tónu, jaký v testu předvedla Orava nebo Panasonic, protože jinak v klidu zaspí i explozi plynu v sousedním bytě.

Stejně tak jsme se neshodli na rozměrech a umístění ovladače Snooze - tedy odložení buzení. Mně vyhovuje velké a snadno nahmatatelné tlačítko, jaké má testovaný Philips nebo oba přístroje Grundig. Metodě pokusu a omylu se v rozespalosti snažím vyvarovat a disciplína "hod budíkem o zeď" nepatří mezi nejlevnější a dlouhodobě udržitelné.

Naopak kolega radostně kvitoval řešení tlačítka snooze na budíku Hyundai. K němu se musíte posadit, chytnout budík oběma rukama ... A to už nezaspíte.

 Budíky v testu:
 Grundig Sonoclock 660
 Grundig Sonoclock 560
 Hyundai RAC 878 S
 Orava RBD-607
 Panasonic RC-Q 720
 Philips AJ3600

 Poslechněte si, jak zvoní jednotlivé testované budíky:
= ZDE =

Grundig Sonoclock 660

Vzhledově velmi příjemný budík klasických tvarů potěší displejem, jehož barvu podsvětlení můžete měnit. Na výběr je osm barev, nechybí modrá, červená a zelená, ve čtyřech krocích můžete upravit i intenzitu podsvětlení. Ta má k dispozici i čidlo okolního světla a reguluje jas automaticky - ve dne svítí víc, v noci méně. Tato regulace nejde vypnout a je předřazena manuální volbě - i nejvyšší jas se ve tmě výrazně sníží. To beru jako mínus.

Grundig Sonoclock 660

Mimo hlasitosti jsou všechny ovládací prvky umístěny na vrchu budíku, tlačítko snooze je dostatečně velké pro nahmatání v rozespalosti. Nastavit si můžete dna časy alarmu, přičemž oba mohou budit jak rádiem, tak i "pípáním". To začíná tiše a postupně nabývá na intenzitě. Subjektivně je to nejlepší tónové buzení v testu. Alarmy mohou spustit každý den, nebo můžete vynechat víkend a trochu se prospat.

Samozřejmě nechybí tradiční funkce Sleep (spánek), která po uplynutí předem definovaného času (max. 60 minut) vypne rádio. Spíše nadstandardní pak je funkce NAP (šlofík), která naopak po uplynutí zvoleného času rádio zapne.

Grundig Sonoclock 660 _top

Po zapojení do elektrické sítě nastane překvapení v podobě automatického naladění 20 předvoleb digitálního tuneru. Díky RDS jsou stanice pojmenovány, seřídí se dokonce přesný čas, včetně dne v týdnu. V případě nesouhlasu s automatikou lze vše nastavit i ručně. Příjem je poměrně slušný, silnější signály zcela čisté. 

Grundig Sonoclock 660 _right

Na bocích budíku najdete 3,5 mm sluchátkový konektor Jack a potenciometr ovládání hlasitosti. Zvukový projev je kvalitativně nadstandardní - umí hrát i poměrně hlasitě, neočekávaně jsou patrné i náznaky hloubek (nižších středů). Naopak výšky jsou spíše nesmělé, takže vokál dostává lehce zahuhlaný akcent. Celkově však hraje lépe než od radiobudíku očekáváte, směle nahradí levnější přenosný radiomagnetofon (tedy když oželíte magnetofon). 

Grundig Sonoclock 660 _bat

Zálohování času v případě výpadku napájení obstarají dvě mikrotužkové, tedy AAA baterie. To hodnotím negativně, místo na kapacitně i cenově příznivější tužkové (AA) baterie by se jistě našlo.

   Grundig Sonoclock 660
Cena:  990 Kč
Příkon:  2 W
Rozměry:  180 x 55 x 145 mm
Celkové hodnocení: Výborný radiobudík, který potěší kvalitním zvukem, barevným podsvětlením displeje, digitálním tunerem a nastavením času z RDS.

Grundig Sonoclock 560

Technicistně provedená kostka potěší displejem s velkými segmenty, které jsou navíc díky oranžové barvě perfektně čitelné a zároveň neosvětlují okolí. Jas můžete měnit ve dvou úrovních. Jedna dioda v téže barvě vtipně nahrazuje rysku analogové ladicí stupnice.

Grundig Sonoclock 560

Většina ovládacích prvků je na vrchní straně, včetně dostatečně rozměrného Snooze, které je však nutné správně nahmátnout, což trochu pozornosti vyžaduje. K dispozici jsou dva nezávislé časy alarmu. Jediným omezením je, že buď oba spustí rádio, nebo oba pípají. Usínací funkci Sleep lze nastavit až na 60 minut.

Grundig Sonoclock 560 _top

Rádio, ladící po VKV (FM) a SV (MW), má analogové ladění s kolečkem na boku přístroje, které je však velmi přesné a ladí čistě.

Grundig Sonoclock 560 _back

Reproduktor i sluchátkový výstup jsou na zadní straně. Zvuk je jen průměrný, relativně plochý, vše se odehrává jen ve středním kmitočtovém pásmu. Na probuzení stačí, ale na rozdíl od dražšího stájového kolegy rádio nenahradí.


   Grundig Sonoclock 560
Cena:  560 Kč
Příkon:  2 W
Rozměry:  110 x 110 x 110 mm
Celkové hodnocení: Hezky vypadající radiobudík s výborným zobrazením času a rozhlasovým přijímačem s analogovým laděním, ale kvalitním příjmem. Zvuk je však jen průměrný, žádné potěšující výstřelky nenalezneme ani ve výbavě.

Hyundai RAC 878 S

Tento radiobudík by si mohl "z fleku" zahrát v seriálu Futurama. Kulaté tělo všemožně poseté tlačítky a otočnými ovladači různých tvarů a velikostí je na vrchní straně vybavené něčím, co na první i druhý pohled připomíná kanón. Není to však zbraň, ale projektor. Podobně jako budík Philips dokáže promítat údaj o čase na zeď. V noci tak například nad postelí můžete mít velké červené číslice, které přečtete i bez brýlí a zároveň vás neoslní.

Hyundai RAC 878S

Co vás ale oslní zcela jistě, je displej budíku. Segmenty modré barvy totiž září více než intenzivně a dost nepříjemně ozařují místnost. Ale zpátky k projektoru.

Hyundai RAC 878S _projektor

Ten, na rozdíl od konkurenčního přístroje Philips, obsahuje zcela separátní hodiny (na displeji může být jiný čas než v projektoru) a nabízí jen omezené možnosti nastavení. Vyklápět jej lze v dostatečném rozsahu, avšak obraz nelze "překlopit". Budík tedy musí vždy stát naproti ploše, na kterou promítá. Jedinou další možností nastavení je zaostření promítací čočky.

Hyundai RAC 878S _projekce na zdi
Snímek projekce času na bílou zeď ze vzdálenosti cca 3,5 metru. Reálná velikost číslic byla 22 cm.

Číslice pak byly velmi ostré, jednotlivé segmenty však trpěly nevyváženým jasem - jak ostatně vidíte na předchozím snímku (zcela markantně v pravém dolním rohu).

Hyundai RAC 878S _left

Budík je vybaven pouze jedním časovačem, vzbudí vás buď tišším pípáním, nebo rádiem. Snooze je sice umístěno na snadno přístupném místě, avšak tuhý chod tlačítka v kombinaci s nízkou hmotností budíku zpravidla vyžaduje uchopení oběma rukama. Sleep lze nastavit v rozsahu 60 - 1 minuta.

Hyundai RAC 878S _right

Rozmístění tlačítek a jejich "klikatelnost" není nejvhodnější, budík je potřeba si během obsluhy přidržovat. Ladí se kolečkem po analogové stupnici, v pásmech VKV a SV, příjmové vlastnosti jsou průměrné, což znamená, že silné signály jsou reprodukovány čistě, slabší s šumem. Zvuk patří k těm méně povedeným. Je ostrý, zní plastově a nepříjemně. Frekvenčně neopouští pásmo středů. Při probouzení zprávami službu odvede, ale na delší poslech rádia vhodný není.

   Hyundai RAC 878 S
Cena:  450 Kč
Příkon:  1,5 - 2 W
Rozměry:  117 x 145 x 102 mm
Celkové hodnocení: Futuristicky vypadající radiobudík s projekcí času na zeď. Zamrzel příliš zářící displej a nekvalitní zvuk reproduktorku. Avšak je za velmi dobrou cenu.

Orava RBD-607

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet ... Designér tohoto radiobudíku buď v mechu a kapradí sám bydlí, nebo má alespoň Rákosníčka na vedlejším monitoru stále puštěného. Jinak si tu zelenou barvu plastu i podsvětlení displeje nedokážu vysvětlit. Budiž útěchou, že v nabídce distributora je identický model i ve stříbrné verzi.  

Orava RBD-607

Po prvotním leknutí však následuje příjemné překvapení. Na svědomí ho má ten "ocásek", který na předchozí fotce vidíte v pravém dolním rohu. Je to teplotní čidlo, naměřené hodnoty vidíte v pravém dolním rohu na displeji. Velmi příjemná funkce.

Tlačítko Snooze je snadno zmáčknutelné i nahmatatelné, za nevhodné však považuji ostatní drobná a tuhá tlačítka seřazená v jedné linii na "hřbetu" budíku. O ovládání poslepu nemůže být příliš řeč, často jsem se spletl i při plné pozornosti.

Orava RBD-607 _back

Pozitivní body však budík sbírá za linkový vstup, do kterého můžete připojit například MP3 přehrávač. Usínání s oblíbenou pohádkou tak nic nebrání. V testu je tímto vstupem Orava vybavena jako jediná.

K dispozici jsou dva alarmy, oba buď pípají, nebo spustí rádio. Pípání je velmi hlasité, myslím, že dovede probrat nejen ze spánku, ale i slabšího komatu. Nebo, v mém případě, přivodit otřes mozku leknutím následovaným úderem o pelest. Nechybí Sleep (90 - 0 minut), nebo Timer se stejným časovým rozpětím.

Orava RBD-607 _left

Ladění probíhá mechanickým kolečkem, ale s digitálním zobrazením na displeji. Strefit se do správného kmitočtu vyžaduje trochu cviku, ale v místech s lepším signálem lze dosáhnout čistého příjmu. Jeho zvuk je ostřejší, frekvenčně nejvýraznější je vyšší střední pásmo, výšky zbytečně šustí.  

   Orava RBD-607
Cena:  439 Kč
Příkon:  2 W
Rozměry:   -
Celkové hodnocení: Jediný budík v testu vybavený linkovým vstupem a pokojovým teploměrem. Budík je velmi důrazný, zvuk repráčku však zbytečně agresivní.

Panasonic RC-Q 720

Jako jediný v testu je Panasonic obdařen dvojicí reproduktorů a stereofonní reprodukcí. A jako jediný v testu má VKV rozsah podle "staré východní" normy, tedy od 65 MHz do 108 MHz, přičemž vysílání v Čechách běžně začíná až na 87,5 MHz.

Panasonic RC-Q720

Díky větší šířce pásma se ladicí stupnice stala velmi příkrou a strefit se při ladění do konkrétní frekvence chce přinejmenším štěstí. Většinou dosáhnete solidního příjmu s mírným šumem, vyladit úplně "dočista" se vždy nepodaří. A je to škoda, protože zvukový projev je i vzhledem k umístění reproduktorů na radiobudík nadstandardní. Nouzově pomůže nucené přepnutí do monofonního režimu - příjem je pak čistý, bez šumu.

Panasonic RC-Q720 _radio

Druhým rozhlasovým výstřelkem je příjem v rozsahu DV (dlouhé vlny, anglicky LW). Mimo několika pištivých a hučivých tónů tam však během testu nic k poslechu nebylo.

Panasonic RC-Q720 _top

Budík nabízí dva alarmy, přičemž jeden budí rádiem, druhý pípáním. To je výrazné a poměrně nepříjemné, probudí i hlubší spáče. Nechybí usínací funkce Sleep, tlačítko Snooze je rozměrné a snadno nahmatatelné.

Panasonic RC-Q720

Jas displeje lze korigovat ve dvou stupních, napájení je zálohováno devítivoltovou baterií.

   Panasonic RC-Q 720
Cena:  999 Kč
Příkon:  2 W
Rozměry:  64,2 x 215 x 148,8 mm
Celkové hodnocení: Jediný stereofonní radiobudík v testu si výsledek pokazil strmou stupnicí ladění a z toho pramenící obtížností přesného naladění stanice. Mimo toho k němu nemáme zásadnější výhrady. 

Philips AJ3600

Netradičně tvarovaný budík připomíná na bok položený soudek. Celý jeho vršek funguje jako tlačítko Snooze, takže lze snadno najít i stisknout. Mně to vyhovuje, ale pro silnější spáče může být nebezpečné.

Philips AJ AJ3600
Displej má opačnou "polarizaci" než ostatní v testu - černé segmenty jsou na světlém pozadí. Regulovat lze ve třech stupních.

Philips je druhým budíkem v testu, který nabízí projekci času na zeď. Je umístěna z boku přístroje, díky čemuž je nenápadnější a zařízení nepůsobí tak "monstrózně". Jedinou nevýhodou je nutnost otočit budík tak, aby šel projekční paprsek kolmo na zeď - na poličce pak stojí lehce bokem.

Philips AJ AJ3600 _projektor

Projektor lze otáčet v dostatečných úhlech na to, aby zářil před, nad i za sebe. Obraz lze převrátit tak, abyste vždy číslice viděli ve správném pořadí. Tím značně překonává možnosti konkurenční projekce. Jedinou slabinou je nižší jas a tím i zřetelnost nápisu.

Philips AJ AJ3600 _projekce
Projekce na bílou zeď ze zhruba 3,5 metru. Velikost číslic lehce přes 20 cm. Jas a zřetelnost nižší než u Hyundai, ale jas vyrovnaný u všech segmentů a čitelnost bezproblémová.

Budík disponuje dvěma alarmy, jeden pípá, druhý spustí rádio. Pípání je chytře vyřešené, pípá po skupinkách rychlých pípnutí, jejichž počet roste. Zvyšuje tak naléhavost, ale ne nepříjemnost. Spolu s vyšším modelem Grundig nejlepší buzení v testu. Funkce Sleep je nastavitelná v rozsahu 60 - 0 minut v patnáctiminutových skocích.

Philips AJ AJ3600 _right

Tuner ladí digitálně na VKV a SV, přičemž příjem je perfektní. Z boku umístěný repráček nás však příliš nepotěšil, zvuk je jen průměrný - frekvenčně především ve středním pásmu, celkově plošší a poněkud nesmělý. Ve vyšších hlasitostech se stává agresivním.  


Philips AJ AJ3600 _top

Jako jediný nemá Philips integrovaný síťový zdroj, napájení je řešeno externím adaptérem. Je to však proto, že (opět jako jediný) nemá baterie jen pro zálohu času, ale může z nich normálně fungovat.

   Philips AJ3600
Cena:  990 Kč
Příkon:  1,5 W (s projekcí 2 W)
Rozměry:  95 x 105 x 110 mm
Celkové hodnocení: Hezký a celkem praktický budík s dobře vymyšleným budicím tónem, široce nastavitelnou projekcí a možností provozu na baterie. Škoda, že projekce není jasnější a rádio nemá lepší zvuk.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...